Ухвала
від 15.06.2020 по справі 916/675/20
ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД


У Х В А Л А

про залишення апеляційної скарги без руху

15 червня 2020 року м. ОдесаСправа № 916/675/20 Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Богацької Н.С.

суддів: Діброви Г.І., Принцевської Н.М.

розглянувши апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства Українське Дунайське пароплавство

на рішення Господарського суду Одеської області від 18.05.2020

у справі №916/675/20

за позовом: Адвокатського об`єднання Ес Лоєрс

до відповідача: Приватного акціонерного товариства Українське Дунайське пароплавство

про: стягнення 124 121,86 грн

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Господарського суду Одеської області від 18.05.2020 у справі №916/675/20 позов задоволено частково: з Приватного акціонерного товариства Українське Дунайське пароплавство на користь Адвокатського об`єднання Ес Лоєрс стягнуто заборгованість сумі 122 000 грн, 3% річних у сумі 190 грн, судовий збір у сумі 2 069,28 грн; в задоволенні решти позову відмовлено.

Не погодившись з означеним рішенням суду, Приватне акціонерне товариство Українське Дунайське пароплавство звернулося з апеляційною скаргою, у якій просить прийняти апеляційну скаргу та відкрити провадження; скасувати судове рішення Господарського суду Одеської області від 18.05.2020 у справі №916/675/20, за позовом Адвокатського об`єднання Ес Лоєрс до Приватного акціонерного товариства Українське Дунайське пароплавство про стягнення заборгованості у розмірі 124 121,86 грн, повністю та ухвалити нове рішення, яким відмовити Адвокатському об`єднанню Ес Лоєрс у задоволенні позову, в зв`язку із недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими.

Одночасно із апеляційною скаргою апелянтом подане клопотання про відстрочення сплати судових витрат.

Дослідивши матеріали апеляційної скарги та додані до неї документи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що наведена апеляційна скарга не відповідає вимогам Глави 1 Розділу IV Господарського процесуального кодексу України з наступних підстав.

Вимоги до форми і змісту апеляційної скарги встановлені ст. 258 Господарського процесуального кодексу України.

Пункт 2 частини 3 статті 258 Господарського процесуального кодексу України до обов`язкового числа документів, що додаються до апеляційної скарги, відносить докази сплати судового збору.

Відповідно до ч. 2 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України Про судовий збір .

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України Про судовий збір суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

За приписами ст. 4 Закону України Про судовий збір , судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Станом на 01.01.2020 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 2102,00 грн.

Відповідно до п. п. 1, 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру розмір судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. За подання позовної заяви немайнового характеру розмір судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Предметом даного спору є майнові вимоги Адвокатського об`єднання Ес Лоєрс про стягнення 124 121,86 грн.

При поданні позовної заяви позивачем у відповідності до вимог Закону України Про судовий збір підлягав сплаті судовий збір у розмірі 2102,00 грн.

Підпунктом 4 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України Про судовий збір встановлено, що розмір ставки за подання до господарського суду апеляційної скарги на рішення суду становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.

Відтак, за подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду Одеської області від 18.05.2020 у справі №916/675/20 скаржник повинен був сплатити судовий збір у сумі 3153,00 грн. (2102,00 *150% / 100%).

Доказів сплати судового збору за подання апеляційної скарги апелянт не надав, заявивши клопотання про відстрочення сплати судових витрат у справі за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства Українське Дунайське пароплавство до Адвокатського об`єднання Ес Лоєрс на рішення Господарського суду Одеської області від 18.05.2020 у справі №916/675/20 до моменту ухвалення рішення у справі по суті спору і розділити судові витрати між сторонами відповідно до судового рішення.

Клопотання обґрунтоване складним фінансовим станом заявника, який обумовлено арештом грошових коштів згідно постанов Ізмаїльського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції. Враховуючи викладене, на сьогодні, господарська діяльність підприємства фактично припинена, наявні на рахунках Підприємства кошти арештовані, а скаржник не може розпоряджатися ними та здійснювати оплату судового збору, скаржник просив задовольнити подане ним клопотання та відстрочити сплату судового збору.

Розглянувши вказане клопотання колегія суддів зазначає наступне.

За змістом ч. 1 ст. 8 Закону України Про судовий збір враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Частиною 2 вказаної статті встановлено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Даний перелік умов відстрочення, розстрочення сплати судового збору або звільнення від його сплати є вичерпним. При цьому, приписами цієї статті визначено суб`єктів оскарження, щодо яких можна здійснити відстрочення, розстрочення сплати судового збору або звільнити від його сплати.

Так, колегія суддів враховує, що в силу приписів ст. 8 Закону України Про судовий збір суд наділений правом відстрочення, зменшення та звільнення від сплати судового збору лише щодо фізичних осіб за наявності певних умов та юридичних осіб з підстав, зазначених у п.3 ч.1 цієї статті.

В свою чергу, скаржник в клопотанні про відстрочення сплати судових витрат не зазначив жодної із підстав, передбачених ст. 8 Закону України Про судовий збір та не надав доказів на підтвердження будь-якої із таких підстав.

Статтею 129 Конституції України передбачено, що здійснюючи свої конституційні обов`язки, господарські суди повинні дотримуватися принципів здійснення правосуддя, зокрема, принципу рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Враховуючи даний принцип, а також положення ст. 8 Закону України Про судовий збір , господарський суд позбавлений права надавати перевагу будь-якій стороні в тому числі й у питанні відстрочення сплати судового збору.

Як визначено у рішенні Європейського суду з прав людини від 20.05.2010 у справі Пелевін проти України (заява № 24402/02), право на доступ до суду не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг (пункт 27). Такі обмеження дозволяються опосередковано, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою, регулювання, що може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб і ресурсів суспільства та окремих осіб (рішення названого Суду від 28.05.1985 у справі Ешингдейн проти Сполученого Королівства (пункт 57).

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі Креуз проти Польщі від 19.06.2001 зазначено, що вимога сплати зборів цивільними судами у зв`язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду (пункт 60).

Враховуючи викладене, з огляду на імпертавні приписи ст. 8 Закону України Про судовий збір , клопотання про відстрочення сплати судових витрат підлягає залишенню без задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 260 Господарського процесуального кодексу України, до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.

За змістом ч. 1, 2 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Згідно ч. 6 ст. 260 Господарського процесуального кодексу України питання про залишення апеляційної скарги без руху суддя-доповідач вирішує протягом п`яти днів з дня надходження апеляційної скарги. Питання про повернення апеляційної скарги суд апеляційної інстанції вирішує протягом п`яти днів з дня надходження апеляційної скарги або з дня закінчення строку на усунення недоліків.

За таких обставин, оскільки скаржником не виконано вимоги п. 2 ч. 3 ст. 258 Господарського процесуального кодексу України (не надано суду доказів сплати судового збору), апеляційна скарга Приватного акціонерного товариства Українське Дунайське пароплавство відповідно до ст. ст. 174, 260 Господарського процесуального кодексу України підлягає залишенню без руху з наданням скаржнику строку для усунення вказаних недоліків.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 174, 234, 258, 260 Господарського процесуального кодексу України, суд,-

У Х В А Л И В:

1.У задоволенні клопотання Приватного акціонерного товариства Українське Дунайське пароплавство про відстрочення сплати судових витрат - відмовити.

2.Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства Українське Дунайське пароплавство на рішення Господарського суду Одеської області від 18.05.2020 у справі №916/675/20- залишити без руху.

3.Встановити Приватному акціонерному товариству Українське Дунайське пароплавство строк для усунення недоліків апеляційної скарги шляхом подання Південно-західному апеляційному господарському суду доказів сплати судового збору у розмірі 3153,00 грн., протягом 10 днів з дня вручення копії ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.

4.Попередити Приватне акціонерне товариство Українське Дунайське пароплавство , що у разі не усунення недоліків апеляційної скарги у строк, встановлений судом, апеляційна скарга буде вважатися неподаною і повернута скаржнику.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не підлягає оскарженню.

Головуючий суддя Н.С. Богацька

судді Н.М. Принцевська

Г.І. Діброва

СудПівденно-західний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення15.06.2020
Оприлюднено16.06.2020
Номер документу89797308
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/675/20

Ухвала від 11.02.2021

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Селіваненко В.П.

Постанова від 23.12.2020

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Богацька Н.С.

Ухвала від 06.07.2020

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Богацька Н.С.

Ухвала від 15.06.2020

Господарське

Південно-західний апеляційний господарський суд

Богацька Н.С.

Рішення від 18.05.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 17.03.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні