РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
08 жовтня 2020 р. Справа № 120/5466/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Яремчука Костянтина Олександровича,
за участі секретаря судового засідання Карпінської Тетяни Василівни,
представника позивача Головенька Віталія Петровича,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , Вінницької обласної організації політичної партії "Україна Славетна" до Ямпільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області про визнання протиправними та скасування рішення та постанови, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
06 жовтня 2020 року близько 11:38 години до Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Ямпільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області про визнання протиправним та скасування рішення та постанови.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача зазначив, що Ямпільська міська територіальна виборча комісія Могилів-Подільського району Вінницької області зареєструвала ОСОБА_1 кандидатом в депутати з перших виборів депутатів Ямпільської міської ради Могилів-Подільського району Вінницької області на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя" та від Вінницької обласної організації політичної партії "Україна Славетна".
30 вересня 2020 року позивач звернувся до Ямпільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області із заявою про відмову від балотування кандидатом в депутати від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя".
01 жовтня 2020 року на засіданні Ямпільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області розглянуто подану ОСОБА_1 заяву про відмову від балотування та відповідно до пункту 1 частини 1 статті 231 Виборчого кодексу України прийнято протокольне рішення, яким задоволено таку заяву.
Проте, вже іншим протокольним рішенням від 01 жовтня 2020 року територіальною виборчою комісією скасовано (анульовано) протокольне рішення, яким задоволено заяву ОСОБА_1 про відмову від балотування кандидатом в депутати.
Також в ході засідання 01 жовтня 2020 року територіальною виборчою комісією вирішено скасувати реєстрацію кандидата в депутати ОСОБА_1 у зв`язку із неподанням ним заяви про підтвердження згоди балотуватися кандидатом в депутати від однієї організації партії, зокрема, або від Вінницької регіональної організації політичної партії Опозиційна платформа - За життя , або від Вінницької обласної організації політичної партії "Україна Славетна".
Постановою Ямпільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області від 01 жовтня 2020 року №27 Про скасування реєстрації кандидата в депутати на підставі пунктів 7 та 8 частини 1 статті 231 Виборчого кодексу України вирішено скасувати реєстрацію кандидата в депутати ОСОБА_1 від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя" та від Вінницької обласної організації політичної партії "Україна Славетна", оскільки ним не подано до територіальної виборчої комісії заяви про підтвердження згоди балотуватися кандидатом в депутати від однієї з наведених вище організацій партії.
Представник позивача вважає, що протокольне рішення територіальної виборчої комісії, яким скасовано (анульовано) інше протокольне рішення про задоволення заяви ОСОБА_1 про відмову від балотування кандидатом в депутати, є протиправним, оскільки ОСОБА_1 сам виступив з ініціативою та попередив Ямпільську міську територіальну виборчу комісію Могилів-Подільського району Вінницької області про відмову від балотування кандидатом в депутати від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя", подавши 30 вересня 2020 року відповідну заяву.
А тому, прийнявши протокольне рішення, яким задоволено заяву позивача про відмову від балотування кандидатом в депутати від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя", ОСОБА_1 залишився кандидатом в депутати від іншої партійної організації - Вінницької обласної організації політичної партії "Україна Славетна". За таких обставин представник позивача вважає, що підстав для скасування реєстрації кандидата в депутати ОСОБА_1 відповідно до пунктів 7 та 8 частини 1 статті 231 Виборчого кодексу України у відповідача не було.
При цьому, представник позивача посилається на пункт 1 частини 1 статті 231 Виборчого кодексу України, яким передбачено одну з підстав для скасування реєстрації кандидата в депутати, та на підставі якого відповідачем обгрунтовано прийнято протокольне рішення про задоволення поданої ОСОБА_1 заяви про відмову від балотування кандидатом в депутати. Однак, подальші рішення територіальної виборчої комісії, на думку представника позивача, є протиправними.
Відтак, представник позивача вважає, що спершу відповідачем слід було розглянути заяву позивача про відмову від балотування на підставі пункту 1 частини 1 статті 231 Виборчого кодексу України, а після цього за наявності інших підстав - приймати рішення про виключення зі списків іншої партії.
Крім того, представник позивача вказує на те, що відповідно до частини 2 статті 231 Виборчого кодексу України рішення про скасування реєстрації кандидата у депутати з підстав, передбачених у пунктах 3 - 8 частини першої цієї статті, приймається відповідною виборчою комісією не пізніш як на третій день після отримання нею документів, що встановлюють відповідні факти чи підтверджують настання відповідних обставин.
Проте, у протоколі Ямпільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області №10 від 01 жовтня 2020 року вказано, що рішення про реєстрацію прийнято на підставі повідомлення однієї з організацій політичних сил.
Однак, на думку представника позивача, факт, на який посилається територіальна виборча комісія у протоколі, повинен бути заактований та покладений в основу постанови про скасування реєстрації, чого зроблено не було.
За наведених обставин представник позивача вважає прийняті рішення протиправними, у зв`язку із чим звернувся до суду в інтересах позивача з цим позовом та просить:
- визнати протиправним і скасувати протокольне рішення Ямпільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області від 01 жовтня 2020 року про скасування (анулювання) іншого протокольного рішення, яким задоволено заяву ОСОБА_1 про відмову від балотування кандидатом в депутати від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя";
- визнати протиправною і скасувати постанову Ямпільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області №27 від 01 жовтня 2020 року "Про скасування реєстрації кандидата в депутати", якою скасовано реєстрацію кандидата в депутати ОСОБА_1 від Вінницької регіональної організації Політичної партії "Опозиційна платформа - За життя" та від Вінницької обласної організації політичної партії "України Славетна", включеного до єдиних та територіальних виборчих списків даних партій.
Ухвалою від 06 жовтня 2020 року вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у адміністративній справі, а також вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 07 жовтня 2020 р. о 11:00 год. Цією ж ухвалою витребувано у Ямпільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області належним чином засвідчені копії постанови Ямпільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області про реєстрацію кандидата в депутати ОСОБА_1 від Вінницької регіональної організації Політичної партії "Опозиційна платформа - За життя", а також повідомлення однієї із організацій політичних сил про виявлення факту реєстрації ОСОБА_1 від Вінницької регіональної організації Політичної партії "Опозиційна платформа - За життя" та Вінницької обласної організації політичної партії "України Славетна", про яке згадується у оскаржуваній постанові.
07 жовтня 2020 року представником позивача подано клопотання про долучення до матеріалів справи диску із відеозаписом засідання територіальної виборчої комісії.
Крім того, 07 жовтня 2020 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що Ямпільська міська територіальна виборча комісія Могилів-Подільського району Вінницької області заперечує проти задоволення позовних вимог та вважає їх безпідставними і необґрунтованими. Зокрема, відзив аргументований тим, що 29 вересня 2020 року представником однієї із політичних сил в телефонному режимі повідомлено територіальну виборчу комісію про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом в депутати від двох організацій партій. Членами територіальної виборчої комісії проведено перевірку даного факту та встановлено, що ОСОБА_1 надав згоду на балотування від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя" та від Вінницької обласної організації політичної партії "Україна Славетна", що є порушенням вимог частини 7 статті 219 Виборчого кодексу України, про що було повідомлено позивача та представників вказаних політичних партій. Окрім того, 30 вересня 2020 року ОСОБА_1 подано до територіальної виборчої комісії заяву про відмову від балотування кандидатом в депутати від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя". В ході засідання 01 жовтня 2020 року виборчою комісією розглянуто заяву позивача про відмову від балотування, однак, в подальшому комісія вирішила скасувати реєстрацію кандидата в депутати ОСОБА_1 від Вінницької регіональної організації Політичної партії "Опозиційна платформа - За життя" та від Вінницької обласної організації політичної партії "України Славетна". Крім того, у відзиві зазначено, що прийнята постанова про скасування реєстрації кандидата в депутати ОСОБА_1 прийнята на підставі виявленого факту включення однієї особи до двох виборчих списків різних організацій партій.
Разом із відзивом на виконання вимог ухвали від 06 жовтня 2020 року представник відповідача надіслав копію постанови Ямпільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області про реєстрацію кандидата в депутати ОСОБА_1 від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя", а також додаткові докази.
07 жовтня 2020 року представником відповідача подано клопотання про об`єднання в одне провадження адміністративних справ №120/5466/20-а та №120/5496/20-а.
В ході підготовчого судового засідання судом постановлено ухвалу від 07 жовтня 2020 року, якою задоволено клопотання представника відповідача про об`єднання в одне провадження адміністративних справ, у зв`язку із чим об`єднано в одне провадження адміністративну справу №120/5466/20-а за позовом ОСОБА_1 до Ямпільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області про визнання протиправним та скасування рішення та постанови та адміністративну справу №120/5496/20-а за позовом Вінницької обласної організації політичної партії "Україна Славетна", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача ОСОБА_1 до Ямпільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області про визнання протиправним та скасування рішення та постанови, зобов`язання вчинити дії. Об`єднаній адміністративній справі присвоєно №120/5466/20-а.
Відтак, з огляду на об`єднання в одне провадження адміністративних справ №120/5466/20-а та №120/5496/20-а зміст позовних вимог мають наступну редакцію:
- визнати протиправною і скасувати постанову Ямпільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області №27 від 01 жовтня 2020 року "Про скасування реєстрації кандидата в депутати", якою скасовано реєстрацію кандидата в депутати ОСОБА_1 від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя" та Вінницької обласної організації політичної партії "України Славетна", включеного до єдиних та територіальних виборчих списків даних партій;
- визнати протиправним і скасувати протокольне рішення Ямпільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області від 01 жовтня 2020 року про скасування (анулювання) іншого протокольного рішення, яким задоволено заяву ОСОБА_1 про відмову від балотування кандидатом в депутати від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя";
- зобов`язати Ямпільську міську територіальну виборчу комісію Могилів-Подільського району Вінницької області оформити відповідною постановою рішення, викладене в протоколі №10 від 01 жовтня 2020 року, прийняте в пункті 1 порядку денного засідання комісії, а саме про задоволення заяви кандидата в депутати ОСОБА_1 про відмову від балотування від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя".
Під час підготовного судового засідання, що відбулося 07 жовтня 2020 року, суд постановив ухвалу, якою закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті відразу після закінчення підготовчого судового засідання.
В ході судового засідання 07 жовтня 2020 року представник позивачів підтримав позовні вимоги та просили їх задовольнити з підстав, що наведені у позовній заяві. Додатково звернув увагу на те, що його довіритель ОСОБА_1 дійсно надав згоду балотуватись кандидатом у депутати від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя" та від Вінницької обласної організації політичної партії "України Славетна". Проте, згодом усно повідомив представника Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя" про небажання балотуватися кандидатом в депутати Ямпільської міської ради від цієї організації партії та сподівався на те, що його виключать зі списків цієї партійної організації. Проте, після реєстрації ОСОБА_1 кандидатом в депутати від обох організацій партій він вирішив скористатись своїм правом, передбаченим пунктом 1 частини 1 статті 231 Виборчого кодексу України, та подав до територіальної виборчої комісії заяву про відмову балотуватись кандидатом в депутати від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя". Також представник позивачів зазначив, що після прийняття виборчою комісією протокольного рішення, яким задоволено подану його довірителем заяву, комісія не мала законних підстав приймати інші рішення.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, незважаючи на те, що був належним чином повідомлений про дату, час та місце такого засідання.
Зважаючи на те, що представник відповідача у судове засідання не з`явився, подавши при цьому заяву про розгляд справи без його участі, суд з урахуванням положень частини 3 статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України дійшов висновку розгляд справи здійснювати у відсутності представника відповідача.
Заслухавши представника позивачів, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив такі обставини.
25 вересня 2020 року Ямпільська міська територіальна виборча комісія Могилів-Подільського району Вінницької області прийняла постанову №19, відповідно до якої ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом в депутати з перших виборів депутатів Ямпільської міської ради Могилів-Подільського району Вінницької області на місцевих виборах від Вінницької обласної організації політичної партії "Україна Славетна".
Крім того, 25 вересня 2020 року Ямпільська міська територіальна виборча комісія Могилів-Подільського району Вінницької області прийняла постанову №22, відповідно до якої ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом в депутати з перших виборів депутатів Ямпільської міської ради Могилів-Подільського району Вінницької області на місцевих виборах від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя".
Після реєстрації ОСОБА_1 кандидатом в депутати від декількох організацій партій територіальною виборчою комісією встановлено такий факт, про що було повідомлено ОСОБА_1 та представників Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя" і Вінницької обласної організації політичної партії "Україна Славетна".
30 вересня 2020 року ОСОБА_1 на виконання приписів пункту 1 частини 1 статті 231 Виборчого кодексу України звернувся до Ямпільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області із заявою про відмову від балотування кандидатом в депутати від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя".
01 жовтня 2020 року на засіданні Ямпільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області розглянуто подану ОСОБА_1 заяву про відмову від балотування та відповідно до пункту 1 частини 1 статті 231 Виборчого кодексу України прийнято протокольне рішення, яким задоволено таку заяву.
Проте, вже іншим протокольним рішенням від 01 жовтня 2020 року територіальною виборчою комісією скасовано (анульовано) протокольне рішення, яким задоволено заяву ОСОБА_1 про відмову від балотування кандидатом в депутати від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя".
Також в ході засідання 01 жовтня 2020 року територіальною виборчою комісією вирішено скасувати реєстрацію кандидата в депутати ОСОБА_1 у зв`язку із неподанням ним заяви про підтвердження згоди балотуватися кандидатом в депутати від однієї організації партії, зокрема, або від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя", або від Вінницької обласної організації політичної партії "Україна Славетна" з посиланням на пункти 7 та 8 частини 1 статті 231 Виборчого кодексу України.
Постановою Ямпільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області від 01 жовтня 2020 року №27 "Про скасування реєстрації кандидата в депутати", прийнятої на підставі пунктів 7 та 8 частини 1 статті 231 Виборчого кодексу України, вирішено скасувати реєстрацію кандидата в депутати ОСОБА_1 від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя" та від Вінницької обласної організації політичної партії "Україна Славетна", оскільки ним не подано до територіальної виборчої комісії заяви про підтвердження згоди балотуватися кандидатом в депутати від однієї з наведених вище організацій партії.
Відтак, судом встановлено, що, задовольняючи заяву ОСОБА_1 про відмову від балотування, територіальна виборча комісія діяла на підставі пункту 1 частини 1 статті 231 Виборчого кодексу України. Однак, виявивши інші підстави для скасування реєстрації кандидата в депутати ОСОБА_1 , що передбачені пунктами 7 та 8 частини 1 статті 231 Виборчого кодексу України, виборча комісія вирішила скасувати протокольне рішення, яким задоволено заяву про відмову від балотування ОСОБА_1 , та прийняла постанову про скасування реєстрації з підстав, визначених пунктами 7 та 8 частини 1 статті 231 Виборчого кодексу України.
Таким чином, оскільки спірні правовідносини виникли на етапі після реєстрації кандидатів у депутати на місцевих виборах та стосуються скасування реєстрації окремого кандидата, тому детальному аналізу підлягають підстави, за яких територіальна виборча комісія дійшла висновку скасувати реєстрацію кандидата у депутати ОСОБА_1 .
Надаючи правову оцінку рішенням територіальної виборчої комісії, що оскаржуються, суд зважає на таке.
Статтею 38 Конституції України передбачено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 69 Конституції України народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.
Постановою Верховної Ради України від 15 липня 2020 року "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25 жовтня 2020 року.
На підставі вказаної постанови Центральною виборчою комісією 08 серпня 2020 року прийнято постанову №160 "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року", згідно з пунктом 1 якої на неділю 25 жовтня 2020 року призначено перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно з додатками 1-24.
Іншою постановою Центральної виборчої комісії №208 від 08 серпня 2020 року "Про початок виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року" оголошено з 05 вересня 2020 року початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року.
Водночас, спеціальним законом, який відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, є Виборчий кодекс України (надалі - ВК України).
Відповідно до статті 20 ВК України виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб`єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов`язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.
Згідно з частиною 1 статті 22 ВК України суб`єктом виборчого процесу відповідних виборів є: 1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах; 2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів; 3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах; 4) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом; 5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб`єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.
При цьому, частиною 1 статті 64 ВК України передбачено, що суб`єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Статтею 196 ВК України передбачено, що виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи: 1) утворення виборчих округів; 2) утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
Відтак, наведені приписи свідчать про те, що під виборчим процесом необхідно розуміти здійснення суб`єктами виборчого процесу виборчих процедур щодо підготовки та проведення відповідних виборів у строки, передбачені законодавством, які починаються у законодавчо визначений термін та закінчуються офіційним оприлюдненням результатів виборів. При цьому, висування та реєстрація кандидатів є одним із етапів виборчого процесу.
Розділом ХХХVII книги 4 ВК України врегульовано особливості висування та реєстрації кандидатів на місцевих виборах.
Як свідчить інформація, розміщена на офіційному веб-сайті Державного реєстру виборців, кількість виборців по Ямпільській територіальній громаді станом на 31 серпня 2020 року становила 29477 виборців.
Порядок висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також кандидатів у депутати міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) передбачений статтею 219 ВК України, однією із вимог якої є те, що особа має право надати згоду балотуватися та бути включеною до єдиного та територіального виборчих списків лише однієї організації партії від організації однієї партії (частини 7 статті 219 ВК України).
Про умови реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 і більше тисяч) йдеться у статті 222 ВК України. Так, частиною 1 цієї статті визначено, що виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті, сільська, селищна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, включених до єдиного та територіальних виборчих списків організації партії, за умови отримання нею, зокрема й заяв осіб, включених до виборчих списків організації партії, про згоду балотуватися кандидатами у депутати від цієї організації партії.
Відтак, аналіз положень частини 7 статті 219 ВК України та частини 1 статті 222 ВК України дає підстави стверджувати, що кандидат у депутати до міської ради (територіальних громад з кількістю виборців 10 і більше тисяч) може бути включений до єдиного та територіального виборчих списків лише однієї організації партії від організації однієї партії, що дає йому можливість балотуватися лише від такої організації партії.
Таке нормативне закріплення покликане унеможливити виникнення ситуацій, за яких одну особу буде включено до єдиного та територіального виборчих списків декількох організацій партій, що в подальшому може призвести до реєстрації такої особи кандидатом у депутати більш, ніж від однієї організації партії, що є недопустимим.
Водночас, законодавцем передбачено алгоритм дій як кандидата у депутати, так і територіальної виборчої комісії для того, аби уникнути реєстрації кандидата у депутати від декількох організацій партій.
Так, частиною 4 статті 227 ВК України передбачено, що особа, включена організацією партії до єдиного та/або єдиного та відповідного територіального виборчих списків, має право до дня реєстрації її кандидатом відкликати свою заяву про згоду балотуватися кандидатом у депутати від організації партії. Заява про відкликання заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати від організації партії може бути засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат", або особисто подана відповідною особою до територіальної виборчої комісії. З моменту отримання територіальною виборчою комісією заяви про відкликання заяви про згоду балотуватися кандидатом у депутати від організації партії така особа вважається виключеною із виборчого списку (виборчих списків) цієї організації партії, що враховується при прийнятті територіальною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів, включених до виборчих списків. Про отримання такої заяви відповідна виборча комісія письмово повідомляє організацію партії не пізніше наступного дня після отримання заяви. Повторна заява особи про її згоду балотуватися від організації партії не приймається.
При цьому, у разі виявлення факту включення особи до виборчих списків кількох організацій партій уповноважений член територіальної виборчої комісії не пізніше наступного дня звертається до зазначеної особи з вимогою подати до комісії заяву про підтвердження згоди балотуватися кандидатом у депутати лише від однієї організації партії, яка може бути подана до комісії особисто або засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат". У разі подання особою заяви про підтвердження згоди балотуватися кандидатом у депутати від організації партії така особа вважається виключеною з виборчих списків решти організацій партій. У разі неподання особою такої заяви протягом двох днів з дня отримання відповідного звернення така особа рішенням територіальної виборчої комісії виключається з виборчих списків усіх організацій партій, до яких вона була включена (частина 5 статті 227 ВК України).
Отже, зміст наведених приписів свідчить про те, що у разі неподання кандидатом у депутати заяви про відкликання згоди балотуватися від однієї організації партії за умови включення такого до списків двох організацій партії такий недолік може бути виявлений уповноваженим членом територіальної виборчої комісії, який у разі виявлення факту включення особи до виборчих списків кількох організацій партій, звертається до зазначеної особи з вимогою подати до комісії заяву про підтвердження згоди балотуватися кандидатом у депутати лише від однієї організації партії. При цьому, подання кандидатом у депутати такої заяви така особа вважається виключеною з виборчих списків решти організацій партій, а у разі неподання такої заяви така особа рішенням територіальної виборчої комісії виключається з виборчих списків усіх організацій партій, до яких вона була включена.
Разом із тим, законодавцем передбачено, що внаслідок помилки територіальної виборчої комісії (у разі невиявлення факту включення одного кандидата у депутати до виборчих списків кількох організацій партій до прийняття рішення про реєстрацію) одного кандидата у депутати може бути зареєстровано від декількох організацій партій.
В ході судового розгляду встановлено, що факт подвійної реєстрації кандидата у депутати ОСОБА_1 від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя" та від Вінницької обласної організації політичної партії "Україна Славетна" було виявлено територіальною виборчою комісією вже після реєстрації такого кандидата у депутати, що й слугувало підставою для прийняття виборчою комісією з посиланням на пункт 7 частини 1 статті 231 ВК України постанови про скасування реєстрації кандидата у депутати ОСОБА_1 від обох організацій партій.
На переконання суду, саме пункт 7 частини 1 статті 231 ВК України і покликаний усунути (виправити) той недолік, що призвів до реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати до Ямпільської міської ради і від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя", і від Вінницької обласної організації політичної партії "Україна Славетна".
До таких висновків суд дійшов з огляду на те, що пунктом 7 частини 1 статті 231 ВК України прямо передбачено, що територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації окремого кандидата у депутати, включеного до єдиного та/або єдиного та територіального виборчих списків організації партії (під час виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) із виключенням його з відповідних виборчих списків, зокрема, у разі неподання кандидатом у депутати у порядку, встановленому цим Кодексом, заяви про підтвердження згоди балотуватися кандидатом у депутати від організації партії у разі виявлення включення цієї особи до виборчих списків до відповідної ради кількох організацій партій.
Саме вказана норма й повинна бути застосовною до спірних правовідносин, оскільки наявні усі складові елементи, необхідні для цього; зокрема, має місце факт подвійної реєстрації позивача кандидатом у депутати від двох організацій партій, а також кандидат у депутати ОСОБА_1 не подав у порядку, встановленому ВК України (тобто, до комісії особисто або засвідчену в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат"), заяви про підтвердження згоди балотуватися кандидатом у депутати від однієї організації партії (або від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя", або від Вінницької обласної організації політичної партії "Україна Славетна").
Отже, неподання у порядку, встановленому Виборчим кодексом України, заяви про підтвердження згоди балотуватися кандидатом у депутати від однієї організації партії після такої реєстрації однозначно свідчить про необхідність прийняття комісією рішення про скасування реєстрації такого кандидата у депутати з виключенням його з відповідних виборчих списків обох організацій партії, адже виборча комісія не компетентна на власний розсуд визначатися із тим, у якому виборчому списку кандидат має намір залишитись та брати участь у виборчому процесі далі.
Передбачена виборчим законом можливість подання кандидатом у депутати заяви про підтвердження згоди балотуватися кандидатом у депутати від однієї організації партії покликана усунути факт подвійної реєстрації кандидата у депутати, а також визначитись із тим, від якої організації партії має бажання такий кандидат і надалі брати участь у виборчій кампанії.
Водночас, відсутність такої заяви (неподання її) на момент виявлення такого факту територіальною виборчою комісією є безумовною підставою для прийняття рішення про скасування реєстрації такого кандидата від усіх організацій партій.
Такі висновки кореспондуються із абзацом 3 частини 5 статті 227 ВК України з однією лиш різницею - в останньому випадку факт включення кандидата у депутати до виборчих списків кількох організацій партій виявлено на етапі до прийняття рішення про реєстрацію кандидатів у депутати.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 не подавав до територіальної виборчої комісії заяви про підтвердження згоди балотуватися кандидатом у депутати від однієї організації партії, що ним не заперечується.
При цьому, слід визнати помилковими судження представника позивачів з приводу того, що, застосовуючи пункт 7 частини 1 статті 231 ВК України, виборча комісія повинна була керуватися порядком, що передбачений частиною 5 статті 227 цього Кодексу, адже, по-перше, пункт 7 частини 1 статті 231 ВК України має чіткий виклад та однозначне розуміння, що не передбачає необхідність застосування тієї процедури, що визначена частиною 5 статті 227 ВК України, по-друге, зазначення у пункті 7 частини 1 статті 231 ВК України "... неподання кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови у порядку, встановленому цим Кодексом ..." слід розуміти як необхідність подання такої заяви до виборчої комісії або особисто, або така заява має бути засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат".
Натомість, зміст пункту 1 частини 1 статті 231 ВК України свідчить про те, що кандидат, подаючи заяву, відмовляється від балотування взагалі, а не від балотування від тієї чи іншої організації партії.
За наведених міркувань суд дійшов висновку, що відповідачем обгрунтовано прийнято постанову про скасування реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя" та від Вінницької обласної організації політичної партії "Україна Славетна" на підставі пункту 7 частини 1 статті 231 ВК України.
Не спростовують наведених доводів щодо правомірності постанови №27 від 01 жовтня 2020 року твердження представника позивачів про те, що відповідачем не надано повідомлення, про яке йдеться у оскаржуваній постанові, адже застосування пункту 7 частини 1 статті 231 ВК України не передбачає наявності будь-якого повідомлення.
Також безпідставними слід визнати міркування представника позивачів як на підставу для визнання протиправною постанови №27 від 01 жовтня 2020 року про те, що частиною 2 статті 231 ВК України передбачено отримання виборчою комісією документів, що встановлюють відповідні факти чи підтверджують настання відповідних обставин. Так, цією нормою врегульовано деякі особливості прийняття комісією рішення про скасування реєстрації, зокрема й кандидата у депутати, та передусім спрямована на визначення строку, протягом якого таке рішення може бути прийняте. Одночасно, слід звернути увагу на те, що у відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що про факт подвійної реєстрації йому стало відомо з телефонного повідомлення представника іншої організації партії, що згодом знайшло підтвердження у зв`язку із поданою ОСОБА_1 заявою про відмову від балотування.
Поряд з тим, посилання у постанові №27 від 01 жовтня 2020 року як на підставу для скасування реєстрації кандидата у депутати ОСОБА_1 на пункт 8 частини 1 статті 231 ВК України є необґрунтованим, адже відповідачем у цій постанові не наведено інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, права бути обраною депутатом, про що йдеться у цій нормі.
З приводу посилань представника позивачів на ту обставину, що ОСОБА_1 скористався правом, передбаченим пунктом 1 частини 1 статті 231 ВК України, та подав заяву про відмову від балотування кандидатом в депутати від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя", що є наслідком прийняття рішення про скасування реєстрації за цією підставою, то такі слід оцінити критично з огляду на наступне.
Передбачивши у частині 7 статті 219 ВК України та у частини 1 статті 222 ВК України можливість включення кандидата у депутати до міської ради (територіальних громад з кількістю виборців 10 і більше тисяч) до єдиного та територіального виборчих списків лише однієї організації партії від організації однієї партії, законодавець тим самим виключив ймовірність реєстрації одного кандидата в депутати від декількох організацій партій.
А у разі виявлення такого ускладнення (факту реєстрації окремого кандидата у депутати від різних організацій партій) Виборчий кодекс передбачив механізм виправлення такого шляхом скасування реєстрації такого кандидата від усіх організацій партій (за умови неподання ним заяви про підтвердження згоди балотуватися кандидатом від однієї організації партії), що й мало місце у нашому випадку.
На думку суду, пункт 1 частини 1 статті 231 ВК України застосовний до випадку у разі реєстрації кандидата у депутати від однієї організації партії як того вимагає виборчий закон, проте після такої реєстрації така особа втратила інтерес до виборчого процесу та подала заяву про відмову від балотування. Такі твердження є обгрунтованими з огляду на те, що законодавцем передбачено іншу підставу для усунення такого недоліку, як виявлення після реєстрації кандидата у депутати факту подвійної реєстрації (мова йде про пункт 7 частини 1 статті 231 ВК України).
Тобто, пункт 1 частини 1 статті 231 ВК України не може бути застосований до спірних правовідносин, адже про можливість врегулювання спірної ситуації із реєстрацією кандидата у депутати від декількох організацій партій йдеться у пункті 7 частини 1 статті 231 ВК України, чого не заперечує представник позивачів.
Таким чином, подана ОСОБА_1 30 вересня 2020 року заява про відмову від балотування від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя" не могла бути розглянута територіальною виборчою комісією на підставі пункту 1 частини 1 статті 231 ВК України, адже з текстуальної частини вказаної норми слідує, що нею врегульовано можливість відмовитись від балотування взагалі (знову ж таки, за умови реєстрації кандидатом в депутати від одної організації партії як того вимагає частина 7 статті 219 ВК України).
А тому суд доходить висновку, що прийняття рішення за результатами розгляду поданої ОСОБА_1 заяви про відмову від балотування жодним чином не впливає на можливість застосування виборчою комісією іншої підстави для скасування реєстрації кандидата в депутати ОСОБА_1 (пункту 7 частини 1 статті 231 ВК України), адже не створює юридичні наслідки.
За наведених вище обставин позовна вимога щодо визнання протиправною та скасування постанови відповідача №27 від 01 жовтня 2020 року задоволенню не підлягає.
Однак, суд дійшов переконання, що протокольне рішення територіальної виборчої комісії від 01 жовтня 2020 року, яким скасовано (анульовано) інше протокольне рішення про задоволення заяви ОСОБА_1 про відмову від балотування кандидатом в депутати від Вінницької регіональної організації політичної партії "Опозиційна платформа - За життя", належить визнати протиправним та скасувати, адже Виборчим кодексом України не передбачено повноважень територіальної виборчої комісії скасовувати чи анульовувати власні рішення.
Відповідно до частини 15 статті 36 ВК України рішення виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийнято з перевищенням її повноважень, може бути скасовано виборчою комісією вищого рівня або судом. У такому разі виборча комісія вищого рівня має право прийняти рішення по суті питання.
Аналогічні положення містяться у пункті 9.10 Порядку організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів, місцевих виборів, що затверджений постановою Центральної виборчої комісії від 10 серпня 2020 року №173.
З приводу вимоги зобов`язального характеру, то така, на думку суду, задоволенню також не підлягає з огляду на те, що подання заяви ОСОБА_1 про відмову від балотування, що розглядалася відповідачем 01 жовтня 2020 року, а також прийняте за результатами розгляду такої заяви рішення, не створює жодних юридичних наслідків, адже, як уже наголошувалось вище, пункт 1 частини 1 статті 231 ВК України, на думку суду, не застосовний до спірних правовідносин.
Відтак, з огляду на наведені вище мотиви, за яких до спірних правовідносин пункт 1 частини 1 статті 231 ВК України не повинен застосовуватись, адже ним не врегульовано можливості усунення такого ускладнення, як подвійна реєстрація кандидата в депутати від двох організацій партій, тому й у відповідача відсутній обов`язок приймати рішення у формі постанови за результатами розгляду заяви про відмову від балотування.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог (стаття 9 Кодексу адміністративного судочинства України).
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (стаття 90 Кодексу адміністративного судочинства України).
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд бере до уваги те, що на момент вирішення справи позивачами не сплачено судовий збір.
Водночас, за правилами частини 2 статті 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (частина 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відтак, з огляду на те, що ОСОБА_1 при зверненні до суду з адміністративним позовом мав би сплатити судовий збір в розмірі 840,80 гривень, а тому на користь Державного бюджету України із нього слід стягнути судовий збір в розмірі 420,40 гривень. Крім того, звертаючись із позовною заявою до суду Вінницька обласна організація політичної партії "Україна Славетна" мала б сплатити судовий збір в розмірі 2102 гривні, а відтак з цього позивача до Державного бюджету України слід стягнути судовий збір в розмірі 1051 гривні.
Визначаючись з приводу розміру судових витрат, які належить стягнути з позивачів, суд зважає на те, що позивачі звернулися до суду з позовними вимогами, які пов`язані між собою спільним предметом спору, що розцінюється судом як звернення із однією позовною вимогою немайнового характеру. А тому, задовольняючи позов частково, суд вважає, що половина від належної до сплати суми судового збору і є пропорційною до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 268-273, 278 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 , Вінницької обласної організації політичної партії "Україна Славетна" задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати протокольне рішення Ямпільської міської територіальної виборчої комісії Могилів-Подільського району Вінницької області від 01 жовтня 2020 року про скасування (анулювання) іншого протокольного рішення, яким задоволено заяву ОСОБА_1 про відмову від балотування кандидатом в депутати.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України несплачений судовий збір за подання позовної заяви в розмірі 420 гривень 40 копійок за платіжними реквізитами: УК у м. Вінниці/отг м.Вінниця/22030101, код ЄДРПОУ 38054707, банк отримувач: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок: UA028999980313181206084002856.
Стягнути з Вінницької обласної організації політичної партії "Україна Славетна" на користь Державного бюджету України несплачений судовий збір за подання позовної заяви в розмірі 1051 гривні за платіжними реквізитами: УК у м. Вінниці/отг м.Вінниця/22030101, код ЄДРПОУ 38054707, банк отримувач: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок: UA028999980313181206084002856.
Відповідно до частини 1 статті 272 КАС України судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 273, 275-277, 280, 282, пунктами 5 та 6 частини першої статті 283, статтями 286-288 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Згідно із положеннями частини 2 статті 278 КАС України апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 273-277 цього Кодексу, можуть бути подані у дводенний строк з дня їх проголошення, а на судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Позивачі: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податку: НОМЕР_1 )
Вінницька обласна організація політичної партії "Україна Славетна" (місцезнаходження: вул. Генерала Арабея, буд. 3, м. Вінниця, 21000)
Відповідач: Ямпільська міська територіальна виборча комісія Могилів-Подільського району Вінницької області (місцезнаходження: 24500, Вінницька обл., м. Ямпіль, вул. Свободи, буд. 65; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 43790577)
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович
Суд | Вінницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 08.10.2020 |
Оприлюднено | 08.10.2020 |
Номер документу | 92069940 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Яремчук Костянтин Олександрович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Яремчук Костянтин Олександрович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Яремчук Костянтин Олександрович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Яремчук Костянтин Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні