ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇ ВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
=======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" березня 2010 р. Справа № 1/139/09
м. Миколаїв
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю
Зовнішньоекономічн а фірма «МАРіО»
/54017, м. Мик олаїв, вул. Московська, 55, кв.10 /
До відповідача: Товарис тва з обмеженою відповідальн істю «Український промислов ий банк»
в особі Мик олаївської філії ТОВ «Укрпро мбанк».
/54010, м. Микола їв, пр-т. Леніна, 11/
Третя особа, яка не заявля є самостійних вимог на предм ет спору на стороні позивача :
Товариство з обме женою відповідальністю «Сол вік»
/54048, м. Миколаї в, вул. Селікатна, 264-Б/
Третя особа, яка не заявля є самостійних вимог на предм ет спору на стороні позивача :
ОСОБА_1
АДРЕСА_1
про: визнання недійсним кредитного договору на відк риття не відновлювальної кре дитної лінії № 32/КВ-06 від 20.12.2006р.
Суддя Васильєва Л.І.
Представники:
Від позивача: Представник не з' явився .
Від відповідача: Лєбєдєв А.С., довіреність в ід 04.04.2007р.
Від 3 осіб: Представники не з' явилис я.
Позивач звернувся з позовом про визнання недійсн им кредитного договору на ві дкриття не відновлювальної м ультивалютної кредитної лін ії № 32/КВ-06 від 20.12.2006р.
Відповідач письмових заперечень на позов не надав , представник відповідача в с удовому засіданні проти поз ову заперечує з тих підстав, щ о право на здійснення операц ій з валютними цінностями на дано у відповідності з ліцен зією.
Від третіх осіб поясн ень по суті спору не надходил о.
Позивач належним чин ом був повідомлений про дату , час та місце проведення судо вого засідання (а.с.40) В судов е засідання не з' явився.
Треті особи були пові домлені про дату, час та місце проведення судового засідан ня належним чином (а.с.42, 43-44). Свої м правом щодо надання поясне нь по суті позову та правом бу ти присутніми в судовому зас іданні не скористались.
Суд вважає за можливе розглянути справу за відсут ності представників позива ча, третіх осіб за наявними в н ій матеріалами згідно статт і 75 Господарського процесу ального кодексу України.
Розглянувши надані с торонами та витребувані суд ом докази, заслухавши поясне ння представника позивача у судових засіданнях - суд
в с т а н о в и в:
між позивачем та в ідповідачем було укладено кр едитний договір № 32/КВ-06 від 20.12.200 6р.на відкриття не відновлюва льної кредитної лінії, згідн о з яким позивач отримав кред ит в сумі 470 000 доларів США на стр ок до 19.12.2011 року (а.с.6-14).
Позивач просить вказ аний договір визнати недійсн им з тих підстав, що його зміс т суперечить Цивільному к одексу України, Конституц ії України, іншому чинному ци вільному законодавству: чин ним законодавством не передб ачено право відповідача над авати кредит в іноземній вал юті.
Суд вважає доводи п озивача не обґрунтованими, а позов таким, що не підлягає за доволенню з огляду на наступ не:
пунктом 1 статті 203 Цивільного кодексу України встановлено, що для чинно сті правочину необхідна одна з таких умов, як відповідніс ть його змісту цьому Кодексу , іншим актам цивільного зак онодавства, а також мораль ним засадам суспільства.
Припис частини п ершої статті 215 Цивільного кодексу України визначає , що недодержання в момент вчи нення правочину вказаної вищ е вимоги є підставою для його недійсності.
В момент вчинення ос порюваного по даній справі п равочину вказані вище умови були дотримані:
відповідно до статті 44 Закону України "Про Нац іональний банк України", статей 5, 12 Декрету Кабінету Міністрів України "Про систе му валютного регулювання і в алютного контролю" Наці ональний Банк України зді йснює видачу та відкликання ліцензій, контролює діяльні сть банків, юридичних та фізи чних осіб (резидентів і нерез идентів), які отримали ліценз ію НБУ на здійснення валютни х операцій, в частині дотрима ння ними валютного законодав ства.
Стаття 99 Конституці ї України встановлює, що гр ошовою одиницею України є гр ивня, разом з тим, вказана стат тя не обмежує використання в Україні грошових одиниць і ноземних держав.
Частиною 2 статті 192 Цив ільного кодексу України п ередбачено, що іноземна валю та може використовуватися в Україні у випадках і в порядк у, встановленому законом.
Основним законодавчим акт ом, який регулює правовіднос ини у сфері валютного регулю вання і валютного контролю є Декрет Кабінету Міністрі в України "Про систему валютн ого регулювання і валютного контролю" .
Відповідно до статті 5 Д екрету операції з валютни ми цінностями здійснюютьс я на підставі генеральних та індивідуальних ліцензій Національного банку Укр аїни.
Статтею 1054 Цивільного ко дексу України визначено, щ о за кредитним договором бан к або інша фінансова установ а (кредитодавець) зобов'язуєт ься надати грошові кошти( кре дит) позичальникові у розмір і та на умовах, встановлених д оговором, а позичальник зобо в'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до положень ста тей 47, 49 Закону України «Про Банки і банківську діяльніст ь» банківські установи ма ють право здійснювати кредит ні операції, у тому числі розм іщувати залучені кошти від свого імені, на власних умовах та на власний ризик, на підставі банківської лі цензії. Стаття 2 цього Зако ну визначає банківський кред ит як будь-яке зобов'язання ба нку надати певну суму грошей , будь-яку гарантію, будь-яке з обов'язання придбати право в имоги боргу, будь-яке продовж ення строку погашення боргу, яке надано в обмін на зобов'яз ання боржника щодо поверненн я заборгованої суми, а також н а зобов'язання на сплату проц ентів та інших зборів з такої суми. При цьому, відповідно до цієї ж статті кошти - це гро ші у національній або інозем ній валюті чи їх еквівалент.
Таким чином, законодавств о України визначає правомочн ість банків на підставі відп овідних ліцензій надавати кр едити та бути суб'єктом креди тних зобов'язань, в тому числі і в іноземній валюті.
Відповідно припису статті 1 Декрету Кабінету Міністр ів України «Про систему валю тного регулювання і валютног о контролю» надання креди тів в іноземній валюті відно ситься до валютних операцій .
Здійснення валютних опер ацій може мати місце на підст аві генеральних чи індивідуа льних ліцензій Національн ого банку України.
Відповідно до статті 5 Декр ету індивідуальні ліцензії в идаються резидентам і нерези дентам на здійснення разо вої валютної операції на пер іод, необхідний для здійсн ення такої операції. Пере лік валютних операцій, для зд ійснення яких необхідна інди відуальна ліцензія НБУ, нада ний у частині 4 цієї статті.
Генеральні ліцензії надаю ться на здійснення валютних операцій, що не потребують індивідуальної ліцензії, на весь період дії режиму валют ного регулювання.
Пункт «в»частини 4 стат ті 5 Декрету передбачає вимог у щодо отримання індивідуаль ної ліцензії НБУ на здійснен ня операцій щодо надання і од ержання резидентами кредиті в в іноземній валюті, якщо тер міни і суми таких кредитів пе ревищують встановлені закон одавством межі.
Правовою підставою для з дійснення банками кредитува ння в іноземній валюті згідн о з вимогами статті 5 Декрету є наявність у банку генера льної ліцензії на здійснення валютних операцій, отримано ї у встановленому порядку.
У відповідача наявна банк івська ліцензія № 67 від 13.12.2001 (а.с .29), видана Національним ба нком України на здійснення о перацій, визначених ч. 1 та п. 5 - 11 ч. 2 ст. 47 Закону України "Про б анки та банківську діяльніст ь".
Отже, надання відповідаче м кредиту в іноземній валюті на підставі генеральної ліц ензії Національного Бан ку України є правомірним, осп орювана угода на відкриття н е відновлювальної кредитної лінії укладена у відповідно сті з чинним законодавством.
За таких обставин в задовол енні позову необхідно відмов ити.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82 - 85 Г осподарського процесуально го кодексу України, - суд
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову відмовити.
Рішення у відпов ідності зі ст.85 Господарськог о процесуального кодексу Укр аїни набирає законної сили п ісля закінчення десятиденно го строку з дня підписання рі шення, оформленого відповідн о до статті 84 цього Кодексу.
Сторони, які беруть участ ь у справі, мають право оскарж ити в апеляційному порядку р ішення повністю або частково у порядку і строки встановле ні ст.93 Господарського процес уального кодексу України.
Суддя
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 16.03.2010 |
Оприлюднено | 17.08.2010 |
Номер документу | 8850492 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Васильєва Л.I.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні