Ухвала
від 09.06.2020 по справі 914/346/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014,м.Львів, вул.Личаківська, 128

УХВАЛА

09.06.2020 р. Справа № 914/346/20

Господарський суд Львівської області, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали заяви Приватного агропромислового підприємства Батьківщина , с. Дичків, Тернопільський район, Тернопільська область, про грошові вимоги до боржника Приватного підприємства Захід-Агроінвест в сумі 4800823,78 грн. у справі № 914/346/20

у справі за заявою: Приватного підприємства Лан-Оіл Трейд , м. Львів

про: банкрутство Приватного підприємства Захід-Агроінвест (вул. Богданівська, буд. 15А, м. Львів, 79067, ідентифікаційний код 32865702)

Суддя Артимович В.М.,

секретар судового засідання Струк Н.Р.

За участю представників:

від ініціюючого кредитора: не з`явився;

від боржника: Пашук А.В. - представник;

розпорядник майна: не з`явився;

від кредитора (ТзОВ Борщівська аграрна компанія ): Докторевич Р.А. - представник;

від кредитора (ТзОВ Автотрейдінг-Львів ): не з`явився;

від кредитора (ТзОВ Спецавтоінвест ): не з`явився;

від кредитора (АТ Кредобанк ): не з`явився;

від кредитора (ТзОВ Зіра-Консалт ): не з`явився;

від кредитора (ТзОВ Тернопільбуд ): не з`явився;

від кредитора (ТзОВ Магістр-Д ): не з`явився;

від заявника (ТзОВ ВТП Лангора ): не з`явився;

від кредитора (ГНГ Інтернешнл Лімітед): не з`явився;

від кредитора (ТзОВ Агрофірма Подільська зернова компанія ): не з`явився;

від заявника (ТзОВ Україна 2001 ): не з`явився;

від кредитора (ТзОВ ФК Фінсоле ): не з`явився;

від кредитора (ТзОВ Рівнехолод ): не з`явився;

від кредитора (ТзОВ Завод шляхо-будівельних матеріалів ): не з`явився;

від кредитора (ТзОВ ЕК Енолл ): не з`явився;

від кредитора (ТзОВ Бел-Петрол Трейдінг ): не з`явився;

від кредитора (ФГ Агро-Шили ): не з`явився;

від кредитора (АТ Концерн Галнафтогаз ): не з`явився;

від кредитора (ТзОВ Агенство економічної безпеки Ефорт ): не з`явився;

від кредитора (ТзОВ Рівень ЛТД ): не з`явився;

від кредитора (ТзОВ Леп ): не з`явився;

від кредитора (ТзОВ Робуста ): не з`явився;

від кредитора (Лановецька міська рада): не з`явився;

від кредитора (ТзОВ Лінденванг ): не з`явився;

від кредитора (ПАП Топільче ): не з`явився;

від кредитора (СГ ТзОВ Поділля ): не з`явився;

від заявника (ТзОВ Олишківецьке ): не з`явився;

від заявника (ПАП Батьківщина ): не з`явився;

від кредитора (ТзОВ Торговий дім Укрхім ): не з`явився.

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство Лан-Оіл Трейд , надалі - кредитор, звернулося до Господарського суду Львівської області із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство Приватного підприємства Захід-Агроінвест (вул. Богданівська, буд. 15А, м. Львів, 79067, ідентифікаційний код 32865702).

Ухвалою суду від 14.02.2020 р. заяву ПП Лан-Оіл Трейд про відкриття провадження у справі про банкрутство ПП Захід-Агроінвест прийнято до розгляду, підготовче засідання суду призначено на 21.02.2020 р.

Ухвалою суду від 21.02.2020 р. відкрито провадження у справі про банкрутство ПП Захід-Агроінвест , визнано вимоги кредитора ПП Лан-Оіл Трейд в сумі 21570000,00 грн., введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника ПП Захід-Агроінвест , введено процедуру розпорядження майном ПП Захід-Агроінвест , розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Ракущинця А.А., оприлюднено на офіційному веб-порталі судової влади України оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство ПП Захід-Агроінвест , попереднє засідання суду призначено на 08.04.2020 р.

Оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство ПП Захід-Агроінвест оприлюднено на офіційному веб-порталі судової влади України 21.02.2020 р.

27.05.2020 р. до Господарського суду Львівської області від Приватного агропромислового підприємства Батьківщина надійшла заява з вимогами до Приватного підприємства Захід-Агроінвест в сумі 4800823,78 грн.

Ухвалою суду від 29.05.2020 р. заяву ПАП Батьківщина прийнято до розгляду.

Суд, проаналізувавши матеріали та з`ясувавши обставини справи, повно, всебічно і об`єктивно оцінивши докази, дійшов висновку, що грошові вимоги ПАП Батьківщина в сумі 4800823,78 грн. слід визнати частково, зважаючи на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Згідно ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Частиною 1 статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно зі ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Як встановлено судом, 27.12.2018 р. між ПАП Батьківщина та ПП Захід-Агроінвест укладено договір купівлі-продажу за № 27/12/1-с. За умовами договору продавець зобов`язується передати у власність покупця сою врожаю 2018 р., а покупець зобов`язується прийняти і оплатити його вартість у відповідності до умов даного договору. Продавець гарантує, що товар, що є предметом даного договору не знаходиться та не буде знаходитись в заставі, під арештом, у спорі і під забороною на відчуження. Загальна кількість товару становить 23,00 тонн. Ціна товару за одну тонну товару становить 8700,00 грн.

Пунктом 5 договору передбачено, що покупець здійснює 60% оплати вартості товару з моменту отримання товару та 40% протягом трьох банківських днів з моменту отримання всіх оригіналів супровідних документів на товар та реєстрації податкових накладних.

З положень ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України вбачається, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. За умовами ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Положеннями ч. 1 ст. 655 ЦК України передбачено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару (ч. 1 ст. 692 ЦК України).

Як зазначає заявник та вбачається з матеріалів справи, ПАП Батьківщина виконано умови договору та здійснено поставку товару на суму 4515341,59 грн., що підтверджується видатковими накладними від 27.12.2018 р. за № 10 на суму 200100,00 грн., від 05.08.2019 р. за № 3 на суму 590851,15 грн., від 06.08.2019 р. за № 4 на суму 3724390,44 грн.

Прийняття товару підтверджується наявністю підпису та відбитку печатки представників боржника у видаткових накладних.

Відповідно до п. 4.1 договору поставка товару підтверджується оригіналами наступних документів: видаткової накладної та податкової накладної, зареєстрованої відповідно до чинного законодавства.

У п. 5.1 цього договору зазначено, що покупець здійснює 60% оплати вартості товару з моменту отримання товару та 40% протягом трьох банківських днів з моменту отримання всіх оригіналів супровідних документів на товар та реєстрації податкових накладних.

Боржником допущено порушення умов вказаного правочину, оскільки оплата була проведена останнім лише частково в сумі 200000,00 грн., внаслідок чого загальна сума заборгованості ПП Захід-Агроінвест перед ПАП Батьківщина по основному боргу становить 4315341,59 грн.

Матеріали справи не містять доказів оплати поставленого товару за договором купівлі-продажу від 27.12.2018 р. за № 27/12/1-с на суму 4315341,59 грн. станом на день розгляду справи судом.

Відповідно до частини 1 статті 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.

Статтею 193 ГК України закріплено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

За умовами ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання свого зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Як передбачено умовами договору купівлі-продажу від 27.12.2018 р. за № 27/12/1-с покупець здійснює 60% оплати вартості товару з моменту отримання товару та 40% протягом трьох банківських днів з моменту отримання всіх оригіналів супровідних документів на товар та реєстрації податкових накладних.

Однак, боржником ПП Захід-Агроінвест всупереч умов договорів поставлений заявником товар оплачений не був, що підтверджується матеріалами справи.

Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Приписами ч. 1 ст. 527 ЦК України передбачено, що боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок.

В силу положень ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

У ч. 1 ст. 612 ЦК України зазначено, що Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно із ст. 230 ГК України, штрафними санкціями в цьому Кодексі визначаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Частиною 6 ст. 232 ГК України визначено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Приписами ст. 549 ЦК України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

За неналежне виконання умов договору купівлі-продажу від 27.12.2018 р. за № 27/12/1-с ПАП Батьківщина нараховано 379320,40 грн. пені.

Згідно п. 6.2 договору у разі, якщо оплата товару буде здійснена покупцем пізніше строків передбачених договором, покупець оплачує продавцю неустойку у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від вартості несплаченого товару за кожен день прострочення.

Враховуючи наведене, перевіривши правильність розрахунків заявленої до стягнення пені, взявши до уваги ту обставину, що всупереч умовам договору купівлі-продажу було допущено прострочення виконання зобов`язання, суд дійшов висновку, що заявлена до стягнення пеня від простроченої суми підлягають до стягнення з боржника повністю.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення , а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України заявником нараховано боржнику три проценти річних від простроченої суми в сумі 35213,66 грн.

При перевірці розрахунку інфляційних нарахувань судом взято до уваги положення п. 3.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.12.2013р. № 14 Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов`язань (із змінами та доповненнями), відповідно до якого, розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений названою Державною службою, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція; при цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).

Суд також звертає увагу на роз`яснення, надані Пленумом Вищого господарського суду України у постанові № 14 від 17.12.2013 р. Так, сплата трьох відсотків річних від простроченої суми та інфляційні нарахування на суму боргу, сплата яких передбачена ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті (п. п. 3.1, 4.1).

З огляду на викладене, перевіривши розрахунок трьох відсотків річних, суд встановив, що до стягнення з ПП Захід-Агроінвест на користь ПАП Батьківщина підлягають 35213,66 грн. трьох відсотків річних.

Судом відхиляються грошові вимоги до боржника в сумі 70948,13 грн. сплаченого судового збору за подання позовної заяви про стягнення з ПП Захід-Агроінвест на користь ПАП Батьківщина 4731513,78 грн., яка розглядається в межах справи про банкрутство ПП Захід-Агроінвест , оскільки спір у даній справі ще не вирішено. Згідно зі ст. 238 ГПК України господарський суд здійнює розподіл судових витрат при ухваленні судового рішення.

Розпорядник майна вказану суму заборгованості визнає в повному обсязі, що підтверджується повідомленням щодо розгляду заяви кредитора з грошовими вимогами до боржника від 09.06.2020 р.

Згідно ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства грошове зобов`язання - зобов`язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов`язань належать також зобов`язання щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов`язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов`язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов`язань боржника, у тому числі зобов`язань щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов`язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров`ю громадян, зобов`язання з виплати авторської винагороди, зобов`язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі. Склад і розмір грошових зобов`язань, у тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов`язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство, якщо інше не встановлено цим Кодексом. При поданні заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство розмір грошових зобов`язань визначається на день подання до господарського суду такої заяви.

Згідно ч. 1 ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цим Кодексом. При цьому: у першу чергу задовольняються: витрати, пов`язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді; у четверту чергу задовольняються вимоги кредиторів, не забезпечені заставою; у шосту чергу задовольняються інші вимоги.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).

Відповідно до ст. 73 ГПК доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13, ст. 74 ГПК України).

Відтак, суд, дослідивши матеріали справи, зокрема, повідомлення розпорядника майна про результати розгляду кредиторської заяви та заяву про визнання кредиторських вимог до боржника з доданими до неї документами, дійшов висновку, що грошові вимоги Приватного агропромислового підприємства Батьківщина слід визнати частково в сумі 4729875,65 грн . Також визнанню підлягає сплачений судовий збір в сумі 4204,00 грн.

Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 1, 2, 45, 47, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 73, 74, 86, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Грошові вимоги Приватного агропромислового підприємства Батьківщина (47740, Тернопільська область, Тернопільський район, село Дичків; ідентифікаційний код 30954470) визнати частково в сумі 4734079,65 грн., які підлягають включенню до реєстру вимог кредиторів Приватного підприємства Захід-Агроінвест (ідентифікаційний код 32865702), з яких: 4204,00 грн. (судовий збір) - перша черга; 4350555,25 грн. (основний борг) - четверта черга; 379320,40 грн. (штрафні санкції) - шоста черга.

2. Решту грошових вимог відхилити.

3. Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 235 ГПК України.

4. Ухвала може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені ст.ст. 256, 257 ГПК України.

Повний текст ухвали складено 16.06.2020 р.

Суддя Артимович В.М.

Дата ухвалення рішення09.06.2020
Оприлюднено18.06.2020
Номер документу89850717
СудочинствоГосподарське
Суть: банкрутство Приватного підприємства Захід-Агроінвест (вул. Богданівська, буд. 15А, м. Львів, 79067, ідентифікаційний код 32865702)

Судовий реєстр по справі —914/346/20

Ухвала від 20.03.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Артимович В.М.

Ухвала від 18.03.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Погребняк В.Я.

Постанова від 08.02.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Матущак Олег Іванович

Ухвала від 08.02.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Матущак Олег Іванович

Постанова від 07.12.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Матущак Олег Іванович

Ухвала від 02.02.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Матущак Олег Іванович

Ухвала від 24.01.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Артимович В.М.

Ухвала від 11.01.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Матущак Олег Іванович

Ухвала від 01.01.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Матущак Олег Іванович

Ухвала від 11.12.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Матущак Олег Іванович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні