ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
"18" червня 2020 р. Справа № 922/1103/19
вх. № 1103/19
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Міньковського С.В.
при секретарі судового засідання Черновій В.О.
за участю сторін: ліквідатор - Паркулаб В.Г.
Розглянувши скаргу ліквідатора на дії (бездіяльність) державного реєстратора
по справі за заявою ТОВ "Компанія "ТОФА", м. Харків
до ТОВ "Компанія "ТОФА", м. Харків
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
Постановою суду від 26.09.19 р. ТОВ "Компанія "Тофа" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором по справі призначено арбітражного керуючого Паркулаба В.Г., зобов`язавши його виконати ліквідаційну процедуру.
Ухвалою суду від 19.05.2020 призначено до розгляду в судовому засіданні скаргу ліквідатора на дії (бездіяльність) державного реєстратора, в якій скаржник просить суд: зобов`язати державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Шахматову І.В. провести державну реєстрацію змін до відомостей про ТОВ "ТРІАДА ІСТЕЙТ" (код ЄДРПОУ 42514968, місцезнаходження: 61080, місто Харків, проспект Гагаріна, будинок 201, кімната 207А), що містяться в Єдиному державному реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за заявою ліквідатора Паркулаба В.Г. від 04.05.2020 про зміну складу засновників цієї юридичної особи внаслідок продажу частки у статутному капіталі.
В судовому засіданні 11.06.2020 суд постановив протокольну ухвалу про відкладення розгляду скарги ліквідатора на 18.06.2020.
Присутній в судовому засіданні ліквідатор надав суду додаткові письмові пояснення, скаргу підтримав та просив суд її задовольнити.
Від приватного нотаріуса Шахматової І.В. надійшов відзив на скаргу ліквідатора, в якому вона повідомляє, що внести зміни до відомостей про юридичну особу, що міститья в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за наданою ліквідатором заявою не вбачається можливим, оскільки щодо ТОВ "Компанія "Тофа" містяться відомості у Єдиному реєстрі боржників та ЄР виконавчих проваджень. Таким чином, державний реєстратор повідомляє, що навіть не маючи заперечень щодо наданих документів для проведення змін до відомостей про юридичну особу, що міститься в ЄДРПОУ, на сьогоднішній день у державного реєстратора відсутній механізм для внесення таких змін до відомостей про юридичну особу, якщо відомості про засновника (учасника) юридичної особи внесені до Єдиного реєстру боржників. В зв`язку з чим, просить суд проводити розгляд скарги ліквідатора на дії (бездіяльність) державного реєстратора без її участі, рішення за результатами розгляду скарги просить прийняти на розсуд суду.
Від кредиторів ТОВ "Компанія "Тофа", а саме: ТОВ "Ювід-2009", Адвокатське бюро Романенко Наталії, ПрАТ "УСК Харків" надійшли письмові клопотання (заява), в яких кредитори зазначають, що скаргу ліквідатора підтримують в повному обсязі, просять суду її задовольнити, а судове засідання провести без участі кредитора.
Від гр. ОСОБА_1 17.06.2020 надійшла письмова заява, в якій він повідомляє, що він є переможцем електронного аукціону № UA-PS-2020-04-07-000003-1 від 22.04.2020, відповідно до якого придбав у банкрута, зокрема частку у статутному капіталі іншої юридичної особи - ТОВ "Тріада Істейт", сплатив кошти за придбане майно в повному обсязі та 29.04.2020 між ліквідатором ТОВ "Компанія "Тофа" та переможцем підписано акт про придбання майна на аукціоні. Проте, на сьогоднішній день не має можливості провести зміни до відомостей про юридичну особу, в зв`язку з перебуванням ТОВ "Компанія "Тофа" у єдиному реєстрі боржників. В зв`язку з викладеним, ОСОБА_1 просить суд захистити належне йому право власності на частку у статутному капіталі іншої юридичної особи - ТОВ "Тріада Істейт" та задовольнити скаргу ліквідатора на дії державного реєстратора.
Розглянувши матеріали справи, скаргу ліквідатора на дії (бездіяльність) державного реєстратора, надані суду додаткові документи, заслухавши пояснення учасника процесу, суд дійшов висновку про наступне.
В обгрунтування своєї скарги на дії (бездіяльність) державного реєстратора ліквідатор ТОВ "Компанія "Тофа" зазначає, що 22.04.2020 року був проведений електронний аукціон з продажу майна банкрута. У відповідності до Протоколу про результати електронного аукціону № UA-PS-2020-04-07-000003-1 від 22.04.2020 було реалізоване наступне майно: 1) право вимоги ТОВ "Компанія "Тофа" до ФОП Олійника М.О., яке виникло з договору купівлі-продажу №25/07/19 від 25.07.19 у розмірі 68700,00 грн; 2) частка у статутному капіталі іншої юридичної особи - ТОВ "Тріада Істейт" (код ЄДРПОУ 42514968, м. Харків, пр-т Гагаріна, 201, кімн. 207А), розмір частки становить 18,8% від статутного капіталу, вартістю 8857000,00 грн; 3) вексель простий серія АА №2187347, векселедавець - ТОВ "Росукрконсалтинг" (код 35829190), дата складення векселя 22.12.2010, дата погашення векселя - 31.12.2023, вартістю 758500,00 грн.
Переможцем аукціону визначено ОСОБА_1 , який повністю сплатив кошти за придбане майно 27.04.2020. 29.04.2020 між ліквідатором ТОВ "Компанія "Тофа" Паркулабом В.Г. та переможцем аукціону (покупцем) ОСОБА_1 було підписано акт про придбання майна на аукціоні.
04.05.2020 між ліквідатором ТОВ "Компанія "Тофа" Паркулабом В.Г. та переможцем аукціону (покупцем) ОСОБА_1 було підписано акт приймання-передачі частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю "Тріада Істейт" (код 42514968). Справжність підписів ОСОБА_1. та ліквідатора ТОВ "Компанія "Тофа" Паркулаба В.Г. на зазначеному акті була засвідчена приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Шахматовою І.В.
04.05.2020 ліквідатор звернувся з заявою про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до державного реєстратора приватного нотаріуса ХМНО Шахматової І.В. для внесення змін складу засновників юридичної особи. Проте, 05.05.2020 приватний нотаріус Шахматова І.В. повідомленням №249 від 05.05.2020 повідомила ліквідатора про залишення документів, що подані для проведення внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах щодо ТОВ "Тріада Істейт" без розгляду на підставі п. 3.1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" (наявність інформації про перебування ТОВ "Компанія "Тофа" в Єдиному реєстрі боржників та в Єдиному реєстрі виконавчих проваджень.
Ліквідатором здійснено пошук в Єдиному реєстрі боржників та автоматизованій системі виконавчих проваджень щодо банкрута ТОВ "Компанія "тофа" та встановлено, що в системі наявні два виконавчих провадження, а саме:
1) виконавче провадження №58129999, відкрите Міжрайонним відділом ДВС по Основ`янському та Слобідському районах у м. Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків). Стягувачем у даному ВП є "Адвокатське бюро Романенко Наталії";
2) виконавче провадження №57942820, відкрите Міжрайонним відділом ДВС по Основ`янському та Слобідському районах у м. Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків). Стягувачем у даному ВП є ТОВ "Ювід-2009".
Як встановлено судом, стягувачі "Адвокатське бюро Романенко Наталії" та ТОВ "Ювід-2009" є кредиторами у справі про банкрутство ТОВ "Компанія "Тофа", вимоги яких визнані ухвалою суду від від 26.07.2019 року по справі №922/1103/19.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 ГПК України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
За приписами ч. 1 ст. 3 ГПК України, судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно ч. 3 наведеної статті судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 59 Кодексу України з процедур банкрутства з дня ухвалення господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури скасовуються арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, та інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.
Відповідно до ч. 1 ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - Кодекс) ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження, зокрема, продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Кодексом.
У відповідності до ч. 7 ст. 9 Закону України "Про виконавче провадження" відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників олночасно з винесенням постанови про закінчення виконавчого провадження, повернення виконавчого документа стягувачу чи в день встановлення виконавцем факту відсутності заборгованості за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів.
Таким чином, Закон України "Про виконавче провадження" не передбачає виключення відомостей про боржника з Єдиного реєстру боржників з підстави визнання його банкрутом.
Проте, згідно з ч. 3 ст. 87 Кодексу протокол про проведення аукціону та акт про придбання майна на аукціоні є підставою для видачі свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та державної реєстрації права власності на майно або майнове право в порядку, передбаченому законодавством України.
Згідно ч. 4 ст. 656 ЦК України до договору купівлі-продажу на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), договору купівлі-продажу валютних цінностей і цінних паперів застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу або не випливає з їхньої суті.
Відповідно до приписів ч. 5 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" для державної реєстрації змін до відомостей про розмір статутного капіталу, роміри часток у статутному капіталі чи склад учасників товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 2) документ про сплату адміністративного збору; 3) один з таких документів: зокрема, акт приймання-передачі частки (частини частки) у статутному капіталі ТОВ, ТДВ.
Тобто, ліквідатором виконано всі дії, які передбачені законодавством України, проте це не призвело до кінцевого оформлення результатів аукціону з продажу майна банкрута.
Згідно з усталеною практикою ЄСПЛ, зокрема у рішенні від 09.03.2011 у справі "Буланов та Купчик проти України" Європейський суд з прав людини зробив висновок про те, що пункт 1 статті 6 Конвенціїї гарантує кожному право звернутися до суду з будь-якою вимогою щодо своїх цивільних прав та обов`язків. У такий спосіб здійснюється "право на суд", яке відповідно до практики Суду включає не тільки право ініціювати провадження, але й право отримати "вирішення" спору судом.
Судом встановлено, що гр. ОСОБА_1 набув права власності на частку в статутному капіталі іншої юридичної особи (ТОВ "Тріада Істейт"), ставши переможцем електронного аукціону з продажу майна банкрута ТОВ "Компанія "Тофа".
Отже, судом встановлено, що у гр. ОСОБА_1 є право власності щодо якого необхідно вчинити реєстраційні дії згідно до приписів Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань". Разом з тим, державна реєстрація речових прав є юридичним фактом, який полягає в офіційному визнанні та підтвердженні державою набутого особою речового права та елементом у юридичному складі (сукупність юридичних фактів), які приводять до виникнення таких прав. При цьому, реєстрація права хоча і є необхідною умовою, з якою закон пов`язує виникнення речових прав, однак реєстраційні дії є похідними від юридичних фактів, на підставі яких виникають, припиняються чи переходять речові права, тобто державна реєстрація сама по собі не є способом набуття права власності.
Бзизький за змістом правовий висновок неодноразово сформульований Верховним Судом, зокрема у постановах від 08.08.2019 у справі №909/472/18, від 29.04.2020 у справі №911/1455/19.
Таким чином, суд доходить висновку, що не внесення державним реєстратором (приватним нотаріусом) відповідних змін щодо складу засновників ТОВ "Тріада Істейт" беззаперечно порушує право власності покупця, затягує ліквідаційну процедуру банкрута, ТОВ "Компанія "Тофа", не дає можливості ліквідатору завершити ліквідаційну процедуру та скласти повний звіт ліквідатора, оскільки оформлення результатів продажу майна банкрута та перехід права власності з банкрута на покупця є одним з етапів реалізації майна банкрута, який досліджується судом під час розгляду повного звіту ліквідатора. Натомість відсутність таких доказів щодо належного переоформлення права власності на активи банкрута, які були реалізовані за нормами Кодексу України з процедур банкрутства може бути в подальшому підставою для визнання дій ліквідатора неналежними.
У відповідності до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставини, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає скаргу ліквідатора ТОВ "Компанія "Тофа" Паркулаба В.Г. обгрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 57-65, 68-88 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 5, 11, 73, 74, 86, 202, 233-235 ГПК України,
УХВАЛИВ:
1. Скаргу ліквідатора Паркулаба В.Г . на дії (бездіяльність) державного реєстратора задовольнити.
2. Зобов`язати державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу Шахматову І.В. провести державну реєстрацію змін до відомостей про ТОВ "ТРІАДА ІСТЕЙТ" (код ЄДРПОУ 42514968, місцезнаходження: 61080, місто Харків, проспект Гагаріна, будинок 201, кімната 207А), що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за заявою ліквідатора Паркулаба В.Г. від 04.05.2020 про зміну складу засновників цієї юридичної особи внаслідок продажу частки у статутному капіталі.
3. Ухвалу направити ліквідатору, боржнику, комітету кредиторів, приватному нотаріусу ХМНО Шахматовій І.В.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена до Східного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Ухвала підписана 23.06.2020.
Суддя Міньковський С.В.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 18.06.2020 |
Оприлюднено | 23.06.2020 |
Номер документу | 89966109 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Міньковський С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні