ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
07 квітня 2020 року Справа № 913/105/20
м.Харків Провадження №33/913/105/20
За позовом Фермерського господарства «Легас» (вул.Соборна, буд.27, с.Троїцьке Попаснянського району Луганської області, 93354)
до Військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області (пров.Оборонної, буд.1, с.Троїцьке Попаснянського району Луганської області, 93354)
про скасування розпорядження та зобов`язання вчинити певні дії,
Суддя Драгнєвіч О.В.
Секретар судового засідання Чигрина Є.Ю.
У засіданні брали участь:
від позивача: представник не прибув;
від відповідача: представник не прибув.
В С Т А Н О В И В:
Фермерське господарство «Легас» (далі - ФГ «Легас» ) звернулось до Господарського суду Луганської області з позовом до Військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області (далі - ВЦА сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області) про:
- визнання протиправним та скасування розпорядження керівника ВЦА сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області Шевченка М.А. від 29.11.2019 №109 «Про затвердження технічної документації із землеустрою та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок» в частині визначення строку дії договорів оренди земельних ділянок строком на один рік;
- зобов`язання керівника ВЦА сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області Шевченко М.А. шляхом видання відповідного розпорядження укласти з ФГ «Легас» на строк не менше семи років договори оренди двадцяти трьох земельних ділянок загальною площею 201,7445 га у вигляді ріллі, які відповідно до Проекту організації території земельних ділянок (паїв) знаходяться на території Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області за межами населених пунктів та відносяться до нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок колишнього КСП «Попаснянський» .
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що з 2002 року підприємство здійснює свою господарську діяльність з виробництва товарної сільськогосподарської продукції і ця діяльність здійснюється на землях сільськогосподарського призначення, що розташовані за межами населених пунктів на території Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області.
ФГ «Легас» у встановленому законом порядку укладало відповідні договори оренди земельних ділянок з Троїцькою сільською радою. Влітку 2019 року більшість таких договорів оренди втратила чинність у зв`язку із закінченням строку оренди, а тому у ФГ «Легас» виникла потреба укладення нових договорів оренди.
У зв`язку з початком проведення на території Луганської області антитерористичної операції Троїцька сільська рада Попаснянського району припинила свою діяльність і з метою виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації відповідно до Указу Президента України від 05.03.2015 №123/2015 була створена Військово-цивільна адміністрація сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району, якій передані повноваження Троїцької сільської ради Попаснянського району.
За зверненням позивача, на підставі розпорядження керівника ВЦА сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області №70 від 06.08.2019 ФГ «Легас» був наданий дозвіл на розробку технічної документації.
27.11.2019 ФГ «Легас» звернулось до керівника ВЦА сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області із клопотанням про затвердження технічної документації із землеустрою та надання в оренду строком на десять років двадцяти трьох земельних ділянок у вигляді ріллі загальною площею 201,7445 га відповідно до Проекту організації території земельних часток (паїв), розташованих за межами населених пунктів на території, яка за даними державного земельного кадастру враховується територією Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області.
Розпорядженням керівника ВЦА сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області Шевченка М.А. від 29.11.2019 №109 «Про затвердження технічної документації із землеустрою та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок» , зокрема, затверджено технічну документацію із землеустрою та надано в оренду ФГ «Легас» нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки загальною площею 201,7445 га ріллі для ведення товарно сільськогосподарського виробництва строком на 1 рік, до дня державної реєстрації права власності.
ФГ «Легас» не погодилось з вказаним розпорядженням в частині строків надання в оренду спірних земельних ділянок - на 1 рік, вважає, що воно порушує право позивача на правомірне в передбачений діючим законодавством України строк використання на правах оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які відносяться до нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок колишнього КСП «Попаснянський» та знаходяться за межами населених пунктів на території Троїцької сільської ради Попаснянського району Луганської області.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.02.2020 справа передана на розгляд судді Драгнєвіч О.В.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 25.02.2020 позовну заяву б/н від 10.02.2020 Фермерського господарства «Легас» до Військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області про скасування розпорядження та зобов`язання вчинити певні дії залишено без руху на підставі ч.1 ст.174 Господарського процесуального кодексу України у зв`язку із недодержання вимог п.5 ч.3 ст.162, ч.2, 3 ст.164 Господарського процесуального кодексу України.
Фермерському господарству «Легас» встановлено строк - протягом 10 днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки позовної заяви.
Ухвалою господарського суду від 16.03.2020 після усунення позивачем недоліків, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрите провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначене на 07.04.2020.
У підготовче засідання 07.04.2020 сторони повновноважних представників не направили, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
06.04.2020 через канцелярію суду від відповідача надійшло клопотання за вих.№68 від 02.04.2020, у якому відповідач просив відкласти розгляд справи. В обґрунтування клопотання зазначив, що з 12 березня до 24 квітня запроваджено на усій території України карантин на підставі постанови Кабінету Міністрів України №211.
Суд, розглянувши подане відповідачем клопотання про відкладення розгляду справи, бере до уваги, що 02.04.2020 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» , яким, зокрема, внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України та доповнено розділ X «Прикінцеві положення» пунктом 4 такого змісту: «п.4.Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 46, 157, 195, 229, 256, 260, 288, 295, 306, 321, 341, 346, 349, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, апеляційного оскарження, залишення апеляційної скарги без руху, повернення апеляційної скарги, подання заяви про скасування судового наказу, розгляду справи по суті, строки, на які зупиняється провадження, подання заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими або виключними обставинами, звернення зі скаргою, оскарження рішення третейського суду, судового розгляду справи, касаційного оскарження, подання відзиву продовжуються на строк дії такого карантину. Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» .
Зазначений карантин відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11.03.2020 №211 (зі наступними змінами) установлено на усій території України з 12 березня 2020 року до 24 квітня 2020 року.
За таких обставин, суд вважає за можливе задовольнити вказане клопотання відповідача та відкласти судове засідання на дату, після закінчення карантину.
Також, відповідачем через канцелярію суду подане клопотання за вих.№71 від 02.04.2020, в якому відповідач зазначив, що вимоги позивача ним не визнаються з наступних підстав.
Під час збройної агресії у 2015 році Троїцька сільська рада Попаснянського району Луганської області фактично самоусунулась від виконання повноважень покладених на неї відповідною територіальною громадою, Конституцією та Законами України. Таким чином, за рішенням Президента України указом від 05.03.2015 за №123/2015 був утворений тимчасово державний орган військово-цивільна адміністрація сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області.
Відповідно до ч.12 ст.3 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» повноваження військово-цивільних адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному Законами України для здійснення повноважень відповідних органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Певні обмеження містяться п.27 ст.4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» , а саме вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (крім вирішення питань відчуження з комунальної власності земельних ділянок та надання таких земельних ділянок в оренду строком понад один рік).
Зазначила, що не вважає відповідні земельні ділянки (частки паїв), що входять до складу комунальної власності. Дані земельні ділянки не входять ні до складу комунальної власності, ні до державної, а є власністю колишніх працівників КСП «Попаснянський» , які на даний час не отримали державний акт.
У відповіді на звернення до керівника обласної військово-цивільної адміністрації зазначено, що Міністерство юстиції України листом від 26.12.2008 №758-0-2-08-19 надало роз`яснення, що при розбіжності між загальним та спеціальним нормативно-правовим актом перевага надається спеціальному.
З метою недопущення перевищення владних повноважень в особі керівника військово-цивільної адміністрації сіл Троїцьке та Новозванівка було видано розпорядження від 29.11.2019 за №107 в частині строку оренди на 1 рік.
Відносно актуального юридичного статусу земельних ділянок зазначив, що з 318 всього 89 власників сертифікатів не отримали державний акт і не вчинили певні дії для отримання земельних ділянок часток (паїв) у приватну власність.
Вказав, що сторонами не ставляться під сумнів підстави, які були вжиті для передачі в оренду відповідних земельних ділянок.
Суд зауважує, що відповідно до ч.2 ст.162 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.
Виходячи зі змісту поданого відповідачем клопотання, суд вважає, що воно за своєю суттю є відзивом на позовну заяву та містить заперечення щодо заявлених позовних вимог. Відтак, судом вказане клопотання розцінюється саме як відзив на позовну заяву. Згідно відмітки позивача, проставленої в супровідному листі №72 від 02.04.2020, подане відповідачем клопотання в якості відзиву було отримано позивачем 02.04.2020.
Згідно з ч.1 ст.181 ГПК України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.177 ГПК України завданнями підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті. Підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання.
Згідно з п.3 ч.2 ст.183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Пунктом 12 ч.2 ст.182 ГПК України передбачено, що у підготовчому засіданні суд встановлює строки для подання відповіді на відзив та заперечення.
Частинами 1, 2 ст.184 ГПК України передбачено, що у строк, встановлений судом, позивач має право подати відповідь на відзив, а відповідач - заперечення. Інші учасники справи мають право подати свої письмові пояснення щодо відповіді на відзив та заперечення до закінчення підготовчого провадження, якщо судом не встановлено інший строк.
Згідно з ч.4 ст.166 ГПК України відповідь на відзив подається в строк, встановлений судом. Суд має встановити такий строк подання відповіді на відзив, який дозволить позивачу підготувати свої міркування, аргументи та відповідні докази, іншим учасникам справи - отримати відповідь на відзив завчасно до початку розгляду справи по суті, а відповідачу - надати учасникам справи заперечення завчасно до початку розгляду справи по суті.
Відповідно до ч.4 ст.167 ГПК України заперечення подається в строк, встановлений судом. Суд має встановити такий строк подання заперечення, який дозволить іншим учасниками справи отримати заперечення завчасно до початку розгляду справи по суті.
Наразі з матеріалів справи вбачається, що ухвалою Господарського суду Луганської області від 16.04.2020 сторонам було встановлено строк для подання відповіді на відзив - протягом п`яти днів з дня отримання відзиву, та протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив - для подання заперечень.
Із супровідного листа №72 від 02.04.2020 вбачається, що позивач отримав подане відповідачем клопотання в якості відзиву 02.04.2020.
Однак, враховуючи викладені вище обставини щодо встановлення в країні постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 11.03.2020 №211 (зі наступними змінами) карантину до 24 квітня 2020 року, суд вважає за можливе продовжити строк позивачу для подання відповіді на відзив - до 30.04.2020, а відповідачу встановити строк для подання заперечень - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив.
Окремо суд зауважує про те, що у відзиві на позовну заяву відповідач виклав обставини щодо формування та розподілу земельних ділянок (паїв), які є предметом розпорядження керівника ВЦА сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області Шевченка М.А. від 29.11.2019 №109 «Про затвердження технічної документації із землеустрою та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок» , але не надав суду жодних доказів на підтвердження вказаних обставин, обмежившись лише посиланням на те, що ані ним, ані позивачем обставини, які передували наданню цих земельних ділянок в оренду ФГ «Легас» під сумнів не ставляться.
Суд звертає увагу сторін на те, що розгляд обґрунтованості позовних вимог ФГ «Легас» передбачає надання правової оцінки розпорядженню керівника ВЦА сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області Шевченка М.А. від 29.11.2019 №109 «Про затвердження технічної документації із землеустрою та надання в оренду нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок» у цілому, а не тільки в частині річного строку передачі цих земельних ділянок в оренду.
Частинами 1, 2 ст.74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Відповідно до ч.4 ст.74 ГПК України суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів.
Частиною 1 ст.77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
З огляду на посилання відповідача у відзиві на позовну заяву на обставини щодо формування та розподілу земельних ділянок (паїв), які є предметом розпорядження керівника ВЦА сіл Троїцьке та Новозванівка Попаснянського району Луганської області Шевченка М.А. від 29.11.2019 №109, та не долученням відповідних доказів на підтвердження вказаних обставин, необхідністю з`ясування усіх обставин справи, суд вважає за необхідне повторно запропонувати відповідачу подати відповідні докази на підтвердження зазначених обставин.
З метою вирішення завдань підготовчого провадження, зокрема щодо встановлення сторонам часу для подання відповіді на відзив та заперечень на відповідь на відзив, враховуючи клопотання відповідача про відкладення розгляду справи, а також необхідність подання відповідних доказів, господарський суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання.
Керуючись ст.ст.74, 120, 166, 167, 177, 181 - 184, 232 - 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1. Задовольнити клопотання відповідача за вих.№68 від 02.04.2020 про відкладення розгляду справи.
2. Відкласти розгляд справи у підготовчому засіданні на 04 травня 2020 року о 14 год. 30 хв.
Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: м.Харків, проспект Науки, 5, в залі судових засідань №205.
3. Продовжити позивачу строк для подання відповіді на відзив - до 30.04.2020 . У випадку подання позивачем відповіді на відзив подати суду докази надіслання (надання) її відповідачеві.
4. Встановити відповідачу строк для подання заперечень - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив, подати суду докази надіслання (надання) їх позивачеві.
5. Повторно запропонувати відповідачу подати суду в строк до 04.05.2020 відповідні докази на підтвердження наступних обставин: щодо належності земельних ділянок до колишньої колективної власності - нерозподілених (невитребуваних) земель колишнього КСП «Попаснянський» ; актуального юридичного статусу земельних ділянок, які є предметом оскаржуваного розпорядження; проведення землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), щодо інвентаризації земель та щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); оформлення, видачі та отримання документів, що посвідчують право на земельну частку (пай); проведення розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв); правового статусу земельних ділянок у розумінні ст.13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» у редакції, чинній на момент прийняття спірного розпорядження: нерозподілені земельні ділянки чи не витребувані частки (паї) після формування їх у земельні ділянки; повідомлення власників земельних часток (паїв) чи їх спадкоємців про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення або шляхом вручення відповідного повідомлення особисто. Докази подати в оригіналі чи належним чином засвідчених копіях.
6. Звернути увагу учасників судового процесу, що відповідно до п.5.27 Національного стандарту України «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації» (ДСТУ 4163-2003) передбачено, що відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів «Згідно з оригіналом» , назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії; підпис такої особи засвідчується відбитком печатки підприємства, установи, організації (за наявності); засвідчуватись має кожна сторінка документу.
7. Звернути увагу учасників справи на порядок подання доказів, встановлений у ст.80 ГПК України, та наслідки неподання їх та доказів їх направлення іншим учасникам справи. У випадку неможливості учасником справи самостійно надати докази - він вправі подати клопотання про витребування доказів судом у строки, встановлені у ч.ч.2, 3 ст.80 ГПК України (ч.1 ст.81 ГПК України).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Повний текст ухвали підписано 08.04.2020.
Суд доводить до відома учасників судового процесу, що вони можуть отримувати інформацію у справі, що розглядається за офіційною вебадресою сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України - https://court.gov.ua/fair/.
Суддя О.В. Драгнєвіч
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 07.04.2020 |
Оприлюднено | 10.04.2020 |
Номер документу | 88653816 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Білоусова Ярослава Олексіївна
Господарське
Господарський суд Луганської області
Драгнєвіч О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні