Постанова
від 16.06.2020 по справі 521/14645/18
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Номер провадження: 22-ц/813/1186/20

Номер справи місцевого суду: 521/14645/18

Головуючий у першій інстанції Бобуйок І.А.

Доповідач Громік Р. Д.

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.06.2020 року м. Одеса

Одеський апеляційний суд у складі:

головуючого - Громіка Р.Д.,

суддів - Драгомерецького М.М., Дрішлюка А.І.,

розглянувши у спрощеному порядку без повідомлення учасників справи апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Малиновського районного суду м. Одеси від 03 січня 2019 року у цивільній справі за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Домінік до ОСОБА_1 про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

06 грудня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про перегляд заочного рішення.

Відповідно до ч. 8 ст. 285 ЦПК України, до неналежно оформленої заяви про перегляд заочного рішення застосовуються положення статті 185 цього Кодексу.

Ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 07 грудня 2018 року вищевказану заяву залишено без руху та надано 5-ти денний строк для усунення недоліків.

Ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 03 січня 2019 року хаяву про перегляд заочного рішення повернено.

Не погодившись з вказаною ухвалою суду, ОСОБА_1 звернувся до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану ухвалу та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом норм процесуального права.

В доводах апеляційної скарги зазначає, що виправлену заяву про перегляд заочного рішення було подано 21 грудня 2018 року.

Відповідно до частини першої статті 368 ЦПК України у суді апеляційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 369 цього Кодексу.

Згідно частини тринадцятої статті 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Апеляційне провадження розглядається в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи.

З врахуванням недостатньої кількості суддів в Одеському апеляційному суді (з 2013 року кількість суддів в цивільній палаті зменшилася з 48 до 15, які фактично здійснюють судочинство), щодо яких здійснюється автоматизований розподіл справ (без урахування суддів, які хворіють, перебувають у відрядженні, знаходяться у відпустці), що створює надмірне навантаження та виключає можливість розгляду справи в строки, передбачені національним законодавством, судом апеляційної інстанції було здійснено розгляд справи з врахуванням поточного навантаження, яке обумовило збільшення строку розгляду справи по незалежним від суду причинам.

Відповідно до ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Повне судове рішення виготовлене 16 червня 2020 року.

Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах позовних вимог та доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню, а справа направленню для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Відповідно до ч. 1 п. 2 ст. 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.

Відповідно до припису п. 4 ч. 1 ст. 379 ЦПК України підставами для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм процесуального права чи неправильне застосування норм матеріального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.

Повертаючи заяву про перегляд заочного рішення, суд першої інстанції послався на те, що ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 07 грудня 2018 року вищевказану заяву залишено без руху та надано 5-ти денний строк для усунення недоліків.

Вищевказана ухвала Малиновського районного суду м. Одеси від 07 грудня 2018 року була отримана особисто заявником - ОСОБА_1 19 грудня 2018 року, про що свідчить особистий підпис у розписці.

Таким чином, суд першої інстанції вважав, що станом на день постановлення оскаржуваної ухвали заявником недоліки усунуті не були, а саме: у заяві про перегляд заочного рішення не зазначено клопотання про перегляд заочного рішення.

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов до висновку, що заяву про перегляд заочного рішення слід повернути, оскільки недоліки, встановлені ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 07 грудня 2018 року, не були усунуті.

Однак колегія суддів повністю погодитись з такими висновками суду першої інстанції не може з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що 21 грудня 2018 року до канцелярії Малиновського районного суду м. Одеси надійшла заява ОСОБА_1 про усунення недоліків (т. 2, а.с. 50-53).

Таким чином, ухвала Малиновського районного суду м. Одеси від 07 грудня 2018 року фактично виконана, заява про усунення недоліків була подана в строк, а тому суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про повернення заяви про перегляд заочного рішення ОСОБА_1 .

Крім того апеляційний суд зазначає, що Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) наголошує на тому, що право на доступ до суду має бути ефективним. Реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна держава-учасниця Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.

ЄСПЛ зауважив, що внутрішньодержавним судам при застосуванні процесуальних норм належить уникати як надмірного формалізму, так і надмірної гнучкості, які можуть призвести до скасування процесуальних вимог, встановлених законом (рішення ЄСПЛ у справі Шишков проти Росії від 20 лютого 2014 року).

Надмірний формалізм у трактуванні національного процесуального законодавства, згідно з усталеною практикою ЄСПЛ, визнається ним неправомірним обмеженням права на доступ до суду (як елемента права на справедливий суд згідно зі статтею 6 Конвенції).

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Ці засади є конституційними гарантіями права на судовий захист.

Згідно зі статтею 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є забезпечення апеляційного оскарження рішення суду, а відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод таке конституційне право повинно бути забезпечене судовими процедурами, які повинні бути справедливими.

Відповідно до статті 129 Конституції України, суддя, здійснюючи правосуддя, керується верховенством права та застосовує засади судочинства, серед яких забезпечення права на апеляційний перегляд справи.

Також згідно з частинами 2, 3 статті 2 ЦПК України, суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданнями цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі. Основними засадами (принципами) цивільного судочинства є, зокрема: верховенство права, пропорційність, забезпечення права на апеляційний перегляд справи.

Таким чином, залишаючи заяву про перегляд заочного рішення без руху, суд першої інстанції виявив надмірний формалізм та непропорційність між застосованими засобами та поставленою метою, так як заявник надав заяву про перегляд заочного рішення у відповідності до вимог, встановлених ЦПК України, зазначивши у назві заяви клопотання про перегляд заочного рішення..

За таких підстав, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції на наведене уваги не звернув та передчасно вирішив питання про повернення заяви про перегляд заочного рішення, що призвело до постановлення помилкової ухвали й у відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 379 ЦПК України є підставою для скасування ухвали суду першої інстанції та передання справи для продовження розгляду до того ж суду першої інстанції.

Керуючись ст. ст. 367, 368, 374, 379, 381-384, 389-391 ЦПК України, апеляційний суд , -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Ухвалу Малиновського районного суду м. Одеси від 03 січня 2019 року скасувати, справу направити для продовження розгляду до того ж суду першої інстанції.

Постанова суду набирає законної сили з моменту її прийняття, проте може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 16 червня 2020 року.

Головуючий Р.Д. Громік

Судді: М.М. Драгомерецький

А.І. Дрішлюк

СудОдеський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення16.06.2020
Оприлюднено17.06.2020
Номер документу89829119
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —521/14645/18

Постанова від 02.08.2022

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Драгомерецький М. М.

Ухвала від 14.12.2020

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Драгомерецький М. М.

Ухвала від 12.10.2020

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Драгомерецький М. М.

Рішення від 22.07.2020

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Бобуйок І. А.

Рішення від 22.07.2020

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Бобуйок І. А.

Ухвала від 20.07.2020

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Бобуйок І. А.

Рішення від 20.07.2020

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Бобуйок І. А.

Ухвала від 16.06.2020

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Громік Р. Д.

Постанова від 16.06.2020

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Громік Р. Д.

Ухвала від 25.11.2019

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Громік Р. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні