Справа № 639/3323/20
Провадження №1-кс/639/2671/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2020 року м. Харків
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Харкова ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Харкова клопотання прокурора Новобаварського відділу Харківської місцевої прокуратури №2 ОСОБА_3 про продовження строку досудового розслідування,-
ВСТАНОВИВ:
До Жовтневого районного суду м. Харкова надійшло клопотання прокурора Новобаварського відділу Харківської місцевої прокуратури №2 ОСОБА_3 , про продовження строку досудового розслідування по кримінальному провадженню №42019221080000150 від 21.05.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 321 КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що СВ Новобаварського ВП ГУНП в Харківській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42019221080000150 від 21.05.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 321 КК України.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у вказаному кримінальному провадженні здійснює Харківська місцева прокуратура №2 Харківської області.
Досудовим розслідуванням встановлено, що на території м.Харкова (в тому числі Новобаварського району) та Харківського району посадові особи ТОВ «Глобал-Агротрейд» (код ЄДРПОУ 39566560) та ТОВ «ДженерікКомпані» (код ЄДРПОУ 41228822) організували незаконну діяльність з виготовлення (фасування), зберігання та реалізації контрафактних пестицидів та агрохімікатів на основі діючих хімічних речовин («Імідаклоприд», «Тіаклоприд», «Тіаметоксам», «Клотіанідин», «Фіпроніл» та ін.) виробництва Китайської Народної Республіки, які відноситься згідно ВООЗ (всесвітня організація охорони здоров`я) до отруйних речовин (2 та 3 клас токсичності).
Також, встановлені посадові особи ТОВ «Глобал-Агротрейд» та ТОВ «ДженерікКомпані», які є організаторами зазначеної протиправної діяльності, а саме: директор та засновник підприємства: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , засновники підприємства: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 .
Пестициди та агрохімікати фасуються за вказівками ОСОБА_6 та ОСОБА_4 невстановленими особами (з числа родичів та друзів) під маркуванням російської продукції та під виглядом відомих світових та українських брендів «Сингента», «Байєр», «Дюпон», «Укравіт», «ВассмаКемікал», «Сімейний Сад» та інші. Такими препаратами є: інсектициди «Актара», «Енжіо» (виробник та правовласник торгової марки «Сингента»), «АТОжук» (виробник та правовласник торгової марки «Укравіт»), «Децис», «Прованто» (виробник та правовласник торгової марки «Байєр»), протруйники: «Селест Стоп» та «Максим» (правовласник торгової марки «Сингента»), «Престиж» (правовласник торгової марки «Байєр»), гербіциди: «Гезагад», «Ураган» (правовласник торгової марки «Сингента»), «Зенкор» (правовласник торгової марки «Байєр»), «Тітус» (правовласник торгової марки «Дюпон»), фунгіциди: «Квадріс», «Ридомил», «Хорус» (правовласник торгової марки «Сингента») та невстановлені препарати: «Чистий сад», «Колорад», «Корадо», «Терана», та інші.
Наявна інформація в Державному реєстрі пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні за ТОВ «Глобал-Агротрейд» зареєстровано лише один препарат: інсектицид «КЛОТІ-200, КС., та на інші хімічні препарати відсутні реєстраційні посвідчення, які видаються Міністерством екології та природній ресурсів України.
Виготовлена хімічна продукція зберігається у житлових приміщеннях та приміщеннях, які не відповідають санітарним нормам та призводить до нанесення шкоди навколишньому природному середовищу та здоров`ю людей.
Також, встановлено, що вказана діяльність здійснюється в порушення вимог чинного природоохоронного законодавства України.
Зокрема, встановлено, що у ТОВ «Глобал-Агротрейд» та ТОВ «ДженерікКомпані» відсутні дозвільні документи, які видаються Департаментом екології та природних ресурсів Харківської облдержадміністрації (дозвіл на викиди в атмосферне повітря, декларації про відходи, тощо) на провадження вказаною діяльністю.
Крім цього, з метою запобігання нанесення шкоди довкіллю, забезпечення екологічної безпеки, охорони довкілля, раціонального використання і відтворення природних ресурсів, у процесі провадження господарської діяльності, яка має значний вплив на довкілля, у ТОВ «Глобал-Агротрейд» та ТОВ «ДженерікКомпані» (відносяться до Першої категорії видів планованої діяльності та об`єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля і підлягають оцінці впливу на довкілля), в порушення Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», відсутні висновки з оцінки впливу на довкілля.
Отримана інформації в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Харківській області свідчить, що відповідно до Реєстру видачі посвідчень та допусків на право роботи з пестицидами та агрохімікатами по Харківській області в червні 2019 року ТОВ «Глобал-Агротрейд» видано посвідчення та допуски на 9 осіб. При цьому, фактично вказані особи не проходили спеціальну підготовку та навіть не відвідували ГУ Держпродспоживслужби в Харківській області, а для пакування задіяні понад 20 осіб, які не мають відповідних посвідчень та допусків.
Згідно отриманих даних з податкових органів на ТОВ «Глобал-Агротрейд»офіційно працевлаштовано 13 осіб та встановлено, що за 2019-2020 роки закуплено товарів та послуг на 235 тис. грн. (банки, плівка, картон, наліпки, експертиза продукції, тощо), реалізовано на понад 1,075 тис. грн. (готова продукція - інсектицидні засоби «GLOBAL» - гель, шашки, мілки, тощо).
На ТОВ «ДженерікКомпані» працевлаштовано 2 особи, за 2017-2020 закуплено у ТОВ «Глобал-Агротрейд» та реалізовано лише інсектицидний засіб «GLOBAL» (гель) на загальну суму 45,3 тис. грн.
Водночас, встановлено, що за 2017-2020 роки у ТОВ «Глобал-Агротрейд» та ТОВ «ДженерікКомпані» відсутній приход (закупівля) хімічних речовин (діюча речовина), з яких в подальшому фасується продукція, що свідчить про «тіньове» походження отруйних хімічних речовин.
Крім того, встановлено, що за транспортування, зберігання та реалізацію виробленої контрафактної хімічної продукції за вказівками ОСОБА_6 та ОСОБА_4 відповідальний ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_4 , користується транспортним засобом: VOLKSWAGEN TRANSPORTER, синього кольору, 2003 року випуску, д.н.з. НОМЕР_1 (належить ОСОБА_8 ), на якому здійснює перевезення отруйної хімічної речовини без відповідних дозволів. Також, ОСОБА_7 щотижнево неофіційно виплачує заробітну платню за виробництво (фасування) хімічних препаратів.
Допитаний в якості свідка ОСОБА_9 повідомив, що у нього є земельна ділянка, розташована в Харківському районі, де він займається вирощуванням різного роду овочів і плодово-ягідних. З метою отримання і збереження врожаю, ним застосовуються різного роду засоби захисту рослин від шкідників і негативних погодних факторів. Для цього він купує необхідні препарати в торгових точках по продажу хімічних засобів захисту рослин, розташованих на території міста Харкова (в основному на території ТЦ «Барабашово»). Періодично він купує продукцію відомих у світі фірм, таких як «Байєр», «Сингента», «Дюпон» та інші. За порадою свого сусіда він поїхав на ринок «Барабашово» і знайшов місце (продаж з машини VOLKSWAGEN синього кольору, номер НОМЕР_2 , серії він не пам`ятаю), де знайомий його сусіда, ОСОБА_10 , здійснює реалізацію засобів захисту рослин. Там він придбав засоби для захисту рослин: кілька флаконів протруйника «Престиж» ТМ «Байєр» та пару пачок інсектициду «Актара» ТМ «Сингента» та «Регент» ТМ «БАСФ». При цьому він заплатив готівкою, але ніяких чеків, або розрахункових документів від продавців не отримав. Поцікавившись про якість цієї продукції, так як є багато підробок, ОСОБА_10 відповів, що за якість переживати не потрібно, так як він тривалий час працює на фірму Глобал-Агротрейд, яка начебто продає цю продукцію у великих обсягах на території України.
Таким чином, ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 створена злочинна схема з виробництва, зберігання, перевезення та продажу хімічних речовин сільськогосподарського призначення, які містять в своєму складі отруйні компоненти (пестициди та агрохімікати), шляхом: фасування та подальшого маркування товару під виглядом відомих брендів; продаж таких фальсифікованих пестицидів та агрохімікатів; здійснення діяльності з продажу отруйних речовин без передбаченого законом дозволу (допуску); маскування фінансово-господарських операцій з продажу не сертифікованих, фальсифікованих товарів сільськогосподарського призначення без складання відповідних первинних фінансово-господарських документів та з приховуванням реального стану справ від контролюючих органів; здійснення такої діяльності поза державним контролем, що створює загрозу заподіяння шкоди, як навколишньому природному середовищі так і людям; отримання та вивід грошових коштів у спосіб, що суперечить вимогам податкового законодавства.
Під час досудового розслідування у нежилих приміщення, а саме, за адресами, Харківська область, Харківський район, смт.Бабаї, провулок Ранковий (колишня назва Комсомольський), буд.3-а,Харківська область, Харківський район, смт.Бабаї, провулок Ранковий (колишня назва Комсомольський), буд.3-б, Харківська область, Харківський район, смт.Бабаї, провулок Ранковий (колишня назва Комсомольський), буд.3-д,Харківська область, Харківський район, смт.Бабаї, провулок Ранковий (колишня назва Комсомольський), буд.3-г, у приміщенні гаражного боксу № НОМЕР_3 , який розташований праворуч гаражного боксу № НОМЕР_4 на території гаражного кооперативу «Родничок» за адресою: м.Харків, вул.Академіка Павлова, 269, Харківська область, м.Харків, вул.Плиткова, буд.1-д, у нежитловій будівлі літ. «К-1», за адресою Харківська область, Харківський район, смт.Покотилівка, вул.Грушевського (колишня Піонерська), буд 47, а також в автомобілі марки VOLKSWAGENTRANSPORTER, синього кольору, 2003 року випуску, д.н.з. НОМЕР_1 , проведено обшуки, в ході яких виявлено та вилучено предмети, що мають значення для кримінального провадження.
Згідно висновку судової експертизи №13/2/150СЕ-20 від 31.08.2020 за результатами судової експертизи дослідження матеріалів речовин та виробів, за експертною спеціальністю 8.15 «Дослідження сильнодіючих та отруйних лікарських засобів» виявлені під час проведення обшуків речовини містять у своєму складі ацетамід, ацетаміприд, бродифакум, імідоклоприд, імідазол, метрибузин, циперметрин, є пестицидами.
Згідно з Гігієнічною класифікацією пестицидів за ступенем небезпечності циперметрин відноситься до 2 та 3 класу небезпечності. За ступенем впливу на організм людини відносяться до отруйних (токсичних) речовин та враховуючи факт державної реєстрації пестицидів як небезпечного фактору у ДП «Комітет з питань гігієнічного регламентування МОЗ України», а також класифікацією пестицидів, як небезпечних вантажів, надані на експертизу речовини відносяться до сильнодіючих біологічно активних речовин отруйної (токсичної) дії для живих біологічних організмів.
Згідно з Гігієнічною класифікацією пестицидів за ступенем небезпечності ацетаміприд, імідаклоприд, бродіфакум, імідазол, метрибузин відносяться до 3 класу небезпечності. За ступенем впливу на організм людини відносяться до отруйних (токсичних) речовин.
Однак, незважаючи на те, що на теперішній час проведено значний обсяг слідчих та процесуальних дій, на теперішній час відсутні підстави для прийняття остаточного процесуального рішення по кримінальному провадженню.
Так,зметою прийняття остаточного процесуального рішення по кримінальному провадженню необхідно виконати призначити та провести повторні та додаткові судові експертизи, зокрема судову експертизу дослідження матеріалів речовин та виробів, за експертною спеціальністю 8.15 «Дослідження сильнодіючих та отруйних лікарських засобів»; встановити та допитати в якості осіб, яким відома інформація щодо вчинення даного злочину, зокрема, серед працівників складу та нежитлових приміщень, де зберігались отруйні та сильнодіючі речовини, допитати в якості свідків понятих, які брали участь під час проведення обшуків, зібрати матеріали, які характеризують осіб, можливо причетних до вчинення даного злочину, провести інші слідчі та процесуальні дії, що мають значення для даного кримінального провадження. Результати проведення вказаних слідчих та процесуальних дій мають суттєве значення для встановлення істини у кримінальному провадженні, однак їх отримання потребує додаткового часу.
Водночас, згідно п.3 ч.1 ст.219 КПК України строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить вісімнадцять місяців у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Правова кваліфікація даного кримінального провадження ч.4 ст.321 КК України.
Згідно вимог ч.5 ст.12 КК України Тяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше двадцяти п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше десяти років.
Отже, вказане кримінальне провадження відноситься до тяжких злочинів, а досудове розслідування з моменту внесення відомостей до ЄРДР становить 18 місяців.
Крім того, під час досудового розслідування жодній особі про підозру не повідомлено.
Строк досудового розслідування даного кримінального провадженнязакінчується 21.11.2020
На підставі викладеного та враховуючи той факт, що у кримінальному провадженні необхідно провести ряд слідчих та процесуальних дій, для проведення яких необхідний значний проміжок часу, прокурор проситьпродовжитистрок досудового розслідування у кримінальному провадженні №42019221080000150 від 21.05.2019 до 12 (дванадцяти) місяців, тобто до 21 листопада 2021 року.
У судове засідання прокурорне з`явився, про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлявся своєчасно та належним чином, прокурором до суду надано заяву про проведення судового засідання без його участі, доводи клопотання прокурор підтримує у повному обсязі.
Вивчивши доводи клопотання та дослідивши надані до суду матеріали кримінального провадження, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Судовим розглядом встановлено, що в провадженні СВ Новобаварського ВП ГУ НП в Харківській області перебуває кримінальне провадження №42019221080000150 від 21.05.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 321 КК України.
Строк досудового розслідування по зазначеному кримінальному провадженню закінчується 21.11.2020 року, однак закінчити досудове розслідування до вказаного строку не представилось можливим.
Згідно з ч.1 ст.294 КПК України,якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.295-1 КПК України, у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Згідно з ч.4ст.295-1 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про продовження строку досудового розслідування до повідомлення особі про підозру у разі його протиправності та необґрунтованості.
В поданому клопотанні прокурором доведено, що досудове розслідування кримінального правопорушення до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці 2 частини 1 статті 219 КПК України, враховуючи не встановлення осіб, які вчинили правопорушення, та необхідність проведення ряду слідчих дій, для проведення яких необхідний значний проміжок часу, тому слідчий суддя приходить до висновку про необхідністьпродовження строку досудового розслідування до 12 (дванадцяти) місяців, у зв`язку з чимклопотання прокурора є законним, обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Згідно з ч.9 ст.295-1 КПК України, ухвала слідчого судді, прийнята за результатами розгляду клопотання про продовження строку досудового розслідування, оскарженню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись вимогами ст.ст.294, 295-1, 309, 372 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання прокурора Новобаварськоговідділу Харківськоїмісцевої прокуратури№2 ОСОБА_3 про продовженнястроку досудовогорозслідування задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за№42019221080000150 від 21.05.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 321 КК України, до 12 (дванадцяти) місяців, тобто до 21 листопада 2021 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Жовтневий районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 18.11.2020 |
Оприлюднено | 13.02.2023 |
Номер документу | 92937828 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку досудового розслідування |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні