Рішення
від 23.01.2020 по справі 631/970/17
НОВОВОДОЛАЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 631/970/17

провадження № 2/631/73/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 січня 2020 року смт Нова Водолага

Нововодолазький районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді - Пархоменко І. О.,

при секретарі - Семенко А. А.,

за участю представника позивача - ОСОБА_1 ,

відповідача - ОСОБА_2 ,

розглянувши у судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , третя особа: Приватний нотаріус Нововодолазького районного нотаріального округу Харківської області Краснопьорова Ольга Федорівна, про встановлення факту родинних відносин, визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_3 звернулася до Нововодолазького районного суду Харківської області з позовом до ОСОБА_2 , третя особа: Приватний нотаріус Нововодолазького районного нотаріального округу Харківської області Краснопьорова Ольга Федорівна, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, встановлення факту родинних відносин. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_4 . За життя ОСОБА_4 склала заповіт, посвідчений секретарем Сосонівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області, яким заповіла позивачу державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 627415, яка знаходиться на підставі розпорядження голови Нововодолазької райдержадміністрації від 29.09.2005 року за № 369, площею 5,5095 га на території Сосонівської сільської ради . Позивач в шестимісячний строк не звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини з поважних причин, бо їй не було відомо про заповіт, складений спадкодавцем на її ім`я. 24 січня 2017 року приватним нотаріусом Нововодолазького районного нотаріального округу Харківської області Краснопьоровою О. Ф. було відкрито спадкову справу № 6/2017 до майна померлої ОСОБА_4 за заявою відповідача, яка є її рідною сестрою. ОСОБА_2 не повідомила нотаріуса про наявність інших спадкоємців за законом. Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії приватним нотаріусом Нововодолазького районного нотаріального округу Харківської області Краснопьоровою О. Ф. ОСОБА_3 відмовлено у видачі свідоцтва про право власності за заповітом у зв`язку із пропуском строку для прийняття спадщини. Окрім того, у свідоцтві про народження позивача її прізвище та прізвище батьків зазначене з помилкою, а також неправильно вказано ім`я матері. Факт родинних відносин між нею та її матір`ю підтверджується відповідністю інформації, зазначеної у свідоцтві про народження позивача, та свідоцтві про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 . Також, факт родинних відносин підтверджується заповітом, у якому ОСОБА_4 зазначила, що ОСОБА_3 є її донькою. Встановлення факту родинних відносин позивачки матір`ю, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , необхідне для визначення ступеню споріднення та прийняття спадщини за законом. Просила визначити додатковий строк для подання заяви для прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилась після смерті ОСОБА_4 , та встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є донькою ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Через канцелярію суду за вхідним 5492/18-вх від 06.11.2018 року відповідач ОСОБА_2 надала заперечення на позов, де вказала, що з позовними вимогами не згодна і вважає такими, що не підлягають задоволенню у частині визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Позивачу було відомо за життя матері про наявність заповіту і один примірник при житті мати віддала ОСОБА_3 і саме з цим примірником сестра звернулася до нотаріуса, пропустивши строк без будь-яких причин. Також, ОСОБА_3 , звертаючись з позовом до суду, не надала ніяких доказів про наявність перешкод, що істотно вплинули на можливість своєчасного звернення для прийняття спадщини після померлої матері (а. с. 84 - 85).

Ухвалою Нововодолазького районного суду Харківської області від 30.07.2018 року, за клопотанням представника позивача ОСОБА_1 , було витребувано від приватного нотаріуса Нововодолазького районного нотаріального округу Харківської області Краснопьорової О. Ф. інформацію про коло спадкоємців, які звернулися до нотаріуса із заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , про заповіти, залишені спадкодавцем на випадок своєї смерті, про наявність виданих свідоцтв про право на спадщину за законом та за заповітом після смерті ОСОБА_4 та належним чином завірену копію спадкової справи № 6/2017 відкритої 24.01.2017 року до майна померлої ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та було витребувано від державного нотаріуса Нововодолазької державної нотаріальної контори Харківської області інформацію про наявні спадкові справи відкриті після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та заповіти, залишені спадкодавцем на випадок своєї смерті(а. с. 37 - 39).

Позивач ОСОБА_3 , у судовому засіданні підтримала позовні вимоги, надала пояснення аналогічні викладеному у позові, просила вимоги задовольнити.

Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні просила задовольнити позовні вимоги, визначити додатковий строк для подання заяви для прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилась після смерті ОСОБА_4 , та встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є донькою ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідач ОСОБА_5 у судовому засіданні визнала позовні вимоги в частині встановлення факту родинних відносин, та підтвердила, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є донькою ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . В частині визначення додаткового строку для подання заяви для прийняття спадщини за заповітом позов не визнала, вказала, що позивачка мала один примірник заповіту, ніяких перешкод для прийняття спадщини не мала. Просила відмовити у задоволенні позову в частині визначення додаткового строку для подання заяви для прийняття спадщини за заповітом.

Третя особа приватний нотаріус Нововодолазького районного нотаріального округу Харківської області Краснопьорова Ольга Федорівна у судовому засіданні пояснила, що ОСОБА_5 звернулась с заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 . За її заявою була заведена спадкова справа. Про наявність інших спадкоємців та наявність заповіту не повідомила. ОСОБА_3 пропустила строк для прийняття спадщини, тому їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину. Просила вирішити позов у відповідності із законом.

Вислухавши позивача, її представника, відповідача та третю особу, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов наступного.

ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 77 років, про що Сосонівською сільською радою Нововодолазького району Харківської області зроблено відповідний актовий запис № 11, та 01 серпня 2016 року видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 (а. с. 6).

В судовому засіданні було встановлено, що після смерті ОСОБА_4 залишилась спадщина.

Відповідно до копії державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серія ЯА № 627415, виданого 25 листопада 2005 року, на підставі розпорядження голови Нововодолазької районної адміністрації № 369 від 29 вересня 2005 року, ОСОБА_4 є власником земельної ділянки кадастровий номер 6324284700:01:000:0508, площею 5.5059 гектарів, яка знаходиться на території Сосонівської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а. с. 11).

За життя ОСОБА_4 склала заповіт, посвідчений секретарем Сосонівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області 24 березня 2006 року, зареєстрований в реєстрі за № 45, заповіла "державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯА № 627415, яка знаходиться на підставі розпорядження голови Нововодолазької райдержадміністрації від 29 вересня 2005 року № 369, площею 5.5095 га на території Сосонівської сільської ради своїй дочці ОСОБА_3 , що проживає у АДРЕСА_1" (а. с. 7).

Таким чином, судом встановлено, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються Цивільним кодексом України.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом, що передбачено приписами ст. 1217 ЦК України.

Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Частиною 1 ст. 1220 ЦК України визначено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

За приписами ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. Вказане закріплено ст. 1225 ЦК України.

Згідно зі ст. 1261 ЦК України У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Судом встановлено, що спадкодавцем ОСОБА_4 за життя було складено заповіт на користь її доньки ОСОБА_3

ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у селі Стулепівка Нововодолазького району Харківської області, про що в книзі записів реєстрації громадянського стану про народження Княжанською сільською радою Нововодолазького району Харківської області зроблено відповідний актовий запис № 76 та видано свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 . В свідоцтві про народження батьками записані: ОСОБА_7 та ОСОБА_8 (а. с. 9).

Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу, виданого Караванським ЗАГС Нововодолазького району Харківської області 24.05.1980 року, актовий запис № 8, серія НОМЕР_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка села Стулепівка Нововодолазького району Харківської області у зв`язку з укладенням шлюбу змінила прізвище на ОСОБА_3 (а. с. 10).

Тобто, наявні розбіжності у написанні прізвищ спадкоємця та спадкодавця у свідоцтві про народження та свідоцтві про смерть.

Відповідач ОСОБА_5 у судовому засіданні визнала позовні вимоги в частині встановлення факту родинних відносин, підтвердила, що позивач є її рідною сестрою та донької спадкодавця. Заперечень з приводу цього факту відповідач не висловлювала.

За змістом ч. ч. 1, 2 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини, як визначено ч. 1 ст. 1269 ЦК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК України Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Під час розгляду справи судом було досліджено належним чином завірені копії матеріалів спадкової справи № 6/2017 щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , заведеної 24.01.2017 року приватним нотаріусом Нововодолазького районного нотаріального округу Харківської області Краснопьоровою Ольгою Федорівною та встановлено наступне.

24.01.2017 року ОСОБА_2 звернулася до приватного нотаріуса Нововодолазького районного нотаріального округу Харківської області Краснопьорової О. Ф. із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Також у заяві вказала, що інших спадкоємців за законом першої черги та спадкоємців за правом представлення, які могли б спадкувати разом зі спадкоємцем за законом першої черги, немає (а. с. 44).

Відповідно до довідки, виданої Сосонівською сільською радою Нововодолазького району Харківської області 24.01.2017 № 29, ОСОБА_4 була зареєстрована і постійно проживала в АДРЕСА_2 з 1939 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 . За даною адресою проживала одна (а. с. 46).

Із заповіту, посвідченому секретарем Сосонівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області 24 березня 2006 року, зареєстрованому в реєстрі за № 45, вбачається, що ОСОБА_4 заповіла "державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЯА № 627415, яка знаходиться на підставі розпорядження голови Нововодолазької райдержадміністрації від 29 вересня 2005 року № 369, площею 5.5095 га на території Сосонівської сільської ради своїй дочці ОСОБА_3 , що проживає у АДРЕСА_4" (а. с. 7, 58).

06.11.2017 року ОСОБА_3 звернулася до приватного нотаріуса Нововодолазького районного нотаріального округу Харківської області Краснопьорової О. Ф. із заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а. с. 59).

Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 483/02-31 від 06.11.2017 року приватним нотаріусом Нововодолазького районного нотаріального округу Харківської області Краснопьоровою О. Ф. відмовлено позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини, невідповідності тексту заповіту вимогам законодавства та розбіжностям у написанні прізвищ спадкоємця та спадкодавця у свідоцтві про народження та свідоцтві про смерть, що не дозволяє дійти висновку щодо наявності родинного зв`язку позивачки з матір`ю(а. с. 8, 60).

13.11.2017 року ОСОБА_3 надала заяву не видавати свідоцтво про спадщину після смерті ОСОБА_4 до вирішення спору у судовому порядку. На підтвердження звернення до суду надала копію позовної заяви ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , третя особа: Приватний нотаріус Нововодолазького районного нотаріального округу Харківської області Краснопьорова Ольга Федорівна, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, встановлення факту родинних відносин(а. с. 68 - 70).

14.11.2017 року ОСОБА_2 звернулась із заявою від про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий № 6324284700:01:000:0508, площею 5,5095 га, що розташована на території Сосонівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області(а. с. 66).

14.11.2017 року приватним нотаріусом Нововодолазького районного нотаріального округу Харківської області Краснопьоровою О. Ф. було надано роз`яснення № 499/02-14 щодо зупинення вчинення нотаріальної дії (а. с. 67).

Також, в матеріалах спадкової справи знаходиться свідоцтво про смерть ОСОБА_4 серії НОМЕР_4 , інформаційна довідка від 24.01.2017 року зі Спадкового реєстру, відповідно до якого спадкова справа щодо ОСОБА_4 відсутня, витяг про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 24.01.2017 року, нформаційна довідка зі Спадкового реєстру, відповідно до якого наявний заповіт ОСОБА_4 , копія паспорта громадянина України на ім`я ОСОБА_2 , копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру ОСОБА_2 , копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру ОСОБА_4 , копія свідоцтва про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_5 , копія свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_6 між ОСОБА_12 та ОСОБА_2 , запит до Сосонівської сільської ради Нововодолазького району Харківської області від 24.01.2017 № 37/02-14, постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 26 листопада 2017 року, копія паспорта громадянина України на ім`я ОСОБА_3 , копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру ОСОБА_3 , копія свідоцтва про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_3 , копія свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_1 між ОСОБА_13 та ОСОБА_3 , повідомлення нотаріуса ОСОБА_3 від 20 листопада 2017 року № 521/02-14, відповідь Нововодолазького районного суду Харківської області на запит нотаріуса від 22 листопада 2017 року (а. с. 44 - 72).

Таким чином, судом встановлено, що після смерті ОСОБА_4 донька померлої ОСОБА_2 прийняла спадщину шляхом звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Протягом строку, встановленого для прийняття спадщини, вказана заява відкликана не була( ч. 5 ст. 1269 ЦК України).

Згідно з ч. 1 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

У той же час, спадкоємець за заповітом, ОСОБА_3 , на час відкриття спадщини не проживала постійно із спадкодавцем та протягом строку, встановленого законом, не подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Отже, за відсутності згоди спадкоємця ОСОБА_2 , яка прийняла спадщину, щодо подання заяви про прийняття спадщини нотаріусу спадкоємцем ОСОБА_3 , яка пропустила строк для прийняття спадщини, позивач звернулась з позовом за захистом свого порушеного права на підставі ч. 3 ст. 1272 ЦК України.

За змістом статті 1272 ЦК України поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Відтак, правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України можуть бути застосовані у разі, якщо: по-перше, у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви, а по-друге, ці обставини визнані судом поважними.

Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався цим правом на прийняття спадщини через певні обставини, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.

Пленум Верховного Суду України у постанові від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування роз`яснив, що, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.

Отже, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

Вказане викладене у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 26 червня 2019 року по справі № 565/1145/17 (провадження № 61 38298св18).

Відповідно до положень статті 63 Закону України Про нотаріат в редакції, яка діяла на момент відкриття спадщини, нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме. Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

Згідно з п. п. 1.2, 2.2, 2.3, 4.14 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 за № 282/20595 (чинних на час виникнення спірних правовідносин) при зверненні спадкоємця у зв`язку з відкриттям спадщини нотаріус з`ясовує відомості стосовно факту смерті спадкодавця, часу і місця відкриття спадщини, кола спадкоємців, наявності заповіту, наявності спадкового майна, його складу та місцезнаходження, необхідність вжиття заходів щодо охорони спадкового майна. При заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту. У разі наявності заповіту нотаріусу подається його оригінал чи дублікат. Повна інформація про заповіт, який було посвідчено іншим нотаріусом, витребовується нотаріусом шляхом направлення запиту. При видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов`язково перевіряє: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства, якщо має місце спадкування за законом, прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребовуються документи, які підтверджують вказані факти.

В судовому засіданні було встановлено, що позивач ОСОБА_3 була не обізнана з приводу наявності заповіту, складеного на її користь. Відомості, які б спростовували цю інформацію, суду не надані, а тому є підстави вважати, що позивач впродовж шестимісячного строку з часу відкриття спадщини, тобто смерті заповідача, не знала про існування заповіту.

Доводи відповідача з приводу того, що позивачці було відомо про заповіт суд не може прийняти до уваги, бо доказів цього твердження ОСОБА_2 не надано.

Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Згідно зі змістом ч. ч. 1, 2 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Стаття 76 ЦПК України, передбачає, що доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Приписами частин 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.

Ураховуючи, що позивач не знала про наявність заповіту, суд визнає причини пропуску ОСОБА_3 встановленого законом строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , поважними, а позов -обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, Законом про нотаріат, Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, ст. ст. 12, 13, 76 - 81, 95, 263-265, 354 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , третя особа: Приватний нотаріус Нововодолазького районного нотаріального округу Харківської області Краснопьорова Ольга Федорівна, про встановлення факту родинних відносин, визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом задовольнити.

Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є донькою ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати причини пропуску строку прийняття спадщини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , поважними.

Визначити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для подання заяви для прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилась після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , в три місяці з моменту набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається учасниками справи до Харківського апеляційного суду через Нововодолазький районний суд Харківської області до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення буде складено 03 лютого 2020 року.

Відомості щодо учасників справи:

Позивач: ОСОБА_3 , місце проживання чи перебування: АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_8 .

Відповідач: ОСОБА_2 , місце проживання чи перебування: АДРЕСА_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_9 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_10 .

Третя особа: Приватний нотаріус Нововодолазького районного нотаріального округу Харківської області Краснопьорова Ольга Федорівна, місцезнаходження: 63202, Харківська область , Нововодолазький район, смт Нова Водолага, вул. Донця Григорія, 6.

Суддя І. О. Пархоменко

СудНововодолазький районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення23.01.2020
Оприлюднено14.02.2020
Номер документу87570166
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —631/970/17

Постанова від 08.09.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Антоненко Наталія Олександрівна

Ухвала від 31.08.2021

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Антоненко Наталія Олександрівна

Ухвала від 19.10.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Антоненко Наталія Олександрівна

Ухвала від 14.09.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Антоненко Наталія Олександрівна

Постанова від 08.07.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Котелевець А. В.

Постанова від 08.07.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Котелевець А. В.

Ухвала від 18.03.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Котелевець А. В.

Ухвала від 10.03.2020

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Котелевець А. В.

Рішення від 23.01.2020

Цивільне

Нововодолазький районний суд Харківської області

Пархоменко І. О.

Рішення від 23.01.2020

Цивільне

Нововодолазький районний суд Харківської області

Пархоменко І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні