УХВАЛА
20 жовтня 2020 року
м. Київ
Справа № 916/219/16
Провадження № 12-75зг20
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Власова Ю. Л.,
суддів Антонюк Н. О., Анцупової Т. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Уркевича В. Ю.,
перевірила матеріали скарги Селянського (фермерського) господарства Світанок на неоднакове застосування норм Одеським апеляційним господарським судом по справі № 916/219/16
за позовом Селянського (фермерського) господарства Світанок
до: 1) Першого Приморського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції, 2) Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів - Публічного акціонерного товариства Імексбанк ,
про стягнення 140 801,06 грн, та
ВСТАНОВИЛА:
Рішенням Господарського суду Одеської області від 10 квітня 2019 року позов Селянського (фермерського) господарства Світанок (далі - СГ Світанок ) задоволено, стягнуто на його користь з державного бюджету України 91 633,50 грн, три проценти річних та інфляційні втрати у розмірі 49 167,56 грн, а також 2 120,00 грн судового збору.
Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 23 вересня 2019 року рішення Господарського суду Одеської області від 10 квітня 2019 року у справі скасовано, у позові СГ Світанок відмовлено.
Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду (далі - Касаційний господарський суд) від 27 листопада 2019 року відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою СГ Світанок на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 23 вересня 2019 року з підстав, передбачених пунктом 2 частини третьої статті 287 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України); касаційну скаргу та додані до неї документи повернуто скаржнику.
Ухвала мотивована тим, що предметом касаційного оскарження є стягнення коштів у розмірі, що не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тому справа є малозначною згідно з приписами ГПК України. При цьому, обґрунтування наявності підстав, передбачених підпунктами а - г пункту 2 частини третьої статті 287 ГПК України щодо права касаційного оскарження в малозначних справах, скаржником не наведено.
12 жовтня 2020 року СГ Світанок звернулось до Великої Палати Верховного Суду із скаргою на неоднакове застосування норм Одеським апеляційним господарським судом у справі № 916/219/16. Заявник просить відкрити провадження, прийняти рішення відповідно до чинного законодавства.
Перевіривши скаргу СГ Світанок , Велика Палата Верховного Суду зазначає про таке.
Відповідно до частини другої статті 6 і частини другої статті 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України та зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який здійснює правосуддя як суд касаційної інстанції. У складі Верховного Суду діють, зокрема, Касаційний господарський суд і Велика Палата Верховного Суду (частина перша та пункт 2 частини другої статті 36, пункти 1, 3 частини другої статті 37 Закону України від 2 червня 2016 року № 1402-VIII Про судоустрій і статус суддів ).
Відповідно до статті 286 ГПК України судом касаційної інстанції у господарських справах є Верховний Суд. Право касаційного оскарження та судові рішення, які можуть бути оскаржені в касаційному порядку, визначені у статті 287 ГПК України.
Правила відкриття касаційного провадження визначено статтями 292-298 ГПК України, вміщеними в параграфі 2 Відкриття касаційного провадження глави 2 Касаційне провадження цього Кодексу. Так, стаття 294 ГПК України встановлює, що за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Випадки, коли розгляд справи в межах господарського судочинства здійснюється Великою Палатою Верховного Суду, визначено частиною п`ятнадцятою статті 32, частинами третьою-шостою статті 302, частиною шостою статті 321, підпунктами 2, 5, 7 пункту 1 розділу ХІ Перехідні положення ГПК України. Підстави для передачі справи на розгляд Великої Палати, передбачені статтею 302 ГПК України.
Відповідно до змісту частин першої-четвертої статті 303 ГПК України питання про передачу справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду вирішується судом за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи і таке питання може бути вирішене до прийняття постанови судом касаційної інстанції. Про передачу справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду суд постановляє ухвалу із викладенням мотивів необхідності відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у рішенні, визначеному в частинах першій - четвертій статті 302 цього Кодексу, або із обґрунтуванням підстав, визначених у частинах п`ятій або шостій статті 302 цього Кодексу.
Підстави і порядок передачі та перегляду судових рішень Великою Палатою Верховного Суду, встановлені статтями 302, 303 ГПК України, є вичерпними. З наведених норм права вбачається, що Велика Палата Верховного Суду розглядає господарську справу в касаційному порядку з підстав, встановлених частинами третьою-шостою статті 302 ГПК України, у разі передачі такої справи на її розгляд ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.
Тобто, питання прийняття касаційної скарги та відкриття касаційного провадження, а також питання передачі господарської справи на розгляд до Великої Палати Верховного Суду віднесені до повноважень Касаційного господарського суду.
Як було зазначено вище, ухвалою Касаційного господарського суду від 27 листопада 2019 року відмовлено СГ Світанок у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою СГ Світанок на постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 23 вересня 2019 року.
Велика Палата Верховного Суду як суд касаційної інстанції не наділена повноваженнями щодо перевірки обґрунтованості та законності ухвал суду тієї ж касаційної інстанції або перегляду рішень судів першої та апеляційної інстанції без вирішення судом, який розглядає справу в касаційному порядку, питання про передачу справи на її розгляд.
Ураховуючи наведене й керуючись статтями 6, 19 Конституції України, статтями 302-303, 321 ГПК України, Велика Палата Верховного Суду
УХВАЛИЛА:
1. Відмовити у прийнятті до розгляду Великою Палатою Верховного Суду скарги Селянського (фермерського) господарства Світанок на неоднакове застосування норм Одеським апеляційним господарським судом у справі № 916/219/16.
2. Скаргу Селянського (фермерського) господарства Світанок та додані до неї матеріали повернути заявнику.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Ю. Л. Власов Судді: Н. О. Антонюк О. С. Золотніков Т. О. Анцупова В. С. Князєв С. В. Бакуліна Л. М. Лобойко В. В. Британчук О. Б. Прокопенко М. І. Гриців В. В. Пророк Д. А. Гудима Л. І. Рогач В. І. Данішевська В. Ю. Уркевич Ж. М. Єленіна
Суд | Велика палата Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 20.10.2020 |
Оприлюднено | 10.11.2020 |
Номер документу | 92731972 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Велика палата Верховного Суду
Власов Юрій Леонідович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні