Справа №403/46/20 провадження № 2/403/73/20
У Х В А Л А
про прийняття позовної заяви до розгляду та
відкриття провадження у справі
18 березня 2020 року смт.Устинівка
Суддя Устинівського районного суду Кіровоградської області Атаманова С.Ю.,
розглянувши позовну заяву
ОСОБА_1 (позивач), адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 , адреса місця проживання, вказана в позовній заяві: АДРЕСА_2 до
Брусівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області (відповідач), адреса місцезнаходження: с.Брусівка Устинівського району Кіровоградської області, поштовий індекс 28611,
ОСОБА_2 (відповідач), адреса зареєстрованого та вказаного в позовній заяві місця проживання: АДРЕСА_1 ,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: приватний нотаріус Устинівського районного нотаріального округу Кіровоградської області Трутень Олександр Якович, місцезнаходження: вул.Ювілейна, буд.№42 смт.Устинівка Устинівського району Кіровоградської області, поштовий індекс 28600,
предмет позову: про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду із позовною заявою до відповідачів: Брусівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області, ОСОБА_2 , третя особа: приватний нотаріус Устинівського районного нотаріального округу Кіровоградської області Трутень О.Я., про визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_3 , оскільки постановою приватного нотаріуса від 23.01.2020 року їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв'язку з поданням заяви про прийняття спадщини після спливу 6-місячного строку з дня її відкриття. Поважною обставиною, що зумовила пропуск встановленого законом строку звернення до нотаріуса з відповідною заявою позивач вважає перебування її протягом тривалого часу за межами України, а тому, з урахуванням специфіки роботи, яка не дозволяє їй залишити територію Італії, прохає суд встановити для подання заяви про прийняття спадщини строк у три місяці.
Відповідно до положень ч.6 ст.187 ЦПК України судом направлено запит до органу реєстрації місця проживання та перебування відповідача ОСОБА_2 щодо отримання інформації про її зареєстроване місце проживання (перебування).
З отриманої судом 17.03.2020 року інформації, наданої виконавчим комітетом Брусівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області, встановлено, що згідно даних картотеки реєстраційного обліку відповідач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідно до ч.1 ст.27 ЦПК України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Крім того, зі змісту позовної заяви та доданих до неї копій документів вбачається, що до складу спадщини, яка відкрилась внаслідок смерті спадкодавця ОСОБА_3 , входить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 7,98 га, кадастровий номер 3525881600:02:000:0042, розташована на території Брусівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області.
Згідно роз'яснень п.42 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 року №3 Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна, до яких крім іншого, належать позови про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Також в позовній заяві ОСОБА_1 зазначено про те, що з 18.07.2017 року вона не залишала територію Італії, а зі змісту доданих до позовної заяви копій документів вбачається, що позивач є громадянкою України.
Відповідно до абз.2 пункту 2 ч.1 ст.1 Закону України Про міжнародне приватне право (далі - Закону) іноземний елемент - ознака, яка характеризує приватноправові відносини, що регулюються цим Законом, та виявляється в одній з таких форм: хоча б один учасник правовідносин є громадянином України, який проживає за межами України.
Суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом у випадку, якщо у справі про спадщину спадкодавець у момент смерті був громадянином України або мав в Україні останнє місце проживання (п.6 ч.1 ст.76 Закону).
Підсудність судам України є виключною у таких справах з іноземним елементом: якщо у справі про спадщину спадкодавець - громадянин України і мав в ній місце проживання (п.3 ч.1 ст.77 Закону). Спадкодавець ОСОБА_3 був громадянином України та мав на день смерті місце проживання в Україні. З огляду на викладене, позовна заява ОСОБА_1 відноситься до предметної, суб`єктної та територіальної юрисдикції Устинівського районного суду Кіровоградської області та підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
Позовна заява за формою та змістом відповідає вимогам ст.175 ЦПК України. Позовну заяву подано з додержанням вимог ст.177 ЦПК України.
Подана ОСОБА_1 позовна заява підлягає прийняттю судом до розгляду з відкриттям провадження у справі.
Відповідно до положень п.2 ч.2 ст.19 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до ч.5 ст.263 ЦПК України обгрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно та всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно положень п.2 ч.4 ст.274 ЦПК України в порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах щодо спадкування.
Таким чином, з метою забезпечення повного та всебічного встановлення обставин справи, недопущення звуження прав, належних учасникам судового процесу, враховуючи завдання цивільного судочинства щодо справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення цивільної справи з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, суддя, виходячи зі змісту ст.11, п.2 ч.4 ст.274 ЦПК України приходить до висновку про визначення порядку здійснення провадження у справі за правилами загального позовного провадження, встановленими Розділом ІІІ ЦПК України.
Крім того, системний аналіз ст.376 ЦПК України дає суду можливість прийти до висновку, що розгляд даної справи за правилами загального позовного провадження жодним чином не порушує, обмежує чи звужує гарантовані законом права та свободи учасників судового процесу і не може бути підставою для скасування або зміни рішення, як обставина, що виплинула на правильність вирішення справи.
Згідно положень п.п.15.3 п.15 Розділу ХІІІ Перехідні положення Цивільного процесуального кодексу України, в редакції, яка набрала чинності 15.12.2017 року, розгляд справи у суді здійснюватиметься за матеріалами справи у паперовій формі.
В прохальній частині позовної заяви позивач просить: витребувати від приватного нотаріуса Устинівського районного нотаріального округу Трутня О.Я. копії спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_3 , всі судові засідання проводити без її участі та у випадку визнання позовних вимог відповідачем задоволити позов.
Інші клопотання та заяви позивача в порядку ст.ст.43, 84, 183 ЦПК України разом з позовною заявою до суду подані не були.
Порядок передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном визначається Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах , до якої Україна приєдналася 19.10.2000 року.
Відповідно до п. а ст.10 Конвенції якщо запитувана Держава не заперечує, то ця Конвенція не обмежує можливості надсилати судові документи безпосередньо поштою особам, які перебувають за кордоном.
З інформації, розміщеної на офіційному сайті Гаазької конференції з міжнародного приватного права ( ІНФОРМАЦІЯ_3 . ІНФОРМАЦІЯ_4 net ІНФОРМАЦІЯ_5 , вбачається, що Держава Італія не заперечує можливості надсилати судові документи безпосередньо поштою особам, які перебувають за кордоном, передбаченої п. а ст.10 Конвенції.
З урахуванням викладеного, повідомлення позивача ОСОБА_1 про судове провадження у справі слід здійснити в порядку, передбаченому ст.128 ЦПК України та ст.10 вказаної вище Конвенції.
За змістом ч.1 ст.187 ЦПК України ухвала про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі постановлена з дотриманням визначеного законом процесуального строку.
Відповідно до вимог ст.196 ЦПК України для виконання завдання підготовчого провадження у справі необхідно провести підготовче засідання. Підготовче судове засідання має бути розпочате не пізніше ніж через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 27, 83, 84, 178, 181, 187, 190, 191, 196, 258, 260, 274, 353 ЦПК України,-
П О С Т А Н О В И В:
1.Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Брусівської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області, ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: приватний нотаріус Устинівського районного нотаріального округу Кіровоградської області Трутень Олександр Якович, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
2.Розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
3.Призначити підготовче засідання у справі на 14 квітня 2020 року о 13 год. 00 хв . в залі судових засідань Устинівського районного суду Кіровоградської області за адресою: вул.О.Мазуренка, буд.№42 смт.Устинівка Кіровоградської області, про що повідомити учасників справи.
4.Встановити відповідачам строк для подачі відзиву на позов протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення їм копії даної ухвали.
Роз'яснити відповідачам, що відповідно до ч.4 ст.174, ч.1 ст.191 ЦПК України, протягом встановленого судом строку вони мають право надіслати суду відзив на позовну заяву і всі письмові докази, висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову; позивачу та третій особі, іншому відповідачу - копію відзиву та доданих до нього документів.
Роз'яснити відповідачам, що відповідно до ч.4 ст.178 ЦПК України у разі подання відзиву на позов вони повинні одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду надіслати (надати) копію відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи (позивачу, іншому відповідачу, третій особі).
Роз'яснити відповідачам, що згідно положень ч.8 ст.178, ч.2 ст.191 ЦПК України у разі ненадання відзиву (заперечення проти позову) у встановлений строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами.
Роз'яснити відповідачам, що до відзиву, підписаного представником відповідача (ів), додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника відповідно до вимог ст.ст.58, 60, 62 ЦПК України.
5.Встановити третій особі приватному нотаріусу Трутню О.Я. строк для подачі письмових пояснень щодо: позову протягом семи днів з дня вручення копії даної ухвали, щодо відзиву - до закінчення підготовчого провадження.
Роз'яснити третій особі, що відповідно до ст.181, ч.1 ст.192 ЦПК України, протягом встановленого судом строку він має право надіслати суду письмові пояснення щодо позову або відзиву (аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову) і всі докази на підтримку або заперечення проти позову; позивачу та відповідачам - копію письмових пояснень та доданих до них документів.
Роз'яснити третій особі, що відповідно до ч.4 ст.178 ЦПК України у разі подання письмових пояснень щодо позову він повинен одночасно з надісланням (наданням) пояснень до суду надіслати (надати) копію письмових пояснень та доданих до них документів іншим учасникам справи (позивачу та відповідачам).
Роз'яснити сторонам право подати відповідь на письмові пояснення третьої особи до закінчення підготовчого провадження.
Роз'яснити сторонам, третій особі, що відповідно до ч.9 ст.83 ЦПК України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Роз'яснити сторонам, третій особі, що згідно ст.95 ЦПК України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
6.Клопотання позивача про витребування від приватного нотаріуса Устинівського районного нотаріального округу Трутня О.Я. копії спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_3 , підлягає вирішенню під час підготовчого засідання з урахуванням вимог п.3 ч.1 ст.43, ст.84, п.п.7, 10 ч.2 ст.197 ЦПК України.
7.Повідомити учасників справи про наявність в Устинівському районному суді Кіровоградської області технічної можливості забезпечити їх участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду. У цьому разі відповідна заява учасника справи має бути подана до суду не пізніше ніж за п'ять днів до судового засідання з направленням копії такої заяви в той же строк іншому учаснику справи.
8.Повідомлення позивача ОСОБА_1 про дату, час та місце проведення підготовчого та судових засідань по розгляду справи здійснити в порядку, передбаченому ст.128 ЦПК України та ст.10 Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах .
9.Копії ухвали про відкриття провадження у справі надіслати учасникам справи. Відповідачам та третій особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, одночасно надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
10.Роз'яснити, що учасники справи мають право отримати інформацію щодо розгляду справи, зайшовши на веб-адресу сторінки суду, розміщеної на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-сайт:court.gov.ua/sud1123/).
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання її суддею.
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду. Заперечення на ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення.
Суддя С.Ю.Атаманова
Суд | Устинівський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2020 |
Оприлюднено | 19.03.2020 |
Номер документу | 88280397 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні