ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Д О Д А Т К О В Е Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м.Чернівці
09 вересня 2020 року Справа № 926/763/20
Господарський суд Чернівецької області у складі судді Гушилик С.М за участю помічниці судді Попової К.Г., що виконує повноваження секретаря судового засідання розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім Аврора за вх.№1993 від 02.09.2020 року про ухвалення додаткового рішення у справі №926/763/20
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім Аврора (29000, м.Хмельницький, вул. Подільська, 147/1, кв.1)
До відповідача Фізичної особи-підприємця Іванова Івана Недялкова ( АДРЕСА_1 )
Про повернення попередньої оплати товару в сумі 30000,00 грн
За участю представників:
Від позивача - не з`явився
Від відповідача - не з`явився
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 05.08.2020 року позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім Аврора (29000, м.Хмельницький, вул. Подільська, 147/1, кв.1, код 33282686) до Фізичної особи-підприємця Іванова Івана Недялкова ( АДРЕСА_1 , ідент.код НОМЕР_1 ) про повернення попередньої оплати товару в сумі 30000,00 грн - задоволено та стягнуто з відповідача суму заборгованості. Справа слухалась у порядку спрощеного позовного провадження.
02.09.2020 через відділ діловодства та документообігу суду від позивача надійшло клопотання про ухвалення додаткового рішення про стягнення з відповідача 2500,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.09.2020 року заяву передано судді Гушилик С.М.
На обґрунтування поданого клопотання позивач зазначив, що між ним та Адвокатським об`єднанням Вдовиченко і партнери укладений договір про надання правової допомоги від 12.02.2020 року із додатком від 12.03.2020 року, умови якого визначають порядок оплати юридичних послуг (гонорару) по стягненню з Фізичної особи-підприємця Іванова Івана Недялкова на користь позивача коштів в сумі 30000,00 грн.
До вказаного договору із додатком сторонами підписаний акт приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) від14.08.2020 року на суму 2500,00 грн, а також позивачем сплачено зазначену суму Адвокатському об`єднанню Вдовиченко і партнери .
Отже, позивач просить ухвали додаткове рішення, яким стягнути з відповідача понесені позивачем витрати на професійну правничу допомогу адвоката в розмірі 2500,00 грн.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 244 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення (частина 3 статті 244 ГПК України).
Як слідує із ухваленого судом рішення від 05.08.2020 року у справі № 926/763/20, судом не вирішувалося питання про розподіл понесених позивачем витрат на професійну правничу допомогу адвоката.
Ухвалою суду від 03.09.2020 року заяву позивача було призначено до розгляду у судовому засіданні на 09.09.2020 року.
У судове засідання представники сторін не з`явились, що не перешкоджає розгляду даної заяви. Натомість від позивача на електронну адресу суду надійшла заява, в якій останні просить здійснювати розгляд зазначеної заяви без його участі та просить долучити витребувані судом документи (вх.№2604 від 09.09.2020 року).
Розглянувши заяву (вх.№1993 від 02.09.2020 року) Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім Аврора про стягнення витрат на правничу допомогу, суд дійшов висновку про її задоволення з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
На підтвердження понесених судових витрат заявником до заяви долучено копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про реєстрацію Адвокатського об`єднання Вдовиченко і партнери , копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю на ім`я Костової Наталії Зіновіївної, копію договору про надання правової допомоги від 12.02.2020 року укладеного між ТОВ Торговий дім Аврора (клієнт) та Адвокатським об`єднанням Вдовиченко і партнери із додатком №1 від 12.03.2020 року, актом виконаних робіт (наданих послуг) від 14.08.2020 року на суму 2500,00 грн.
Отримання винагороди Адвокатським об`єднанням за надання правової допомоги відбувається у формі гонорару (п.4.1 договору про надання правової допомоги).
Так, відповідно до п.4.2 договору про надання правової допомоги сторони домовились, що в разі неможливості визначити розмір гонорару на етапі підписання договору, визначити такий розмір у додатковій угоді до даного договору.
За результатами виконання конкретних завдань сторонами підписуються та/або узгоджуються по мірі необхідності акти виконаних робіт з детальним описом робіт, виконаних Адвокатським об`єднанням (п.4.8 договору про надання правової допомоги).
Додатком №1 від 12.03.2020 року до договору про надання правової допомоги сторони домовились, що Адвокатське об`єднання в особі адвоката Костової Наталії Зіновіївни надає правову допомогу клієнту з представництва його інтересів та іншу правову допомогу в господарському суді Чернівецької області у спорі щодо стягнення з умови якого визначають порядок оплати юридичних послуг (гонорару) по стягненню з фізичної особи-підприємця Іванова Івана Недялкова на користь клієнта коштів в сумі 30000,00 грн.
Пунктом 2.1 додатку до договору сторони погодили, що клієнт зобов`язаний оплатити на користь Адвокатського об`єднання гонорар за надання правової допомоги в наступному розмірі: за ознайомлення з наданою клієнтом документацією, підготовку справи до розгляду в суді першої інстанції, складання позовної заяви - 2500,00 грн; за підготовку і подання до суду першої інстанції інших заяв по суті справи, клопотань та інших процесуальних документів, що стосуються справи ( в разі необхідності) - 3000,00 грн за кожну заяву по суті справи; за участь адвокати в судових засіданнях в господарському суді Чернівецької області - по 500,00 грн за кожне судове засідання, в якому взяв участь адвокат; за підготовку і подання до суду - 500,00 грн.
Гонорар, оплачується клієнтом не пізніше 5 робочих днів з дня складання та підписання сторонами акту приймання виконаних робіт (наданих послуг) з детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом Адвокатського об`єднання (п.2.2 додатку № 1 до договору про надання правової допомоги).
14.08.2020 року сторонами складено Акт приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) до договору про надання юридичних послуг від 12.02.2020 року, укладеного між ТОВ Торговий дім Аврора та Адвокатським об`єднанням Вдовиченко і партнери , відповідно до якого адвокатом було надано послуги з представництва інтересів клієнта та іншу правову допомогу у спорі щодо стягнення з фізичної особи-підприємця Іванова Івана Недялкова на користь клієнта 30000,00 грн детальний опис робіт виконаних адвокатом на загальну суму 2500,00 грн. Клієнт прийняв правову допомогу, зауважень стосовно обсягу, якості надання правової допомоги не має.
Акт містить детальний опис наданої правової допомоги з зазначенням видів допомоги, та вартості такого виду наданої допомоги.
Так, зокрема, до наданої правової допомоги віднесено ознайомлення з наданою клієнтом документацією, підготовку справи до розгляду в суді першої інстанції, складання позовної заяви.
У відповідності до підписаного акту ТОВ Торговий дім Аврора сплатило Адвокатському об`єднанню Вдовиченко і партнери 2500,00 грн, що підтверджено платіжним дорученням № 261 від 14.08.2020 року.
Відповідно до частини 2 статті 126 ГПК України за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
При цьому, згідно частини 6 статті 126 ГПК України обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
За змістом статті 1 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 зазначеного Закону).
Розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом, і може бути змінений лише за їх взаємною домовленістю. Суд не має права його змінювати і втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта. Тобто, визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, суди мають виходити з встановленого у договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами статті 30 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність (правова позиція Верховного Суду, викладена в постановах від 13.08.2019 року у справі №908/1654/18, від 12.09.2019 року у справі №910/9784/18 та від 19.11.2019 року у справі №5023/5587/12).
Водночас, відповідно до ч. 4 ст. 126 ГПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини 4 цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч.ч.5, 6 ст.126 Кодексу).
В розумінні положень згаданих норм законодавства, зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт.
Суд, враховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.
Разом із цим, відповідне клопотання відповідачем про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката не заявлялося.
У застосуванні критерію співмірності витрат на оплату послуг адвоката суд користується широким розсудом, який, тим не менш, повинен ґрунтуватися на більш чітких критеріях, визначених у вищенаведеній нормі.
Слід зауважити, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності понесення адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Зокрема, згідно з практикою Європейського суду з прав людини заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі East/West Alliance Limited проти України ).
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі Лавентс проти Латвії зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Беручи до уваги підтвердження позивачем правового статусу адвоката, переліку наданих ним послуг, а також співмірність розміру витрат з наданими послугами, суд дійшов висновку обґрунтованість поданої заяви.
Керуючись статтями 86, 123, 129, 221, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1.Заяву позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім Аврора за вх.№1993 від 02.09.2020 року про ухвалення додаткового рішення у справі №926/763/20 - задовольнити.
2.Стягнути з Фізичної особи-підприємця Іванова Івана Недялкова ( АДРЕСА_1 , ідент.код НОМЕР_1 ) на користь товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім Аврора (29000, м.Хмельницький, вул. Подільська, 147/1, кв.1, код 33282686) понесені витрати на професійну правничу допомогу в сумі 2500,00 грн.
3.Видати наказ після набрання додатковим рішенням законної сили.
Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до статті 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст. 257 ГПК України).
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб - порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/.
Повнитий текст складено 09.09.2020 року
Суддя Гушилик С.М.
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 09.09.2020 |
Оприлюднено | 15.09.2020 |
Номер документу | 91403676 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Гушилик Світлана Миколаївна
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Гушилик Світлана Миколаївна
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Гушилик Світлана Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні