Справа № 170/912/19 Провадження № 22-ц/802/606/20 Головуючий у 1 інстанції: Матвійчук С. П. Категорія: 39 Доповідач: Федонюк С. Ю.
ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення апеляційної скарги без руху
16 квітня 2020 року місто Луцьк
Волинський апеляційний суд у складі судді судової палати з розгляду цивільних справ Федонюк С. Ю., перевіривши апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_1 на рішення Шацького районного суду Волинської області від 18 лютого 2020 року в справі за позовом ОСОБА_2 до Приватного підприємства "Транс-Окогруп", ОСОБА_3 про стягнення боргу за договором позики,
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Шацького районного суду Волинської області від 18 лютого 2020 року позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із даним рішенням суду, ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу, в якій одночасно клопоче про звільнення його від сплати судового збору за подання вказаної апеляційної скарги.
У зв"язку із внесеними змінами до ст. 354 ЦПК України Законом України від 30.03.2020 № 540-IX щодо продовження процесуальних строків на час дії карантину, строк оскарження рішення суду відповідачем не вважається пропущеним.
Проте, вказана апеляційна скарга не може бути прийнята до провадження судом апеляційної інстанції, з огляду на наступне.
Апеляційна скарга не відповідає вимогам ст.356 ЦПК України, оскільки не оплачена судовим збором.
В апеляційній скарзі заявник заявляє клопотання про звільнення від сплати судового збору або його зменшення, посилаючись на складне матеріальне становище.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 8 Закону України Про судовий збір , ч. 1 ст. 136 ЦПК України, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Зі змісту даних норм слідує, що підставою для відстрочення від сплати судового збору або звільнення від його сплати може бути майновий стан сторони.
Крім того, дані дії є правом, а не обов`язком суду і застосовуються у виключних випадках за наявності лише вагомих для цього підстав.
Необхідною умовою, за якої може мати місце відстрочка чи розстрочка, а також звільнення від сплати, - це майновий стан сторони, який повинен бути підтверджений доказами.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 12 ЦПК України, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Таким чином, суд може звільнити від сплату судового збору чи зменшити його розмір при наявності беззаперечних доказів, які підтверджували б матеріальний стан платника.
Проте відповідачем не надано до суду жодних доказів на підтвердження його майнового стану для вирішення питання про звільнення від сплати судового збору чи зменшення розміру судового збору за подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга містить лише посилання на скрутний матеріальний стан ОСОБА_3 , однак такі обставини жодним чином не підтверджені.
Отже, клопотання про звільнення від сплати судового збору чи зменшення розміру судового збору не підлягає задоволенню, тому апелянту слід сплатити судовий збір за подання даної апеляційної скарги.
Судовий збір сплачується за ставками, встановленими Законом України Про судовий збір на день його сплати.
У ст.5 Закону зазначено вичерпний перелік вимог та осіб, які звільняються від його сплати.
Жодних доказів, які б стверджували про те, що ОСОБА_3 відноситься до категорії осіб, які звільнені від сплати судового збору за подання даної апеляційної скарги, не приєднано.
Позов подано у грудні 2019 року, заявлено вимогу майнового характеру, яка підлягала оплаті фізичною особою судовим збором у розмірі 9605 грн. 00 коп. У зв"язку з тим, що позивач при поданні ним позову звільнений від сплати судового збору на підставі п.10 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", тому такий стягнуто за рішенням суду з відповідачівь у рівних частинах відповідно до ч. 6 ст. 141 ЦПК України.
Зі змісту апеляційної скарги слідує, що апелянт оскаржує судове рішення в повному обсязі.
Відповідно до вимог п.п. 1.1, 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою, становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з п.6 ч.2 ст.4 Закону України Про судовий збір ставку судового збору за подання фізичною особою апеляційної скарги на рішення суду встановлено в розмірі 150 відсотків, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Таким чином, з огляду на вимоги Закону, ОСОБА_3 за подання апеляційної скарги необхідно сплатити судовий збір у розмірі 14 407,50 грн. (9605 грн х 150 %) судового збору за наступними реквізитами:
Отримувач коштів УК у м. Луцьку /Луцька отг/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38009628
Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.)
Рахунок отримувача : UA938999980313121206080003550;
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Призначення платежу *;101;
Відповідна квитанція (оригінал) або квитанції (оригінали) мають бути подані до апеляційного суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 357 ЦПК України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 356 цього Кодексу, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу.
Керуючись ст.ст.185 ч.ч.1, 2, 354, 357 ч.ч.2, 3 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
У задоволенні клопотання ОСОБА_3 про звільнення від сплати судового збору або зменшення розміру судового збору за подання апеляційної скарги у даній справі відмовити.
Апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_3 на рішення Шацького районного суду Волинської області від 18 лютого 2020 року в даній справі залишити без руху та надати апелянту строк - десять днів з дня вручення копії даної ухвали для усунення вказаних недоліків. Під час дії карантину визначені законом процесуальні строки продовжуються на строк дії карантину.
У випадку невиконання вказаної ухвали щодо сплати судового збору, апеляційна скарга буде вважатися неподаною та буде повернута особі, яка її подала.
Ухвала оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Суддя апеляційного суду С. Ю. Федонюк
Суд | Волинський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2020 |
Оприлюднено | 17.04.2020 |
Номер документу | 88798158 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Волинський апеляційний суд
Федонюк С. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні