ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
У Х В А Л А
про відкриття провадження у справі
12 травня 2020 року Справа № 923/443/20
Господарський суд Херсонської області у складі судді Пригузи П.Д. , розглянувши справу
до: Приватного підприємства "Гаус", код ЄДРПОУ 36580514, вул. Червоностудентська, 18, кв. 41, м. Херсон,
про стягнення коштів пайової участі за договором № 30 від 16.05.2019
в с т а н о в и в:
Заступник керівника Херсонської місцевої прокуратури звернувся до Господарського суду в інтересах держави в особі виконавчого комітету Херсонської міської ради про стягнення з Приватного підприємства "Гаус" 2 307 194,53 грн боргу за договором № 30 від 16.05.2019, з яких 2116532,60 грн основного боргу та 190 661,93 грн пені.
Прокурором до позовної заяви додано докази сплати судового збору у сумі 34 607,92 грн, які зараховані до Державного бюджету.
За таких обставин, позовна заява відповідає вимогам, встановленим ст.ст. 162, 163, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України, що є достатнім для прийняття її до розгляду і відкриття провадження у справі.
Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження у справі, встановлені Господарським процесуальним кодексом України, відсутні.
Господарське судочинство у даній справі здійснюється за правилами, передбаченими ГПК України, у порядку загального позовного провадження відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 12 ГПК України.
Приймаючи позовну заяву до розгляду та вирішуючи питання про порядок її розгляду суд керується соціальною ситуацією в країні, яка уведена Постановою Кабінету Міністрів України № 211 в чинній редакції - установлено з 12 березня 2020 до 22 травня 2020 на всій території України карантин.
У зв`язку з карантином заборонено перебування в громадських місцях без вдягнутих засобів індивідуального захисту; переміщення групою осіб у кількості більше ніж дві особи, крім випадків службової необхідності; регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у міському, приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, уведено інші заходи для запобігання поширенню інфекції, встановлено (визначено) осіб, які потребують самоізоляції, зокрема - особи, які досягли 60-річного віку тощо, що обмежують можливість реалізації громадянами та їх представниками свого права на безпосередню участь в судовому засіданні при розгляді своєї справи.
За таких обставин здійснення правосуддя у відкритих судових засіданнях з безпосередньою участю сторін процесу в умовах оголошення КМУ карантину потребує дотримання протиепідемічних умов як-то дистанції та відстані між людьми, одночасного перебування в приміщенні певної кількості людей тощо, з метою попередити ризики та загрози для життя та здоров`я людей: працівників суду, суддів і учасників судових засідань.
Зборами суддів Господарського суду Херсонської області від 20.03.2020 (із змінами від 08.05.2020) з метою запобігання поширенню гострих респіраторних захворювань, враховуючи Постанову Кабінету Міністрів України № 211 від 16.03.2020, та у зв`язку з неможливістю забезпечити засідання за участю представників сторін, обмежено допуск осіб (представників учасників справ) до приміщення Господарського суду Херсонської області з дотриманням режиму карантину.
Відповідно до Закону № 540-IX від 30.03.2020 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" доповнено Розділ Х ГПК України "Прикінцеві положення" частиною 4, відповідно до якої - під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), процесуальні строки, визначені щодо судового розгляду справи, продовжуються на строк дії такого карантину. Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Отже, законодавець встановив, що перебіг процесуальних строків залежить від настання події - скасування карантину в Україні.
Ця правова ситуація відповідає приписам ст. 116 ГПК України (Початок і закінчення процесуальних строків), якою визначено, що перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
Суд виходить з того, що право учасників справи на справедливий суд не може бути обмеженим. Між правом особи на безпечне для життя і здоров`я довкілля та правом на справедливий суд переважає природне право осіб на життя та безпечне довкілля, обов`язок щодо забезпечення якого покладено на державу Україна.
Суд, діючи в правовому дусі карантину, не може застосовувати процесуальні норми які зазвичай діють щодо розгляду справи без участі представників, неповідомлення осіб про причини неприбуття або ненадання доказів, розгляд справи незалежно від причини неявки в судове засідання тощо.
З огляду на викладене, можлива неявка в судове засідання представників сторін та неподання ними до господарського суду заяв, клопотань по суті справи та з процесуальних питань судом будуть вважатися такими, що обумовлені поважними причинами.
В той же час, суд звертає увагу учасників справи, що згідно ст. 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Одне із завдань учасників процесу і суду - своєчасне вирішення спору.
Виходячи з вказаних завдань суд нагадує, що відповідно до приписів статті 202 ГПК України суд може розглянути справу без участі представників.
Розгляд справи можливий і в період дії карантину, якщо сторони виконають приписи цієї ухвали суду про відкриття справи щодо здійснення процесуальних дій (надання відзиву на позов, відповіді на відзив, заперечення тощо).
Для розгляду справи в період дії карантину сторони можуть реалізувати свої права подавши до суду відповідні заяви про розгляд справи за відсутності представників сторін, якщо їх (його) нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.
Згідно ч. 4 ст. 197 ГПК України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то у порядку, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" або Державною судовою адміністрацією України.
Умови та порядок роботи з технічними засобами визначений Наказом Державної судової адміністрації України № 196 від 23 квітня 2020 року, із змістом якого можна ознайомитися на сайті господарського суду.
Керуючись ст.ст. 183, 120, 121, 122, 202 ГПК України, суд -
п о с т а н о в и в:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
2. Розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
3. Призначити підготовче засідання по справі для учасників процесу в режимі відеоконференції за допомогою власних технічних засобів поза межами приміщення суду на 07 липня 2020 року об 11:00 год., а для суду в приміщенні Господарського суду Херсонської області за адресою: м. Херсон, вул. Театральна, 18, зала судових засідань 214.
У разі відсутності можливості брати участь в режимі відеоконференції (відсутності технічної можливості), сторони (їх представники) можуть бути присутні у судовому засіданні в приміщені Господарського суду Херсонської області при наявності засобів захисту (маска, респіратор).
4. Відповідачу в строк до 09.06.2020 подати суду письмовий відзив (заперечення) на позовну заяву із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення, якщо такі докази не надані позивачем, а також документи, що підтверджують направлення відзиву і доданих до нього доказів позивачу.
За наявності - докази виконання грошових зобов`язань.
5. Позивачу та прокурору запропонувати в строк до 16.06.2020 надати відповідь на відзив відповідача.
6. Роз`яснити учасникам справи , що в разі ненадання відповідачем у встановлений судом строк без поважних причин відзиву, суд вирішує справу за наявними матеріалами, а неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених ст. 202 ГПК України.
7. Запропонувати сторонам для розгляду справи в період дії карантину подати до суду відповідні заяви (клопотання) про:
1) - розгляд справи за відсутності представників сторін, якщо на думку учасників справи, їх нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору;
2) - участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Для участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції учасник справи повинен попередньо зареєструватись з використанням власного електронного підпису (ЕЦП) в Системі на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою www.court.gov.ua та перевірити наявні у нього власні технічні засоби на відповідність технічним вимогам, наведеним в додатку 1 до затвердженого ДСА Порядку.
З порядком роботи з технічними засобами відеоконференцзв`язку під час судового засідання в господарському процесі поза межами приміщення суду також можна ознайомитися на сайті господарського суду (ks.arbitr.gov.ua/sud5024).
Ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
8. У разі можливості розгляду справи за відсутності представників сторін, якщо на думку учасників справи, їх нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору, учасники справи можуть звернутись до суду з відповідним клопотанням.
9. Довести до відома сторін, що за невиконання процесуальних обов`язків учасником справи передбачена відповідальність у відповідності зі ст. 135 Господарського процесуального кодексу України.
10. Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: ks.arbitr.gov.ua/sud5024.
11. Копію ухвали направити учасникам судового процесу до відома та виконання.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Суддя П.Д. Пригуза
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 12.05.2020 |
Оприлюднено | 13.05.2020 |
Номер документу | 89156077 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні