ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 539/2019/16-ц Номер провадження 22-ц/814/1597/20Головуючий у 1-й інстанції Іващенко Ю. А. Доповідач ап. інст. Кузнєцова О. Ю.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2020 року м. Полтава
Полтавський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:
головуючого судді: Кузнєцової О.Ю.
суддів: Пилипчук Л.І., Хіль Л.М.
імена (найменування) сторін:
позивач: Лубенська міська рада Полтавської області
відповідач: ОСОБА_1
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Лубенської міської ради Полтавської області
на ухвалу Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 04 травня 2020 року
по справі за позовом Лубенської міської ради Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення збитків ,-
В С Т А Н О В И В :
У липні 2016 року Лубенська міська рада Полтавської області звернулась до суду із вказаним позовом та просила стягнути з ОСОБА_2 збитки за користування земельною ділянкою без правоустановлючих документів з 01 липня 2013 року по 22 квітня 2016 року у розмірі 69 386,29 грн.
Ухвалою Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 04 травня 2020 року провадження у справі за позовом Лубенської міської ради Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення збитків закрито, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Не погодившись із ухвалою місцевого суду, її в апеляційному порядку оскаржила Лубенська міська рада, просила скасувати її та направити до місцевого суду для продовження розгляду, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права.
Заслухавши доповідь судді доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Лубенської міської ради від 25 липня 2007 року Про вилучення, надання земельних ділянок у власність та користування юридичним і фізичним особам для різного цільового призначення міська рада відповідно до ст. 186 Земельного кодексу України, ст. 50 Закону України "Про землеустрій", затвердила проект землеустрою, виготовлений на замовлення ОСОБА_2 відповідно до рішення міської ради від 16 лютого 2007 року та надано ОСОБА_2 земельну ділянку несільськогосподарського призначення по АДРЕСА_1 , загальною площею 0,7204 га., в оренду терміном на 5 років, згідно ст. 93 Земельного кодексу України, за цільовим призначенням - землі гаражного будівництва.
24 січня 2008 року між Лубенською міською радою та ФОП ОСОБА_3 був укладений договір оренди вищевказаної земельної ділянки. Договір укладено на термін п`ять років. Земельна ділянка передана в оренду з метою виробничої діяльності (п. 5 Договору).
Відповідно акту приймання-передачі земельної ділянки в натурі від 24 січня 2008 року Лубенська міська рада передала ФОП ОСОБА_3 земельну ділянку несільськогосподарського призначення по АДРЕСА_1 загальною площею 0,7204 га., земельна ділянка передана для використання приміщення гаража.
Рішенням виконавчого комітету Лубенської міської ради Лубенського району № 102 від 27 квітня 2016 року затверджено акт комісії по визначенню збитків власникам землі та землекористувачам, внаслідок порушення ОСОБА_2 земельного законодавства, відповідно до якого сума збитків становить 77 407,11 грн. Розмір заподіяних збитків визначено із застосуванням Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 року № 284, як неотриманні доходи у вигляді орендної плати за земельну ділянку виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Місцевий суд, закриваючи провадження у справі, прийшов до висновку, що спір виник при виконанні договору оренди землі, укладеного між Лубенською міською радою і ФОП ОСОБА_2 , а тому розгляд цієї справи повинен відбуватися за правилами господарського, а не цивільного судочинства.
Колегія суддів не може погодитись із таким висновком місцевого суду.
Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, діяльність ОСОБА_2 як фізичної особи-підприємця припинено 08 серпня 2014 року на підставі рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2011 року.
Предметом спору є збитки, заподіяні позивачеві за період з 25 січня 2013 року по 22 квітня 2016 року, тобто в період, коли ОСОБА_2 втратив статус фізичної особи-підприємця, проте продовжував використовувати надану земельну ділянку та не вносив орендну плату, чим порушив права власника землі.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Спір між сторонами виник із земельних правовідносин. При цьому, на час звернення позивача до суду із вказаним позовом, відповідач припинив свою діяльність як фізична особа-підприємець. Таким чином, земельний спір між Лубенською міською радою та ОСОБА_2 , як фізичною особою, має розглядатися в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках.
Враховуючи що відповідач не є фізичною особою-підприємцем та не здійснював господарську діяльність, правовідносини які виникли після закінчення і фактичного виконання договору оренди земельної ділянки, який діяв до 24 січня 2013 року, мають цивільно-правовий характер.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 379 ЦПК України підставами для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм процесуального права чи неправильне застосування норм матеріального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.
Виходячи з викладеного, внаслідок порушення норм процесуального права місцевим судом було постановлено помилкову ухвалу про закриття провадження у справі, що відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 379 ЦПК України є підставою для скасування ухвали суду і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Керуючись ст. 374 ч. 1 п. 6, ст. 379 ч. 1 п. 3, 4, ст. 382 ЦПК України, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Лубенської міської ради Полтавської області задовольнити.
Ухвалу Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 04 травня 2020 року скасувати, а справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий: О.Ю. Кузнєцова
Судді Л.І. Пилипчук
Л.М. Хіль
Суд | Полтавський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.07.2020 |
Оприлюднено | 22.07.2020 |
Номер документу | 90508054 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Полтавський апеляційний суд
Кузнєцова О. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні