ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
07.05.2020 р. Справа № 917/474/13
За заявою Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Горизонт про заміну стягувана по справі на його правонаступника по справі № 917/474/13
про стягнення 2 547 403,87 грн.
Суддя Погрібна С.В.
Секретар судового засідання Коваленко О.С.
Представники заявника та учасників справи в судове засідання не з`явились.
Суть справи. Рішенням господарського суду Полтавської області від 02.10.2013 р. позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" задоволено, стягнуто з Малого колективного монтажно-налагоджувального підприємства "Альянс-Екологія" на користь Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" 1 403 327,17 грн. - заборгованості за кредитом; 1 144 076,70 грн. - заборгованості за відсотками.
На виконання вказаного рішення видано відповідний наказ № 917/474/13 від 21.10.2013 р.
03.04.2020 р. від Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Горизонт надійшла заява (вх. № 3801) про заміну стягувача по справі на його правонаступника.
Приписами статті 334 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб.
Ухвалою суду від 07.04.2020 р. заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Горизонт про заміну стягувача на його правонаступника у справі № 917/474/13 прийнято до розгляду в судовому засіданні 07.05.2020 р.
Представники сторін у справі та заявника в судове засідання не з`явились.
Від заявника надійшла заява (вх. № 4628 від 24.04.2020 р.) про розгляд заяви за відсутності його уповноваженого представника.
Ухвала суду, що направлялась на адресу Малого колективного монтажно-налагоджувального підприємства "Альянс-Екологія", повернулась без вручення адресату без відмітки про причини повернення.
Станом на час проведення судового засідання докази отримання ухвали суду Публічним акціонерним товариством "Дельта Банк", в матеріалах справи відсутні.
При цьому суд зазначає, що згідно статті 334 ГПК України, неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Основним завданням судочинства в господарських судах є захист економічних прав та охоронюваних законом інтересів учасників господарських відносин, сприяння зміцненню законності у цій сфері та розгляду справи у встановлені строки незалежним та незацікавленим судом. Необґрунтоване затягування процесу перешкоджає своєчасному здійсненню правосуддя, що не узгоджується із засадами господарського судочинства.
Даний випадок не є винятковим.
Застосовуючи частину 1 статті 4 ГПК України, статтю 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" при розгляді справи, та частину 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується обов`язок добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" ("Union Alimentaria Sanders S.A. v. Spain") від 07.07.1989 р.).
З врахуванням наведеного, суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви за відсутності представників сторін та заявника, оскільки їх неявка не перешкоджає такому розгляду.
В обґрунтування вказаної заяви заявник вказує на те, що 12.09.2019 р. відбувся електронний аукціон з продажу лоту № UKR-2019-04. Згідно протоколу електронного аукціону від 12.09.2019 р., майно ПАТ Дельта Банк , що складається з прав вимоги та інших майнових прав за кредитними договорами, що укладені з суб`єктами господарювання та фізичними особами, дебіторської заборгованості та майновими правами за цінними паперами, було продано переможцю аукціону ТОВ Фінансова компанія Горизонт .
28.10.2019 р. між ПАТ Дельта Банк та ТОВ Фінансова компанія Горизонт укладено договір купівлі-продажу прав вимоги та майнових прав № 2067/К, відповідно до якого право вимоги за кредитними договорами, в тому числі за Кредитним Договором № 11167452000 від 11.06.2007 р., відступлено ТОВ Фінансова компанія Горизонт .
Розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Горизонт (вх. № 3801) про заміну стягувача по справі на його правонаступника, суд дійшов висновку про її обґрунтованість, з огляду на наступне.
Рішенням господарського суду Полтавської області від 02.10.2013 р. у справі за № 917/474/13, позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" задоволено, стягнуто з Малого колективного монтажно-налагоджувального підприємства "Альянс-Екологія" на користь Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" 1 403 327,17 грн. - заборгованості за кредитом; 1 144 076,70 грн. - заборгованості за відсотками.
На виконання вказаного рішення 21.10.2013 р. було видано відповідний наказ.
Згідно частин 1, 2 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження", сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення.
Частиною 5 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
З наданих до заяви документів, вбачається, що 12.09.2019 р. відбувся електронний аукціон з продажу лоту № UKR-2019-04. Згідно протоколу електронного аукціону від 12.09.2019 р., майно ПАТ Дельта Банк , що складається з прав вимоги та інших майнових прав за кредитними договорами, що укладені з суб`єктами господарювання та фізичними особами, дебіторської заборгованості та майновими правами за цінними паперами, було продано переможцю аукціону ТОВ Фінансова компанія Горизонт (а.с. 63-65).
28.10.2019 р. між ПАТ Дельта Банк та ТОВ Фінансова компанія Горизонт укладено договір купівлі-продажу прав вимоги та майнових прав № 2067/К (а.с. 66-79).
Відповідно до вказаного Договору та Додатку №2 до нього право вимоги за кредитними договорами, в тому числі за Кредитним Договором № 11167452000 від 11.06.2007 р., відступлено ТОВ Фінансова компанія Горизонт (кредитний договір а.с. 59-62, додаток №2 а.с.68-77).
Відповідно до п. 1.3 Договору № 2067/К, майнові права вважаються переданими Покупцю з моменту підписання цього Договору.
Так, на підставі Договору № 2067/К про відступлення прав вимоги та майнових прав від 28.10.2019 р. та Додатку №2 до нього, ТОВ Фінансова компанія Горизонт стало новим кредитором за Кредитним договором № 11167452000 від 11.06.2007.
Статтею 52 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
За загальним правилом, правонаступництво - це перехід прав і обов`язків від одного суб`єкта до іншого. Правонаступництво є самостійною підставою заміни кредитора у зобов`язанні, його слід розглядати як певний юридичний механізм похідного право набуття, за яким до правонаступника переходять суб`єктивні права та обов`язки попередника. Правонаступництво для юридичних осіб може наставати в разі їх припинення з правонаступництвом. Припинення юридичної особи з правонаступництвом, тобто реорганізація юридичної особи, може проводитися у формі злиття, приєднання, поділу або перетворення.
Водночас процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні. Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв`язок матеріального і процесуального права. Для вирішення судом питання про процесуальну заміну сторони у справі (у тому числі на стадії виконання судового рішення) необхідною умовою є наявність відповідних первинних документів, які підтверджують факт вибуття особи з матеріального правовідношення та перехід її прав та обов`язків до іншої особи - правонаступника.
Отже, правонаступництвом є перехід прав і обов`язків від одного суб`єкта до іншого. Розрізняють дві форми правонаступництва: універсальне та часткове (сингулярне). При універсальному правонаступництві до правонаступника (фізичної або юридичної особи) разом з правами первісного кредитора переходять і його обов`язки. Таке правонаступництво має місце у разі спадкування, реорганізації юридичної особи шляхом перетворення, злиття, приєднання. При частковому (сингулярному) правонаступництві, до правонаступника переходять тільки певні права та обов`язки кредитора.
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (пункт 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України).
Відповідно до статті 512 Цивільного кодексу України, кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою, зокрема, внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
Згідно з частиною 3 статті 512 Цивільного кодексу України кредитор у зобов`язанні не може бути замінений, якщо це встановлено договором або законом.
В частині 1 статті 516 Цивільного кодексу України визначено, що заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.
Правочин щодо заміни кредитора у зобов`язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов`язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові (стаття 513 Цивільного кодексу України).
Судові рішення, які набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України.
Заміна сторони правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути проведена на будь-якій стадії процесу.
Аналогічну позицію викладено в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 05.12.2018 у справі № 643/4902/14.
Згідно із статтею 334 Господарського процесуального кодексу України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
З огляду на наведене, на підставі зазначеного Договору купівлі-продажу прав вимоги та майнових прав № 2067/К та Додатку №2 право вимоги на стягнення з Малого колективного монтажно-налагоджувального підприємства "Альянс-Екологія" 1 403 327,17 грн. - заборгованості за кредитом; 1 144 076,70 грн. - заборгованості за відсотками у справі № 917/474/13 перейшло до ТОВ Фінансова компанія Горизонт .
За таких обставин звернення Нового кредитора із заявою про заміну стягувача по справі на його правонаступника є обґрунтованим, а заява підлягає задоволенню.
При цьому, задовольняючи заяву судом враховано, що матеріали справи не містять доказів визнання недійсним Договору купівлі-продажу прав вимоги та майнових прав № 2067/К.
Керуючись статтями 52, 234, 235, 256, 257, 334 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Горизонт про заміну стягувача по справі її правонаступником - задовольнити.
2. Здійснити заміну стягувача (позивача) у справі № 917/474/13 з Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" (вул. Фрунзе, 39, м. Київ, 04080; код ЄДРПОУ 34047020) на його правонаступника - Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Горизонт (вул. Шота Руставелі, 44, оф. 103, м. Київ, 01033, код ЄДРПОУ 39013897).
Ухвала набирає законної сили в день її підписання та може бути оскаржена протягом строку, встановленого статтею 256 ГПК України та пункту 4 розділу Х "Прикінцевих положень" ГПК України, в порядку передбаченому розділом IV ГПК України з урахуванням приписів перехідних положень.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала підписана 07.05.2020 р.
Суддя Погрібна С.В.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 07.05.2020 |
Оприлюднено | 15.05.2020 |
Номер документу | 89212350 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Погрібна С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні