Ухвала
від 25.02.2020 по справі 913/105/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

25 лютого 2020 року Справа № 913/105/20

м.Харків Провадження №33/913/105/20

Господарський суд Луганської області у складі судді Драгнєвіч О.В., розглянувши матеріали за позовом Фермерського господарства «Легас» (вул.Соборна, буд.27, с.Троїцьке Попаснянського району Луганської області, 93354)

до Військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області (пров.Оборонної, буд.1, с.Троїцьке Попаснянського району Луганської області, 93354)

про скасування розпорядження та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Фермерське господарство «Легас» (далі - ФГ «Легас» ) звернулось до Господарського суду Луганської області з позовом до Військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області (далі - ВЦА сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області) про:

- визнання протиправним та скасування розпорядження керівника ВЦА сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області Шевченка М.А. від 29.11.2019 №109 «Про затвердження технічної документації із землеустрою та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок» в частині визначення строку дії договорів оренди земельних ділянок строком на один рік;

- зобов`язання керівника ВЦА сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області Шевченко М.А. шляхом видання відповідного розпорядження укласти з ФГ «Легас» на строк не менше семи років договори оренди двадцяти трьох земельних ділянок загальною площею 201,7445 га у вигляді ріллі, які відповідно до Проекту організації території земельних ділянок (паїв) знаходяться на території Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області за межами населених пунктів та відносяться до нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок колишнього КСП «Попаснянський» .

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що з 2002 року підприємство здійснює свою господарську діяльність з виробництва товарної сільськогосподарської продукції і ця діяльність здійснюється на землях сільськогосподарського призначення, що розташовані за межами населених пунктів на території Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області.

ФГ «Легас» у встановленому законом порядку укладало відповідні договори оренди земельних ділянок з Троїцькою сільською радою. Влітку 2019 року більшість таких договорів оренди втратила чинність у зв`язку із закінченням строку оренди, а тому у ФГ «Легас» виникла потреба укладення нових договорів оренди.

У зв`язку з початком проведення на території Луганської області антитерористичної операції Троїцька сільська рада Попаснянського району припинила свою діяльність і з метою виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації відповідно до Указу Президента України від 05.03.2015 №123/2015 була створена Військово-цивільна адміністрація сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району, якій передані повноваження Троїцької сільської ради Попаснянського району.

За зверненням позивача, на підставі розпорядження керівника ВЦА сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області №70 від 06.08.2019 ФГ «Легас» був наданий дозвіл на розробку технічної документації.

27.11.2019 ФГ «Легас» звернулось до керівника ВЦА сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області із клопотанням про затвердження технічної документації із землеустрою та надання в оренду строком на десять років двадцяти трьох земельних ділянок у вигляді ріллі загальною площею 201,7445 га відповідно до Проекту організації території земельних часток (паїв), розташованих за межами населених пунктів на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується територією Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області.

Розпорядженням керівника ВЦА сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області Шевченка М.А. від 29.11.2019 №109 «Про затвердження технічної документації із землеустрою та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок» , зокрема, затверджено технічну документацію із землеустрою та надано в оренду ФГ «Легас» нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки загальною площею 201,7445 га ріллі для ведення товарно сільськогосподарського виробництва строком на 1 рік, до дня державної реєстрації права власності.

ФГ «Легас» не погодилось з вказаним розпорядженням в частині строків надання в оренду спірних земельних ділянок - на 1 рік, вважає, що воно порушує право позивача на правомірне в передбачений діючим законодавством України строк використання на правах оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які відносяться до нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок колишнього КСП «Попаснянський» та знаходяться за межами населених пунктів на території Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області.

Також позивач зазначив, що з іншими істотними умовами договорів оренди він погоджується і заперечень не має.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.02.2020 справа передана на розгляд судді Драгнєвіч О.В.

Дослідивши позовні матеріали, суд дійшов висновку, що вони не відповідають вимогам Глави 1 Розділу ІІІ Господарського процесуального кодексу України з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.162 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Згідно з п.5 ч.3 ст.162 ГПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини ; правові підстави позову.

Частинами 2, 3 ст.164 ГПК України передбачено, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів). У разі необхідності до позовної заяви додається клопотання про призначення експертизи, витребування доказів тощо.

Позовом у процесуальному сенсі є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, який складається з двох елементів: предмету і підстави позову. Предметом позову є певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача. Підстава позову - це факти, які обґрунтовують вимогу про захист права чи законного інтересу.

Позивачем є особа, яка подала позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. При цьому, позивач самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві у чому саме полягає порушення його прав та інтересів, а суд перевіряє ці доводи, і в залежності від встановленого вирішує питання про наявність чи відсутність підстав для правового захисту.

Суд зауважує, що розгляд обґрунтованості заявлених позовних вимог ФГ «Легас» передбачає надання правової оцінки розпорядженню керівника ВЦА сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області Шевченка М.А. від 29.11.2019 №109 «Про затвердження технічної документації із землеустрою та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок» у цілому, а не тільки в частині річного строку передачі цих земельних ділянок в оренду, як про це зазначає позивач.

Ураховуючи характер спірних правовідносин, предмет і підстави заявленого позову, суд приходить до висновку, що позивачем взагалі не викладені обставини, встановлення яких є необхідним для вирішення даного спору, зокрема щодо: належності земельних ділянок до колишньої колективної власності - нерозподілених (невитребуваних) земель колишнього КСП «Попаснянський» ; актуального юридичного статусу земельних ділянок, які є предметом оскаржуваного розпорядження; проведення землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), щодо інвентаризації земель та щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); оформлення, видачі та отримання документів, що посвідчують право на земельну частку (пай); проведення розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв); конкретного зазначення правового статусу земельних ділянок у розумінні ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» у редакції, чинній на момент прийняття спірного розпорядження: нерозподілені земельні ділянки чи не витребувані частки (паї) після формування їх у земельні ділянки; повідомлення власників земельних часток (паїв) чи їх спадкоємців про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення або шляхом вручення відповідного повідомлення особисто; проведення нормативно-грошової оцінки вказаних земельних ділянок.

Частинами 1, 2, 4 ст.80 ГПК України передбачено, що учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.

Відповідно до ч.1 ст.81 ГПК України учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.

Наразі в порушення приписів п.5 ч.3 ст.162, ч.2 ст.164 ГПК України позивачем не надані докази на підтвердження вказаних обставин, а також не заявлено клопотання про їх витребування.

Зокрема, позивачем не надано наступних документів: проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель; технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); витягів з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель; матеріалів розподілу земельних ділянок, що підлягають паюванню, між власниками земельних часток (паїв), зокрема протокол розподілу, список реєстрації, схема розташування земельних ділянок; витягів з ДЗК про земельні ділянки, які є предметом оскаржуваного розпорядження; викопіювань з картографічної основи ДЗК, кадастрових карт (планів).

Відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Згідно з ч.2 ст.174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необхідність залишення позовної заяви від 28.01.2020 ФГ «Легас» без руху з наданням заявникові 10 днів з дня вручення даної ухвали для усунення наведених недоліків.

Позивачеві у вказаний строк слід надати до суду заяву про усунення недоліків з детальним викладенням у ній обставин щодо: належності земельних ділянок до колишньої колективної власності - нерозподілених (невитребуваних) земель колишнього КСП «Попаснянський» ; актуального юридичного статусу земельних ділянок, які є предметом оскаржуваного розпорядження; проведення землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), щодо інвентаризації земель та щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); оформлення, видачі та отримання документів, що посвідчують право на земельну частку (пай); проведення розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв); конкретного зазначення правового статусу земельних ділянок у розумінні ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» у редакції, чинній на момент прийняття спірного розпорядження: нерозподілені земельні ділянки чи не витребувані частки (паї) після формування їх у земельні ділянки; повідомлення власників земельних часток (паїв) чи їх спадкоємців про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення або шляхом вручення відповідного повідомлення особисто; проведення нормативно-грошової оцінки земельних ділянок; та наданням доказів на підтвердження зазначених обставин (заявленням клопотання про їх витребування), зокрема, але не виключно: проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель; технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); витягів з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель; матеріалів розподілу земельних ділянок, що підлягають паюванню, між власниками земельних часток (паїв), зокрема протокол розподілу, список реєстрації, схема розташування земельних ділянок; витягів з ДЗК про земельні ділянки, які є предметом оскаржуваного розпорядження; викопіювань з картографічної основи ДЗК, кадастрових карт (планів), тощо, разом із доказами надсилання (вручення) вказаної заяви відповідачу .

Керуючись ст.ст. 162, 164, 174, 232 - 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

1. Позовну заяву б/н від 10.02.2020 Фермерського господарства «Легас» до Військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області про скасування розпорядження та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.

2. Надати ФГ «Легас» 10 днів з дня вручення даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви та подання до суду заяви про усунення недоліків.

3. Роз`яснити ФГ «Легас» , що якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду (ч.3 ст.174 ГПК України); якщо позивач не усунув недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою (ч.4 ст.174 ГПК України).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала підписана 25.02.2020 та оскарженню не підлягає.

Суддя О.В. Драгнєвіч

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення25.02.2020
Оприлюднено28.02.2020
Номер документу87837445
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —913/105/20

Постанова від 10.09.2020

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Білоусова Ярослава Олексіївна

Ухвала від 30.07.2020

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Білоусова Ярослава Олексіївна

Рішення від 23.06.2020

Господарське

Господарський суд Луганської області

Драгнєвіч О.В.

Ухвала від 25.05.2020

Господарське

Господарський суд Луганської області

Драгнєвіч О.В.

Ухвала від 04.05.2020

Господарське

Господарський суд Луганської області

Драгнєвіч О.В.

Ухвала від 07.04.2020

Господарське

Господарський суд Луганської області

Драгнєвіч О.В.

Ухвала від 16.03.2020

Господарське

Господарський суд Луганської області

Драгнєвіч О.В.

Ухвала від 25.02.2020

Господарське

Господарський суд Луганської області

Драгнєвіч О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні