Справа № 2-384/2008 p.
РІШЕННЯ
Іменем України
11 грудня 2008 року Теребовлянський районний суд в складі:
головуючого Малярчука В .В.
при секретарі Зіньковській Н.Д.,
розглянувши заочно у відкритому судовому засіданні в м. Теребовлі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, страхової компанії «Княжа» про відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та стягнення судових витрат, -
ВСТАНОВИВ :
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3, страхової компанії «Княжа» про відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та стягнення судових витрат, у якому просить стягнути з відповідачів в її користь 19884 грн. 11 коп. матеріальної шкоди, завданої пошкодженням транспортного засобу внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та 1000 грн. 00 коп. судових витрат, з яких: 500 грн. 00 коп. - оплата послуг експерта, 10 грн. 20 коп. - оплата телеграми, 450 грн. 00 коп. пов'язаних з допомогою адвоката.
В судове засідання з'явилися представники позивачки, які повністю підтримали її позовні вимоги, посилаючись на мотиви викладені у позовній заяві.
В судове засідання відповідачі ОСОБА_4, ОСОБА_3 та представник страхової компанії «Княжа» не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, не повідомивши суду про причини неявки.
Суд, заслухавши пояснення представників позивачки, експерта, дослідивши та оцінивши докази по справі, встановив наступне:
30 березня 2008 року в с.Кровінка Теребовлянського району Тернопільської області, ОСОБА_4, керуючи транспортним засобом марки «Деу Ланос», реєстраційний номер НОМЕР_1, допустив зіткнення з транспортним засобом марки « Ауді 80», реєстраційний номер НОМЕР_2, що належить ОСОБА_1, внаслідок чого вказані транспортні засоби отримали пошкодження.
Постановою Теребовлянського районного суду від 17 квітня 2008 року ОСОБА_4 було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП та притягнено до адміністративної відповідальності з накладенням адмінстягнення у вигляді позбавлення права керування всіма видами транспортних засобів на строк шість місяців.
Відповідно до ч. 4 ст. 61 Цивільного процесуального кодексу України вирок у кримінальній справі, що набрав законної сили, або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обов'язкові для суду, що розглядає справу про
цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено вирок або постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.
Відповідно до облікової картки приватного транспортного засобу, виданої Теребовлянським ВДАІ в Тернопільській області 14 листопада 2008 року, власником транспортного засобу марки «Деу Ланос», реєстраційний номер НОМЕР_1 є ОСОБА_3.
Відповідно до ч. 2 ст. 1187 Цивільного кодексу України шкода, заподіяна джерелом підвищеної небезпеки відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове майно, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Згідно договору страхування (полісу) №ВВ/3935037 від 26 березня 2008 року цивільно-правова відповідальність власника автомобіля марки «Деу Ланос», реєстраційний номер НОМЕР_1 ОСОБА_3 була застрахована ЗАТ «УСК «Княжа»».
Відповідно до п. 1.4 ст.1 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» особами, відповідальність яких застрахована, є визначені в договорі обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, особи цивільно-правова відповідальність яких застрахована згідно з цим договором , або, залежно від умов договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності, будь-які особи, що експлуатують забезпечений транспортних засіб.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» договори обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності можуть укладатися на умовах (типи договорів): страхування відповідальності за шкоду, заподіяні життю, здоров'ю, майну третіх осіб внаслідок експлуатації транспортного засобу, визначеного в договорі страхування, будь-якою особою, яка експлуатує його на законних підставах (договір І типу).
Оскільки договір страхування (поліс) №ВВ/3935037 від 26 березня 2008 року був укладений на умовах договорів страхування І типу, то відповідно до нього була застрахована цивільно-правова відповідальність тільки тих осіб, які експлуатують автомобіль марки «Деу Ланос», реєстраційний номер НОМЕР_1, на законних підставах.
ОСОБА_4 експлуатував вказаний транспортний засіб не на законних підставах (без відповідної правової підстави), тому дія договору страхування (поліс) №ВВ/3935037 від 26 березня 2008 року на нього не розповсюджується і з нього не можна стягувати матеріальну шкоду, завдану пошкодженням транспортного засобу внаслідок дорожньо-транспортної пригоди.
У судовому засіданні спеціаліст пояснив, що згідно проведенного ним дослідження транспортного засобу марки « Ауді 80», реєстраційний номер НОМЕР_2, вартість матеріального збитку, завданого власнику вказаного автомобіля, в результаті його пошкодження, станом на 23 квітня 2008 року становить 19884 грн 11 коп.
Таким чином, вищевказана дорожньо-транспортна пригода сталася з вини особи, цивільно-правова відповідальність якої не була застрахована в ЗАТ »УСК »Княжа» по договору страхування № ВВ/3935037 від 26 березня 2008 року.
Тому, згідно із п.32.1, ст.32 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» ЗАТ »УСК »Княжа» не має правових підстав для виплати страхового відшкодування по даному випадку.
За таких обставин, суд приходить до переконання, що позов слід задоволити частково, стягнувши з відповідача ОСОБА_3 в користь позивачки ОСОБА_1 19884 грн. 11 коп. матеріальної шкоди, завданої пошкодженням транспортного засобу внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та 1000 грн. 00 коп. судових витрат, з яких: 500 грн. 00 коп. - оплата послуг спеціаліста, 450 грн. 00 коп. пов'язаних з допомогою адвоката.
У решті позовних вимог - відмовити, у зв'язку з їх безпідставністю.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 10, 60, 61, 179, 226 ЦПК України, ст. ст. 1187 Цивільного кодексу України, ст. 16 Закону України «Про страхування», ст.ст. 1, 15 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» , суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задоволити частково.
Стягнути з відповідача ОСОБА_3 в користь позивачки ОСОБА_1 19884 грн. 11 коп. матеріальної шкоди, завданої пошкодженням транспортного засобу внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та 1000 грн. 00 коп. судових витрат, з яких: 500 грн. 00 коп. - оплата послуг спеціаліста, 450 грн. 00 коп. пов'язаних з допомогою адвоката.
У решті позовних вимог - відмовити, у зв'язку з їх безпідставністю.
Заява про перегляд заочного рішення може бути подана відповідачем протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Заочне рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги.
Заява про апеляційне оскарження або апеляційна скарга може бути подана протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Апеляційного суду Тернопільської області через Теребовлянський районний суд.
Суд | Теребовлянський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2008 |
Оприлюднено | 15.05.2010 |
Номер документу | 9221542 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Теребовлянський районний суд Тернопільської області
Малярчук В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні