Ухвала
від 08.10.2020 по справі 761/31481/20
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/31481/20

Провадження № 2-з/761/963/2020

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2020 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Макаренко І.О. розглянувши заяву товариства з обмеженою відповідальністю Ріал Естейт Бізнес про забезпечення позову у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Ріал Естейт Бізнес до ОСОБА_1 , товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвест Хаус , товариства з обмеженою відповідальністю ТК Тітан , Центру надання адміністративних послуг Шевченківської районної державної адміністрації в м. Києві про визнання недійсними договорів купівлі-продажу квартир,

встановив:

Позивач звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з вищевказаним позовом.

Одночасно зі зверненням з позовом до суду позивач звернувся із заявою про забезпечення позову, посилаючись на те, що у зв`язку із поданням позову існує реальна загроза того, що відповідач може вчинити дії, направлені на реалізацію спірних квартир та майна, яке належить відповідачу ОСОБА_1 з метою ухилення від реституції у випадку задоволення позову, що в подальшому утруднить виконання рішення суду. З урахуванням зазначеного позивач просить накласти арешт на квартири за адресами:

-АДРЕСА_1 ;

-АДРЕСА_2 ;

-АДРЕСА_3 , що є предметом спору, та на квартиру, що належить відповідачу ОСОБА_1 , розташовану за адресою: АДРЕСА_4 .

Дослідивши заяву про забезпечення позову, суд дійшов висновку, що заява підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно із ч.ч. 1 та 2 статті 149 ЦПК України суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 150 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

Види забезпечення позову визначені положеннями статті 150 ЦПК України та до них належать: накладенням арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачеві і знаходяться у нього чи в інших осіб; забороною вчиняти певні дії; встановленням обов`язку вчинити певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії щодо предмета спору або здійснювати платежі, або передавати майно відповідачеві чи виконувати щодо нього інші зобов`язання; зупиненням продажу арештованого майна, якщо подано позов про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа, який оскаржується боржником у судовому порядку; передачею речі, яка є предметом спору, на зберігання іншим особам, які не мають інтересу в результаті вирішення спору; зупиненням митного оформлення товарів чи предметів; арештом морського судна, що здійснюється для забезпечення морської вимоги; іншими заходами, необхідними для забезпечення ефективного захисту або поновлення порушених чи оспорюваних прав та інтересів, якщо такий захист або поновлення не забезпечуються заходами, зазначеними у пунктах 1 - 9 цієї частини.

При цьому, відповідно до вимог ч. 3 ст. 150 ЦПК України заходи забезпечення позову, крім арешту морського судна, що здійснюється для забезпечення морської вимоги, мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами.

Вирішуючи питання про забезпечення позову та приймаючи за ним рішення, суд зобов`язаний враховувати обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, та зазначені ним докази, що підтверджують кожну обставину.

Відповідно до п.п. 4,5,6 Постанови Пленуму Верховного Суду України за № 9 від 22.12.2006 року Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову , розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам. Вирішуючи питання про забезпечення позову, суд має брати до уваги інтереси не тільки позивача, а й інших осіб, права яких можуть бути порушені у зв`язку із застосуванням відповідних заходів.

Також слід зазначити, що статтею 124 Конституції України визначено принцип обов`язковості судових рішень, який з огляду на положення статей 2, 18, 153 ЦПК України поширюється також на ухвалу суду про забезпечення позову. При цьому відповідно до частини третьої статті 149 ЦПК України забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

Отже, метою забезпечення позову є вжиття судом заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій з боку відповідача, щоб забезпечити позивачу реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь позивача, в тому числі з метою запобігання потенційним труднощам у подальшому виконанні такого рішення.

Забезпечення позову по суті - це обмеження суб`єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов`язаних з ним інших осіб з метою забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника).

При здійсненні судочинства суди застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 №ETS N 005 (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини як джерело права (ст. 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини ). У відповідності до приписів ст. 6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Відповідно до ст. 13 Конвенції кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, Європейський суд з прав людини у рішенні від 29 червня 2006 року у справі Пантелеєнко проти України зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.

У рішенні від 31 липня 2003 року у справі Дорани проти Ірландії Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття ефективний засіб передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі Н. проти Нідерландів , ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними.

При вирішенні справи Каіч та інші проти Хорватії (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

З урахуванням співмірності заходів забезпечення позову з позовними вимогами, що заявлені позивачем та змісту викладених обставин, предмету позову, суд вважає, що слід вжити заходи забезпечення позову у вигляді накладення арешту на нерухоме майно, що є предметом позову, з метою унеможливити відчуження вказаного нерухомого майна, оскільки це може призвести до утруднення виконання можливого рішення суду, при цьому суд вважає недоведеними вимоги заявника щодо накладення арешту на квартиру за адресою: АДРЕСА_4 , належну відповідачу ОСОБА_1 , оскільки вказане майно не є предметом спору, а майнові вимоги до ОСОБА_1 позивачем не висуваються.

Відтак, суд приходить до висновку про часткове задоволення заяви про забезпечення позову.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 149-154, 259, 260 ЦПК України,

ухвалив:

Заяву товариства з обмеженою відповідальністю Ріал Естейт Бізнес про забезпечення позову у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Ріал Естейт Бізнес до ОСОБА_1 , товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Інвест Хаус , товариства з обмеженою відповідальністю ТК Тітан , Центру надання адміністративних послуг Шевченківської районної державної адміністрації в м. Києві про визнання недійсними договорів купівлі-продажу квартир задовольнити частково.

Накласти арешт на нерухоме майно, що є предметом позову, а саме квартири, за адресою:

-АДРЕСА_1 , що на праві власності належить ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , мешкає: АДРЕСА_5 );

-АДРЕСА_2 , що на праві власності належить ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , мешкає: АДРЕСА_5 );

-АДРЕСА_3 , що на праві власності належить ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , мешкає: АДРЕСА_5 ).

В задоволенні решти вимог клопотання - відмовити.

Ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.

Суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи.

Строк пред`явлення до виконання ухвали суду про забезпечення позову один рік.

Відповідно до п. 15.5 розділу 15 XIII Перехідні положення Цивільного процесуального кодексу України ухвала суду може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення ухвали.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання.

Суддя:

СудШевченківський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення08.10.2020
Оприлюднено12.10.2020
Номер документу92106564
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —761/31481/20

Ухвала від 06.08.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Макаренко І. О.

Постанова від 10.02.2021

Цивільне

Київський апеляційний суд

Оніщук Максим Іванович

Ухвала від 22.12.2020

Цивільне

Київський апеляційний суд

Оніщук Максим Іванович

Ухвала від 10.12.2020

Цивільне

Київський апеляційний суд

Оніщук Максим Іванович

Ухвала від 13.11.2020

Цивільне

Київський апеляційний суд

Лівінський Сергій Володимирович

Ухвала від 08.10.2020

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Макаренко І. О.

Ухвала від 08.10.2020

Цивільне

Шевченківський районний суд міста Києва

Макаренко І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні