ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
ДОДАТКОВЕ СУДОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.03.2020р. Справа № 905/2210/19
Господарський суд Донецької області у складі судді Величко Н.В.
при секретарі судового засідання Пузікової Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
заяву Приватного підприємства "ЮАР" (ЄДРПОУ код 32819551, адреса: 54031, м. Миколаїв, вул. Казарського, 1г/50), вих.№15 від 24.02.2020,
про ухвалення додаткового рішення щодо стягнення з відповідача витрат на послуги адвоката., -
за позовом: Приватного підприємства "ЮАР" (ЄДРПОУ код 32819551, адреса: 54031, м. Миколаїв, вул. Казарського, 1г/50),
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "АШЕР ПЛЮС" (ЄДРПОУ код 40091732, адреса: 84404, Донецька область, м. Лиман, вул. Деповська буд. 26, кв. 4),
про: стягнення 245551,48 грн., -
за участю представників сторін:
від позивача: не з"явились;
від відповідача: не з"явились, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні господарського суду Донецької області перебувала справа № 905/2210/19 за позовом Приватного підприємства "ЮАР" до Товариства з обмеженою відповідальністю "АШЕР ПЛЮС" про стягнення 245.551,48 грн., з яких: 210400,23 грн. - основного боргу та 35151,25 грн. - пені.
Рішенням господарського суду Донецької області від 20.02.2020 у справі №905/2210/19 позовні вимоги задоволено частково. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "АШЕР ПЛЮС" (ЄДРПОУ код 40091732, адреса: 84404, Донецька область, м. Лиман, вул. Деповська буд. 26, кв. 4) на користь Приватного підприємства "ЮАР" (ЄДРПОУ код 32819551, адреса: 54031, м. Миколаїв, вул. Казарського, 1г/50) попередньої оплати в сумі 204424,74 грн. (двісті чотири тисячі чотириста двадцять чотири грн. 74 коп.), а також відшкодування сплаченого судового збору у розмірі 2979,28 грн. (дві тисячі дев`ятсот сімдесят дев`ять грн. 28 коп.). В іншій частині позовних вимог відмовлено.
28.02.2020 до канцелярії суду надійшла заява Приватного підприємства "ЮАР" вих.№15 від 24.02.2020 про ухвалення додаткового рішення щодо стягнення з відповідача витрат на послуги адвоката.
Позивач зазначає, що з метою отримання правової допомоги щодо ведення справи, останнім було укладено договір про надання адвокатських послуг №25 від 23.10.2019, відповідно до умов якого за правову допомогу при розгляді справи адвокат Островська Оксана Володимирівна отримала плату за стягнення спірної суми з відповідача в розмірі 22400,00 грн., що складає 9% від заявлених позовних вимог.
До заяви додано: договір про надання юридичної допомоги від 23.10.2019 №25; акт виконаних робіт від 17.12.2019; платіжне доручення №464 від 17.12.2019; свідоцтво про право на зайняття адвокатської діяльністю, посадочний документ АТ "Укрзалізниця" призначенням Миколаїв-Харків, посадочний документ АТ "Укрзалізниця" призначенням Харків-Миколаїв, копії яких долучено до матеріалів справи.
Розглянувши заяву позивача про ухвалення додаткового рішення суд виходить з наступного:
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Згідно з частинами першою та третьої статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Частиною першою статті 124 ГПК України встановлено, що разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.
Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву (ч.2 ст.161 ГПК України).
Матеріали справи свідчать, що разом з позовною заявою Приватного підприємства "ЮАР" подано суду попередній (орієнтовний) розрахунок витрат на професійну правничу допомогу, а саме витрат на правову допомогу в сумі 25400,00 грн.
Статтею 129 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (ч.4 ст.129 цього Кодексу).
Розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду (ч.8 ст.129 цього Кодексу).
Суд враховує, що справа 905/2210/19 розглянута судом в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Відповідно до ч.8 ст.252 Господарського процесуального кодексу України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Як вбачається, позивачем подано заяву щодо стягнення з відповідача витрат на послуги адвоката (надіслано поштою на адресу суду 25.02.2020) протягом п"яти днів після ухвалення рішення суду.
Отже, у суду є підстави для винесення додаткового рішення у цій справі на підставі ст.244 Господарського процесуального кодексу України.
Статтею 126 ГПК України встановлено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відшкодування цих витрат здійснюється господарським судом шляхом зазначення про це у рішенні, ухвалі, постанові за наявності документального підтвердження витрат, як-то угоди про надання послуг щодо ведення справи у суді та/або належно оформленої довіреності, виданої стороною представникові її інтересів у суді, платіжного доручення або іншого документа, який підтверджує сплату відповідних послуг, а також копії свідоцтва адвоката, який представляв інтереси відповідної сторони, або оригінала ордеру адвоката, виданого відповідним адвокатським об`єднанням, з доданням до нього витягу з договору, в якому зазначаються повноваження адвоката як представника або обмеження його прав на вчинення окремих процесуальних дій.
У разі неподання відповідних документів у господарського суду відсутні підстави для покладення на іншу сторону зазначених сум.
Витрати, що підлягають сплаті за послуги адвоката, визначаються у порядку, встановленому Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". Дія вказаного закону поширюється тільки на осіб, які є адвокатами.
Згідно зі ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
За приписами статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.
З матеріалів справи вбачається, що 23.10.2019 між Приватним підприємством "ЮАР" (Клієнт) та адвокатом Островською Оксаною Володимирівною укладено договір про надання правової (адвокатської) допомоги №25.
Відповідно до п.1.1. клієнт доручає, а адвокат бере на себе зобов`язання падати юридичну допомогу клієнту в обсязі та на умовах, передбачених даним договором, а саме: стягнення заборгованості у розмірі 245551,48грн. з Товариства з обмеженою відповідальністю "АШЕР ПЛЮС", ЄДРПОУ 40091732 у судовому порядку.
Цей договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до виконання сторонами своїх зобов`язань (п.2.1 договору).
За правову допомогу, передбачену в п.1.2 договору замовник сплачує адвокату винагороду в розмірі 22400,00 грн. (п.3.1 договору). В ціну договору не включені фактичні витрати щодо виконання адвокатом зобов`язань за договором, а саме: транспортні витрати, витрати на ж/д квітки, міжміськи проїзди, поштові витрати (п.3.2 договору).
За домовленістю Сторін, оплата передбачена в п.3.1. цього договору здійснюється у повному обсязі до 20 грудня 2019 (п.4.1 договору).
На підставі цього договору ТОВ «Укрспецгідроізоляція» сплатило адвокату Островській О.В. за надання правових послуг 22400,00 грн., про що свідчить платіжне доручення №484 від 17.12.2019.
На підтвердження того, що Островська О.В. є адвокатом, надано свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серія МК №001274 від 03.11.2017.
Як вбачається, відповідачем не подавалось заперечень щодо співмірності витрат відповідача на професійну правничу допомогу адвоката, клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката не заявлялось.
Водночас, суд не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи. Крім того, відповідно до ч.6 ст.126 ГПК України, обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Суд вважає, що позивачем підтверджено належними доказами розмір понесених витрат на професійну правничу допомогу в процесі розгляду господарської справи №905/2210/19.
Відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у разі часткового задоволення позову судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи, що рішенням Господарського суду Донецької області від 20.02.2020 по справі №905/2210/19 позовні вимоги Приватного підприємства "ЮАР" задоволено частково, тому витрати на професійну правничу допомогу адвоката покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Отже, стягненню з відповідача на користь позивача підлягають витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 18648,29 грн.
Керуючись статтями 123, 126, 129, 221, 234, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Задовольнити заяву Приватного підприємства "ЮАР" вих.№15 від 24.02.2020 про ухвалення додаткового рішення щодо стягнення з відповідача витрат на послуги адвоката.
Ухвалити у справі № 905/2210/19 додаткове рішення.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АШЕР ПЛЮС" (ЄДРПОУ код 40091732, адреса: 84404, Донецька область, м. Лиман, вул. Деповська буд. 26, кв. 4) на користь Приватного підприємства "ЮАР" (ЄДРПОУ код 32819551, адреса: 54031, м. Миколаїв, вул. Казарського, 1г/50) витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 18648,18 грн. (вісімнадцять тисяч шістсот сорок вісім гривень 18 коп.).
В іншій частині заяви - відмовити.
Видати наказ після набрання додатковим рішенням законної сили.
Копію додаткового рішення направити сторонам у справі.
Додаткове рішення складено та підписано 17.03.2020.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржено впродовж двадцяти днів з дня його складення у порядку, встановленому ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Н.В. Величко
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 17.03.2020 |
Оприлюднено | 19.03.2020 |
Номер документу | 88241949 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Величко Наталія Вікторівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні