ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
"25" травня 2020 р.Справа № 922/989/20
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Сальнікової Г.І.
без виклику представників сторін
розглянувши матеріали справи
за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю імені Ватутіна (63621, Харківська обл., с. Гетьманівка) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Всеукраїнський науковий центр екологічних досліджень та аудиту" (61003, м. Харків, пр-т Московський, буд. 2/2, кв. 181) про стягнення 25606,68 грн.
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Господарського суду Харківської області подано позов Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю імені Ватутіна до Товариства з обмеженою відповідальністю "Всеукраїнський науковий центр екологічних досліджень та аудиту" про стягнення 25606,68 грн., що складається із: 22000,00 грн. грошових коштів, збережених без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно); 3 % річних у розмірі 106,68 грн. та реальні (прямі) збитки у розмірі 3500,00 грн.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 16.06.2020 позовну заяву прийнято судом до розгляду та відкрито провадження у справі. Приймаючи до уваги малозначність справи в розумінні ч. 5 ст. 12 ГПК України, враховуючи ціну позову, характер спірних правовідносин та предмет доказування, господарським судом вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, у зв`язку з чим надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, а позивачу - для подання відповіді на відзив.
14.05.2020 через загальний відділ діловодства суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 10900) з додатковими документами, які досліджено та приєднано до матеріалів справи.
20.05.2020 через загальний відділ діловодства суду від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. № 11409), в якій позивачем викладено клопотання про поновлення процесуального строку для подання клопотання про витребування доказів та клопотання надання додаткового строку для подання до суду заяв свідків, а також клопотання про постановлення окремої ухвали.
Розглянувши клопотання позивача про витребування доказів та клопотання надання додаткового строку для подання до суду заяв свідків, які викладено у відповіді на відзив, суд виходить з наступного.
Частиною 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 2 ГПК України, одним із основних завдань господарського судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частиною 4 статті 13 ГПК України зазначено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Статтею 129 Конституції України закріплено принцип рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, а тому дотримання вимог процесуального закону є обов`язковим елементом для усіх учасників справи.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї. У клопотанні про витребування судом доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується (крім клопотання про витребування судом групи однотипних документів як доказів); 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу; 5) причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання.
Відповідно до ч. 1 ст. 113 ГПК України строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.
Суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства (ч. ч. 1, 2 ст. 114 ГПК України).
Згідно з ч. 1 ст. 119 ГПК України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Позивач звернувся до суду з позовом у даній справі - 27.03.2020 (засобами поштового зв`язку).
Наведені позивачем причини пропуску встановленого процесуального строку подачі клопотання про витребування доказів разом з позовною заявою, суд не визнає поважними з огляду на те, що доводи позивача про те, що необхідність витребування вказаних у клопотанні документів виникла у зв`язку з аргументами та позицією відповідача, викладеними у відзиві на позов, та лише з моменту отримання цього відзиву є необґрунтованими та суперечать ст. 74 ГПК України щодо обов`язку доказування і подання доказів кожною із сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 119 ГПК законодавець не передбачив обов`язку суду автоматично відновлювати пропущений строк за наявності відповідного клопотання заявника, оскільки у кожному випадку суд має чітко визначити, з якої саме поважної причини такий строк було порушено та чи підлягає він відновленню.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 09.10.2018р. у справі №5/452/06.
Відповідно до ч. 2 ст. 118 ГПК України, заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
За таких обставин, суд відмовляє у задоволенні клопотання позивача про поновлення процесуального строку для подання клопотання про витребування доказів та надання додаткового строку для подання до суду заяв свідків, тому залишає вказані клопотання без розгляду.
Щодо клопотання про постановлення окремої ухвали, яке викладено у відповіді на відзив, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1ст. 246 ГПК України, суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу.
Враховуючи викладені вище положення ч. 1 ст. 246 ГПК України, суд зазначає, що процесуальним законом встановлено можливість прийняття окремої ухвали виключно під час вирішення судом спору, і виключно за ініціативою суду.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку в задоволенні клопотання з процесуального питання про ухвалення окремої ухвали відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 80, 81, 118, 119, 234, 235, 246 Господарського процесуального кодексу України, суд,
УХВАЛИВ:
1. У задоволенні клопотання позивача про поновлення процесуального строку для подання клопотання про витребування доказів та клопотання надання додаткового строку для подання до суду заяв свідків - відмовити.
2. Клопотання позивача про витребування доказів у справі та надання додаткового строку для подання до суду заяв свідків, викладене у відповіді на відзив - залишити без розгляду.
3. В задоволенні клопотання з процесуального питання про ухвалення окремої ухвали - відмовити.
4. Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua/.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачених статтями 254-257 ГПК України.
Ухвалу підписано 25.05.2020 р.
Суддя Г.І. Сальнікова
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 25.05.2020 |
Оприлюднено | 27.05.2020 |
Номер документу | 89429116 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Сальнікова Г.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні