Справа № 761/46250/17
Провадження № 2/761/4628/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2018 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Юзькової О.Л.,
при секретарі Шлапаковій А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Хмельницький про скасування рішення ОСББ,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, мотивуючи свої вимоги наступним. Відповідно до договору дарування нежитлового приміщення від 29.03.2008 р., посвідченого державним нотаріусом другої Білоцерківської державної нотаріальної контори Київської області Магдич Т.І., позивач є власником нежитлових приміщень першого поверху в літ. А площею 570,9 кв. м., які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідальним за обслуговування будинку є відповідач ОСББ Хмельницький . Рішенням загальних зборів ОСББ Хмельницький від 11.02.2017 р. позивачу з 01.01.2017 р. встановлено плату на утримання та обслуговування житлово-будинкового комплексу у розмірі 10 грн. на кв. м. загальної площі приміщень і цим же рішенням для розмір такої плати для власників житлових приміщень встановлено 5 грн. за 1 кв. м. Будь - яка мотивація такого рішення відсутня. При цьому, відповідачем на 2017 р. встановлено такий самий тариф, що і на 2016 р. Разом з тим, рішенням Апеляційного суду м. Києва від 04.10.2017 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСББ Хмельницький рішення загальних зборів відповідача від 23.01.2016р. було скасовано в частині встановлення становлення розмірі плати житлово-будинкового комплексу для власників нежитлових приміщень на 2016 р. скасовано. Так, рішення загальних зборів ОСББ 2Хмельницький від 11.02.2017 р. в частині встановлення з 01 січня 2017 р. плати на утримання та обслуговування житлово-будинкового комплексу АДРЕСА_1 в розмірі 10,00 грн. за 1 кв. м. загальної площі нежитлових приміщень, які знаходяться у власності фізичних та юридичних осіб, так само як і рішення від 23.01.2016 р., суперечить вимогам Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку та п. 2 і 3 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року № 869. За таких обставин ОСОБА_1 просить суд скасувати рішення загальних зборів ленів ОСББ Хмельницький від 11.02.2016 року в частині встановлення з 01 січня 2017 року плати на утримання та обслуговування житлово-будинкового комплексу АДРЕСА_1 в розмірі з 1 метру квадратного загальної площі нежитлових приміщень, які знаходяться в приватній власності юридичних та фізичних осіб та стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Хмельницький на користь позивача судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп.
09.03.2018 року у справі відкрито провадження, відповідно до приписів ст.ст. 19,274 ЦПК України вирішено питання про її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Представником ОСББ Хмельницький подано відзив на позов де зазначено наступне. Прийняття оскаржуваного рішення відбулось за умови повного дотримання чинного законодавства, яке регулює діяльність ОСББ, голосів співвласників приміщень для прийняття рішення було достатньо. Крім того, жодним нормативно-правовим актом не встановлено те, що Загальні збори ОСББ не мають права встановлювати різні за розмірами платежі. Пропозиція підвищення була підтримана Загальними зборами ОСББ, які було проведені відповідно до Статуту об`єднання. Вважає, посилання позивача на рішення Апеляційного суду м. Києва від 04.10.2017 року є необґрунтованим, оскільки основною причиною скасування рішення загальних зборів ОСББ Хмельницький від 23.10.2016 року, в частині встановлення від власників нежитлових приміщень платежу на утримання житлово-будинкового комплексу у розмірі 10,00 грн. за кв. м площі, було саме недостатність голосів співвласників багатоквартирного будинку для прийняття рішення, тобто Загальні збори не були правомочними.
Дослідивши надані докази та надавши їм відповідну оцінку суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Встановлено, і не заперечується учасниками процесу, що ОСОБА_1 є власником нежитлових приміщень першого поверху в літ. А площею 570,9 кв. м., які знаходяться у АДРЕСА_1 .
Нежитлові приміщення належать позивачу на підставі договору дарування нежитлового приміщення від 29.03.2008 р., посвідченого державним нотаріусом другої Білоцерківської державної нотаріальної контори Київської області.
Також встановлено, що в будинку за адресою: АДРЕСА_1 діє ОСББ Хмельницький , створений у 2012 році відповідно до положень Закону України Про Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку .
11.02.2017 р. загальними зборами ОСББ Хмельницький було прийнято рішення, оформлене відповідним протоколом, яким серед іншого затверджено платіж на утримання будинку та прибудинкової території для співвласників нежитлових приміщень - 10,00 грн.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначаються Законом України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку від 29 листопада 2001 року.
При цьому, Законом України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку від 14 травня 2015 року, який набрав чинності 01 липня 2015 року, внесено зміни у Закон України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку .
У п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку визначено, що статути об`єднань співвласників багатоквартирного будинку, затверджені до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Отже, ОСББ Хмельницький при проведенні 11 лютого 2017 року загальних зборів та прийнятті ними рішень повинно було керуватись нормами Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку та Статутом ОСББ, в тій частині, яка не суперечить цьому Закону.
Так, представником відповідача зазначено у відзиві про те, що прийняття оскаржуваного рішення було обґрунтовано, підтримано Загальними зборами, що не протирічить нормативно-правовим актам України, які регулюють таке питання.
Приймаючи рішення по суті спору, суд має наголосити на наступному.
За приписами ч.ч 1-4 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
При цьому за положеннями ч. 5 ст. 12 ЦПК України суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість: 1) керує ходом судового процесу; 2) сприяє врегулюванню спору шляхом досягнення угоди між сторонами; 3) роз`яснює у випадку необхідності учасникам судового процесу їхні процесуальні права та обов`язки, наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій; 4) сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; 5) запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов`язків.
В свою чергу за положеннями ч.ч. 1,2 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Разом з тим ч. 1 ст. 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Так, наявні матеріали, а саме копія протоколу загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Хмельницький від 1102.2017 р. свідчать про те, що загальна кількість співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 становить 54 особи. Загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень становить 11268,3 кв. м.
У зборах, як це вбачається з наданої копії протоколу, взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 15 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 2225,2 кв. м..
У письмовому опитуванні взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 29 осіб , яким належать квартири та/або нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку загальною площею 4999,3 кв. м. і загальною кількістю49 особи, що складає 81,5% від загальної кількості співвласників.
Статтею 10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (в редакції, чинній на дату прийняття оскаржуваного рішення ОСББ) передбачено, що органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання.
Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників
Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожний співвласник має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Статутом об`єднання може бути встановлено інший порядок визначення кількості голосів, що належать кожному співвласнику на загальних зборах.
Рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна, а також про реконструкцію та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників, а в разі якщо статутом не передбачено прийняття таких рішень, - більшістю голосів. З інших питань рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості співвласників .
У п. 4.1, 4.2, 4.4, 4.5 Статуту ОСББ Хмельницький (в редакції, чинній на дату прийняття оскаржуваного рішення ОСББ) визначено, що органами управління об`єднання є загальні збори його членів, правління та ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Загальні збори правочинні, якщо на них присутні більше половини членів об`єднання. До виключної компетенції загальних зборів членів об`єднання належить визначення розмірів внесків та платежів членів об`єднання.
Відповідно до п. 5.3, 5.10 Статуту ОСББ Хмельницький (в редакції, чинній на дату прийняття оскаржуваного рішення ОСББ) загальні збори правочинні, якщо на них присутні більше 50 відсотків членів об`єднання. Рішення загальних зборів приймаються 2/3 голосів від загальної кількості голосів членів об`єднання, які присутні на загальних зборах. Питання, з яких рішення приймаються загальними зборами кваліфікованою більшістю голосів (3/4 голосів присутніх на зборах членів об`єднання) - визначення розміру внесків та платежів членів об`єднання.
Разом з тим, відповідно до приписів ч. 8 ст. 10 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку якщо під час проведення зборів співвласників для прийняття рішення не набрано встановленої частиною шостою цієї статті кількості голосів "за" або "проти", проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення зборів співвласників. Якщо протягом цього строку необхідної кількості голосів "за" не набрано, рішення вважаються неприйнятими.
Письмове опитування співвласників проводиться ініціативною групою та іншими співвласниками за бажанням.
Письмове опитування може проводитися щодо одного або декількох питань одночасно. Питання - це текст, у якому викладається пропозиція у вигляді резолюції, щодо якої учаснику опитування пропонується відповісти "за", "проти" або "утримався". Питання повинно мати чітке і зрозуміле формулювання, що не допускає різних тлумачень.
Письмове опитування співвласників проводиться шляхом власноручного заповнення ними листків опитування, в яких зазначаються день опитування, прізвище, ім`я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальна площа квартири або нежитлового приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представників), відповідь співвласника на питання "так", "ні" або утримався , особистий підпис співвласника та особи, яка проводила опитування.
За результатами підрахунку результатів письмового опитування співвласників особи, які проводили письмове опитування, вносять його результати до протоколу зборів та підводять загальні підсумки голосування щодо всіх питань. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані на зборах співвласників, і голоси співвласників, отримані під час проведення письмового опитування.
Листки письмового опитування співвласників пронумеровуються, прошнуровуються та додаються до відповідного протоколу зборів.
Так, як вбачається з наданих матеріалів, письмове опитування співвласників проводилось протягом 12-24 лютого 2017 р., копії листків письмового опитування долучено до протоколу загальних зборів ОСББ Хмельницький .
При цьому, як свідчать надані представником відповідача матеріали позивач ОСОБА_1 про день та час проведення загальних зборів повідомлявся належним чином.
З іншого боку, відповідно до ч. 1, 3 ст. 20 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (в редакції, чинній на дату прийняття оскаржуваного рішення ОСББ) частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Частка участі співвласника квартири та/або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки як співвласника квартири та/або нежитлового приміщення.
Згідно із ч. 1, 2 ст. 12 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку (в редакції, чинній на дату прийняття оскаржуваного рішення ОСББ) витрати на управління багатоквартирним будинком включають: 1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; 2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; 3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; 4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом. Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.
Положеннями ст. 1 Закону України Про житлово-комунальні послуги (в редакції, чинній на дату прийняття оскаржуваного рішення ОСББ) визначено, що утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством.
Положеннями частин 1, 2 ст. 32 Закону України Про житлово-комунальні послуги (в редакції, чинній на дату прийняття оскаржуваного рішення ОСББ) передбачено, що плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством.
Механізм формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій визначається Порядком формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 року №869 в редакції, що діяла на момент спірних правовідносин), який поширюється на суб`єктів господарювання всіх форм власності, які надають послуги, суб`єктів господарювання всіх форм власності, що спеціалізуються на виконанні окремих послуг, на умовах субпідрядних договорів з виконавцями, органи місцевого самоврядування, власників, орендарів житлових будинків (гуртожитків), власників (наймачів) квартир (житлових приміщень у гуртожитках), власників нежитлових приміщень у житлових будинках (гуртожитках).
Відповідно до п. 2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (далі - тариф на послуги) є сукупною (загальною) вартістю надання таких послуг, розрахованою на основі економічно обґрунтованих планованих (нормативних) витрат з урахуванням планового прибутку та податку на додану вартість або єдиного податку.
З протоколу від 11 лютого 2017 року вбачається, що економічного обґрунтування збільшення плати на утримання та обслуговування житлово-будинкового комплексу при прийнятті оскаржуваного рішення не було здійснено.
За таких обставин, враховуючи, що рішення від 23.01.2016 року в частині встановлення з 01.01.2016 року платежу на утримання та обслуговування житлово-будинкового комплексу в АДРЕСА_1 в розмірі 10,00 грн. за 1 метр кв. загальної площі нежитлових приміщень є таким, що суперечить Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (в редакції, чинній на дату прийняття оскаржуваного рішення ОСББ), суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Розподіляючи судові витрати, суд керується положеннями ст. 88 ЦПК України.
Виходячи з наведеного, керуючись ст.ст. 3,11,57,0,88,212-15 ЦПК України, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , ст. 16 ЦК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Хмельницький про скасування рішення ОСББ задовольнити.
Скасувати рішення загальних зборів ленів ОСББ Хмельницький від 11.02.2016 року в частині встановлення з 01 січня 2017 року плати на утримання та обслуговування житлово-будинкового комплексу АДРЕСА_1 в розмірі з 1 метру квадратного загальної площі нежитлових приміщень, які знаходяться в приватній власності юридичних та фізичних осіб
Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Хмельницький , м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 41, Код ЄДРПОУ 34297819 на користь ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_1 судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду, в порядку ст.ст. 353-357 ЦПК України з урахуванням п. 15.5. Перехідних положень ЦПК України протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення .
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя:
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2018 |
Оприлюднено | 02.04.2020 |
Номер документу | 88535714 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шевченківський районний суд міста Києва
Юзькова О. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні