ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua
І м е н е м У к р а ї н и
РІШЕННЯ
01 квітня 2010 р. Справа 8/48-10
за позовом:Приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, іден. код НОМЕР_1)
до:Фермерського господарства "Діденкова родина" (вул. Перемоги, 3, с. Росохавата, Іллінецького району , Вінницької області, 22750, код ЄДРПОУ 35606908)
про стягнення 14477,18 грн.
Головуючий суддя
Cекретар судового засідання
Представники
позивача : ОСОБА_2 - за дорученням
відповідача : не з'явився
ВСТАНОВИВ :
Заявлено позов про стягнення з відповідача 14 477,18 грн. , з яких 11520 грн. боргу за надані послуги по збиранню цукрових буряків на підставі договору № 8 від 28.10.2008 р. та 2957,18 грн. пені за період з 01.11.2008 р. по 01.02.2010 р.
Відповідач в засідання суду без поважних причин не з'явився. Про час та день розгляду справи його було повідомлено завчасно та належним чином - ухвалою суду від 02.03.2010 р., надіслання та вручення якої йому стверджується поштовим повідомленням № 1988349 про вручення поштової кореспонденції. За таких обставин суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для реалізації відповідачем права судового захисту своїх прав і інтересів, але відповідач відмовився і не скористався цим правом. Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами відповідно до положень ст. 75 ГПК України .
Представник позивача в засіданні суду свої позовні вимоги, викладені в позовній заяві підтримав в повній сумі мотивуючи тим , що з відповідачем 28.10.08 р. було укладено договір № 8 про надання послуг по збиранню цукрових буряків в с. Россоховата на площі 24 гектарів по ціні 480 грн. за один гектар. Загальна вартість послуг по договору складає 11 520 грн. Розрахунки за надані послуги відповідач повинен здійснити на протязі 3- х банківських днів з часу підписання акту виконаних робіт. Позивач згідно з актом виконаних робі від 31.10.08 р. виконав для відповідача роботи по збиранню цукрових буряків на загальну суму 11 520 грн. Розрахунків відповідач не здійснив в зв'язку з чим йому на суму боргу нараховано до стягнення пеню в сумі 2 957,18 грн.
По клопотанню представника позивача справа розглядалась без технічної фіксації судового процесу.
Розглянувши матеріали справи , давши їм оцінку , заслухавши представника позивача , судом встановлено , що 28.10.08 р. між сторонами було укладено договір про надання послуг № 8 .
За умовами договору виконавець (позивач) зобов'язується надати замовнику (відповідачу) послуги по викопуванню цукрових буряків на земельних площах замовника загальною площею 24 га , які розташовані в с. Россоховата , а замовник зобов'язується прийняти зазначені послуги та провести їх оплату. (п. 1 договору).
Відповідно до п. 4 договору замовник оплачує виконавцю вартість наданих послуг з розрахунку 480 грн. за один гектар викопаної площі цукрових буряків, шляхом перерахування коштів на рахунок виконавця в термін не пізніше 3 - х днів з моменту підписання акту здачі - приймання виконаних робіт , а у випадку відмови від підписання акту - з моменту фактичного закінчення робіт . Загальна сума послуг за договором складає 11 520 грн.
Пунктом 14 договору сторони домовились , що у випадку затримки проведення платежів по даному договору винна сторона сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочки.
Судом встановлено , що 31.10.08 р. сторонами було підписано акт здачі - приймання виконаних робі на умовах договору про надання послуг № 8 від 28.10.08 р. відповідно до якого позивач за період з 28.10.08 р. по 31.10.08 р. виконав для відповідача роботи по збиранню цукрових буряків на загальну суму 11 520 грн.
Відповідно до п. 4 договору відповідач повинен був провести розрахунки з позивачем протягом 3- х днів з моменту підписання акту здачі - приймання виконаних робіт , тобто до 03.11.08 р. включно. Починаючи з 04.11.08 р. у позивача виникло право вимоги до відповідача на сплату боргу в сумі 11 520 грн.
Розрахунків в добровільному порядку відповідач з позивачем за отримані послуги не здійснив. Тому борг відповідача перед позивачем складає 11 520 грн.
Статтею 193 ГК України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Також кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язання є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається , якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов’язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України , інших актів цивільного законодавства , а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог , що звичайно ставляться. Ст.. 530 ЦК України передбачено , що якщо у зобов’язанні встановлено строк (термін ) його виконання , то воно підлягає виконанню у цей строк (термін), а якщо не встановлений строк , кредитор має право вимагати його в будь - який час.
Згідно ч. 1 ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором. (ч. 1 ст. 903 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Оскільки відповідач не виконав зобов'язання у строк, встановлений договором він є боржником, що прострочив.
Станом на день розгляду справи в суді відповідач не надав позивачу та суду доказів оплати в добровільному порядку боргу в сумі 11 520 грн. Тому позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача 11 520 грн. боргу на підставі умов договору № 8 від 28.10.2008 р. та ст. 11 ЦК України слід задоволити.
Судом встановлено , що в зв'язку з неналежним виконанням відповідачем свого зобов'язання по проведенню розрахунків за отримані послуги, позивачем на підставі п. 14 договору нараховано до стягнення з відповідача 2 957,18 грн. пені за період з 01.11.2008 р. по 01.02.2010 р.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень, які подаються сторонами.
Згідно ст. 4-3 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об‘єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Дослідивши розрахунок заявлених позивачем до стягнення з відповідача пені в сумі 2 957,18 грн. за період з 01.11.2008 р. по 01.02.2010 р., суд дійшов висновку що в їх задоволенні слід відмовити виходячи з наступного.
У разі порушення учасником господарських відносин правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання відповідно до ч. 1 ст. 230 ГК України він зобов'язаний сплатити штрафні санкції (неустойку, штраф, пеню).
Неустойкою (штрафом, пенею) відповідно до положень ст. 549 ЦК України є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Пунктом 6 ст. 232 ГК України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Відповідно до ст. 258 ЦК України для окремих видів вимог законом може встановлюватися спеціальна позовна давність: скорочена або більш тривала порівняно із загальною позовною давністю. Так, позовна давність в один рік застосовується, зокрема, до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені).
За зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання. За зобов'язаннями, строк виконання яких не визначений або визначений моментом вимоги, перебіг позовної давності починається від дня, коли у кредитора виникає право пред'явити вимогу про виконання зобов'язання. Якщо боржникові надається пільговий строк для виконання такої вимоги, перебіг позовної давності починається зі спливом цього строку. (ч. 5 ст. 261 ЦК України).
Неустойка є оперативним способом боротьби з неналежним виконанням зобов'язання, яким можна скористатися відразу, як тільки буде здійснено правопорушення, не чекаючи настання негативних наслідків, які ним викликані.
Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення (ч. 3 ст. 267 ЦК України).
Таким чином , враховуючи все вищевикладене , в позовних вимогах позивача про стягнення з відповідача 2 957,18 грн. пені за період з 01.11.2008 р. по 01.02.2010 р. слід відмовити , як заявленим з порушенням вимог норм ст. 232 ГК України та ст. 258 ЦК України.
Судові витрати по справі , на підставі ст. 49 ГПК України, слід віднести за рахунок відповідача пропорційно задоволеній сумі позову, оскільки спір до суду доведено з його вини.
Керуючись ст. 11 ,16 ,506 ,525 ,526 ,530,614, 655, 1011 Цивільного кодексу України, ст. 232 Господарського кодексу України, 258,267 ЦК України, ст. 44 , 49, 75 , ст. 82 ,115 та 116 Господарського процесуального кодексу України , -
ВИРІШИВ :
1. Позовні вимоги задоволити частково.
2. Стягнути з Фермерського господарства "Діденкова родина" , вул. Перемоги, 3, с. Росохавата, Іллінецького району , Вінницької області, 22750, код ЄДРПОУ 35606908 (р/р 2600689299 в "Райффайзен Банк Аваль", МФО 380805) на користь Приватного підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1, іден. код НОМЕР_1 НОМЕР_2 в АІКБ "Укрсиббанк" відділення № 891, МФО 351005) 11 520 грн. боргу, 115,20 грн. державного мита та 187,79 грн. витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
5. В позові про стягнення 2 957,18 грн. пені відмовити.
Суддя
Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України 02 квітня 2010 р.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - позивачу (АДРЕСА_1, іден. код НОМЕР_1)
3 - відповідачу (вул. Перемоги, 3, с. Росохавата, Іллінецького району , Вінницької області, 22750, код ЄДРПОУ 35606908)
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 01.04.2010 |
Оприлюднено | 27.12.2010 |
Номер документу | 8982127 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні