КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
07 вересня 2020 року м. Київ № 370/1430/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Вільнянської сільської ради Макарівського району Київської області, Макарівського відділення поліції Ірпінського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області про визнання незаконною бездіяльності та дій та зобов`язання вчинити дії,
у с т а н о в и в:
04.08.2020, до Київського окружного адміністративного суду з Макарівського районного суду Київської області в порядку ст.29 КАСУ надійшла адміністративна справа №370/1430/20 за позовом ОСОБА_1 до Вільнянської сільської ради Макарівського району Київської області, Макарівського відділення поліції Ірпінського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області про визнання незаконною бездіяльності та дій, зобов`язання вчинити дії, яка згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями була розподілена на суддю Брагіну О.Є.
Ухвалою суду від 05.08.2020 позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху як таку, що не відповідає положенням ст.ст.160, 161 КАСУ, позивачці запропоновано усунути виявлені недоліки шляхом подання позовної заяви у новій редакції із зазначенням у ній: ім`я (прізвища, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) всіх відповідачів, їх місцезнаходження місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); реєстраційні номери облікових карток платників податків (для фізичних осіб) за їх наявності або номери і серії паспортів для фізичних осіб - громадян України; і номери засобів зв`язку, офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , до яких пред`явлені вимоги; підстав для притягнення до адміністративної відповідальності вищевказаних осіб та положення КАСУ, якими встановлено право суду адміністративної юрисдикції притягати посадових/службових осіб до адміністративної відповідальності в порядку розгляду позовних вимог; критеріїв належного розгляду звернень громадян суб`єктами правоохоронних органів; дати та змісту звернень до Вільнянської сільської ради Макарівського району, за якими відповідачем не були вжиті заходи реагування із детальним викладенням обставин щодо їх прийняття та посиланням на докази, якими підтверджено факт отримання таких звернень; підстав для визнання незаконними відповідей Вільнянської сільської ради Макарівського району від 08.11.2019, 25.05.2020, 18.06.2020 із визначенням змісту недостовірної інформації, викладеної у цих відповідях та доказів, на підставі і яких цей факт визначений позивачкою як недостовірний; надати копії всіх сторінок паспорта громадянки України з відміткою про місце її реєстрації та/або копію картки з довідкою про місце реєстрації; обґрунтувати порушення прав, свобод та інтересів позивачки у сфері публічно-правових відносин, допущеною відповідачами бездіяльністю та діями із розкриттям змісту порушених прав; надати суду квитанцію про сплату судового збору у розмірі 5885,60 грн. за сім вимог немайнового характеру.
На виконання вимог ухвали, 14.08.2020 ОСОБА_1 надіслала оновлену позовну заяву без зазначення даних відповідача 1. Також, позивачка надіслала клопотання про: витребування даних про адресу електронної пошти та ідентифікаційного коду відповідача - голови Вільнянської сільської ради Макарівського району Київської області ОСОБА_5 ; витребування з Національної поліції України копії технічних записів телефонних розмов позивачки з мобільного номеру - НОМЕР_1 на тел.102 від 24.04.2020 та від 29.04.2020; звільнення її від сплати судового збору.
Однак, у зв`язку з повним невиконанням позивачкою вимог ухвали від 05.08.2020, судом був продовжений їй строк для усунення недоліків позовної заяви.
26.08.2020, в порядку усунення недоліків позовної заяви, позивачкою було надіслано оновлену позовну заяву, яка по формі та змісту ідентична первинному позову та клопотання про: витребування у НП України копії технічних записів її телефонних розмов; звільнення її від сплати судового збору; надіслання позивачці копій її клопотання та оновленого позову з відміткою канцелярії КОАС про їх одержання.
За результатом дослідження поданої заяви та документів, суд констатує повне виконання вимог судового рішення, яке набуло законної сили, що є підставою для повернення позову з усіма приєднаними до нього документами.
Доступ до правосуддя включає не лише можливість подати заяву до суду, йому відповідає обов`язок суду розглянути справу по суті з винесенням остаточного рішення по справі, яке підлягає обов`язковому виконанню. Виконання в розумний термін також є невід`ємною частиною права на доступ до суду.
На відміну від права на справедливий суд, право на доступ до суду не є абсолютним. Воно може бути обмежено, зокрема, задля забезпечення нормального функціонування судової системи. Це включає часові обмеження, фінансовий тягар, вимоги щодо форми звернення тощо.
При цьому, вирішення судом питання про наявність матеріальних передумов звернення особи до суду на стадії відкриття провадження у справі, не може свідчити про обмеження у доступі до правосуддя. У даному випадку право на доступ до правосуддя позивачки було поставлено в залежність від її особистої волі виконати чи не виконати вимоги судового рішення, яке набуло законної сили.
Заявниця на власний розсуд та свідомо розпорядилась своїм правом та не надала суду усіх витребуваних документів, в тому числі: позовної заяви у новій редакції з урахуванням ухвали суду від 05.08.2020 про відмову у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Макарівського відділення поліції Ірпінського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області в частині позовних вимог про визнання незаконною бездіяльності та дій Макарівського відділення поліції Ірпінського відділу поліції ГУ Національної поліції Київської області; зобов`язання Макарівського відділення поліції Ірпінського відділу поліції ГУ Національної поліції Київської області провести ретельну перевірку за всіма її зверненнями щодо паркування великогабаритної сільськогосподарської техніки та створення шуму вказаною технікою з урахуванням фото, відеодоказів та відповіді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини № 7221.4/Н-3270.3/20/24.3 від 20.03.2020; визнання незаконними відповідей Макарівського відділення поліції Ірпінського відділу поліції ГУ Національної поліції Київської області від 21.05.2020 р., 29.04.2020 р., 16.04.2020 р. №3032 та 3033, 18.03.2020 р., із зазначенням у ній: критеріїв належного розгляду звернень громадян суб`єктами правоохоронних органів; дати та змісту звернень до Вільнянської сільської ради Макарівського району, за якими відповідачем не були вжиті заходи реагування із детальним викладенням обставин щодо їх прийняття та посиланням на докази, якими підтверджено факт отримання таких звернень; підстав для визнання незаконними відповідей Вільнянської сільської ради Макарівського району від 08.11.2019, 25.05.2020, 18.06.2020 із визначенням змісту недостовірної інформації, викладеної у цих відповідях та доказів, на підставі яких цей факт визначений позивачкою як недостовірний; обґрунтування порушення прав, свобод та інтересів позивачки у сфері публічно-правових відносин, допущеною відповідачами бездіяльністю та діями із розкриттям змісту порушених прав; надання суду квитанції про сплату судового збору у розмірі 5885,60 грн. за сім вимог немайнового характеру.
Як зазначено в правових висновках Верховного Суду у справі № 904/8549/17 від 11.07.2018 "неналежно засвідчений документ не може бути використаний судом у якості допустимого доказу". Така позиція була підтримана і у подальшому, зокрема у справі №160/7887/18 від 08.05.2019.
Суд наголошує, що вказані документи були обов`язковою передумовою для вирішення питання про можливість відкриття провадження у справі та витребувані із розрахунком того, що дана категорія справ розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання, а ефективний розгляд справ, який є основним завданням адміністративного судочинства, забезпечується в тому числі, і належною підготовкою справи з дотриманням положень про її відкриття, економії часу для своєчасного ухвалення рішення.
За приписами частини четвертої статті 169 КАС України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п`яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що, реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух (рішення суду у справі Жоффр де ля Прадель проти Франції від 16.12.1992 р.).
Як вбачається із ст.160 КАСУ, зміст позовної заяви фактично повинен складатися із: а) вступної, б) мотивувальної та в) прохальної частин, а також з г) додатку до позовної заяви та повинен бути підписано особою, яка її подає або представником із зазначенням дати її подання та надання довіреності чи іншого документу, що підтверджує його повноваження. Таким чином, вже на цій стадії адміністративного процесу позивач зобов`язаний виконувати вимоги щодо несення обов`язку доказування обґрунтованості заявлених вимог з посиланням на докази, якими ці вимоги підтверджені та зазначити при пред`явленні позову певне коло фактів, що мають процесуальне значення. Мається на увазі факти наявності передумов права на пред`явлення позову та дотримання процесуального порядку його звернення.
Аналогічно виникає і обов`язок судді у з`ясуванні на цій стадії процесу - оцінка наявності у заявника права на пред`явлення позову і дотримання ним порядку реалізації цього права, тобто суд встановлює факти процесуального характеру. За висновком Великої Палати Верховного Суду форма та зміст позовної заяви закріплені у статті 160 КАС України. Згідно із частиною першою статті 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Із цих законодавчих положень випливає, що особа, яка вважає, що порушені її права, свободи чи інтереси, і яка у зв`язку із цим звертається за їх захистом до адміністративного суду, має зазначити в позовній заяві: хто, який саме суб`єкт владних повноважень (а якщо відповідачем може бути суб`єкт господарювання, то який саме) порушив її права чи інтереси, яким чином, якими діями (рішенням, бездіяльністю) відбулося втручання в її права, які саме права були порушені, чи належать вони позивачу, які обставини про це свідчать. Зміст та обсяг порушеного права та викладення обставин, якими воно підтверджується, в кожному конкретному випадку можуть різнитися, але принаймні на рівні формулювання їх викладу зміст має бути достатніми, щоб визначити предмет спору, його юрисдикційну належність, характер вимог, часові межі події порушення, нормативне регулювання спірних відносин, а також обставини, за яких можна ухвалити одне з обов`язкових процесуальних рішень, пов`язаних із визнанням позовної заяви прийнятною/неприйнятною... Суд першої інстанції у цій частині правильно виходив з того, що вказані ним недоліки позову були очевидними та суттєвими, а тому унеможливлювали відкриття провадження в адміністративній справі та використання стадії судового провадження для виправлення помилок позивача, що можуть і повинні усуватися на стадії подання позову/виправлення його недоліків. Отож, оскільки ОСОБА_1 не усунув усіх указаних судом в ухвалі від 30 липня 2019 року недоліків позовної заяви, суд першої інстанції обґрунтовано повернув позовну заяву позивачеві, як це передбачено пунктом 1 частини четвертої статті 169 КАС України .
Таким чином, позиція Верховного Суду зводиться до того, що наявність очевидних та суттєвих недоліків є підставою для повернення позовної заяви. Ці висновки, на підставі ч.5 ст.242 КАСУ, ураховані судом і при вирішенні питання щодо відкриття провадження у даній справі.
Щодо клопотання позивачки про витребування доказів, звільнення її від сплати судового збору та надіслання їй копії її клопотання та оновленої позовної заяви з відміткою про їх отримання, суд зазначає наступне:
питання про звільнення від сплати судового збору та витребування доказів судом було розглянуто та вирішено ухвалою суду від 17.08.2020.
Положеннями ст.45 КАСУ на учасника справи законом покладена заборона щодо зловживання процесуальними правами. До дій, які суд може розцінити як зловживання процесуальними правами відноситься подання клопотання для вирішення питання, яке вже вирішено судом, за відсутності інших підстав або нових обставин. Оскільки у повторно поданому клопотанні про звільнення від сплати судового збору заявницею та витребування доказів не зазначені нові підстави та/або обставини, суд вважає такі дії зловживанням учасником справи своїми правами у зв`язку з чим подане клопотання підлягає поверненню без розгляду.
В іншій частині клопотання також підлягає поверненню заявниці без розгляду на підставі ч.2 ст.167 КАС України, оскільки є очевидно безпідставним та необґрунтованим.
На підставі зазначеного, керуючись статтями 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в:
позовну заяву ОСОБА_1 (код - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Вільнянської сільської ради Макарівського району Київської області (ЄДРПОУ - 05408869, Київська область, Макарівський район, с.Вільне, вул.Миру, 49-а) Макарівського відділення поліції Ірпінського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області (ЄДРПОУ - 40108616, Київська область, смт.Макарів, вул.Пушкіна, 4) про визнання незаконною бездіяльності та дій та зобов`язання вчинити дії, - повернути позивачці разом з усіма приєднаними до неї документами.
Роз`яснити позивачці, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Клопотання про витребування доказів, звільнення від сплати судового збору та надіслання їй копії її клопотання та оновленої позовної заяви з відміткою про їх отримання, - повернути позивачці без розгляду.
Копію ухвали направити позивачці для відома.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали в порядку та строки, визначені 293,295 КАСУ.
Суддя Брагіна О.Є.
Суд | Київський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.09.2020 |
Оприлюднено | 09.09.2020 |
Номер документу | 91372184 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Кобаль Михайло Іванович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Кобаль Михайло Іванович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні