Справа № 752/11819/20
Провадження №1-кс/752/4933/20
У Х В А Л А
про арешт майна
23.06.2020 року слідчий суддя Голосіївського районного суду м. Києва ОСОБА_1 з участю секретаря ОСОБА_2 та слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у судовому засіданні в приміщенні Голосіївського районного суду м. Києва клопотання про арешт майна у кримінальному провадженні № 12020100000000254, внесене старшим слідчим СУ ГУ НП в м. Києві ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу прокуратури м. Києва ОСОБА_4 , подане в порядкуглави 17 Кримінального процесуального кодексу України, -
в с т а н о в и в:
старший слідчий СУ ГУ НП в м. Києві ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням пронакладення арешту на нерухоме майно, що належить ТОВ "Оздоббудмеханізація" (ЄДРПОУ 32831872), зокрема
- нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1598765680000);
- нежитлова будівля за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 965163132212);
- земельна ділянка за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Михайлівка-Рубежівка, кадастровий номер: 3222485200:04:022:5005 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 659711232224).
В обґрунтування вимог, викладених у клопотанні про арешт майна, слідчим зазначено, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в м. Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12020100000000254 від 10.03.2020 р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 191 ККУкраїни.
В ходідосудового розслідуваннявстановлено,що посадові особи АТ АКБ Аркада (ЄДРПОУ 19361386) та ТОВ НМТ Інвестментс (ЄДРПОУ 33234889) (професійний учасник ринку цінних паперів та здійснює свою діяльність з управління активами інституційних інвесторів) за попередньою змовою, створили злочину схему з метою заволодіння грошовими коштами Довірителів Фонду фінансування будівництва (далі-ФФБ) та держави через неліквідні цінні папери, зокрема ТОВ НМТ Інвестментс (ЄДРПОУ 33234889) та ТОВ КУА Капіталіст (ЄДРПОУ 35431967) в особливо великих розмірах.
Банк АТ АКБАркада є Управителем ФФБ відповідно Закону України № 978-IV Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю та здійснює управління коштами на підставі банківської ліцензії з урахуванням вимог Закону України Про банки та банківську діяльність.
Банк за власною ініціативою створив ФФБ та затвердив правила ФФБ тобто систему норм, яка затверджена та оприлюднена управителем цього фонду, яку мають дотримуватися всі суб`єкти системи фінансово-кредитних механізмів будівництва житла для досягнення мети управління майном, визначеної установником управління, що повинні відповідати вимогам Закону.
АТ АКБ Аркада створив наступні ФФБ:
-ФФБ виду А Патріотика за програмою ТОВ Будеволюція, затверджених Рішенням Правління ПАТ АКБ Аркада від 29.05.2017 протокол № 45;
-ФФБ виду А Еврика за програмою ТОВ Аркада-Будівництво, затверджених Рішенням Правління ПАТ АКБ Аркада від 06.07.2015 протокол № 42.
У відповідності до Закону України № 978-IV, Правил ФФБ та Договорів про участь у ФФБ кошти, отримані Банком від фізичних та юридичних осіб в довірчу власність, повинні бути використані Банком на фінансування будівництва об`єктів. Банк на праві довірчої власності здійснює управління ФФБ. Згідно Закону мета здійснення управління ФФБ є отримання Довірителями вигоди від здійснення управління майном, а саме отримання у власність об`єктів інвестування. Управителем ФФБ та довірчим власником коштів, внесених Довірителями до ФФБ, є Банк. Вигодонабувачами від здійснення управління є Довірителі ФФБ. Довірителі за управління їхнім майном сплачують Банку винагороду. За Довірителем закріплюється об`єкт інвестування на підставі договору про участь у ФФБ, за яких у Довірителя виникає право вимоги на цей об`єкт інвестування.
Фінансування будівництва - використання Управителем отриманих в управління коштів на проведення проектно-вишукувальних робіт та спорудження об`єктів будівництва за умовами договору між Управителем та Забудовником. Договір Управителя із Забудовником - договір, який регулює взаємовідносини Управителя із Забудовником щодо організації спорудження об`єктів будівництва з використанням отриманих в управління Управителем коштів та подальшої передачі Забудовником об`єктів інвестування Довірителю ФФБ, тобто фізичним та юридичним особам, що передали власні (кредитні) кошти Управителю АТ АКБ Аркада.
Забудовниками виступають:
- ФФБ виду А Патріотика - ТОВ Будеволюція (ЄДРПОУ 34284328), місцезнаходження: м. Київ, бул. Лесі Українки, 34, офіс 315/2;
- ФФБ виду А Евріка ТОВ Аркада-Будівництво (ЄДРПОУ 34882504), місцезнаходження: м. Київ, вул. Ольгинська, 3.
Забудовники ТОВ Будеволюція та ТОВ Аркада-Будівництво є афілійованими до Управителя АТ АКБ Аркада та знаходяться під спільним контролем кінцевого бенефіціарного власника Банку ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Встановлено, що спорудження об`єктів нерухомості Патріотика, Патріотика на озерах та Евріка зупинено у зв`язку із нецільовим використанням коштів Довірителів ФФБ, що призвело до нестачі коштів для закінчення будівництва та введення об`єктів у експлуатацію, і як наслідок, унеможливило передачу об`єктів інвестування вигодонабувачам.
Також, за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій встановлено, що АТ АКБ Аркада отримує від Національного банку України кредити для рефінансування наявних кредитів. Однак отримані грошові кошти банком не використовуються за призначенням. Згідно інформації, державні кошти безпідставно перераховуються на рахунки ТОВ Фінансова Компанія Юг Капітал (ЄДРПОУ 38123932) з подальшим їх привласненням.
Слідством встановлено, що Правління банку штучно створили фінансову нестабільну ситуацію в АТ АКБ Аркада, шляхом виведення грошових коштів Довірителів ФФБ та держави за допомогою цінних паперів ТОВ НМТ Інвестментс, а також перерахунку їх на підконтрольні Товариства.
На теперішній час банк штучно підтримує фінансові показники з метою реалізації ліквідного рухомого та нерухомого майна до моменту здійснення процедури виведення неплатоспроможних банків з ринку шляхом введення тимчасової адміністрації та ліквідації Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.
Ліквідне рухоме та нерухоме майно банку реалізується через низку підконтрольних підприємств, зокрема через ТОВ Оздоббудмеханізація (ЄДРПОУ 32831872).
Вказані дії, на думку слідчого, направлені на привласнення коштів та майна довірителів ФФБ та невиконання взятих на себе зобов"язань щодо організації спорудження об"єктів нерухомості "Патріотика", "Патріотика на озерах" та "Евріка".
За таких підстав, з метою збереження майна (майнових прав) довірителів ФФБ та відшкодування завданих збитків, слідчий вважає за необхідне накласти арешт на вищевказаний об"єкт нерухомого майна.
Дослідивши матеріали, додані до клопотання, встанволено наступне.
У провадженні відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в м. Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12020100000000254 від 10.03.2020 р. за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 191 ККУкраїни.
Згідно довідки № 211399493 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об"єктів нерухомого майна ТОВ "здоббудмеханізація" на праві власності належить наступне нерухоме майно:
- нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1598765680000);
- нежитлова будівля за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 965163132212);
- земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_3 , кадастровий номер: 3222485200:04:022:5005 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 659711232224).
Постановою від 15.06.2020 року слідчого відділу розслідування особливо важливих злочинів ОСОБА_3 вказані об"єкти нерухомого майна визнані речовим доказом у даному кримінальному провадженні.
При застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження слідчий суддя повинен діяти у відповідності до вимог КПК України та судовою процедурою гарантувати дотримання прав, свобод та законних інтересів осіб, а також умов, за яких жодна особа не була б піддана необґрунтованому процесуальному обмеженню.
Зокрема, при вирішенні питання про арешт майна для прийняття законного та обґрунтованого рішення слідчий суддя, згідно зі ст.ст. 94, 132, 173 КПК України, повинен враховувати правову підставу для арешту майна, можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні або застосування щодо нього конфіскації, в тому числі і спеціальної, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, а також наслідки арешту майна для підозрюваного, третіх осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Згідно ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Крім того, ч. 3 ст. 170 КПК України визначено, що у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Таким чином, метою арешту вказаних об`єктів нерухомості є подальше збереження речових доказів та попередження незаконного відчуження майна та інших негативних наслідків, які можуть перешкодити проведенню всебічного та повного досудового розслідування, що відповідає вимогам ст. 98, п. 1 ч. 2, ч. 3 ст. 170 КПК України.
Зважаючи на розумність та співрозмірність обмеження права власності на вказане майно завданням кримінального провадження, слідчий суддя погоджується з доводами слідчого, у зв"язку з чим вважає, що клопотання підлягає задоволенню.
До такого висновку суд приходить з огляду на те, що матеріали провадження свідчать, що на цьому етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника майна з метою запобігання відчуження, втрати та забезпечення кримінального провадження, а суд на даній стадії не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності у особи за вчинення злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї заходів забезпечення кримінального провадження, одним із яких і є накладення арешту на майно.
Будь-яких негативних наслідків від вжиття такого заходу забезпечення кримінального провадження, як арешт нерухомого майна, які можуть суттєво позначитися на інтересах інших осіб, суд не вбачає.
Керуючись вимогами ст. ст.131,132,170-173КПК України, слідчий суддя -
у х в а л и в:
Клопотання старшого слідчого СУ ГУ НП в м. Києві ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу прокуратури м. Києва ОСОБА_4 , про накладення арешту на майно - задовольнити.
У кримінальному провадженні № 12020100000000254 від 10.03.2020 р. за ознаками складів кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 191 КК України, накласти арешт на нерухоме майно, яке належить ТОВ "Оздоббудмеханізація" (ЄДРПОУ 32831872), зокрема
- нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1598765680000);
- нежитлову будівлю за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 965163132212);
- земельну ділянку за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Михайлівка-Рубежівка, кадастровий номер: 3222485200:04:022:5005 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 659711232224).
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Слідчий суддя
Суд | Голосіївський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 23.06.2020 |
Оприлюднено | 05.06.2024 |
Номер документу | 90045035 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні