Рішення
від 22.08.2006 по справі 4/287
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

4/287

  

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

 "22" серпня 2006 р.Справа №  4/287

                                        

 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Хилько Ю.І. розглянувши справу №4/287

За позовом:  Кіровоградського  обласного відділення  Фонду соціального  страхування  з тимчасової втрати  працездатності  від  імені  якого  діє виконавча  дирекція  м.Кіровоград

До відповідача:  Кіровоградський обласний  комітет  профспілки працівників  агропромислового  комплексу м.Кіровоград

про  стягнення   26600 грн. та розірвання  угоди

П Р Е Д С Т А В Н И К И :

від позивача - Безушко Л.М. , довіреність № 01-53-30  від 13.09.05 ;

від позивача - Лета Б.В. , довіреність № 01-102-22  від 18.08.06 ;

від позивача - Грибович Н.В. , довіреність № 01-102-21  від 18.08.06 ;

від відповідача - Пророк В.В. , довіреність № 65  від 22.08.06 ;

          

Суть спору:

Заявлено позов про стягнення 26600 грн. та  розірвання  угоди.

Відповідач відзив на позовну заяву  надав, суму боргу не заперечив, документи витребувані  судом  подав. При проведенні звірки  взаєморозрахунків  сторони  прийшли до  висновку про наявність  заборгованості в  розмірі  25600 грн., оскільки  в  липні  2006 року відповідачем  проведено перерахування 1000 грн. на  рахунок   позивача.

Розглянувши справу за наявними в ній  матеріалами  у відповідності до ст..75  ГПК України , заслухавши  представників  сторін,  господарський суд, -

                                       В С Т А Н О В И В :

Законом України від 18.01.2001 р. № 2240  “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” (далі - Закон )  створено Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, який визнано правонаступником Фонду соціального страхування України

Згідно п.1.3. Положення про відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в області діє відділення Фонду, яке є юридичною особою. Від імені відділення Фонду діяльність здійснює виконавча дирекція.

До прийняття зазначеного Закону, управління соціальним страхуванням поряд з Фондом соціального страхування України здійснювали Всеукраїнські галузеві проф спілки й профоб'єднання, регіональні галузеві профоргани, яким затверджувалися бюджети. Такі профспілкові організації були розпорядниками коштів соціального страхування, мали відповідний обсяг прав та обов'язків, необхідних для виконання функцій із соціального страхування.

З прийняттям Закону № 2240 та створенням спеціального Фонду, профспілки були звільненні від виконання функцій із соціального страхування.

З метою забезпечення виконання Закону № 2240, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 16.05.2001 р. “ Про заходи щодо  запровадження  загальнообов'язкового державного соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням , якою передбачалося, що всі кошти Фонду соціального страхування України та кошти одержані внаслідок погашення заборгованості із збору на обов'язкове соціальне страхування та іншої заборгованості перед Фондом соціального страхування, зараховуються на рахунок Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Крім того, даною постановою передбачалося проведення виконавчою дирекція Фонду соціального страхування України та іншими розпорядниками коштів соціального страхування до 1 липня 2001 року інвентаризації та закриття рахунків, на які надходили кошти на обов'язкове соціальне страхування та перерахування залишків коштів із цих рахунків на рахунок Фонду.

Заходами, пов'язаними з реорганізацією Фонду соціального страхування України, затвердженими наказом Голови комісії по здійсненню заходів, пов'язаних із реорганізацією Фонду соціального страхування України від 25.05.2001 р. № 25, із змінами внесеними наказом від 27.06.2001 р. № 38, передбачалося проведення інвентаризації по коштах соціального страхування, основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, дебіторської та кредиторської заборгованості, підтвердженої актами звірки грошових коштів, цінних паперів та путівок, інших активів та бланків суворої звітності, та забезпечити стягнення дебіторської та погашення кредиторської заборгованості.

Згідно відомості про результати інвентацізації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розра хунків Кіровоградської обласної профспілкової організації працівників агропро мислового комплексу, станом на 1 жовтня 2001 року на балансовому рахунку № 363 "Розрахунки з іншими установами та організаціями" обліковувалася дебіторська заборгованість по коштах соціального страхування в розмірі 69177,89 грн., яка рахувалася за Знам'янською міжгосподарською асоціацією "Агро". Відповідно до рішення арбітражного суду Кіровоградської області від 29.05.1998 р. по справі №05-01/904/4-53 дана заборгованість являла собою внески до Централізованого фонду соціального страхування колгоспників України. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2000 р. № 1349 "Деякі питання забезпечення виплат за соціальним страхуванням працівникам сільськогосподарського виробництва та рибного  господарства" з 1 вересня 2000 року ліквідовано Централізований фонд соціального страхування колгоспників, а кошти цього Фонду зараховано на рахунок Фонду соціального страхування.

Згідно договору уступки вимоги від 29.03.2002 р., Кіровоградська обласна профспілкова організація працівників агропромислового комплексу як первісний кредитор передала Кіровоградському обласному відділенню Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності право вимоги до Знам'янської міжгосподарської асоціації "Агро" на борг у розмірі 69177,89 грн. Необхідні документи було направлено до відділу ДВС Знам'янського районного управління юстиції.

При проведенні 28 квітня 2004 року звірки взаємних розрахунків між виконавчою дирекцією обласного відділення Фонду і Знам'янською міжгосподарською асоціацію "Агро" та на підставі довідки відділу ДВС Знам'янського районного управління юстиції від 13.03.2003 р. було встановлено, що державна виконавча служба платіжним дорученням від 22.11.2002 р. № 253 перерахувала на рахунок Кіровоградського обласного комітету профспілки працівників агропромислового комплексу 69,0 тис. грн., як погашення боргу на виконання рішення господарського суду від 29.05.1998 р.

В зв'язку з тим, що кошти, отримані відповідачем є коштами на обов'язкове соціального страхування, виконавча дирекція обласного відділення Фонду 06.05.2004 року звернулася до відповідача з претензією про повернення коштів у розмірі 69,0 тис. грн. на рахунок Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Визнаючи претензію, Кіровоградська обласна профспілкова організація працівників агропромислового комплексу у вересні-жовтні 2004 року перерахувала частину боргу в сумі 4177,89 грн., а сплату боргу в розмірі 65,0 тис.грн. було розстрочено до 28 жовтня 2005 року. За період дії Угоди відповідачем було погашено борг у сумі 33,4 тис. грн.

В зв'язку з тим, що Кіровоградська обласна профспілкова організація працівників агропромислового комплексу не змогла погасити борг в повному обсязі, між сторонами 10 лютого 2006 року було укладено Угоду, за якою відповідач зобов'язувався погасити залишок боргу у розмірі 31,6 тис. грн. до 31 грудня 2006 року в строки і розмірах визначених графіком погашення заборгованості.

Кіровоградська обласна профспілкова організація працівників агропромислового комплексу не дотримувалася графіку погашення заборгованості, в результаті чого станом на 1 червня 2006 року перераховано тільки 5,0 тис. грн., із 14580 грн., які підлягали погашенню.

19 червня 2006 року виконавча дирекція обласного відділення Фонду звернулася до відповідача з листом про розірвання Угоди про добровільне виконання зобов'язання та повернення коштів до 26 червня 2006 року. До вказаного терміну кошти на рахунок обласного відділення Фонду не надійшли.

 В судовому засіданні представник  позивача наполягає на задоволенні   позовних вимог  в повному  обсязі, представник  відповідача  визнав  позовні вимоги, однак пояснив, що    відповідач не перерахував кошти  через скрутний фінансовий стан.

Проаналізувавши правовідносини, що  виникли  між сторонами спору та надавши  їм  правову  оцінку, господарський  суд прийшов до висновку, що  позовні вимоги підлягають  до повного задоволення.

Висновок про обґрунтованість позовних вимог суд зробив на підставі слідуючого.

Між сторонами спору виникли правовідносини, що регулюються   за правилами  глави  83  Цивільного кодексу України щодо набуття, збереження  майна без достатньої  правової  підстави.

За приписом  ст.1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або  зберегла його у  себе за  рахунок іншої особи (потерпілого) без  достатньої правової  підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана  повернути  потерпілому це майно. Особа зобов'язана  повернути  майно і  тоді, коли підстава, на якій  воно набуте, відпала.

Згідно  ст.1213  Цивільного кодексу України набувач  зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в  натурі.

Відповідач не надав  суду  доказів того, що після проведення   реорганізації Фонду  соціального  страхування України, він   на законних підставах   володіє  коштами в розмірі   заборгованості на суму  25600 грн.

Крім того, згідно до умов  Угоди про  добровільне виконання зобов'язання від  28.12.2004 року   відповідач взяв  на себе  зобов'язання   до 31.12.2006 року   згідно графіку  погашення  заборгованості  провести  повний розрахунок з позивачем. Судом не приймається до уваги пояснення  відповідача  про те, що  ним   частково виконуються  умови  угоди від 10.02.2006 року, а перерахування  в липні  2006 року  1000 грн.  позивачу є свідченням  належного виконання  зобов'язання, оскільки   відповідачем порушено   графік  погашення  заборгованості  який  є  додатком  до  договору  від  28.12.2004 року.  Про неналежне виконання відповідачем    умов  договору  про погашення  заборгованості   засвідчує і  аналіз   стану проведення    платежів, оскільки   станом  на 01.06.06 року перераховано лише 5000 грн. із  14580  грн. які підлягали  погашенню  за  графіком.

Згідно ст.526 ЦК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином і в установлений строк. Саме невиконання умов договору з боку відповідача і стало причиною звернення позивача до суду за захистом свого порушеного права.

Відповідач вимоги позивача  фактично визнав, оскільки  підписав акт звірки заборгованості,  однак  доказів належного виконання зобов'язання суду не надав. Документів, що підтверджують повний розрахунок по договору з позивачем відповідач не представив. Позивач правомірно просить стягнути наявний основний борг в сумі 25600 грн. з відповідача на підставі ст. 526 ЦК України, зобов'язання має бути виконано в натурі. На день розгляду заяви борг на користь позивача складає  25600 грн. Розрахунок боргу зроблений вірно, а вимоги обґрунтовані, тому в цій частині позовні вимоги підлягають до повного задоволення.

Поряд з цим, відповідно до ст. 651  Цивільного кодексу України суд вважає за   можливе задовольнити  позовні вимоги  щодо   розірвання   Угоди  про добровільне виконання зобов'язання від  10.02.2006 року , укладену  між сторонами спору, оскільки матеріалами справи  безспірно  доведено, що   через невиконання  відповідачем  умов  угоди щодо  оплати заборгованості  допущено  істотне  порушення   договору. Істотним  є таке порушення в результаті якого внаслідок  завданої цим  шкоди  друга  сторона значною мірою позбавляється того, на  що вона розраховувала при укладенні договору.

Державне мито,  відповідно ст.49 Господарського процесуального кодексу України та послуги за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.33,36,43,44,49,82, 84,85,116 Господарського  процесуального кодексу України, господарський суд, -

                                             В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з  Кіровоградського обласного  комітету  профспілки працівників  агропромислового  комплексу м.Кіровоград  вул. Тимірязева 84 р/р 26005420026730 в Кіровоградській філії АКБ Укрсоцбанку, МФО 323293, код 05425916

на користь  Кіровоградського  обласного відділення  Фонду соціального  страхування  з тимчасової втрати  працездатності  від  імені  якого  діє виконавча  дирекція  .Кіровоград  вул. Преображенська, р/р 37176001002812 в УДК в Кіровоградській області, МФО 823016, код 26070328  заборгованість  по коштах соціального  страхування в  розмірі  25600 грн.

Наказ видати.

Стягнути з  Кіровоградського обласного  комітету  профспілки працівників  агропромислового  комплексу м.Кіровоград  вул. Тимірязева 84 р/р 26005420026730 в Кіровоградській філії АКБ Укрсоцбанку, МФО 323293, код 05425916  на користь  державного бюджету   державне мито  в розмірі   266 грн. р/р 31118095600002  в УДК у Кіровоградській області МФО 823016, код 24145329.

Наказ видати.

Стягнути з  Кіровоградського обласного  комітету  профспілки працівників  агропромислового  комплексу м.Кіровоград  вул. Тимірязева 84 р/р 26005420026730 в Кіровоградській філії АКБ Укрсоцбанку, МФО 323293, код 05425916 на користь ДП "Судовий інформаційний центр", м. Київ, вул. Перемоги, 44, р/р 26002014180001 у ВАТ "Банк Універсальний", м. Львів, МФО 325707, код 30045370 витрати  на  інформаційно-технічне  забезпечення  судового  процесу  в  розмірі 118  грн.

Наказ  видати.

Розірвати угоду  про  добровільне  виконання зобов'язань від 10.02.2006 року , укладену між  Кіровоградським обласним відділенням Фонду  соціального  страхування з тимчасової втрати працездатності і  Кіровоградською  обласною  профспілковою   організацією працівників  агропромислового  комплексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття. Сторони у справі протягом цього строку мають право подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказане рішення через господарський суд Кіровоградської області.

  

Суддя   Ю. І. Хилько

 

 

 

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення22.08.2006
Оприлюднено23.08.2007
Номер документу93314
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —4/287

Постанова від 07.05.2010

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Плужник О.В.

Ухвала від 08.04.2010

Господарське

Харківський апеляційний господарський суд

Могилєвкін Ю.О.

Судовий наказ від 27.09.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Гринько С.Ю.

Ухвала від 06.05.2010

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Вовк П.В.

Судовий наказ від 28.01.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Гринько С.Ю.

Рішення від 13.09.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Гринько С.Ю.

Ухвала від 26.08.2011

Господарське

Господарський суд Донецької області

Гринько С.Ю.

Рішення від 28.07.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Борисенко І.І.

Ухвала від 05.07.2011

Господарське

Господарський суд міста Києва

Борисенко І.І.

Ухвала від 21.12.2010

Господарське

Господарський суд Донецької області

Гринько С.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні