ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
Справа № 500/1021/20
27 квітня 2020 рокум.Тернопіль Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Відділу державної реєстрації Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області про визнання протиправними дій та бездіяльності, скасування вимоги про сплату боргу, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 через представника адвоката Шкварка Тараса Романовича звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Відділу державної реєстрації Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області, у якому просить:
- визнати дії Головного управління ДПС у Тернопільській області щодо прийняття вимоги №Ф-2297-50 від 08.11.2019 про сплату боргу (недоїмки) в сумі 26539,26 грн протиправними,
- скасувати вимогу Головного управління ДПС у Тернопільській області №Ф-2297-50 від 08.11.2019,
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Тернопільській області, що виразилась у не приведенні у відповідність облікових даних інформаційної системи органу доходів і зборів платника податків та інтегрованої картки платника, з урахуванням прийнятого ДПС України рішення,
- зобов`язати Головне управління ДПС у Тернопільській області привести у відповідність облікові дані інформаційної системи органу доходів і зборів платника податків та інтегрованої картки платника, виключивши ОСОБА_1 з вказаної інформаційної системи як фізичної особи - підприємця, а також нараховану згідно з вимогою №Ф-2297-50 від 08.11.2019 про сплату боргу (недоїмки) заборгованість зі сплати єдиного внеску в сумі 26539,26 грн,
- визнати запис у журналі реєстрації підприємницької діяльності фізичних осіб за 1996-1998 роки від 06.08.1996 за №108/340 щодо ОСОБА_1 , який знаходиться у Відділі державної реєстрації Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області, таким, що вчинений з порушенням норм законодавства України, що діяли на час його здійснення,
- скасувати (зобов`язати Відділ державної реєстрації Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області виключити) запис у журналі реєстрації підприємницької діяльності фізичних осіб за 1996-1998 роки від 06.08.1996 за №108/340 щодо ОСОБА_1 .
У відповідності до вимог частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (частина друга статті 171 КАС України).
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, та містить такі недоліки.
Згідно з частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (частина друга статті 5 КАС України).
Відповідно до вимог пункту 4 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Ознайомившись зі змістом позовної заяви суд роз`яснює позивачу, що зміст позову - це частина позову, яка, з одного боку, відображає вид судового захисту, а саме - звернену до суду вимогу позивача щодо застосування конкретних способів захисту порушеного, оспорюваного чи невизнаного права; відповідно до змісту позовних вимог встановлюються межі судового розгляду і предмет доказування. З іншого боку, зміст позовних вимог складають матеріально-правові вимоги позивача до відповідача, щодо яких суд повинен ухвалити рішення. Через це зміст позовних вимог має формулюватися максимально чітко і зрозуміло. Спосіб захисту порушеного права має відповідати положенням статті 5 КАС України.
Позовна вимога позивача визнати запис у журналі реєстрації підприємницької діяльності фізичних осіб за 1996-1998 роки від 06.08.1996 за №108/340 щодо ОСОБА_1 , який знаходиться у Відділі державної реєстрації Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області, таким, що вчинений з порушенням норм законодавства України, що діяли на час його здійснення не узгоджується та не відповідає способу захисту порушеного права, визначеного статтею 5 КАС України, а позовна вимога скасувати (зобов`язати Відділ державної реєстрації Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області виключити) запис у журналі реєстрації підприємницької діяльності фізичних осіб за 1996-1998 роки від 06.08.1996 за №108/340 щодо ОСОБА_1 містить некоректне формулювання (альтернативні вимоги) та відсутність законодавчого обґрунтування.
При цьому суд звертає увагу позивача на те, що судовому захисту підлягають порушенні (невизнані) права та наявність спору між учасниками спірних правовідносин. Визначаючись щодо способу захисту порушених прав, позивач має формулювати позовні вимоги до того відповідача, яким допущено порушення, і усунення порушення через ухвалення судового рішення (у разі задоволення позову) забезпечить дієвий і ефективний, належний захист прав і інтересів особи.
Позивачу необхідно визначитися з предметом оскарження, а також врахувати вимоги статті 5 КАС України, яка визначає способи судового захисту у разі порушення прав, свобод та законних інтересів особи рішенням суб`єкта владних повноважень.
Пунктом 6 частини п`ятої статті 160 КАС України визначено, що позивач зазначає у позовній заяві відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що оскаржувана вимога Головного управління ДПС у Тернопільській області №Ф-2297-50 від 08.11.2019 про сплату боргу (недоїмки) в сумі 26539,26 грн оскаржувалася позивачем до Державної податкової служби України. Рішенням Державної податкової служби України від 12.02.2020 №5390/6199-00-08-06-01-06 про результати розгляду скарги скарга позивача задоволена, вимогу №Ф-2297-50 від 08.11.2019 про сплату боргу (недоїмки) скасовано.
Разом з тим, позивач у позові заявляє вимоги про визнання дій Головного управління ДПС у Тернопільській області щодо прийняття вимоги №Ф-2297-50 від 08.11.2019 про сплату боргу (недоїмки) в сумі 26539,26 грн протиправними та скасування цієї вимоги, оцінка яким вже надана в межах адміністративного оскарження, за результатами якого оскаржуване рішення скасоване.
Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом (частина третя статті 9 КАС України). Позивач не позбавлений права звернутися до суду щодо оскарження дій та рішень суб`єктів владних повноважень (навіть у разі їх скасування у досудовому порядку), проте суд звертає увагу, що позовна вимога має бути оплачена судовим збором.
Згідно з частиною третьою статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Порядок сплати судового збору регламентує Закон України від 08.07.2011, №3674-VI Про судовий збір . Згідно з частиною першою статті 3, частиною першою статті 4 цього Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством; судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 4 Закону України Про судовий збір за подання до суду адміністративного позову: майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою підприємцем ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; немайнового характеру - ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За приписами частини третьої статті 6 Закону України Про судовий збір за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Згідно зі статтею 7 Закону України від 14.11.2019, № 294-IX Про Державний бюджет України на 2020 рік прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2020 становить 2102,00 гривні.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач пред`явив позовні вимоги майнового характеру: про скасування вимоги №Ф-2297-50 від 08.11.2019 про сплату боргу (недоїмки) в сумі 26539,26 грн, та вимоги немайнового характеру про: 1) визнання протиправними дій Головного управління ДПС у Тернопільській області щодо прийняття вимоги №Ф-2297-50 від 08.11.2019 про сплату боргу (недоїмки); 2) визнання протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Тернопільській області, що виразилась у не приведенні у відповідність облікових даних інформаційної системи органу доходів і зборів платника податків та інтегрованої картки платника, з урахуванням прийнятого ДПС України рішення, та зобов`язання у зв`язку з цим вчинити дії (розглядається як одна позовна вимога); 3) визнання запису у журналі реєстрації підприємницької діяльності фізичних осіб за 1996-1998 роки від 06.08.1996 за №108/340 щодо ОСОБА_1 , який знаходиться у Відділі державної реєстрації Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області, таким, що вчинений з порушенням норм законодавства України, що діяли на час його здійснення; 4) скасування (зобов`язання Відділ державної реєстрації Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області виключити) запису у журналі реєстрації підприємницької діяльності фізичних осіб за 1996-1998 роки від 06.08.1996 за №108/340 щодо ОСОБА_1 .
Отже, позовна заява містить одну вимогу майнового характеру та чотири вимоги немайнового характеру.
Відтак, позивачу слід було сплатити судовий збір за подання даної позовної заяви у розмірі 4204,00 грн, з них:
за вимогу майнового характеру в розмірі 840,80 грн, (оскільки 26539,26 грн х 1 % = 265,39 грн, що менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб);
за вимоги немайнового характеру в розмірі 840,80 грн х 4 вимоги = 3363,20 грн.
До позовної заяви долучено квитанцію №81845 від 21.04.2020 про перерахування судового збору лише на суму 840,80 грн. Позивачу за подання цього позову необхідно доплатити судовий збір у розмірі 3363,20 грн.
За подання цього позову позивачу слід доплатити судовий збір у розмірі, зазначеному вище, за реквізитами Тернопільського окружного адміністративного суду: УК у м.Тернополi/м.Тернопiль/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37977726, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувачаUA678999980313101206084019751, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу*;101;
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути вказані недоліки позовної заяви шляхом подання: заяви про уточнення позовних вимог з урахуванням положень частин першої-другої статті 5 КАС України в частині способу захисту порушеного права і з визначенням відповідача, який має відповідати за такими позовними вимогами; оригіналу документу про сплату судового збору у сумі 3363,20 грн за реквізитами, вказаними вище, або у разі зменшення позовних вимог - у сумі, що відповідатиме, наведеним вище вимогам.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Тернопільській області, Відділу державної реєстрації Борщівської районної державної адміністрації Тернопільської області про визнання протиправними дій та бездіяльності, скасування вимоги про сплату боргу, зобов`язання вчинити дії залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Чепенюк О.В.
Згідно з оригіналом:
Суддя Чепенюк О.В.
Суд | Тернопільський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.04.2020 |
Оприлюднено | 27.04.2020 |
Номер документу | 88931143 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Тернопільський окружний адміністративний суд
Чепенюк Ольга Володимирівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Святецький Віктор Валентинович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Святецький Віктор Валентинович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Святецький Віктор Валентинович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Святецький Віктор Валентинович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Святецький Віктор Валентинович
Адміністративне
Тернопільський окружний адміністративний суд
Чепенюк Ольга Володимирівна
Адміністративне
Тернопільський окружний адміністративний суд
Чепенюк Ольга Володимирівна
Адміністративне
Тернопільський окружний адміністративний суд
Чепенюк Ольга Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні