Постанова
від 17.06.2020 по справі 629/4083/19
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД


Постанова

Іменем України

17 червня 2020 року

м. Харків

Справа № 629/4083/19

Провадження № 22-ц/818/2384/20

Харківський апеляційний суд у складі:

головуючого - Пилипчук Н.П.,

суддів - Кругової С.С., Маміної О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Плахотніковій І.О.,

учасники справи:

позивач: Селянське (фермерське) господарство Костюченко Миколи Івановича

відповідач: ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харкові цивільну справу

за позовом Селянського (фермерського) господарства Костюченко Миколи Івановича до ОСОБА_1 про стягнення збитків ,

за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 04 лютого 2020 року , постановлену суддею Мицик С.А., в залі суду в м. Лозова,

В С Т А Н О В И В :

Ухвалою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 04 лютого 2020 року заяву ОСОБА_1 про скасування заходів забезпечення позову-задоволено частково.

Скасовано заходи забезпечення позову, застосовані ухвалою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 29.10.2019р.(справа № 629/4083/19; провадження № 2-з/629/17/19), а саме: накладення арешту та заборони відчуження майна на нежитлову будівлю, овочесховища (підвал на току) літ. "Б-1" за адресою: АДРЕСА_1 .

Залишено захід забезпечення позову, застосований ухвалою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 29.10.2019р.(справа № 629/4083/19; провадження № 2-з/629/17/19), в частині накладення арешту та заборони відчуження майна - земельної ділянки площею 2 га за кадастровим номером НОМЕР_1 01:000:0370, розташованої за адресою: Харківська область, Лозівський район, с/рада Смирнівська, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства; нежитлової будівлі площею 503,6 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1 ..

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить частково скасувати ухвалу Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 04 лютого 2020 року в частині відмови у скасуванні заходів забезпечення позову. Винести нову ухвалу, якою його клопотання про скасування заходів забезпечення позову - задовольнити в повному обсязі. В іншій частині ухвалу суду залишити без змін, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції в мотивувальній частині оскаржуваної ухвали в порушення вимог ст. 151, 153 ЦІЖ України не було надано правової оцінки жодному доказу, в обґрунтування наявності підстав для часткового залишення встановленого забезпечення позову, та не обґрунтовано, з яких саме підстав місцевий суд дійшов висновку про часткову відмову в задоволенні клопотання про скасування заходів забезпечення позову. Вказує також, що не було визначено наявності зв`язку між конкретним заходом забезпечення позову і предметом позовної вимоги. Посилається на те, що судом не було враховано, що ОСОБА_1 не є стороною по справі №612/403/16-ц в рамках якої він був визначений відповідно до ухвали суду, як особа відповідальна за зберігання майна. Також вказує, що в ухвалі суду не міститься жодної вказівки на порядок та спосіб виконання ухвали. Зазначає, що судом при розгляді клопотання про скасування заходів забезпечення позову не було враховано доводи відповідача про відсутність підстав позову, про невідповідність заяви про забезпечення позову вимогам п. 3 ч. 1 ст. 151 ЦПК України, яким на позивача покладається обов`язок довести обґрунтованість предмету позову та обґрунтувати необхідність забезпечення позову. Також суд не прийняв до уваги доводи про відсутність доказів про наявність спору саме між цими сторонами. Матеріали справи не містять доказів щодо необхідності вжиття відповідних заходів забезпечення позову, а лише посилання в заяві на потенційну можливість ухилення відповідача від виконання судового рішення без наведення відповідного обґрунтування не є достатньою підставою для задоволення відповідної заяви. Судом не було зазначено, який існує причинно-наслідковий зв`язок між наведеними обставинами та необхідністю заходів щодо забезпечення позову у даній справі, або яким чином наведені обставини підтверджуюсь чи свідчать про вірогідність зникнення, зменшення за кількістю або погіршення майна на момент виконання рішення у даній справі.

Відповідно до ч.1 ст.367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судова колегія, заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Ухвала суду оскаржується лише в частині відмови у скасуванні заходів забезпечення позову, у зв`язку із чим ухвала суду в іншій частині не переглядається.

Відмовляючи у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про скасування заходів забезпечення позову, суд першої інстанції виходив з того, що судом було обґрунтовано вжито заходи щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача та спрямованих проти несумлінних дій відповідача, який може сховати майно, розтратити його, продати, знецінити або вчинити інші дії, що можуть призвести в майбутньому до певних складнощів при виконанні рішення суду у зв`язку із чим підстави для скасування таких заходів забезпечення позову відсутні.

Судова колегія не в повній мірі погоджується із висновками суду першої інстанції.

З матеріалів справи вбачається, що Селянське (фермерське) господарство Костюченко Миколи Івановича звернулося до суду із позовом ОСОБА_1 про стягнення збитків, в якому просив стягнути з ОСОБА_1 1 807164грн. в якості відшкодування вартості насіння соняшнику вагою 167330 кг.

Ухвалою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 29 жовтня 2019 року заяву про забезпечення позову СФГ Костюченко Миколи Івановича до ОСОБА_1 про стягнення збитків з ціною позову 1 807 164грн. задоволено частково. Накладено арешт та заборонено відчуження майна, що належить ОСОБА_1 , а саме: земельну ділянку площею 2 га за кадастровим номером НОМЕР_1 01:000:0370, розташовану за адресою: Харківська АДРЕСА_2 , Лозівський район, с/рада Смирнівська, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства; нежитлову будівлю площею 503,6 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1 ; нежитлову будівлю, овочесховища (підвал на току) літ. "Б-1" за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно копії інформації суб`єкта оціночної діяльності № 1032/18 ОСОБА_2 середня вартість об`єкта нерухомості станом на 24.10.2019: нежитлова будівля площею 503,6 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1 на момент моніторингу становить 428600 гривень(а.с. 13 справи № 629/4083/19; провадження № 2-з/629/17/19).

Згідно розрахунку нормативно грошової оцінки (розрахунок проведено в тестовому режимі)-нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 2га, кадастровий номер 6323986500:01:000:0370 становить 60778,49грн.; розраховано за даними загальнонаціональної нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення станом на 24.10.2019 (а.с. 12 справа № 629/4083/19; провадження 2-з/629/17/19).

ОСОБА_1 звернувся до суду із клопотанням про скасування заходів забезпечення позову. В обґрунтування клопотання зазначив що в провадженні Лозівського міськрайонного суду Харківської області перебуває справа №629/4083/19 за позовом Селянського (фермерського) господарства ОСОБА_3 до ОСОБА_1 про стягнення збитків. 29 жовтня 2019 року Лозівським міськрайонним судом Харківської області по справі № 629/4083/19 (провадження № 2-з/629/17/19) частково задоволено заяву позивача та винесено ухвалу, якою накладено арешт та заборонено відчуження майна, що належить ОСОБА_1 , а саме: земельну ділянку площею 2 га за кадастровим номером НОМЕР_1 :01:000:0370, розташовану за адресою: Харківська АДРЕСА_2 , Лозівський район, с/рада Смирнівська, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства; нежитлову будівлю площею 503,6 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1 ; нежитлову будівлю, овочесховища (підвал на току) літ. «Б-Г' за адресою: АДРЕСА_1 .

Зазначив, що вищевказані заходи забезпечення позову, накладені ухвалою суду, мають бути скасовані, оскільки суд не оцінив обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів, не з`ясував співрозмірності виду забезпечення позову, який просив застосувати позивач, позовним вимогам, не оцінив рівноцінності заходів забезпечення позову змісту заявлених позовних вимог, жодним чином не обґрунтував необхідності вжиття таких заходів, пославшись лише на загальні норми процесуального права та доводи заявника, обраний позивачем спосіб забезпечення позову не є співрозмірним із предметом спору. Крім того, зауважив, що у матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували неможливість виконання рішення суду справі з боку відповідача - у випадку задоволення позову, та в матеріалах справи також відсутні докази взаємозв`язку заходів забезпечення позову з уявними ризиками та гарантіями виконання рішення суду. Суд не визначив, яким саме чином пов`язані заходи забезпечення позову і предмет позовної вимоги, та яка саме існує імовірність ускладнення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття заходів забезпечення позову. Крім того, він є засновником ТОВ Компанія БОТіК , для реалізації господарської діяльності якого використовується в тому числі і нерухоме майно, на яке накладено арешт, відтак заборони, встановлені ухвалою суду, можуть в подальшому негативно вплинути і безпосередньо на діяльність ТОВ Компанія БОТіК . У зв`язку з чим просив суд скасувати заходи забезпечення позову застосовані ухвалою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 29 жовтня 2019 року.

Забезпечення позову - це вжиття комплексу заходів цивільного процесуального характеру, направлених на припинення дій, які можуть утруднити чи зробити неможливим виконання майбутнього рішення суду. Вжиття цих заходів має гарантувати реалізацію позовних вимог у разі задоволення позову і застосовуються лише до позовів про визнання та про присудження.

Точне і неухильне додержання судами України норм чинного законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову є необхідною умовою здійснення завдань цивільного судочинства, які полягають у справедливому, неупередженому та своєчасному розгляді й вирішенні цивільних справ із метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно частини 2 статті 149 ЦПК України, забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

Відповідно до частин 1, 2 статті 150 ЦПК України позов забезпечується: накладенням арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачеві і знаходяться у нього чи в інших осіб; забороною вчиняти певні дії. встановленням обов`язку вчинити певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії щодо предмета спору або здійснювати платежі, або передавати майно відповідачеві чи виконувати щодо нього інші зобов`язання; зупиненням продажу арештованого майна, якщо подано позов про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа, який оскаржується боржником у судовому порядку; передачею речі, яка є предметом спору, на зберігання іншим особам, які не мають інтересу в результаті вирішення спору; зупиненням митного оформлення товарів чи предметів; арештом морського судна, що здійснюється для забезпечення морської вимоги; іншими заходами, необхідними для забезпечення ефективного захисту або поновлення порушених чи оспорюваних прав та інтересів, якщо такий захист або поновлення не забезпечуються заходами, зазначеними у пунктах 1-9 цієї частини. Суд може застосувати кілька видів забезпечення позову.

В силу вимог частини 3 статті 150 ЦПК України заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами.

У разі, якщо потреба в забезпеченні позову з тих чи інших причин відпаде або зміняться обставини, що зумовили його застосування, сторони у справі не позбавлені права звернутись до суду з питанням скасування заходів забезпечення позову.

Так, згідно частин 1, 2 статті 158 ЦПК України, суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи. Клопотання про скасування заходів забезпечення позову розглядається в судовому засіданні не пізніше п`яти днів з дня надходження його до суду.

З матеріалів справи вбачається, що предметом позову є стягнення з ОСОБА_1 на користь Селянське (фермерське) господарство Костюченко Миколи Івановича завданих збитків в розмірі 1 807164грн., в якості відшкодування вартості насіння соняшнику вагою 167330 кг.

Колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції про те, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову.

Доводи про безпідставність та необгрунтованість позову суд має можливість перевірити лише в ході розгляду справи по суті спору.

Однак колегія суддів вважає, що забезпечення позову шляхом накладення арешту на земельну ділянку площею 2 га за кадастровим номером НОМЕР_1 01:000:0370, розташованої за адресою: Харківська область, Лозівський район, с/рада Смирнівська, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства та нежитлову будівлі площею 503,6 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1 є недоцільним та не співмірним із позовними вимогами.

При вирішенні цього питання апеляційний суд звертає увагу на те, що серед передбачених ч.1 ст.150 ЦПК України видів забезпечення позову такий вид як накладення арешту є крайнім заходом забезпечення позову, для застосування якого ні матеріали справи, а ні викладені в заяві про забезпечення позову доводи позивача не містять достатніх даних.

Спосіб забезпечення позову у вигляді арешту на вказане майно, яке не є предметом спору, не можна визнати співмірним із заявленими позовними вимогами в розумінні ч.3 ст. 150 ЦПК України , оскільки порушує права відповідача на користування майном, власником якого на даний час він є.

Враховуючи вищевикладене ухвала Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 04 лютого 2020 року в частині відмови у скасуванні заходів забезпечення позову підлягає частковому скасуванню.

З урахуванням забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу, заборона відчуження земельної ділянки площею 2 га за кадастровим номером НОМЕР_2 :000:0370, розташованої за адресою: Харківська АДРЕСА_2 , Лозівський район, с/рада Смирнівська, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства та нежитлової будівлі площею 503,6 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1 є достатніми заходом забезпечення позову, оскільки вартість цього майна є співрозмірною з ціною позову.

При цьому, матеріали справи не містять доказів того, що відповідач має доходи, або інше необтяжене майно, за рахунок вартості якого можливо буде виконати рішення у разі задоволення позову, тому підстав для скасування решти заходів забезпечення позову не вбачається.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.

Згідно вимог ст. 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Керуючись ст. ст. 367, 368, 374, 376, 379, 381, 382, 384 ЦПК України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Ухвалу Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 04 лютого 2020 року в частині відмови у скасуванні заходів забезпечення позову, застосованого ухвалою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 29.10.2019 року, в частині накладення арешту на земельну ділянку та нежитлову будівлю скасувати.

Заяву ОСОБА_1 про скасування заходів забезпечення позову в цій частині задовольнити.

Скасувати заходи забезпечення позову, застосовані ухвалою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 29.10.2019 року (справа № 629/4083/19; провадження № 2-з/629/17/19), в частині накладення арешту на земельну ділянку площею 2 га за кадастровим номером НОМЕР_1 01:000:0370, розташованої за адресою: Харківська область, Лозівський район, с/рада Смирнівська, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства; та нежитлову будівлю площею 503,6 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1 .

В іншій частині ухвалу Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 04 лютого 2020 року залишити без змін.

Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повну постанову складено 18 червня 2020 року.

Головуючий - Н.П. Пилипчук

Судді - С.С. Кругова

О.В. Маміна

СудХарківський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення17.06.2020
Оприлюднено21.06.2020
Номер документу89936229
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —629/4083/19

Постанова від 04.12.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Осіян Олексій Миколайович

Ухвала від 18.11.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Осіян Олексій Миколайович

Ухвала від 20.11.2023

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Дорош А. І.

Ухвала від 26.10.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Осіян Олексій Миколайович

Ухвала від 09.10.2023

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Дорош А. І.

Постанова від 27.09.2023

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Дорош А. І.

Ухвала від 14.06.2023

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Дорош А. І.

Ухвала від 07.12.2022

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Дорош А. І.

Ухвала від 07.08.2022

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Дорош А. І.

Ухвала від 07.08.2022

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Дорош А. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні