Справа № 395/288/20 Провадження № 2/395/106/2020
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 вересня 2020 року м. Новомиргород
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді Орендовського В.А.
при секретарі судового засідання Піддубній Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Новомиргороді в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Вентура про розірвання договору оренди земельної ділянки , -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вищезгаданим позовом.
У позові позивачі вказують, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 належить на праві спільної часткової власності земельна ділянка з кадастровим №3523883600:02:000:0335, площею 5,8871 га, що розташована на території Коробчинської сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області, на підставі свідоцтв про право на спадщину за законом №376 та №374 від 19.03.2015 року відповідно. Зазначену земельну ділянку отримано у спадщину після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . 13.08.2013 року між ОСОБА_3 та ТОВ ВЕНТУРА було укладено договір оренди належної орендодавцю на праві власності земельної ділянки площею 5.89 га, строком дії на 10 років. За умовами договору оренди орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: грошовій - 6500 грн. 00 коп. за середній земельний пай на території Коробчинської сільської ради на землях колишнього КСП ім. Шевченко с. Корбчине, але у жодному випадку не менше ніж 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (паю), орендна плата виплачується грошовими коштами через касу підприємства орендаря або перерахування коштів на розрахунковий рахунок орендодавця. Орендна плата виплачується за вирахуванням податків, один раз на рік. Термін до 01 січня наступного року. Договором оренди передбачено, що у разі переходу права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також у разі смерті орендодавця не є підставою для зміни та розірвання договору оренди земельної ділянки. Отже, договір не припинив свою дію внаслідок смерті ОСОБА_3 , а тому до позивачів як спадкоємців, разом з земельною ділянкою, перейшли усі права та обов`язки за вказаним договором. Про перехід прав та обов`язків за зазначеним договором оренди позивачі повідомили відповідача. В повідомлені було зазначено банківські реквізити для сплати орендної плати. TOB Вентура , розглянувши відповідні листи, виплатила орендну плату за 2014 рік шляхом переказу коштів на зазначені розрахункові рахунки, а також задекларувала їх та вирахувала необхідні податки. Однак, починаючи з 2015 року ТОВ Вентура почало порушувати свої зобов`язання щодо своєчасності розрахунку за користування земельною ділянкою і не здійснив виплати орендної плати за 2015, 2016, 2017, 2018 роки та відповідно нехтує терміном зазначеним в п.9 договору оренди землі, який є його істотною умовою. Станом на лютий 2020 року відповідачем, в рахунок погашення заборгованості за користування в 2015-2018 роках, належною позивачам земельною ділянкою, не сплачено жодних грошових коштів. З відомостей Державного реєстру фізичних осіб-платників податків позивачам стало відомо, що ТОВ Вентура з 2015 по 2018 рік навіть не нараховував останнім орендну плату. В 2019 році було нараховано, однак позивачам орендна плата не виплачувалась.
На підставі вищевикладеного, позивачі просять суд розірвати договір оренди земелі від 13.08.2013 року, укладений між ОСОБА_3 та Товариством з обмеженою відповідальністю Вентура (код ЄДРПОУ 32155508), а також стягнути з відповідачів судові витрати по справі.
Позивачі та їх представник ОСОБА_4 повідомлені у встановленому законом порядку про час та місце розгляду справи в судове засідання не з`явилися, проте представник позивачів направив до суду заяву з проханням розглядати справу без їх участі, заявлені вимоги підтримують повністю та просили суд задовольнити їх, не заперечують проти вухвалення заочного рішення.
Представник відповідача ТОВ Вентура у судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, при цьому відповідач повідомлений у встановленому законом порядку про час та місце розгляду справи; відповідач письмових клопотань про відкладення розгляду справи і відзиву до суду не подавав.
Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.
Вивчивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Судом встановлено, що 13.08.2013 року між ОСОБА_3 та ТОВ Вентура було укладено договір оренди земельної ділянки № б/н, площею 5,89 га, строком на 10 років, що підтверджується копією договору (а.с.8-9).
За умовами п.9 та п.11 договору оренди земельної ділянки від 13.08.2013 року орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі: грошовій - 6500 грн. 00 коп. за середній земельний пай на території Коробчинської сільської ради на землях колишнього КСП ім. Шевченко с. Корбчине, але у жодному випадку не менше ніж 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (паю), орендна плата виплачується грошовими коштами через касу підприємства орендаря або перерахування коштів на розрахунковий рахунок орендодавця. Орендна плата виплачується за вирахуванням податків, один раз на рік. Термін до 01 січня наступного року.
Пунктом 40 договору оренди земельної ділянки передбачено, що у разі переходу права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також у разі смерті орендодавця такі обставини не є підставою для зміни та розірвання договору оренди земельної ділянки.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 успадкували після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на праві спільної часткової власності земельну ділянку кадастровий номер 3523883600:02:000:0335, площею 5,8871 га, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Коробчинської сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області, що підтверджується копіями свідоцтв про право на спадщину за законом, зареєстрованих в реєстрі за № 376 та № 374 від 19.03.2015 року та копіями Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 19.03.2015 року (а.с.10-13).
Статтями 1218, ч. 5 ст. 1268 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Отже, договір оренди земельної ділянки не припинив свою дію внаслідок смерті ОСОБА_3 , а тому до позивачів, як спадкоємців, разом з земельною ділянкою, перейшли усі права та обов`язки за вказаним договором.
Про перехід прав та обов`язків за вищевказаним договором оренди позивачі повідомили відповідача. У повідомлені позивачі зазначили банківські реквізити для сплати орендної плати. Відповідач TOB Вентура , розглянувши відповідні листи, виплатив орендну плату за 2014 рік шляхом переказу коштів на зазначені розрахункові рахунки, а також задекларував їх та вирахував необхідні податки.
Відповідно до частини 2 ст.792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Згідно ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ст.ст. 13, 21 Закон України Про оренду землі від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно із ч. 2 ст. 23 Закону України Про оренду землі орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених ст. 24 і 25 цього закону та умовами договору, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами.
Згідно з п. д ч. 1 ст. 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання), є порушенням зобов`язання (ст. 610 ЦК України).
У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: 1) припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; 2) зміна умов зобов`язання; 3) сплата неустойки; 4) відшкодування збитків та моральної шкоди (частина 1 ст. 611 ЦК).
Починаючи з 2015 року ТОВ Вентура не виконує свої зобов`язання щодо своєчасності розрахунку за користування земельною ділянкою і не здійснює виплату орендної плати за 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 роки, що підтверджується копіями відомостей з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утримання податків (а.с.15-19, 22-26)
Згідно з частиною першою статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Водночас, статтею 629 ЦК України закріплено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Виходячи з системного аналізу наведених положень законодавства та враховуючи, що до відносин, пов`язаних з орендою землі, застосовуються також положення ЦК України, суд дійшов висновку, що при вирішенні питання щодо розірвання договору оренди землі за обставин систематичного невнесення орендної плати, застосуванню також підлягають положення частини 2 статті 651 ЦК України. Відповідну правову позицію викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.11.2018 року в справі № 912/1385/17.
Постановою Верховного Суду у складі Об`єднаної Палати Касаційного цивільного суду від 06 березня 2019 року у справі № 183/262/17 (провадження № 61-41932сво18) зроблено висновок, що підставою для розірвання договору оренди землі є систематична несплата орендної плати.
Зваживши у сукупності наведені вище обставини та досліджені докази, суд вважає, що договір оренди земельної ділянки необхідно розірвати , оскільки факт систематичного порушення договору оренди земельної ділянки щодо сплати орендної плати є вичерпною підставою для розірвання такого договору.
Згідно ст.141 ч.1 ЦПК України суд вважає, що з відповідача слід стягнути судовий збір у розмірі по 420 грн. 40 коп. на користь кожного позивача.
Керуючись ст.ст. 263-265, 280 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю Вентура про розірвання договору оренди земельної ділянки - задовольнити.
Розірвати договір оренди землі від 13.08.2013 року, укладений між ОСОБА_3 та Товариством з обмеженою відповідальністю Вентура (код ЄДРПОУ 32155508).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Вентура судовий збір у розмір 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок на користь ОСОБА_1 .
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Вентура судовий збір у розмір 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок на користь ОСОБА_2 .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене відповідачем у загальному порядку.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.
Заочне рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Кропивницького апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили якщо протягом вказаного строку не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Повний текст рішення виготовлений 09 вересня 2020 року.
Суддя Новомиргородського районного суду
Кіровоградської області В.А. Орендовський
Суд | Новомиргородський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 09.09.2020 |
Оприлюднено | 11.09.2020 |
Номер документу | 91433914 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області
Орендовський В. А.
Цивільне
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області
Орендовський В. А.
Цивільне
Новомиргородський районний суд Кіровоградської області
Орендовський В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні