ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/7284/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2020 року
м. Львів, вул. Чоловського, 2
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Грень Н.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "БФ Кепітал" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
09.09.2020 на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю "БФ Кепітал" місцезнаходження:79026, м. Львів, вул. Івана Рубчака, буд. 37, кв. 20, ЄДРПОУ 38558323 до Державної податкової служби України місцезнаходження:04053, м. Київ, Львівська площа, 8, ЄДРПОУ 43005393, Головного управління ДПС у Львівській області місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ 43143039, з вимогами:
1) визнати протиправними та скасувати наступні рішення Головного управління ДПС у Львівській області:
- рішення Головного управління ДПС у Львівській області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.07.2020 № 1687270/38558323;
- рішення Головного управління ДПС у Львівській області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.07.2020 №1703733/38558323;
- рішення Головного управління ДПС у Львівській області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.07.2020 №1703734/38558323;
- рішення Головного управління ДПС у Львівській області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21.07.2020 № 1753238/38558323;
- рішення Головного управління ДПС у Львівській області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 27.08.2020 № 1872227/38558323;
- рішення Головного управління ДПС у Львівській області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 27.08.2020 № 1872228/38558323;
- рішення Головного управління ДПС у Львівській області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 27.08.2020 № 1872229/38558323;
- рішення Головного управління ДПС у Львівській області про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №1854377/38558323 від 20.08.2020.
2) Зобов`язати Головне управління ДПС у Львівській області врахувати таблицю даних платника податку на додану варіть ТОВ "БФ Кепітал" від 17.08.2020;
3) Зобов`язати Державну податкову службу України вчинити дії щодо реєстрації (зареєструвати) в Єдиному державному реєстрі податкових накладних датою їх подачі наступні податкові накладні:
- податкова накладна №2 від 01.06.2020;
- податкова накладна №5 від 03.06.2020;
- податкова накладна №13 від 15.06.2020;
- податкова накладна №14 від 16.06.2020;
- податкова накладна №1 від 01.07.2020;
- податкова накладна №10 від 02.07.2020;
- податкова накладна №6 від 02.07.2020;
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що не зважаючи на дотримання позивачем усіх вимог щодо формування та реєстрації податкових накладних, реальність господарських операцій позивача з його контрагентами, податкові накладні №2 від 01.06.2020, №5 від 03.06.2020, №13 від 15.06.2020, №14 від 16.06.2020, № 1 від 01.07.2020, № 10 від 02.07.2020, № 6 від 02.07.2020 не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних, з незалежних від позивача обставин. Вказане свідчить про протиправність рішень про відмову в реєстрації податкових накладних, необхідність їх скасування та для відновлення порушених прав позивача необхідність зобов`язати відповідача 2 зареєструвати відповідні податкові накладні. Крім того, позивач вказав на те, що направив до контролюючого органу Таблиці даних платника, за результатом розгляду яких комісією прийнято рішення про їх неврахування. Оскаржувані рішення позивач вважає необґрунтованими, прийнятими з порушенням норм законодавства та без дослідження наданих позивачем документів та пояснень. У зв`язку з викладеним, позивач звернувся із цим позовом до суду.
05.10.2020 за вх. №50762 від представника відповідача 1-Головного управління ДПС у Львівській бласті надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач вказав, що відповідно до квитанцй про реєстрацію податкової накладної зазначено про зупинення реєстрації податкових накладних, оскільки код УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари і послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції. Контролюючим органом запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК, для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивач подав відповідні пояснення та копії документів щодо податкових накладних. При цьому, позивач до позовної заяви долучає більший обсяг документів, ніж надано контролюючому органу для прийняття рішення.
Відповідачем відмовлено у реєстрації податкових накладних з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт/послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Відповідачі вважають рішення правомірними, прийнятими у порядку та спосіб, передбачені чинним законодавством. Також, відповідач зазначив, що Комісією ГУ ДПС у Львівській області №1854377/38558323 від 20.08.2020 року, прийняте рішення про неврахування Таблиці даних платника податку на додану вартість у зв`язку з наявністю у контролюючого органу інформації, що свідчить про здійснення платником податку ризикових операцій, а також виявлення невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявними у платника податку основними засобами. Таким чином, у ГУ ДПС у Львівській області були законні підстави для прийняття рішення про відмову у реєстрації спірних податкових накладних, а також рішень про неврахування Таблиці даних платника податку на додану вартість, тому такі, на думку відповідача, є правомірними.
Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Ухвалою судді від 11.09.2020 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін.
Ухвалою від 07.10.2020 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою від 07.10.2020 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ТОВ "БФ КЕПІТАЛ" зареєстроване як юридична особа 18.01.2013, ідентифікаційний код юридичної особи 38558323,
Позивач також є платником податку на додану вартість, що підтверджується витягом з реєстру платників податку на додану вартість №1913044500096.
Основним видом економічної діяльності позивача є діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами (КВЕД 46.18).
1) Між позивачем - ТОВ "БФ КЕПІТАЛ" та ПП Бостар укладено Договір поставки №03/04 від 03.04.2020.
ПП Бостар здійснює оплату вартості товару (партії поставки) протягом 60 днів з моменту отримання товару (п. 3.3. Договору).
Товар передається за адресою: м. Львів, вул. Городоцька, 207 (п. 5.4. Договору).
Товар передається за адресою знаходження складу, який позивач орендує відповідно до Договору суборенди складського приміщення №06-01/2020 від 06.01.2020.
На виконання умов Договору №03/04, позивач 01.06.2020 здійснив поставку: Фарба АК-511 біла Спринтер для горизонтальної розмітки автомобільних доріг у кількості 17 568 кг на суму 570 960, 50 грн (без ПДВ); Мікрокульки скляні світлоповертальні СШ-ОАФГ 100-600 у кількості 3 000 кг на суму 40 350, 00 грн (без ПДВ).
Товар, який позивач передав на користь ПП Бостар , раніше придбаний Позивачем у Іноземного підприємства Стім Україна на підставі Договору поставки №090420 від 09.04.2020.
Того ж дня, 01.06.2020 позивач відповідно до приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (за правилом першої події) склав податкову накладну №2 та скерував її для реєстрації в Єдиний реєстр податкових накладних /т .1 а.с. 15/.
Згідно з квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 30.06.2020. Документ прийнято. Реєстрацію зупинено. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 01.06.2020 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 7018, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних /т. 1 а.с.17/.
30.06.2020 позивач скерував відповідачу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
У такому повідомленні вказано, що ТОВ "БФ Кепітал" реалізувало товар ПП Бостар (ЄДРПОУ) за видатковою накладною №1-06-01 від 01.06.2020. на суму 733572,00 грн в т. ч. ПДВ-122262,00 грн., у зв`язку з чим була складена податкова накладна №2 від 01.06.2020 Поставка товару здійснюється згідно договору Поставки №03/04 від 03.04.2020. Даний товар придбавається у платника ПДВ-Іноземне підприємство Стім України (дог. №090420 від 09.04.2020), що має відображення у ЄРПН. Документи, що розкривають більш детальний зміст операції додаються /т. 1 а.с.33/.
Так, додатками до вказаних пояснень є: Виписка про реєстрацію юридичної особи позивача; Інформаційна довідка про підприємство Позивача; Договір поставки №03/04 від 03.04.2020 (договір з ПП Бостар ); видаткова накладна №1-06-01 від 01.06.2020; податкова накладна №2 від 01.06.2020; Таблиця даних платника податку на додану вартість позивача; Договір поставки №090420 від 09.04.2020 (договір з ІП Стім Україна );
Рішенням про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1687270/38558323 від 02.07.2020, відмовлено у реєстрації податкової накладної №2 від 01.06.2020, у зв`язку з ненаданням платником податків:
- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних;
- розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків /т. 1 а.с. 18/.
Не погоджуючись із таким рішенням позивач 06.07.2020 подав скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1687270/38558323 від 02.07.2020, однак рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 14.07.2020 №34120/38558323/2 скаргу залишено без задоволення, та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін /т .1 а.с. 32/.
2) Між позивачем - ТОВ "БФ КЕПІТАЛ" та ТОВ ТБД укладено Договір поставки матеріалів №02/070420 від 07.04.2020.
Асортимент, найменування, кількість та ціна за відповідну одиницю виміру визначається сторонами у видаткових накладних (п. 1.2. Договору).
Між позивачем та ТОВ ТБД укладено Додаткову угоду від 04.05.2020 до Договору №02/070420.
На виконання умов додаткової угоди позивач 01.06.2020 здійснив поставку на умовах EXW (Ex Works, або Франко завод): Фарба АК-511 біла Спринтер для горизонтальної розмітки автомобільних доріг у кількості 14 784 кг на суму 924 000, 00 грн (без ПДВ); Мікрокульки скляні світлоповертальні СШ-ОАФГ 100-600 у кількості 2 000 кг на суму 70 000, 00 грн (без ПДВ)
Відповідно до умов поставки EXW (Ex Works, або Франко завод), транспортування та навантаження Товару покладається на покупця- ТОВ ТБД .
Товар, який позивач передав на користь ТОВ ТБД , раніше придбаний Позивачем у Іноземного підприємства Стім Україна на підставі Договору поставки №090420 від 09.04.2020.
03.06.2020 позивач відповідно до приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (за правилом першої події) склав податкову накладну №5 та скерував її для реєстрації в Єдиний реєстр податкових накладних /т .1 а.с. 41/.
Згідно з квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 26.06.2020. Документ прийнято. Реєстрацію зупинено. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 03.06.2020 №5 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 7018, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних /т. 1 а.с.43/.
01.07.2020 позивач скерував відповідачу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
У такому повідомленні вказано, що ТОВ "БФ Кепітал" реалізувало товар ТзОВ ТБЖ за видатковими накладними №3-06-1 від 03.06.2020 на суму 1192800,00 грн, в т.ч. ПДВ 198800,00 грн, у зв`язку з чим була складена податкова накладна №5 від 03.06.2020. Поставка товару здійснюється згідно договору поставки №02/070420 від 07.04.2020. Даний товар придбавається у платника ПДВ - Іноземне підприємство Стім Україна, що має відображення у ЄРПН. Документи, що розкривають більш детальний зміст операції додаються. /т. 1 а.с.46/.
Так, додатками до вказаних пояснень є: Виписка про реєстрацію юридичної особи позивача; Інформаційна довідка про підприємство позивача; Договір поставки №02/070420 від 07.04.2020 (договір з ТОВ ТБД ); Видаткова накладна №3-06-01 від 03.06.2020; Податкова накладна №5 від 03.06.2020; Таблиця даних платника податку на додану вартість позивача; Договір поставки №090420 від 09.04.2020 (договір з ІП Стім Україна ).
Рішенням про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1703733/38558323 від 07.07.2020, відмовлено у реєстрації податкової накладної №2 від 01.06.2020, у зв`язку з ненаданням платником податків:
- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних;
- розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків /т. 1 а.с. 44-45/.
Не погоджуючись із таким рішенням позивач 09.07.2020 подав скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №№1703733/38558323 від 07.07.2020, однак рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.07.2020 №35855/38558323 скаргу залишено без задоволення, та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін /т .1 а.с. 75/.
3) Між Позивачем - ТОВ "БФ КЕПІТАЛ" та ТОВ Віндер укладено Договір поставки матеріалів №01/080320 від 18.03.2020.
Асортимент, найменування, кількість та ціна за відповідну одиницю виміру визначається сторонами у видаткових накладних (п. 1.2. Договору).
На виконання умов Договору №01/080320, позивач 15.06.2020 здійснив поставку: Мікрокульки скляні світлоповертальні СШ-ОАФГ 100-600 у кількості 1 000 кг на суму 14 800, 00 грн, разом із ПДВ на суму: 17 760, 00.
Товар, який Позивач передав на користь ТОВ Віндер , раніше придбаний Позивачем у Іноземного підприємства Стім Україна на підставі Договору поставки №090420 від 09.04.2020.
15.06.2020 позивач відповідно до приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (за правилом першої події) склав податкову накладну №13 та скерував її для реєстрації в Єдиний реєстр податкових накладних /т .1 а.с. 79/.
Згідно з квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 25.06.2020. Документ прийнято. Реєстрацію зупинено. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 15.06.2020 №13 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 7018, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних /т. 1 а.с.81/.
01.07.2020 позивач скерував відповідачу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
У такому повідомленні вказано, що ТОВ "БФ Кепітал" реалізувало товар ТзОВ Віндер за видатковою накладною №15-06-02 від 15.06.2020 на суму 17760,00 грн в т. ч. ПДВ 2960,00 грн, у зв`язку з чим була складена податкова накладна №13 від 15.06.2020. Поставка товару здійснюється згідно договору поставки №01/080320 від 18.03.2020. Даний товар придбавається у платника ПДВ Стім Україна (договір №090420 від 09.04.2020), що має відображення у ЄРПН. Документи, що розкривають більш детальний зміст операції додаються /т. 1 а.с.84/.
Так, додатками до вказаних пояснень є: Витяг з ЄДРПОУ на позивача; Інформаційна довідка про підприємство позивача; Договір поставки матеріалів №01/080320 від 18.03.2020 (договір з ТОВ Віндер ); Видаткова накладна №15-06-02 від 15.06.2020; Податкова накладна №13 від 15.06.2020; Видаткова накладна №РН-0000062 від 15.06.2020; Таблиця даних платника податку на додану вартість Позивача; Договір поставки №090420 від 09.04.2020 (договір з ІП Стім Україна ).
Рішенням про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1703734/38558323 від 07.07.2020, відмовлено у реєстрації податкової накладної №13 від 15.06.2020, у зв`язку з ненаданням платником податків:
- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних;
- розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків /т. 1 а.с. 82-83/.
Не погоджуючись із таким рішенням позивач 08.07.2020 подав скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1703734/38558323 від 07.07.2020, однак рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.07.2020 №35646/38558323 скаргу залишено без задоволення, та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін /т .1 а.с. 119/.
4) Між позивачем ТОВ "БФ КЕПІТАЛ" та ПП Бостар укладено Договір поставки №03/04 від 03.04.2020.
Найменування (номенклатура, асортимент), кількість та ціна товару визначається у видаткових накладних, що підписуються між Позивачем та ПП Бостар на виконання умов Договору №03/04 (п. 1.1. та п. 1.2. Договору).
ПП Бостар здійснює оплату вартості товару (партії поставки) протягом 60 днів з моменту отримання товару (п. 3.3. Договору).
Товар передається за адресою: м. Львів, вул. Городоцька, 207 (п. 5.4. Договору). Товар передається за адресою знаходження складу, який Позивач орендує відповідно до Договору суборенди складського приміщення №06-01/2020 від 06.01.2020.
На виконання умов Договору №03/04 позивач 01.07.2020 здійснив поставку: Фарба АК-511 біла Спринтер для горизонтальної розмітки автомобільних доріг у кількості 15 378 кг на суму 499 785, 50 грн (без ПДВ); Мікрокульки скляні світлоповертальні СШ-ОАФГ 100-600 у кількості 5 000 кг на суму 13 450, 00 грн (без ПДВ).
Товар, який Позивач передав на користь ПП Бостар раніше придбаний Позивач у СООО СТиМ Брест на підставі Договору поставки №01-16/03/2020 UA від 16.03.2020.
Того ж дня, 01.07.2020 позивач відповідно до приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (за правилом першої події) склав податкову накладну №1 та скерував її для реєстрації в Єдиний реєстр податкових накладних /т .1 а.с. 116/.
Згідно з квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 29.07.2020. Документ прийнято. Реєстрацію зупинено. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 01.07.2020 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 7018, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних /т. 1 а.с.43/.
21.08.2020 позивач скерував відповідачу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (ПН№1 та №10).
У такому повідомленні вказано, що письмові пояснення надіслано у додатку 1 /т. 1 а.с.126/.
Так, додатками до вказаних пояснень є: Договір суборенди складського приміщення №06-01/2020 від 06.01.2020 та Акт прийому-передачі об`єкта суборенди за договором суборенди складського приміщення №06-01/2020 від 06.01.2020; Договір поставки №03/04 від 03.04.2020; Видаткова накладна №1-07-02 від 01.07.2020; Видаткова накладна №6-07-02 від 06.07.2020; Договір поставки №01-16/03/2020 UA від 16.03.2020 та специфікація до нього; Митна декларація № UA 209170/2020/043037; ДКД - ЕЕ № UA209170/2020/42785; CMR №2115267; CMR №2115268; Рахунок-фактура (інвойс) №СБUH-002427 від 23.06.2020 Рахунок-фактура (інвойс) №СБUH-002431 від 23.06.2020; Митна декларація № UA 209170/2020/045372; ДКД - ЕЕ № UA209170/2020/45026; CMR №2115282; CMR №2115283; Рахунок-фактура (інвойс) №СБUH-002505 від 01.07.2020; Рахунок-фактура (інвойс) №СБUH-002506 від 01.07.2020.
Рішенням про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1872227/38558323 від 27.08.2020, відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 01.07.2020, у зв`язку з ненаданням платником податків:
- документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (документи, які не надано, підкреслити)
- розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків /т. 1 а.с. 119/.
5) Між Позивачем та ПП Бостар укладено Договір поставки №03/04 від 03.04.2020.
ПП Бостар здійснює оплату вартості товару (партії поставки) протягом 60 днів з моменту отримання товару (п. 3.3. Договору).
Товар передається за адресою: м. Львів, вул. Городоцька, 207 (п. 5.4. Договору). Тобто, товар передається за адресою знаходження складу, який Позивач орендує відповідно до Договору суборенди складського приміщення №06-01/2020 від 06.01.2020.
На виконання умов Договору №03/04, позивач 06.07.2020 здійснив поставку: Фарба АК-511 біла Спринтер для горизонтальної розмітки автомобільних доріг у кількості 11 385 кг на суму 370 012, 50 грн (без ПДВ): Мікрокульки скляні світлоповертальні СШ-ОАФГ 100-у кількості 9 000 кг на суму 121 050, 00 грн (без ПДВ).
Товар, який Позивач передав на користь ПП Бостар , раніше придбаний Позивач у СООО СТиМ Брест на підставі Договору поставки №01-16/03/2020 UA від 16.03.2020.
Відповідно до умов Договору поставки №01-16/03/2020 UA від 16.03.2020, СООО СТиМ Брест поставляє товар Позивачу на умовах поставки СРТ Lviv. (СООО СТиМ Брест власними силами поставляє Товар на склад позивача).
Того ж дня, 06.07.2020 позивач відповідно до приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (за правилом першої події) склав податкову накладну №10 та скерував її для реєстрації в Єдиний реєстр податкових накладних /т .1 а.с121/.
Згідно з квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 29.07.2020. Документ прийнято. Реєстрацію зупинено. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 06.07.2020 №10 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 7018, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних /т. 1 а.с.43/.
21.08.2020 позивач скерував відповідачу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (ПН№1 та №10).
У такому повідомленні вказано, що письмові пояснення надіслано у додатку 1 /т. 1 а.с.126/.
Додатками до вказаних пояснень є: Договір суборенди складського приміщення №06-01/2020 від 06.01.2020 та Акт прийому-передачі об`єкта суборенди за договором суборенди складського приміщення №06-01/2020 від 06.01.2020; Договір поставки №03/04 від 03.04.2020; Видаткова накладна №1-07-02 від 01.07.2020; Видаткова накладна №6-07-02 від 06.07.2020; Договір поставки №01-16/03/2020 UA від 16.03.2020 та специфікація до нього; Митна декларація № UA 209170/2020/043037; ДКД - ЕЕ № UA209170/2020/42785; CMR №2115267; CMR №2115268; Рахунок-фактура (інвойс) №СБUH-002427 від 23.06.2020 Рахунок-фактура (інвойс) №СБUH-002431 від 23.06.2020; Митна декларація № UA 209170/2020/045372; ДКД - ЕЕ № UA209170/2020/45026; CMR №2115282; CMR №2115283; Рахунок-фактура (інвойс) №СБUH-002505 від 01.07.2020; Рахунок-фактура (інвойс) №СБUH-002506 від 01.07.2020.
Рішенням про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1872228/38558323 від 27.08.2020, відмовлено у реєстрації податкової накладної №10 від 06.07.2020, у зв`язку з ненаданням платником податків:
- документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (документи, які не надано, підкреслити)
розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; /т. 1 а.с. 124-125/.
6) Між позивачем та ТОВ СТРОЙДОР укладено Договір поставки матеріалів №02/01/20 від 02.01.2020.
Товар передається за адресою м. Львів, вул. Городоцька, 207 (п. 5.4. Договору). Тобто, товар передається за адресою знаходження складу, який Позивач орендує відповідно до Договору суборенди складського приміщення №06-01/2020 від 06.01.2020.
На виконання умов Договору №02/01/20 позивач 02.07.2020 здійснив поставку: Фарба АК-511 біла Спринтер для горизонтальної розмітки автомобільних доріг у кількості 6 996 кг на суму 249 547, 32 грн (без ПДВ); Мікрокульки скляні світлоповертальні СШ-ОАФГ 100-600 у кількості 3 500 кг на суму 58 345, 00 грн (без ПДВ).
Товар, який Позивач передав на користь ТОВ СТРОЙДОР раніше придбаний Позивачем у СООО СТиМ Брест на підставі Договору поставки №01-16/03/2020 UA від 16.03.2020.
Відповідно до умов Договору поставки №01-16/03/2020 UA від 16.03.2020, СООО СТиМ Брест передає товар на користь Позивача на умовах поставки СРТ Lviv. Тобто, СООО СТиМ Брест власними силами поставляє Товар на склад Позивача, який знаходиться у м. Львів.
Того ж дня, 02.07.2020 позивач відповідно до приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (за правилом першої події) склав податкову накладну №6 та скерував її для реєстрації в Єдиний реєстр податкових накладних /т .1 а.с. 181/.
Згідно з квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 29.07.2020. Документ прийнято. Реєстрацію зупинено. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 02.07.2020 №6 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 7018, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних /т. 1 а.с.183/.
21.08.2020 позивач скерував відповідачу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
У такому повідомленні вказано, що письмові пояснення подані у додатку № 1. /т. 1 а.с.186/.
Так, додатками до вказаних пояснень є: Договір суборенди складського приміщення №06-01/2020 від 06.01.2020 та Акт прийому-передачі об`єкта суборенди за договором суборенди складського приміщення №06-01/2020 від 06.01.2020; Договір поставки матеріалів №02/01/20 від 02.01.2020; Видаткова накладна №2-07-01 від 02.07.2020; Договір поставки №01-16/03/2020 UA від 16.03.2020 та специфікація до нього; Митна декларація № UA 209170/2020/035349; ДКД - ЕЕ № UA209170.2020.35123; CMR №1154264; CMR №1154265; Рахунок-фактура (інвойс) №СБUH-001863 від 27.05.2020; Рахунок-фактура (інвойс) №СБUH-001865 від 27.05.2020; Банківська виписка за 08.07.2020.
Рішенням про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1872229/38558323 від 27.08.2020, відмовлено у реєстрації податкової накладної №6 від 02.07.2020, у зв`язку з ненаданням платником податків:
- документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорту, якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (документи, які не надано, підкреслити)
- розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків /т. 1 а.с. 184-185/.
7) Між позивачем та ТОВ ТБД укладено Договір поставки матеріалів №02/070420 від 07.04.2020.
Асортимент, найменування, кількість та ціна за відповідну одиницю виміру визначається сторонами у видаткових накладних (п. 1.2. Договору).
На виконання умов Договору №01/080320, позивач 16.06.2020 здійснив поставку: Фарба АК-511 біла Спринтер для горизонтальної розмітки автомобільних доріг у кількості 13 860 кг на суму 866 250, 00 грн; Мікрокульки скляні світлоповертальні СШ-ОАФГ 100-600 у кількості 7 000 кг на суму 245 000, 00 грн, разом із ПДВ на суму: 1 333 500, 00.
Товар, який Позивач передав на користь ТОВ ТБД , раніше придбаний Позивачем у Іноземного підприємства Стім Україна на підставі Договору поставки №090420 від 09.04.2020.
Того ж дня, 16.06.2020 позивач відповідно до приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (за правилом першої події) склав податкову накладну №14 та скерував її для реєстрації в Єдиний реєстр податкових накладних /т .1 а.с. 223/.
Згідно з квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.07.2020. Документ прийнято. Реєстрацію зупинено. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 16.06.2020 №14 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 7018, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних /т. 1 а.с.225/.
15.07.2020 позивач скерував відповідачу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
У такому повідомленні вказано, що ТОВ "БФ Кепітал" реалізувало товар ТзОВ ТБД за видатковими накладними №16-06-03 від 16.06.2020 на суму 1333500,00 грн, в т.ч. ПДВ 222250,00 грн, у зв`язку з чим була складена податкова накладна №14 від 16.06.2020. Поставка товару здійснюється згідно договору поставки №02/070420 від 07.04.2020. Даний товар придбавається у платника ПДВ Іноземне підприємство Стім Україна, що має відображення у ЄРПН. Документи, що розкривають більш детальний зміст операції додаються/т. 1 а.с.228/.
Так, додатками до вказаних пояснень є: Витяг з ЄДРПОУ позивача; Інформаційна довідка про підприємство Позивача; Договір поставки матеріалів №02/070420 від 07.04.2020 (договір з ТОВ ТБД ); Видаткова накладна №1-06-01 від 01.06.2020; Податкова накладна №14 від 16.06.2020; Видаткова накладна №РН-0000062 від 15.06.2020; Таблиця даних платника податку на додану вартість Позивача; Договір поставки №090420 від 09.04.2020 (договір з ІП Стім Україна ).
Рішенням про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1753238/38558323 від 21.07.2020, відмовлено у реєстрації податкової накладної №14 від 16.06.2020, у зв`язку з ненаданням платником податків:
- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних;
- розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків /т. 1 а.с. 82-83/.
Не погоджуючись із таким рішенням позивач 30.07.2020 подав скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1753238/38558323 від 21.07.2020, однак рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.08.2020 №40797/38558323/2 скаргу залишено без задоволення, та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін /т .2 а.с. 1/.
Вважаючи рішення про відмову у реєстрації податкових накладних №2 від 01.06.2020, № 5 від 03.06.2020, № 13 від 15.06.2020, №14 від 16.06.2020, №1 від 01.07.2020, №10 від 02.07.2020, №6 від 02.07.2020 протиправними та такими, що порушують його права позивач звернувся до суду із цим позовом.
Вирішуючи справу суд керується таким.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України №2755-VI від 02.12.2010 (далі ПК України).
За правилами підп. "а" та "б" п. 185.1. ст.185 ПК України об`єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Відповідно до підп. "а" п. 187.1. ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п. 188.1 ст.188 ПК України).
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Відповідно до п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 (далі Порядок №1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з п. 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірка наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
Пунктом 13 Порядку №1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні норми містить п. 201.16 статті 201 ПК України, згідно з якою реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин (абзац 10 п. 201.10 ст. 201 ПК України).
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З 01.02.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (далі - Порядок №1165), яка визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.
Відповідно до положень п. 2 Порядку №1165:
- автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
- критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик;
- ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм пп. "а" або "б" п. 185.1 ст. 185, пп. "а" або "б" п. 187.1 ст. 187, абзацу 1 п. 201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов`язку.
Згідно з приписами п. 3 Порядку №1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):
1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;
2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
3) одночасно виконуються такі умови:
загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;
значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою:
D= S/T,
де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами;
T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування;
значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою:
P = Pм х 1,4,
де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування;
Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування.
Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку;
4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.
За приписами п. 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
За правилами пункту 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
У пункті 7 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Згідно з п. 11 Порядку №1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Зі змісту квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних підставою для такого зупинення вказано відповідність п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток №3 до Порядку №1165), підставою для зупинення реєстрації податкових накладних є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Відповідно до пункту 7 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
За правилами пункту 11 Порядку №1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Суд вважає помилковими покликання відповідача на відсутність кодів УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 7018 в таблиці платника податку та те, що обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбаного товару/послуги та обсягу його постачання, оскільки відповідно до п. 12 Порядку №1165, оскільки у матеріалах справи наявна така таблиця та під порядковим номером 17 код згідно з КВЕД 46.18 вказано надання послуг згідно з УКТЗЕД 7018, окрім того, відповідач не надав доказів того, що обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбаного товару/послуги та обсягу його постачання.
Зі змісту Квитанцій з`ясовано, що платнику податків після зупинення реєстрації податкової накладної запропоновано надати: пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/розрахунку коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд зауважує, що у квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних від містять лише загальне формулювання про необхідність надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначених в податковій накладній/розрахунку коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
При цьому, пропозиція надання документів вказана без конкретизації їх переліку, що не відповідає суті предмета розгляду, адже посилаючись на відповідний пункт Критеріїв ризиковості здійснення операцій, комісія регіонального рівня зобов`язана вказати у Квитанції про зупинення реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування в ЄРПН чіткий перелік документів, які необхідні для прийняття рішення.
Формальне зазначення у Квитанціях пропозиції "надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній/розрахунку коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН" є лише дублюванням норми підпункту 3 п. 11 Порядку №1165: "пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації".
Відсутність у Квитанціях чіткого переліку документів, які необхідні контролюючому органу для розгляду питання щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, свідчить про те, що останній надає право/можливість платнику податків надавати документи на власний розсуд, що, в свою чергу, свідчить про те, що контролюючий орган буде позбавлений можливості (не матиме права) не прийняти такі документи/відхилити чи визнати недостатніми.
Пред`явлення контролюючим органом до платника податків загальної вимоги про надання документів без їх конкретизації виключає можливість такого органу в подальшому застосовувати до такого платника податків негативні наслідки, пов`язані із ненаданням певного документа.
Разом з тим, позивачем надано до контролюючого органу пояснення та первинні документи, які дозволяють розкрити зміст операцій, за якими складено податкові накладні.
Наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок №520), яким визначено механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2. Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі комісія регіонального рівня).
Пунктом 3 Порядку №520 визначено, що комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Згідно п. 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
За приписами п. 5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно з п. 6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Пунктом 7 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п.п. 9-13 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За приписами п. 11 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Контролюючий орган підставою для відмови у реєстрації податкових накладних №2 від 01.06.2020, №5 від 03.06.2020, №13 від 15.06.2020, №14 від 16.06.2020, № 1 від 01.07.2020, №10 від 02.07.2020, №6 від 02,07.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних вказав ненадання платником податків копій:
- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити);
- документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством (документи, які не надано, підкреслити);
- розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Щодо розрахункових документів суд зазначає, що відповідно до умов договорів поставки позивача, покупці здійснюють оплату за поставлений товар протягом 60 днів з моменту підписання видаткових накладних. Умова про відтермінування платежу є договірним правом покупців позивача, тому позивач не може вимагати у покупців негайної оплати вартості поставленого товару, оскільки таке буде суперечити умовам укладеного договору.
Між тим, Податковий кодекс України містить імперативну вимогу складати та подавати на реєстрацію податкову накладну з прив`язкою до моменту відвантаження товару (за правилом першої події).
Іншого варіанту дій платника в такій ситуації Податковий кодекс України не передбачає.
Позивач виконав свій обов`язок щодо складення та подання на реєстрацію податкових накладних у строк передбачений Податковим кодексом України.
Щодо ненадання первинних документів, то суд зазначає, що позивач надав відповідачу усі необхідні документи для встановлення факту проведення кожної господарської операції, зокрема письмові пояснення щодо суті господарських операцій; надання договорів з контрагентами (як з постачальниками, так і з покупцями позивача);надання первинних документів - видаткових накладних (в тому числі і на прихід товару).
Щодо документів про підтвердження відповідності продукції, наявність яких передбачена договором/або законодавством, суд зазначає, що ані договором, ані законодавством України не передбачається наявність декларацій відповідності та/або сертифікатів відповідності для товарів які позивач поставляв своїм покупцям.
Отже, контролюючим органом, у даному випадку, жодним чином не здійснювався аналіз наданих позивачем документів на предмет їх належності, а також не враховано надані платником податків пояснення.
Таким чином, правових підстав для винесення оскаржуваних Рішень про відмову у реєстрації податкових накладних №2 від 01.06.2020, №5 від 03.06.2020, №13 від 15.06.2020, №14 від 16.06.2020, № 1 від 01.07.2020, №10 від 02.07.2020, №6 від 02,07.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних не існувало.
Суд також звертає увагу на той факт, що форма Рішення про реєстрацію відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (додаток до Порядку №520) визначає обов`язок комісії регіонального рівня у графі "відмова у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв`язку з ненаданням документів" підкреслити серед переліку документів ті документи, які не надані платником податків.
Оскаржувані від 02.07.2020 № 1687270/38558323; від 07.07.2020 №1703733/38558323; від 07.07.2020 №1703734/38558323; від 21.07.2020 № 1753238/38558323; від 27.08.2020 № 1872227/38558323; від 27.08.2020 № 1872228/38558323; від 27.08.2020 № 1872229/38558323 взагалі не містить жодних підкреслень у даній графі.
Тобто, відповідач 1 формально зазначив причини для відмови у реєстрації податкових накладних №2 від 01.06.2020, №5 від 03.06.2020, №13 від 15.06.2020, №14 від 16.06.2020, № 1 від 01.07.2020, №10 від 02.07.2020, №6 від 02,07.2020 з посиланням на увесь перелік документів, який визначений формою рішення, який, на думку контролюючого органу, не наданий платником податків, що є недопустимим.
Оскаржувані рішення відповідача 1 не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості актів індивідуальної дії, та породжують їх неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов`язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб`єкта владних повноважень.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 23 жовтня 2018 року у справі №822/1817/18 (адміністративне провадження №К/9901/62472/18), від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18 (адміністративне провадження №К/9901/7590/19), від 02 липня 2019 року у справі №140/2160/18 (адміністративне провадження №К/9901/13662/19).
Також, суд критично оцінює доводи відповідача щодо надання більшої кількості документів до позову, ніж до пояснень, які скеровані відповідачам разом із повідомленнями від 30.06.2020, 01.07.2020, 15.07.2020. 21.08.2020, з огляду на те, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.
Своєю чергою, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.
Таким чином, зважаючи на наявність достатніх, з позиції суду, документів для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операцій, та на те, що наданих контролюючому органу документів було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.
Суд вважає, що надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства були достатніми для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод та Протоколи до неї є частиною національного законодавства України відповідно до ст. 9 Конституції України як чинний міжнародний договір, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Ратифікація Конвенції відбулася на підставі Закону України №475/97-ВР від 17.07.1997; Конвенція набула чинності для України 11.09.1997.
За приписами ст. 8 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" №3477-IV від 23.02.2006, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), №37801/97, п.36, від 01.07.2003, яке, відповідно до ч. 1 статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", підлягає застосуванню судами як джерело права, вказано, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
У рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Отже, рішення суб`єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб`єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб`єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо.
При цьому, суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
Водночас, приймаючи рішення або вчиняючи дію, суб`єкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може виявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього суб`єкта, визначених законом.
Прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії вимагає від суб`єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеним законом меті та завданням діяльності, передбачувано, без корисливих прагнень досягти персональної вигоди, привілеїв або переваг через прийняття рішення та вчинення дії.
Таким чином, висновки та рішення суб`єкта владних повноважень можуть ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону.
Як встановлено судом, відповідачем 1 зазначених вище принципів при прийнятті оскаржуваних рішень дотримано не було, що свідчить про його необґрунтованість та безпідставність.
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача про визнання протиправним та скасування рішень Головного управління ДПС у Львівській області від 02.07.2020 № 1687270/38558323; від 07.07.2020 №1703733/38558323; від 07.07.2020 №1703734/38558323; від 21.07.2020 № 1753238/38558323; від 27.08.2020 № 1872227/38558323; від 27.08.2020 № 1872228/38558323; від 27.08.2020 № 1872229/38558323 про відмову у реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, та необхідність її задоволення.
Що ж до позовних вимог в частині зобов`язання Державної податкової служби України вчинити дії щодо реєстрації (зареєструвати) в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні позивача №2 від 01.06.2020; №5 від 03.06.2020; №13 від 15.06.2020; №14 від 16.06.2020; №1 від 01.07.2020; №10 від 02.07.2020; №6 від 02.07.2020 датою їх подання, то суд зазначає таке.
Відповідно до вимог п. 201.1, 201.10 ст. 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків.
Водночас наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.
Так п. 28 Порядку №117, окрім іншого, визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
При цьому згідно з нормами п.п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДФС України (на даний момент ДПС України).
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачами, надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства і були достатніми для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Обставин, які б унеможливлювали їх реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
Відповідно ч. 3 ст. 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
З метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні позивача №2 від 01.06.2020; №5 від 03.06.2020; №13 від 15.06.2020; №14 від 16.06.2020; №1 від 01.07.2020; №10 від 02.07.2020; №6 від 02.07.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання.
Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування Рішення Головного управління ДПС у Львівській області про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №1854377/38558323 від 20.08.2020 та зобов`язання Головне управління ДПС у Львівській області врахувати таблицю даних платника податку на додану варіть ТОВ БФ Кепітал від 17.08.2020, суд зазначає наступне.
Згідно пункту 2 Порядку №1165, таблиця даних платника податку зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.
Пунктом 12 Порядку №1165 встановлено, що платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).
Відповідно до пункту 13 Порядку №1165, у таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.
Згідно пункту 14 Порядку №1165, таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.
За приписами пунктів 15-17 Порядку №1165, таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів після її отримання.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (додаток 6).
У рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов`язковому порядку зазначається причина такого неврахування.
Аналіз наведених положень Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних дає підстави для висновку про обов`язковість зазначення контролюючим органом у рішенні про неврахування таблиці даних платника податку чіткої причини такого неврахування.
Згідно пункту 23 Порядку №1165, таблиця даних платника податку подається платником податку в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні довірчі послуги , ;Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Пунктом 25 Порядку №1165 встановлено, що комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність / невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Як встановлено судом, позивачем було подано до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області таблицю даних платника податку на додану вартість, в яких позивачем зазначено зведену інформацію щодо кодів видів економічної діяльності позивача та кодів продукції/послуг згідно УКТЗЕД, які придбано позивачем.
Втім, за результатами розгляду таблиці даних платника податку комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято спірне рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість з підстав виявлення невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам.
При цьому як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення, таке не містить чіткого зазначення контролюючим органом видів діяльності, вказаних позивачем у таблицях даних платника податку, які не відповідають наявним у позивача основним засобам.
Крім того, відповідачем не надано суду належних доказів на підтвердження правомірності оскаржуваного рішення, а також податкової інформації, яка б свідчила про невідповідність визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у нього основним засобам.
Відтак, суд дійшов висновку про невідповідність рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1854377/38558323 від 20.08.2020 про неврахування Таблиці даних платника податку на додану вартість критерію обґрунтованості, відповідно, вказане рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головного управління ДПС у Львівській області прийняти таблицю даних платника податків ТОВ БФ Кепітал , від 17.08.2020, суд зазначає таке.
Відповідно до Додатку 7 Порядку № 1165 затверджено форму рішення про врахування/неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, яке у своїй резолютивній частині містить право адміністративного та судового оскарження для платника податку.
Також, пунктом 22 Порядку №1165 встановлено, що таблиця даних платника податку враховується у разі надходження до контролюючого органу рішення суду про скасування рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке набрало законної сили.
Отже, саме по собі скасування у судовому порядку рішення про неврахування таблиці даних платника податку є безумовною підставою для її врахування контролюючим органом.
Разом із цим, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до п. п. 4, 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про, зокрема, визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював позицію з цього питання, згідно якої національні суди повинні проконтролювати, чи не є викладені у них висновки адміністративних органів щодо обставин у справі довільними та нераціональними, непідтвердженими доказами або ж такими, що є помилковими щодо фактів; у будь-якому разі суди повинні дослідити такі акти, якщо їх об`єктивність та обґрунтованість є ключовим питанням правового спору (пункт 157 рішення у справі Сігма радіо телевіжн лтд. проти Кіпру (Sigma Radio Television ltd. v. Cyprus № 32181/04); пункт 44 рішення у справі Брайєн проти Об`єднаного Королівства (Bryan v. the United Kingdom); пункти 156-157, 159 рішення у справі Сігма радіо телевіжн лтд. проти Кіпру (Sigma Radio Television ltd. v. Cyprus № 32181/04); пункти 47-56 рішення у справі Путтер проти Болгарії (Putter v. Bulgaria № 38780/02).
При цьому судом враховується, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Аналогічна позиція викладена у постановах Верхового Суду України від 16.09.2015 року у справі №21-1465а15 та від 02.02.2016 року у справі №804/14800/14.
З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління ДПС у Львівській області врахувати таблицю даних платника податку на додану варіть ТОВ БФ Кепітал від 17.08.2020.
Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Частинами 1, 2 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ТОВ "БФ Кепітал".
Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позовні вимоги задоволено до обох відповідачів, стягненню на користь позивача підлягають судові витрати у виді судового збору за рахунок бюджетних асигнувань обох відповідачів, пропорційно до задоволених позовних вимог.
Оскільки позивачем у позовній заяві вказано про орієнтований розмір витрат на професійну правничу допомогу (1000 доларів США в українській валюті гривні за курсом НБУ станом на момент оплати), які він планує понести у зв`язку з розглядом справи, однак не надав їх документального підтвердження, судом не вирішується питання про їх розподіл.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 258, п.п. 15.5 п. 15 розділу VII Перехідні положення КАС України, суд -
в и р і ш и в :
1) позов задовольнити повністю.
2) Визнати протиправними та скасувати:
- Рішення Головного управління ДПС у Львівській області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.07.2020 № 1687270/38558323;
- Рішення Головного управління ДПС у Львівській області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.07.2020 №1703733/38558323;
- Рішення Головного управління ДПС у Львівській області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.07.2020 №1703734/38558323;
- Рішення Головного управління ДПС у Львівській області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21.07.2020 № 1753238/38558323;
- Рішення Головного управління ДПС у Львівській області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 27.08.2020 № 1872227/38558323;
- Рішення Головного управління ДПС у Львівській області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 27.08.2020 № 1872228/38558323;
- Рішення Головного управління ДПС у Львівській області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 27.08.2020 № 1872229/38558323;
3) Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкові накладні №2 від 01.06.2020; №5 від 03.06.2020; №13 від 15.06.2020; №14 від 16.06.2020; №1 від 01.07.2020; №10 від 02.07.2020; №6 від 02.07.2020, датою їх подання.
4) Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість №1854377/38558323 від 20.08.2020.
5) Зобов`язати Головне управління ДПС у Львівській області врахувати таблицю даних платника податку на додану варіть ТОВ БФ Кепітал від 17.08.2020.
4. Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "БФ Кепітал" місцезнаходження:79026, м. Львів, вул. Івана Рубчака, буд. 37, кв. 20, ЄДРПОУ 38558323 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35; ЄДРПОУ 43143039) судові витрати у виді судового збору в сумі 9459 (дев`ять тисяч чотириста п`ятдесят дев`ять) грн. 00 коп.
5. Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "БФ Кепітал" місцезнаходження:79026, м. Львів, вул. Івана Рубчака, буд. 37, кв. 20, ЄДРПОУ 38558323 за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська пл. 8; ЄДРПОУ 43005393) судові витрати у виді судового збору в сумі 7357 (сім тисяч триста п`ятдесят сім) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI "Прикінцевих положень" Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 20.11.2020.
Суддя Грень Н.М.
Суд | Львівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2020 |
Оприлюднено | 24.11.2020 |
Номер документу | 93007631 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Грень Наталія Михайлівна
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Грень Наталія Михайлівна
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Грень Наталія Михайлівна
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Грень Наталія Михайлівна
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Гудим Любомир Ярославович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Гудим Любомир Ярославович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Коваль Роман Йосипович
Адміністративне
Восьмий апеляційний адміністративний суд
Коваль Роман Йосипович