Справа № 947/28066/19
Провадження № 1-кс/947/13156/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.09.2020 рокуслідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в місті Одесі клопотання слідчого групи слідчих відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , яке погоджене прокурором відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках кримінального провадження №12019160000000989 від 23.10.2019 року, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 239-1, ч. 4 ст. 240, ст. 1 ст. 254 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з клопотання, відділом розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності Головного управління Національної поліції в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12019160000000989 відомості про яке 23.10.2019 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом можливого незаконного заволодіння службовими особами ПП « ОСОБА_5 » ґрунтовим покривом (поверхневим шаром) земель, що створило небезпеку для довкілля, за фактом можливого порушення службовими особами ПП « ОСОБА_5 » встановлених правил використання надр, яке створило небезпеку для життя, здоров`я людей та довкілля, що спричинило тяжкі наслідки, за фактом можливого безгосподарського використання службовими особами ПП « ОСОБА_5 » земель, що спричинило тривале зниження та втрату їх родючості, виведення земель із сільськогосподарського обороту, порушення структури ґрунту.
Приватне підприємство ПП « ОСОБА_5 » створено для здійснення підприємницької діяльності з метою одержання прибутку та згідно ст. 49 Господарського кодексу України, службові особи даного підприємства зобов`язані не завдавати шкоди довкіллю, не порушувати права та законні інтереси громадян і їх об`єднань, інших суб`єктів господарювання, установ, організацій, права місцевого самоврядування і держави, за що встановлено майнову та іншу передбачену законом відповідальність, у тому числі кримінальну за вчинення суспільно небезпечного діяння, який містить склад кримінального правопорушення, передбачений Кримінальним кодексом України.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що 01.07.2013 ІНФОРМАЦІЯ_1 ПП « ОСОБА_5 » видано спеціальний дозвіл №4387 на користування надрами у вигляді «Геологічне вивчення надр, в тому числі дослідно-промислова розробка родовищ корисних копалин загальнодержавного значення» на території площею 66.90 га в межах географічних координат на ділянці надр « ІНФОРМАЦІЯ_2 »», що в межах Яськівської сільської ради Біляївського району Одеської області. Мета користування надрами - «геологічна, у тому числі дослідно-промислова розробка піщано-галькового матеріалу, затвердження запасів корисної копалини ІНФОРМАЦІЯ_3 ». Термін дії дозволу 5 років, тобто до 01.07.2018 р.
04.11.2013 дію дозволу тимчасово припинено на підставі підпункту 1, 5, 6 пункту 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №615 від 30.05.2011, а саме: порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; порушення надрокористувачем вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища; проведення на наданій у користування ділянці надр робіт, не передбачених дозволом. В подальшому, 21.02.2014 дію дозволу поновлено, а 01.07.2018 строк дії спеціального дозволу №4387 закінчено.
В подальшому, 08.11.2018 ІНФОРМАЦІЯ_1 підприємству ПП « ОСОБА_5 » видано спеціальний дозвіл №6292 на користування надрами у вигляді «видобування корисних копалин (промислова розробка родовищ)», вид корисної копалини «пісок, піщано-галечник» на території площею 57.70 га в межах визначених дозволом географічних координат на ділянці надр «Родовище Біляївське, Ділянка Центральна», що в межах Яськівської сільської ради Біляївського району Одеської області. Мета користування надрами - «видобування піщано-галькових порід та піску придатних після збагачення для улаштування шарів дорожнього полотна, як компонент в`яжучий для виробництва щільних силікатнових бетонів та для дорожнього будівництва, а також для благоустрою, рекультивації та планування. Термін дії дозволу 20 років, тобто до 08.11.2038 р.
В ході проведення досудового розслідування встановлені обставини, які свідчать про можливі порушення службовими особами ПП « ОСОБА_5 » чинного законодавства під час здійснення господарської діяльності по видобуванню корисних копалин (промислова розробка родовищ).
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що починаючи з 2012 року службові особи ПП « ОСОБА_5 », будучи достовірно обізнаними із законодавством у галузі видобування корисних копалин, на ділянці надр на території Яськівської сільської ради Біляївського району Одеської області, вчиняють дії, щодо незаконного видобування корисних копалин за межами дії отриманого спеціального дозволу, шляхом видобутку піску на самовільно зайнятих розташованих поруч земельних ділянках загальною площею приблизно 39 га з кадастровими номерами та за допомогою спеціальної техніки та осіб з числа працівників підприємства, внаслідок чого проводиться незаконний видобуток корисної копалини - піску із порушенням встановлених законодавством правил використання надр, що створює небезпеку для життя, здоров`я людей та довкілля, та спричиняє тяжкі наслідки. Видобування піску за межами дії дозволу здійснюється працівниками ПП « ОСОБА_5 » та за таких обставин, що працівники, знаходячись в робочій зоні кар`єру поза межами спеціального дозволу, перебувають в зоні обрушення, у зв`язку з чим створено реальну небезпеку для їх життя і здоров`я під час проведення видобувних робіт. Вбачається, що службові особи ПП « ОСОБА_5 » навмисно надають вказівки підлеглим працівникам на проведення робіт підвищеної небезпеки по видобуванню корисних копалин в порушення правил охорони праці у частині невідповідності безпечної висоти видобувного уступу при розробці розсипчастих і сипучих порід, плану розвитку гірничих робіт на проведення експлуатації родовищ корисних копалин в установленому порядку, створюючи реальну небезпеку для життя і здоров`я осіб.
Крім того, з матеріалів кримінального провадження вбачається, що службові особи ПП « ОСОБА_5 » на земельних ділянках, які мають цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порушення вимог законодавства, не маючи дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту), за допомогою спеціальної техніки, знявши родючий шар ґрунту на вищевказаних земельних ділянках, здійснюють незаконний видобуток корисних копалин. Вказані дії спричиняють зміни рельєфу та утворення кар`єру за межами дозволу, внаслідок чого подальше використання вказаних земельних ділянок за їх цільовим призначенням, а саме для ведення товарного сільськогосподарського виробництва неможливе, внаслідок таких дій землі виведені з сільськогосподарського обороту, що призвело до втрати сільськогосподарського виробництва.
Крім того, встановлено, що СВ Приморського ВП в м. Одесі ГУНП в Одеській області проводилось досудове розслідування у кримінальному провадженні №42018161010000466 від 01.11.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України. Нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням здійснювалось прокурорами військової прокуратури ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні №42018161010000466 встановлено, що на території вивільненого військового містечка № ІНФОРМАЦІЯ_5 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , що перебуває на балансі та під охороною ІНФОРМАЦІЯ_6 , невстановленими особами здійснюється зберігання та просіювання корисних копалин - піску, який видобувається без відповідного на те дозволу на земельних ділянках. Крім того, на території військового містечка № Біляївка-6 знаходиться спеціальна техніка для добування піску. В подальшому встановлено, що до вказаного причетні службові особи ПП « ОСОБА_6 », ПП « ОСОБА_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 ».
В рамках вказаного кримінального провадження проводились слідчі (розшукові) дії та приймались процесуальні рішення. Документи та електронні (цифрові) докази, що створені в ході проведення досудового розслідування вказаного кримінального провадження мати значення під час проведення досудового розслідування по вказаному кримінальному провадженню.
У зв`язку з вищевикладеним, на даний час, з метою повного, всебічного та об`єктивного дослідження всіх обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні виникла необхідність отримати доступ до речей та документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_8 .
В судове засідання слідчий та прокурор не з`явилися, разом з цим від слідчого надійшла заява, в якій останній просив розгляд клопотання здійснювати за його відсутності.
Згідно вимог ч. 2 ст. 163 КПК України, за клопотанням сторони обвинувачення, слідчий суддя вважає за можливе розглянути клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів, без виклику осіб, у володінні яких знаходиться зазначені у клопотанні документи, в цілях запобігання їх зміні або знищенню.
Вивчивши клопотаннята доданідо ньогоматеріали,слідчий суддяприходить донаступного переконання.
Згідно ч. 3 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно приписів ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Долученими до клопотання матеріалами в сукупності підтверджується наявність в рамках даного кримінального провадження обґрунтованої підозри за фактом можливого вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 239-1, ч. 4 ст. 240, ст. 1 ст. 254 КК України.
Слідчий суддя зазначає, що відомості, які містяться в матеріалах, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_8 , як самі по собі, так і в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, для належної кваліфікації скоєного кримінального правопорушення та містять відомості про осіб, які можуть бути причетні до скоєння кримінального правопорушення та можуть бути використані як докази.
Таким чином, слідчий суддя приходить до переконання, що завдання, для виконання якого сторона обвинувачення звертається з клопотанням про тимчасовий доступ до речей та документів, може бути досягнуто в результаті застосування даного заходу забезпечення кримінального провадження.
З урахуванням викладеного, враховуючи, що матеріали кримінального провадження, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_8 , в інший спосіб отримані бути не можуть, разом з тим, такі матеріали є необхідними для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в кримінальному провадженні, зокрема для встановлення події кримінального правопорушення, осіб, які можуть бути причетними до його вчинення, подальшої належної кваліфікації, в цілях також забезпечення повноти, всебічності та неупередженості досудового розслідування, слідчий суддя приходить до переконання про можливість задоволення клопотання сторони обвинувачення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.93, 132, 160, 163,309 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого групи слідчих відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_3 , яке погоджене прокурором відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках кримінального провадження №12019160000000989 від 23.10.2019 року, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 239-1, ч. 4 ст. 240, ст. 1 ст. 254 КК України задовольнити.
Надати слідчому групи слідчих відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції в Одеській області лейтенанту поліції ОСОБА_3 , та іншим слідчим, які входять до складу слідчої групи по розслідуванню кримінального провадження№12019160000000989 від 23.10.2019 саме: ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , а також іншим слідчим слідчого управління Головного управління Національної поліції в Одеській області які входять до складу слідчої групи по розслідуванню кримінального провадження №12019160000000989 від 23.10.2019 або оперативним працівникам УСБУ в Одеській області за відповідним дорученням слідчого або прокурора, дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів, а саме доступ до усіх матеріалів кримінального провадження №42018161010000466 від 01.11.2018 року, в тому числі доступ до матеріальних об`єктів, що є речовими доказами по даному кримінальному провадженню - з можливістю ознайомитись з вказаними речами та документами, виготовити їх копії (фотокопії, фото-, відеофіксацію речових доказів) у паперовому та/або електронному вигляді з записом на матеріальний носій інформації у вигляді DVD-R (CD-R) диску.
Речі та документи, до яких планується здійснити доступ перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Строк дії ухвали встановити один місяць з дня її постановлення.
Попередити службовихосіб ІНФОРМАЦІЯ_8 , що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених документів.
Ухвала оскарженню не підлягає,набираєзаконної сили після її постановлення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Київський районний суд м. Одеси |
Дата ухвалення рішення | 01.09.2020 |
Оприлюднено | 04.06.2024 |
Номер документу | 91285170 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Київський районний суд м. Одеси
Федулеєва Ю. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні