Долинський районний суд Кіровоградської області
110 м. м. Долинська Долинський район Кіровоградська область Україна 28500
Справа № 393/69/20
УХВАЛА
Іменем України
23.04.2020 рокум. Долинська
Слідчий суддя Долинського районного суду Кіровоградської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , прокурора ОСОБА_4 , представників володільця документів ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , розглянув клопотання начальника СВ Новгородківського відділення поліції Долинського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області ОСОБА_3 , погодженого із прокурором Новгородківського відділу Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_7 у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020121070000002 від 4 лютого 2020 року, кримінально-правова кваліфікація злочину ч. 1 ст. 364 КК України, про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у виді тимчасового доступу до документів, -
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2020 року начальник СВ Новгородківського відділення Долинського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді із цим клопотанням, погодженим з прокурором Новгородківського відділу Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_7 про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у виді тимчасового доступу до документів, посилаючись на те, що площа земельних ділянок ІНФОРМАЦІЯ_1 складає 295,22 га у смт. Новгородці (у тому числі ріллі 245,3 га) та у с. Інгульське Устинівського району 366,75 га (у тому числі ріллі 302,15 га) на яких здійснюється посів, вирощування та збирання врожаю.
Згідно з даними Єдиного веб-порталу використання публічних коштів, обробіток земельних ділянок проводить фізична особа підприємець ОСОБА_8 шляхом надання відповідної техніки, виконання робіт з перевезення врожаю тощо, лише по Новгородківському району Кіровоградської області. Інформація про обробіток землі в Устинівському районі Кіровоградської області чи укладення будь-яких договорів ІНФОРМАЦІЯ_1 на її обробіток відсутня. При цьому земельні ділянки фактично оброблялись невстановленими особами.
Також установлено, що учням ІНФОРМАЦІЯ_2 за останні два роки не виплачувались кошти про проходження виробничої практики щодо обробітку цих земель.
Для встановлення обставин злочину, у тому числі можливого привласнення, розтрати майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 у вигляді грошових коштів, отриманих внаслідок реалізації зернових культур, виникла необхідність в отриманні документів, а саме: договорів укладених з підприємствами, предметом яких є надання послуг щодо проведення робіт з обробітку (проведення культивації, посіву зернових культур, обробку гербіцидами та збір врожаю) земельних ділянок належних ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташовані на території Устинівського та Новгородківського районів Кіровоградської області; документів, що підтверджують взаєморозрахунки за укладеними договорами, що стосуються врожаю 2018-2019 років; первинних бухгалтерських документів щодо оприбуткування або списання ТМЦ, робіт, послуг, а саме платіжних документів, накладних, товаротранспортних накладних, супровідних документів на придбання ТМЦ (посівний матеріал, добрива, селітра, паливно-мастильних матеріалів тощо); документів щодо реалізації зернових та здачі їх на зберігання (договори, доручення, платіжні документи, акти приймання-передачі тощо); подорожні листи (путівки) на використання транспортних засобів училища за 2018-2019 роки; відомості про заробітну плату трактористів, комбайнерів, що працюють у ІНФОРМАЦІЯ_1 та проводять обробіток земельних ділянок; документи, що підтверджують право власності на земельні ділянки, що розташовані на території Устинівського та Новгородківського районів Кіровоградської області з відповідними картографічними планами, схемами розташування вказаних земельних ділянок; установчі документи ІНФОРМАЦІЯ_1 , у тому числі на філію, що розташована у с. Інгульському Устинівського району Кіровоградської області; акти про урожайність за 2018-2019 роки; накази про проходження виробничої практики учнями ІНФОРМАЦІЯ_1 протягом 2018-2019 років; бухгалтерські документи, що свідчать про зарахування коштів за вирощений на полі урожай ПТУ № 36 смт. Новгородка та окремо учнями у разі проходження виробничої практики; накази про призначення та посадові інструкції керівника ІНФОРМАЦІЯ_1 та головного бухгалтера навчального закладу.
Слідчий зазначає, що у матеріалах кримінального провадження достатньо підстав вважати, що документи до яких просить тимчасовий доступ самі по собі та у сукупності з іншими наявними у матеріалах кримінального провадження документами, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, з метою одержання доказів, що необхідні для з`ясування обставин злочину та встановлення осіб, які його вчинили, необхідно отримати тимчасовий доступ до оригіналів документів, їх вилучення у ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 та прокурор ОСОБА_4 клопотання підтримали, просили його задовольнити.
Представники ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 та ОСОБА_5 у судовому засіданні заперечували проти клопотання, просили відмовити в його задоволенні.
Заслухавши пояснення осіб, які брали участь під час розгляду клопотання про тимчасовий доступ до документів, дослідивши підстави цього клопотання, слідчий суддя дійшов до такого висновку.
Слідчим суддею встановлено, що 4 лютого 2020 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42020121070000002 за правовою кваліфікацією злочину ч. 1 ст. 364 КК України.
Згідно зі ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до чч. 5, 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
За змістом ст. 99 КПК України документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об`єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження. До документів, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати матеріали фотозйомки, звукозапису, відеозапису та інші носії інформації (у тому числі електронні).
Згідно з чч. 3, 4 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням. Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Матеріали надісланого клопотання не містять інформації про те, що слідчий який здійснює досудове розслідування кримінального провадження звертався до володільця документів до яких просить тимчасовий доступ за їх отриманням, а йому у цьому відмовлено.
Доводи слідчого, що документи, які підтверджують ці обставини надіслані на адресу суду, спростовуються матеріалами клопотання про тимчасовий доступ до документів.
Зі змісту клопотання про тимчасовий доступ до документів, а також доданих до нього документів вбачається, що кримінальне провадження розпочато 4 лютого 2020 року, а з цим клопотанням слідчий звернувся до слідчого судді 5 лютого 2020 року, тобто свідомо нехтуючи обов`язком врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до змісту п. 2 ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні слідчого про тимчасовий доступ до речей і документів зазначається правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність.
Разом із тим, у надісланому слідчим клопотанні не вбачається правової кваліфікації злочину за яким здійснюється досудове розслідування, а є лише посилання на частину статті КК України, тобто неможливо переконатись за якими самими ознаками конкретного злочину здійснюється досудове розслідування. Слід зазначити, що в Особливій частині КК України містяться склади злочинів об`єктивна сторона яких може виявлятися у декількох (двох і більше) альтернативних діях, що відображені в одній диспозиції статті (частини статті), а відтак точна кримінально-правова кваліфікація злочину за яким здійснюється досудове розслідування дає підстави вважати про наявність у слідчого підстав у тимчасовому доступі до тих речей і документів, що стосуються досудового розслідування.
Слідчий суддя вище зазначав, що однією з підстав для надання тимчасового доступу до документів є доведення стороною кримінального провадження у своєму клопотанні достатніх підстав вважати, що документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Зміст клопотання слідчого про тимчасовий доступ до документів, а також додані до нього документи не містять жодного обґрунтування щодо кожного документу до якого просить слідчий тимчасовий доступ, про його зв`язок з кримінальним провадженням, що здійснюється, тобто які обставини встановлюють документи у кримінальному провадженні, зважаючи при цьому на кримінально-правову кваліфікацію злочину, а також конкретні ознаки злочину.
Формальне посилання у клопотанні про тимчасовий доступ до документів на такі обставини без їх обґрунтування свідчить про недоведення стороною кримінального провадження у своєму клопотанні достатніх підстав вважати, що документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Зміст клопотання слідчого відображає мету отримання тимчасового доступу до документів, а саме одержання доказів, що необхідні для з`ясування обставин злочину та встановлення осіб, що його вчинили. Однак слідчий не враховує, що збирання доказів здійснюється шляхом проведення слідчих (розшукових) дій (глави 20, 21 КПК України), а не шляхом здійснення заходів забезпечення кримінального провадження (розділ ІІ КПК України).
Вищезазначені обставини є підставою для відмови у задоволенні клопотання слідчого.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 99, 131, 132, 159, 160, 162-166 КПК України, -
УХВАЛИВ:
Відмовити в задоволенні клопотання начальника СВ Новгородківського відділення поліції Долинського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області ОСОБА_3 , погодженого із прокурором Новгородківського відділу Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_7 у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42020121070000002 від 4 лютого 2020 року, кримінально-правова кваліфікація злочину ч. 1 ст. 364 КК України, про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у виді тимчасового доступу до документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали проголошений 24 квітня 2020 року.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Долинський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 23.04.2020 |
Оприлюднено | 06.06.2024 |
Номер документу | 88944911 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Долинський районний суд Кіровоградської області
Баранський Д. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні