ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
"01" червня 2020 р. м. ХарківСправа № 922/675/20
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Калініченко Н.В.
розглянувши питання прийняття до розгляду поданого відповідачем відзиву (вх. № 11537 від 22 травня 2020 року) у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ПРАЙМ ЛОГІСТИК ГРУП , місто Київ,
до Товариства з обмеженою відповідальністю ЮРТРАНС-СЕРВІС , місто Харків, про стягнення 279 567,86 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні господарського суду Харківської області, в порядку спрощеного позовного провадження, перебуває справа № 922/675/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ПРАЙМ ЛОГІСТИК ГРУП до Товариства з обмеженою відповідальністю ЮРТРАНС-СЕРВІС про стягнення 279 567,86 грн.
22 травня 2020 року відповідачем скеровано до матеріалів справи, через канцелярію господарського суду Харківської області, відзив (вх. № 11537) в якому викладено клопотання про розгляд даної справи в порядку загального позовного провадження, оскільки для з`ясування всіх обставин справи, за твердженням відповідача, є необхідність дослідженні доказів в судовому засіданні. Також зазначено про те, що у випадку незадоволення прохання відповідача щодо розгляду справи в порядку загального позовного провадження - проводити судові засідання із повідомленням (викликом) сторін.
Суд, розглянувши питання прийняття до розгляду з залученням до матеріалів справи вище вказаного документа від відповідача, виходить з наступного.
Главою 1 Розділу III Господарського процесуального кодексу України регулюються питання щодо письмових заяв учасників справи. При цьому в кодексі диференційовано заяви по суті справи та заяви з процесуальних питань.
Відповідно до статті 161 Господарського процесуального кодексу України при розгляді справи судом в порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом.
Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Підстави, час та черговість подання заяв по суті справи визначаються цим Кодексом або судом у передбачених цим Кодексом випадках. Подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Частина 1 та 8 статті 165 Господарського процесуального кодексу надає право відповідачеві формувати свою правову позицію по справі шляхом подання відзиву у строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Алгоритм процесуальних дій відповідача щодо подачі заяв по суті справи в справі, які розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, визначений в главі 10 розділу ІІІ Господарського процесуального кодексу України.
Зокрема, статтею 251 ГПК України врегульовано питання подання заяв по суті справи в спрощеному позовному провадженні, зокрема, встановлено, що відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. До відзиву додаються документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього документів іншим учасникам справи (частина 1 статті 251 та пункт 2 частини 6 статті 165 ГПК України).
Отже, строк подання відзиву на позов, в порядку спрощеного позовного провадження, визначений законодавцем (а не судом) та становить п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Водночас, 02 квітня 2020 року набули чинності зміни до розділу Х Прикінцевих положень Господарського процесуального кодексу України, в редакції від 30 березня 2020 року, які визначають, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби, продовжено строки, зокрема, на подання відзиву на позов.
Відтак, строк, на здійснення відповідачем процесуальної дії, обумовленої статтями 165 та 251 Господарського процесуального кодексу України (як-то подання до суду відзиву), є продовжним в силу прямої норми закону.
Дослідивши поданий відповідачем відзив, судом встановлено, що дана заява по суті справи (відзив) подана з дотриманням строку, встановленого на її подання (закінчення події, яка повинна неминуче настати - закінчення карантину), підписана повноважним представником відповідача та містить докази її направлення іншим учасникам справи, з огляду на наведене, суд приймає до розгляду поданий відповідачем відзив та долучає його до матеріалів справи.
Розглянувши подане відповідачем клопотання про розгляд даної справи в порядку загального позовного провадження, суд зазначає наступне.
Частиною 4 статті 250 Господарського процесуального кодексу України передбачено, якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, суд залежно від обґрунтованості заперечень відповідача постановляє ухвалу про:
1) залишення заяви відповідача без задоволення;
2) розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Відповідно до частини 1 статті 247 Господарського процесуального кодексу України у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи.
Згідно з частиною 3 статті 12 Господарського процесуального кодексу України спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Положеннями частини 5 статті 12 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що для цілей цього Кодексу малозначними справами є:
1) справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
2) справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Під час відкриття провадження по даній господарській справі, господарський суд, ретельно вивчивши матеріали позовної заяви, враховуючи обраний позивачем спосіб захисту, категорію та складність справи, обсяг і характер доказів у справі, а також значення справи для сторін, з огляду на необхідність дотримання основних засад господарського судочинства, зазначених у статті 2 Господарського процесуального кодексу України та з метою недопущення порушення передбачених статтею 42 Господарського процесуального кодексу України процесуальних прав учасників справи, встановив, що ця справа є незначної складності, у зв`язку з чим визнав її малозначною та, відповідно, ухвалив про здійснення її розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до частини 1 статті 2 Господарського процесуального кодексу України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Згідно з частиною 3 статті 2 Господарського процесуального кодексу України основними засадами (принципами) господарського судочинства є, зокрема верховенство права; рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; змагальність сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (частина 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідачем належним чином не обґрунтовано в чому саме полягає складність даної справи, не наведено переконливих доводів, з яких розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження позбавить відповідача можливості належним чином захищати його права та інтереси, а також не зазначено, яким чином розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження позбавить його права на повний та ефективний захист своєї позиції, з урахування предмету розгляду даної справи, у зв`язку з чим суд дійшов висновку, що зазначені відповідачем обставини не є підставою для задоволення клопотання про розгляд даної справи в порядку загального позовного провадження. Суд залишаю заяву відповідача в означеній частині без задоволення.
Разом з тим, відповідно до частини 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Положеннями частини 6 статті 252 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін за одночасного існування таких умов:
1) предметом позову є стягнення грошової суми, розмір якої не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
2) характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Виходячи з аналізу частин 5, 6 статті 252 Господарського процесуального кодексу України, до яких суд не може здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявності клопотання будь-якої із сторін про інше і можливість відмови у задоволенні такого клопотання чітко унормована двома вищевказаними умовами, однією з яких є предмет позову, меньший ніж 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, з огляду на заявлений до стягнення розмір грошової суми та викладене у відзиві на позов клопотання відповідача про необхідність розгляду даної справи з викликом сторін, суд вважає за необхідне призначити у даній справі судове засідання з викликом сторін, чим задовольняє заявлене відповідачем клопотання.
Керуючись статтями 42, 165, 250-252, 232-236 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Харківської області, -
УХВАЛИВ:
Прийняття до розгляду із залученням до матеріалів справи відзив відповідача (вх. № 11537 від 22 травня 2020 року).
Залишити без задоволення клопотання відповідача про розгляд даної справи в порядку загального позовного провадження.
Задовольнити клопотання відповідача, викладене у відзиві, про проведення судових засідань у даній справі із повідомленням сторін.
Розгляд справи № 922/675/20 здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження із повідомлення учасників справи.
Призначити перше судове засідання по справі на 22 червня 2020 о 12:20. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: 61022, місто Харків, майдан Свободи 5, 8-й під`їзд, 1-й поверх, зал №111.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвалу підписано 01 червня 2020 року.
Суддя Н.В. Калініченко
справа № 922/675/20
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 01.06.2020 |
Оприлюднено | 02.06.2020 |
Номер документу | 89538869 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Калініченко Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні