ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2020 рокуСправа № 804/4702/16
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіВерба І.О. при секретарі судового засідання Шурпіновій К.О. за участю представників: позивача відповідача Лавринця І.П. Орел А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства Кривий Ріг Цемент до Офісу великих платників податків ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 25.07.2016 Публічне акціонерне товариство ХайдельбергЦемент Україна звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 18.02.2016 № 0000185001.
2. Постановою суду від 21.11.2017 у справі № 804/4702/16 (ЄДРСР № 72270236), залишеною без змін постановою суду апеляційної інстанції від 21.11.2017 (ЄДРСР № 73842339) адміністративний позов Публічного акціонерного товариства ХайдельбергЦемент Україна до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задоволено:
- визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС № 0000185001 від 18.02.2016;
- стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на користь ПАТ ХайдельбергЦемент Україна судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 5837,36 грн.
3. Постановою Верховного Суду від 23.07.2020 у справі № 804/4702/16 касаційну скаргу Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС задоволено частково: постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.11.2017 та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.05.2018 у справі № 804/4702/16 скасовано, справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції (ЄДРСР № 90590800).
4. Справа № 804/4702/16 надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 06.08.2020 та за результатами автоматизованого розподілу передана на розгляд судді Верба І.О.
5. Ухвалами від 11.08.2020 справу прийнято до провадження, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні 10.09.2020, допущено заміну первісного відповідача - Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 39440996), його правонаступником - Офісом великих платників податків ДПС (код ЄДРПОУ 43141471) у зв`язку із проведеною реорганізацією.
6. 10.09.2020 представником позивача до канцелярії суду подані письмові пояснення (т.12 а.с.9-16).
7. У судове засідання 10.09.2020 прибули представники сторін, судом оголошено перерву до 17.09.2020.
8. 17.09.2020 відповідачем подано до суду відзив на позов з додатками, заяву про вихід зі спрощеного позовного провадження та перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження (т.12 а.с.40-79).
9. У судове засідання 17.09.2020 прибули представники сторін, судом задоволено клопотання представника відповідача та ухвалено перейти до розгляду справи в порядку загального позовного провадження, замінивши судове засідання для розгляду справи по суті підготовчим засідання, оголошено перерву до 13.10.2020 для надання доказів.
10. 13.10.2020 від позивача надійшло клопотання про долучення доказів до матеріалів справи.
11. У підготовче засідання 13.10.2020 прибули представники сторін, у засіданні оголошено перерву до 29.10.2020.
12. 29.10.2020 відповідачем подано до суду додаткові пояснення з додатками (т.12 а.с.208-232), позивачем подано копії податкових декларацій, у підготовче засідання 29.10.2020 прибули представники сторін, судом оголошено перерву до 04.11.2020.
13. 04.11.2020 позивачем подано до суду додаткові пояснення з додатками, відповідачем подані додаткові докази, у підготовче засідання 04.11.2020 прибули представники сторін, судом оголошено перерву до 12.11.2020.
14. 12.11.2020 представниками сторін подано до суду додаткові пояснення з додатками, у підготовче засідання 12.11.2020 прибули представники сторін, ухвалою суду закрито підготовче засідання, за письмовою згодою представників сторін призначено розгляд справи по суті одразу після закінчення підготовчого засідання, у судовому засіданні оголошено перерву до 24.11.2020 для надання додаткових пояснень.
15. 24.11.2020 у судовому засіданні оголошено перерву для надання пояснень до 03.12.2020.
16. 03.12.2020 у судовому засіданні представники сторін підтримали обрані правові позиції.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
17. Позивач вважає оскаржуване рішення протиправним оскільки, висновки контролюючого органу про завищення платником податків від`ємного значення з ПДВ за грудень 2014 року суперечать вимогам податкового законодавства.
18. Неможливість формування податкового кредиту передбачена лише за умови відсутності у платника податків первинних бухгалтерських документів, які підтверджують реальність господарської операції та відсутність податкової накладної, яка не зареєстрована у ЄРПН у встановленому законодавством порядку. У ході проведення перевірки посадовими особами відповідача були досліджені усі первинні бухгалтерські документи, які підтверджують факти реальності господарських операцій позивача з ПП Метресурс , ТОВ Лувд та ТОВ Торговий дім Центральна фабрика Вуглегірська .
19. Взаємовідносинам позивача з ТОВ Лувд , ПП Метресурс та ТОВ ТД ЦФ Вуглегірська вже надано правову оцінку та перевірено реальність господарських операцій та правильність відображення у податковому обліку у справах № 804/4675/16 та № 804/4916/16. Судові рішення у справах набрали законної сили.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
20. Відповідач, із посиланням на обставини ретельно встановлені актом перевірки, проти позову заперечив, зазначив, що контролюючим органом встановлено відсутність реальності здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентами.
21. Позивачем не підтверджено правомірність включення сум ПДВ до складу податкового кредиту за оспорюваними господарськими операціями шляхом надання належним чином оформлених первинних документів.
22. Відповідач посилається на відсутність у контрагентів необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької, економічної діяльності, вказує, що в ході проведення перевірки зібрано інформацію та встановлено факти, з яких вбачається відсутність фактичного здійснення взаємовідносин між позивачем та його контрагентами, розрив ланцюга постачання.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
23. Приватне акціонерне товариство Кривий Ріг Цемент (ЄДРПОУ 00292923, скорочене найменування ПРАТ КРЦ ), правонаступник Публічного акціонерного товариства ХайдельбергЦемент Україна , 28.09.1994 зареєстровано як юридична особа, перебуває на обліку в Офісі великих платників податків ДПС (правонаступник СДПІ з обслуговування ВПП у м. Дніпропетровську міжрегіонального ГУ ДФС), є платником ПДВ.
24. З 30.10.2015 по 27.01.2016 Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС на підставі направлень від 30.10.2015 № 173/28-01-50, № 174/28-01-50, № 175/28-01-50, № 176/28-01-50, № 177/28-01-50, № 178/28-01-50, № 179/28-01-50 згідно із пунктом 75.1 статті 75, пунктів 77.1, 77.6 статті 77, абзацу 1 пункту 82.1 статті 82 ПК України проведено планову виїзну перевірку Публічного акціонерного товариства ХайдельбергЦемент Україна (скорочена назва ПАТ ХЦУ ) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 по 31.12.2014.
25. 03.02.2016 за результатами перевірки складено акт № 18/28-01-50/00292923, висновками якого, зокрема, встановлено порушення (т.1 а.с.26-81):
- пункту 137.10 статті 137, пункту 138.2 статті 138 та підпункту 139.1.9 пункту 139.1 статті 139 ПК України, в результаті чого занижено податок на прибуток за 2013 рік у сумі 58336266,85 грн;
- пункту 138.2, абзацу є підпункту 138.10.2, абзацу в підпункту 138.10.4 пункту 138.10. статті 138 та підпункту 139.1.9 пункту 139.1 статті 139 ПК України, в результаті чого завищено збитки з податку на прибуток за 2014 рік на 4647238,07 грн;
- пункту 198.1, пункту 198.2, пункту 198.3, пункту 198.6 статті 198 статті 201 ПК України, а саме занижено податок на додану вартість у сумі 15916607,59 грн, в тому числі по періодам: лютий 2013 року 1050901,98 грн, березень 2013 року 461504,10 грн, квітень 2013 року 821319,67 грн, травень 2013 року 1311454,33 грн, червень 2013 року 1572611,74 грн, липень 2013 року 1587026,56 грн, серпень 2013 року 1666134,72 грн, жовтень 2013 року 1304025,07 грн, листопад 2013 року 1759249,86 грн, грудень 2013 року 1069054 грн, січень 2014 року 69241,58 грн, квітень 2014 року 582545,72 грн, червень 2014 року 1604064,68 грн, липень 2014 року 862628,75 грн, вересень 2014 року 44342,55 грн, жовтень 2014 року 150502,28 грн;
- пункту 198.1, пункту 198.2, статті 198 статті 201 ПК України, а саме завищено від`ємне значення з податку на додану вартість за грудень 2014 року у сумі 389157,24 грн.
26. 18.02.2016 на підставі акта перевірки від 03.02.2016 № 18/28-01-50/00292923 контролюючим органом прийнято оскаржене у цій справі податкове повідомлення-рішення № 0000185001, яким платнику податків зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість по податковій декларації № 9220437440 від 27.10.2015 за грудень 2014 року, встановивши суму завищення від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду у розмірі 389157,24 грн (т.1 а.с.82).
27. Розрахунком сум ПДВ та податку на прибуток, що увійшли до податкових повідомлень-рішень від 18.02.2016 № 0000185001, № 0000165002, № 0000175001 у розрізі контрагентів визначено (т.11 а.с.22):
- № 0000185001: ТОВ Лувд 50407,20 грн, ПП Метресурс 21430 грн, ТОВ ЦФ ТД Вуглегірська 317320,04 грн;
- № 0000165002: у тому числі ТОВ Лувд 252036 грн, ПП Метресурс 252036 грн;
- № 0000175001: у тому числі ТОВ ЦФ ТД Вуглегірська 3118107,48 грн.
28. Контролюючим органом на підставі акта перевірки від 03.02.2016 № 18/28-01-50/00292923 прийняті також податкові повідомлення-рішення, які були оскаржені в судовому порядку:
- від 18.02.2016 форми Р № 0000175001, яким платнику податків збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість на 17942821,29 грн, в тому числі за основним платежем на суму 11961880,86 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 5980940,43 грн, яке було предметом оскарження у справі № 804/4916/16;
- від 18.02.2016 № 0000195001, яким платнику податків зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ на 3954726,73 грн та застосовано штрафні санкції у сумі 1977363,37 грн, яке було предметом оскарження у справі № 804/4701/16;
- від 18.02.2016 форми П № 0000165002, платнику податків зменшено суму від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток у декларації з податку на прибуток за 2014 рік (від 02.03.2015 № 9081485641) на суму 4647238,07 грн, яке було предметом оскарження у справі № 804/4674/16;
- від 18.07.2016 форми Р № 0000865000, яким платнику податків збільшено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток на 2120897,49 грн, в тому числі за основним платежем на суму 1413931,66 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 706965,83 грн, яке було предметом оскарження у справі № 804/4675/16.
обставини, встановлені актом перевірки, а.акта 33, 37-46
взаємовідносини з ТОВ ТД ЦФ Вуглегірська , а.акта 55-59
29. Проведеною перевіркою встановлено взаємовідносини ПАТ ХЦУ з ТОВ Торговий дім Центральна фабрика Вуглегірська (ЄДРПОУ 389445992) в частині придбання вугілля кам`яного марки Т (0-50) за період з 01.04.2014 по 30.11.2014 на загальну суму 20612565,12 грн, в тому числі ПДВ 3435427,52 грн.
30. Взаємовідносини між ПАТ ХЦУ та ТОВ Торговий дім Центральна фабрика Вуглегірська відбувалися відповідно до договору від 19.03.2014 № 06941.
31. В ході проведення перевірки ПАТ ХЦУ надано договір та податкові накладні, оригінали видаткових накладних, залізничних накладних, платіжних доручень та посвідчень про якість вугілля не надано (додаток 14 до акта перевірки) за період з 01.04.2014 по 30.11.2014.
32. Суми ПДВ за зазначеними податковими накладними включено до податкового кредиту відповідного періоду, відображених у реєстрі отриманих податкових накладних, які відповідають даним додатку 5 до податкової декларації з ПДВ та даним декларації з ПДВ в наступних періодах:
- квітень 2014 на суму ПК 753210,45 грн, період включення суми ПК із відображенням у додатку 5 до декларації з ПДВ квітень 2014 року 582545,72 грн, травень 2014 року 170664,73 грн;
- травень 2014 на суму ПК 999920,30 грн, період включення суми ПК із відображенням у додатку 5 до декларації з ПДВ травень 2014 року 999920,30 грн;
- червень 2014 року на суму ПК 1170131,90 грн, період включення суми ПК із відображенням у додатку 5 до декларації з ПДВ червень 2014 року 307503,15 грн, липень 2014 року 862628,75 грн;
- липень 2014 року на суму ПК 246922,20 грн, період включення суми ПК із відображенням у додатку 5 до декларації з ПДВ вересень 2014 року 149352,55 грн, жовтень 2014 року 45492,28 грн, листопад 2014 року 52077,37 грн;
- листопад 2014 року на суму ПК 265242,67 грн, період включення суми ПК із відображенням у додатку 5 до декларації з ПДВ листопад 2014 року 265242,67 грн.
33. За даними Автоматизованої системи співставлення податкових зобов`язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів (АІС Податковий блок), встановлено, що ТОВ Торговий дім Центральна фабрика Вуглегірська зареєстровано у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві. Вид діяльності ТОВ Торговий дім Центральна фабрика Вуглегірська 46.90 Неспецiалiзована оптова торгiвля.
34. Відповідно до поданих декларацій з податку на додану вартість за період з 01.04.2014 по 30.11.2014 ТОВ Торговий дім Центральна фабрика Вуглегірська , загальна сума податкового кредиту складає 3413,1 тис.грн, з них, основним постачальником вугілля кам`яного марки Т (0-50) був ПрАТ Центральна збагачувальна фабрика Вуглегірська (ЄДРПОУ 176532) 3412,1 тис.грн. (або 99,97 % від загального обсягу податкового кредиту).
35. ПрАТ Центральна збагачувальна фабрика Вуглегірська (ЄДРПОУ 176532) зареєстровано як платник податків в Артемівській ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області. Адреса підприємства: Донецька область м. Вуглегірськ, м. Єнакієве, вул. Тімірязєва 20, корпус А.
36. Згідно із розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1276-р Про внесення змін у додатки 1 і 2 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085 ПрАТ Центральна збагачувальна фабрика Вуглегірська знаходиться на непідконтрольній Уряду України території.
37. Відповідно до ІС Податковий блок основним видом діяльності ПрАТ Центральна збагачувальна фабрика Вуглегірська є добування кам`яного вугілля. Однак, фактично підприємство здійснює роботи по збагаченню вугілля.
38. В наданому до перевірки додатку до договору поставки вугілля виробником зазначено ПрАТ Центральна збагачувальна фабрика Вуглегірська (ЄДРПОУ 176532).
39. Згідно із підпунктом 263.1.1 пункту 263.1 статті 263 ПК України платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб`єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об`єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин. Платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин подають податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин до контролюючого органу.
40. Під час аналізу податкової звітності в АІС Податковий блок встановлено, що ПрАТ Центральна збагачувальна фабрика Вуглегірська не надано до Артемівської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за період 2012-2014 роки.
41. Таким чином, ПрАТ Центральна збагачувальна фабрика Вуглегірська не є виробником вугілля кам`яного марки Т (0-50), реалізованого на адресу ТОВ Торговий дім Центральна фабрика Вуглегірська .
42. За даними Єдиного реєстру податкових накладних ПрАТ Центральна збагачувальна фабрика Вуглегірська встановлено придбання вугілля марки Т (0-50) у ТОВ Ллойд Інвест (ЄДРПОУ 34400147).
43. ТОВ Ллойд Інвест зареєстровано як платник податків в Макіївській ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області. Стан платника 0, платник податків за основним місцем обліку. Вид діяльності 49.16 - діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту. Штатна чисельність працівників ТОВ Ллойд Інвест , відповідно до податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, складає 11 осіб. Загальна вартість основних фондів ТОВ Ллойд Інвест складає 616,5 тис.грн.
44. Під час аналізу податкової звітності в АІС Податковий блок наступний ланцюг формування сумнівного податкового кредиту:
- за листопад 2014 року: ТОВ Долі (ЄДРПОУ 38857482) - (1959,5 т) > ТОВ Ллойд Інвест (ЄДРПОУ 34400147) - (1959,5 т) > ПрАТ Центральна збагачувальна фабрика Вуглегірська (ЄДРПОУ 176532) - (1959,5 т) > ТОВ Торговий дім Центральна фабрика Вуглегірська (ЄДРПОУ 389445992) - (1959,5 т) > ПАТ ХЦУ .
45. ТОВ Долі за період з 01.08.2014 по 30.11.2014 відповідно до ЄРПН не придбавав товари (вугілля), реалізовані на адресу ТОВ Ллойд Інвест . Відповідно до ЄРПН встановлено придбання ТОВ Долі мандарин, амортизаторів, арбалетів, шин авто, апельсинів. Таким чином, встановити походження товару неможливо.
46. В ході опрацювання інформації по ТОВ Долі (код за ЄДРПОУ 38857482) встановлено, що ТОВ Долі зареєстровано як платник податків у ДПІ у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві. Вид діяльності 46.90 - неспеціалізована оптова торгівля. Свідоцтво ПДВ анульоване 30.09.2015. Штатна чисельність працівників ТОВ Долі , відповідно до податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за 3 кв. 2014 року складає 6 осіб.
47. Відповідно до ІС Податковий блок ТОВ Долі не надано декларацію з податку на прибуток за 2014 рік та звіт про фінансові результати за 2014 рік, що свідчить про відсутність у підприємства будь-яких основних засобів, необхідних для ведення фінансово-господарської діяльності. Підприємство не звітує з березня 2015 року.
48. Враховуючи вищевикладене, ТОВ Торговий дім Центральна фабрика Вуглегірська документально оформлено документи для ПАТ ХЦУ на ідентифікований товар, що не підтверджується фактом (законним джерелом) реального попереднього його придбання від інших суб`єктів господарювання.
49. Зважаючи на викладене, неможливо встановити факт реального придбання ТОВ Торговий дім Центральна фабрика Вуглегірська вугілля в його постачальників (згідно з податковою звітністю) для подальшої його поставки на ПАТ ХЦУ та дає змогу стверджувати про неможливість здійснення господарської діяльності в розумінні підпункту 14.1.36 ПК України та частини першої і другої статті 3 ГК України.
50. Вищезазначене, дає змогу стверджувати щодо відсутності реально вчиненої господарської операції та, як наслідок, юридичної дефективності відповідних первинних документів за змістом пункту 44.1 ПК України, що не дозволяє формувати дані податкового обліку незалежно від спрямованості умислу платників податку - учасників відповідної операції.
51. Враховуючи вищевикладене, ПАТ ХЦУ порушено пункти 198.1, 198.2 статті 198, статтю 201 ПК України, що призвело до завищення суми податкового кредиту (рядок 17 декларації) на суму 3435427,52 грн, у тому числі за листопад 2014 року на суму 317320,04 грн.
взаємовідносини з ТОВ Лувд , а.акта 55-59
52. Проведеною перевіркою встановлено взаємовідносини ПАТ ХЦУ з ТОВ Лувд (ЄДРПОУ 23777180) в частині придбання запчастин за грудень 2014 року встановлено, що ПАТ ХЦУ укладено з ТОВ Лувд договір поставки від 11.06.2014 № 07880, від 03.12.2014 № 09316.
53. На виконання умов договорів від 11.06.2014 № 07880 та від 03.12.2014 № 09316 ТОВ Лувд у грудні 2014 року поставлено буфера з пружинами, пружини, муфти зубчасті, швидкохідну передачу редуктора на загальну суму 302443,20 грн, в тому числі ПДВ 50407,20 грн, що підтверджено податковими накладними та видатковими накладними.
54. В ході проведення перевірки ПАТ ХЦУ надано договір та первинні документи (податкові та видаткові накладні, ТТН, прибуткові ордери) (додаток 7 до акту перевірки) по взаємовідносинах з ТОВ Лувд за грудень 2014 року.
55. Товар оприбутковано на склад на загальну суму 252036 грн без ПДВ, що підтверджено прибутковим ордером.
56. Товар отримано ОСОБА_1 за довіреністю від 01.12.2014 № 1508, від 22.12.2014 № 1573, від 29.12.2014 № 1615. Згідно наданих до перевірки товарно-транспортних накладних транспортування товару здійснено ТОВ Лувд , автомобілем Газель НОМЕР_1 , водій ОСОБА_2 , посвідчення НОМЕР_4.
57. Розрахунки за отриманий товар ПАТ ХЦУ проведено у безготівковій формі на загальну на суму 302443,20 грн. в тому числі ПДВ 50407,20 грн, що підтверджено платіжними дорученнями.
58. Суму податку по податковій накладній за грудень 2014 року у сумі 50407,20 грн віднесено до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за грудень 2014 року.
59. ПАТ ХЦУ надано сертифікат якості на товар (буфер з пружинами, пружини, муфти зубчасті, швидкохідну передачу редуктора) та паспорта на товар (муфти зубчасті) згідно яких встановлено, що виробником товару є ТОВ Лувд .
60. За даними Автоматизованої системи ТОВ Лувд знаходиться на обліку в ДПІ у Жовтневому районі м.Дніпропетровська, стан платника 0 .
61. Відповідно до звітності підприємства чисельність працюючих на ТОВ Лувд складає 5 осіб, основні фонди 11,0 тис.грн., вид діяльності - виробництво підіймального та вантажно-розвантажувального устаткування.
62. Згідно наданих сертифікатів якості на товар муфти зубчасті відповідають ГОСТ 5006-94.
63. Муфта зубчаста - це муфта, яка застосовується для постійного з`єднання валів та для одночасної компенсації їх незначних кутових та радіальних зсувів. Зубчасті муфти використовуються практично в усіх типах кранів. Муфта зубчаста - деталь, яка витримує великі навантаження, працює в широкому діапазоні кутових швидкостей та передавальних моментів. Муфти зубчасті складаються з втулок і обойм, фланцевих напівмуфт. Заготовки втулок та обойм, а також фланцевих напівмуфт мають бути ковані або литі. Деталі зубчастих муфт виготовляють з вуглецевої сталі марок 40, 45Л, 50 або 40Х. Для збільшення зносостійкості зубці напівмуфт піддають термообробці до твердості не менше ніж 45 по Роквеллу, зубці обойми не менше ніж 40 по Роквеллу, а муфту заливають маслом високої в`язкості. Зубчасті муфти проходять загартування зубців токами високої частоти, яка зберігає їх від передчасного зносу. Зубчаста муфта може бути виготовлена у відповідності з ГОСТ 50895-96, ГОСТ 5006-55, ГОСТ 5006-83 або ГОСТ 5006-94 із сталі 45 та 45Х. Муфти мають зберігатись в закритому приміщенні або під навісом з дотриманням правил консервації. Для виготовлення зубчастих муфт відповідно до вказаних державних стандартів необхідно мати власні виробничі та складські приміщення, кваліфікованих спеціалістів.
64. Враховуючи вищевикладене, ТОВ Лувд не мало спеціалізованого обладнання для виробництва зазначених запчастин.
65. Під час аналізу податкової звітності в АІС Податковий блок встановлено наступний ланцюг формування податкового кредиту ТОВ Лувд за грудень 2014 року.
66. ПП Пром-Тех-Снаб (ЄДРПОУ 38007002) > ТОВ Лувд (ЄДРПОУ 23777180) > ПАТ ХЦУ .
67. Згідно бази даних ЄРПН встановлено, що податкові накладні ПП Пром-Тех-Снаб на адресу ТОВ Лувд не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних.
68. За даними Автоматизованої системи співставлення податкових зобов`язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів (АІС Податковий блок) встановлено, що ПП Пром-Тех-Снаб (ЄДРПОУ 38007002) знаходиться на обліку в ДПI у Шевченківському районі м.Києва. Стан платника 9, направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням. Основні фонди 120,0 тис.грн. Чисельність працюючих 5 осіб. Відповідно до ІС Податковий блок основним видом діяльності ПП Пром-Тех-Снаб є неспеціалізована оптова торгівля.
69. За даними Єдиного реєстру податкових накладних не встановлено ланцюг придбання ПП Пром-Тех-Снаб товару (буфера з пружинами, пружини, муфти зубчасті, швидкохідну передачу редуктора) реалізованого у грудні 2014 року на адресу ТОВ Лувд . Ланцюг постачання не підтверджено.
70. Таким чином, встановлено обрив ланцюга постачання товару (буфера з пружинами, пружини, муфти зубчасті, швидкохідну передачу редуктора) ТОВ Лувд на адресу ПАТ ХайдельбергЦемент Україна у грудні 2014 року.
71. В ході проведення перевірки з`ясовано, що операції із придбання не мали реального товарного характеру.
72. Таким чином, вбачається проведення транзитних фінансових потоків, спрямованих на здійснення операцій надання податкової вигоди переважно з контрагентами, які не виконують свої податкові зобов`язання, зокрема, у випадках, коли операції здійснюються через посередників з метою штучного формування податкового кредиту, не мають реального товарного характеру.
73. ТОВ Лувд є транзитером, а саме: суб`єктом господарювання, який значиться у розшифровках податкового кредиту контрагента та формує податкову вигоду вигодонабувачу (виробнику, отримувачу), у тому числі через вигодоформуючих суб`єктів та носить вигодотранспортуючий характер.
74. Таким чином, за результатами перевірки, не встановлено підтвердження реальності поставки товару ТОВ Лувд на адресу ПАТ ХайдельбергЦемент Україна .
75. Фактично перевіркою встановлено документування операцій по регістрах бухгалтерського обліку, які стосуються лише факту перерахування грошових коштів. Але ПАТ ХайдельбергЦемент Україна перераховувало кошти без мети реального настання правових наслідків, з метою заниження об`єкта оподаткування, несплати податків, у зв`язку з чим дії підприємства призвели до втрат дохідної частини Держбюджету України.
76. Отже, договір, укладений між ПАТ ХайдельбергЦемент Україна та ТОВ Лувд , має протиправний характер, оскільки укладені без мети настання реальних наслідків, спрямовані на заниження об`єктів оподаткування, несплату податків. Документи, якими оформлені зазначені в акті перевірки операції, не мають юридичної сили та доказовості.
77. Таким чином, можливо вважати, що фінансово-господарська діяльність вищеназваних підприємств здійснювалася поза межами правового поля, тобто фінансово - підприємницькі взаємовідносини з їх контрагентами є такими, що вчинено без наміру створення правових наслідків, які обумовлювалися здійсненими ними правочинами.
78. Наявність документів на придбання товару ПАТ ХайдельбергЦемент Україна у ТОВ Лувд та наведена в них інформація про здійснені фінансово-господарські операції, не спричинили реального настання правових наслідків.
79. Таким чином, ПАТ ХайдельбергЦемент Україна отримано від ТОВ Лувд паперові носії за формою первинних документів та наведені в них відомості не відповідають фактичним обставинам справи, та відповідно не можуть бути підставою для відображення в бухгалтерському та податковому обліку витрат, оскільки вони є складеними всупереч вимогам пункту 44.1 статті 44 ПК України, на підставі акту про нереальність здійснених операції.
80. Відсутність реально вчиненої господарської операції та, як наслідок, юридична дефектність відповідних первинних документів за змістом пункту 44.1 Податкового кодексу України не дозволяє формувати дані податкового обліку незалежно від спрямованості умислу платників податку - учасників відповідної операції.
81. Таким чином, у зв`язку з тим, що ланцюг поставки товару та виконання робіт документально не підтверджено, ПАТ ХайдельбергЦемент Україна порушено пункти 198.1, 198.2, 198.3, 198.6 статті 198 ПК України, завищено податковий кредит на загальну суму 50407,20 грн за грудень 2014 року.
взаємовідносини з ПП Метресурс , а.акта 59-63
82. Проведеною перевіркою встановлено взаємовідносини ПАТ ХЦУ з ПП Метресурс (код за ЄДРПОУ 30363683) частині придбання запчастин за грудень 2014 року встановлено:
83. ПАТ ХайдельбергЦемент Україна укладено з ПП Метресурс договір від 11.03.2014 № 06805.
84. В ході проведення перевірки ПАТ ХЦУ надано договір та первинні документи (податкові та видаткові накладні, ТТН, прибуткові ордери) (додаток 8 до акту перевірки) по взаємовідносинах з ПП Метресурс за грудень 2014 року.
85. На підставі вищезазначеного договору ПП Метресурс виписано на адресу ПАТ ХЦУ видаткові та податкові накладні:
- видаткова накладна № 216 та податкова накладна № 5 від 16.12.2014, номенклатура підкладка КБ-65, на суму 52920 грн, у тому числі ПДВ 8820 грн;
- видаткова накладна № 218 та податкова накладна № 7 від 18.12.2014, номенклатура болт закладний М22х165, на суму 20520 грн, у тому числі ПДВ 3420 грн;
- видаткова накладна № 217 та податкова накладна № 6 від 17.12.2014, номенклатура костиль, болт клемний М22х75, на суму 28380 грн, у тому числі ПДВ 4730 грн;
- видаткова накладна № 222 та податкова накладна № 8 від 22.12.2014, номенклатура костиль, підкладка КБ-65, на суму 26760 грн, у тому числі ПДВ 4460 грн.
86. Товар оприбутковано на склад на загальну суму 128580 грн без ПДВ, що підтверджено прибутковим ордером.
87. Згідно наданих товарно-транспортних накладних транспортування товару здійснено ПП Метресурс , автомобіль Газель НОМЕР_2 , водій ОСОБА_3 .
88. ПАТ ХЦУ надано сертифікат якості на товар (підкладка КБ-65, болт закладний М22х165, костиль, болт клемний М22х75, костиль, підкладка КБ-65) згідно яких встановлено, що виробником товару є Металургійний Комбінат Азовсталь , ПАО Дружковский метизный завод Донецкой области ОТК.
89. Розрахунки за отриманий товар ПАТ ХЦУ проведено у безготівковій формі, що підтверджено платіжними дорученнями.
90. Суму податку по податковим накладним за грудень 2014 року розмірі 21430 грн віднесено до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за грудень 2014 року.
91. За результатами аналізу баз даних СДПІ у м. Дніпропетровську МГУ ДФС встановлено:
- згідно з ІС Податковий блок ПП Метресурс (ЄДРПОУ 30363683) знаходиться на обліку в Криворізькій центральній ОДПІ, стан платника 0 - платник за основним місцем реєстрації, вид діяльності - будівництво залізниць і метрополітену.;
- балансова вартість основних засобів відповідно до: додатку АМ до рядка 06.4.27 додатку ІВ до рядка 06.4 податкової декларації з податку на прибуток за 2014 рік, на початок звітного (податкового) періоду складала 0 гривень;
- чисельність працюючих у перевіряємому періоді склала 16 осіб;
- ПП Метресурс , не маючи в штаті достатню кількість працівників, не маючи будь-яких основних та виробничих засобів надавало різноманітні послуги. Номенклатура та обсяг реалізованих товарів та послуг свідчить про фізичну неможливість здійснення такого об`єму господарської діяльності без наявності допоміжних послуг, таких як транспортування, та без залучення субпідрядних організацій;
- основним постачальником ПП Метресурс товару (підкладка КБ-65, болт закладний М22х165, костиль, болт клемний М22х75, костиль, підкладка КБ-65) у липні 2014 року був ТОВ Сервіс-торгпоставка (код за ЄДРПОУ 39064941);
- згідно з ІС Податковий блок ТОВ Сервіс-торгпоставка (код за ЄДРПОУ 39064941) знаходиться на обліку в ДПI у Куйбишевскому районі м. Донецька. Основний вид діяльності - неспеціалізована оптова торгівля. Підприємство не звітує з серпня 2014 року. Свідоцтво ПДВ анульоване 29.10.2014 року. Згідно з ІС Податковий блок ТОВ Сервіс-торгпоставка не має основних засобів, виробничого обладнання, транспортних засобів сировини, матеріалів та інших основних фондів (декларація по податок на прибуток за 2014 рік відсутня);
- за даними Єдиного реєстру податкових накладних не встановлено ланцюг придбання ТОВ Сервіс-торгпоставка товару (підкладка КБ-65, болт закладний М22х165, костиль, болт клемний М22х75, костиль, підкладка КБ-65) реалізованого у липні 2014 року на адресу ПП Метресурс ;
- згідно з ІС Податковий блок ані ПП Метресурс , ані його постачальник ТОВ Сервіс-торгпоставка не мали взаємовідносин з Металургійний комбінат Азовсталь , ПАО Дружковский метизный завод Донецкой области ОТК, які згідно наданих ПАТ ХЦУ сертифікатів якості на товар є виробниками придбаного товару.
92. Таким чином, за результатами аналізу податкової інформації встановлено обрив ланцюга постачання матеріалів (підкладка КБ-65, болт закладний М22х165, костиль, болт клемний М22х75, костиль, підкладка КБ-65) ПП Метресурс на адресу ПАТ Хайдельбергцемет Україна у грудні 2014 року.
93. В ході проведення перевірки з`ясовано, що операції із придбання не мали реального товарного характеру.
94. Таким чином, вбачається проведення транзитних фінансових потоків, спрямованих на здійснення операцій надання податкової вигоди переважно з контрагентами, які не виконують свої податкові зобов`язання, зокрема, у випадках, коли операції здійснюються через посередників з метою штучного формування податкового кредиту, не мають реального товарного характеру.
95. ПП Метресурс є транзитером, а саме: суб`єктом господарювання, який значиться у розшифровках податкового кредиту контрагента та формує податкову вигоду вигодонабувачу (виробнику, отримувачу), у тому числі через вигодоформуючих суб`єктів та носить вигодотранспортуючий характер.
96. Таким чином за результатами перевірки, не встановлено підтвердження реальності поставки товару ПП Метресурс на адресу ПАТ ХайдельбергЦемент Україна .
97. Фактично перевіркою встановлено документування операцій по регістрах бухгалтерського обліку, які стосуються лише факту перерахування грошових коштів. Але ПАТ ХайдельбергЦемент Україна перераховувало кошти без мети реального настання правових наслідків, з метою заниження об`єкта оподаткування, несплати податків, у зв`язку з чим дії підприємства призвели до втрат дохідної частини Держбюджету України.
98. Отже, договір, укладений між ПАТ ХайдельбергЦемент Україна та ПП Метресурс , має протиправний характер, оскільки укладені без мети настання реальних наслідків, спрямовані на заниження об`єктів оподаткування, несплату податків. Документи, якими оформлені зазначені в акті перевірки операції, не мають юридичної сили та доказовості.
99. Таким чином, в зв`язку з тим, що ланцюг поставки товару та виконання робіт документально не підтверджено, ПАТ ХайдельбергЦемент Україна порушено пункти 198.1, 198.2, 198.3, 198.6 статті 198 ПК України, завищено податковий кредит на загальну суму 21430 грн за грудень 2014 року.
пункт 3.2.3 акта перевірки, висновок щодо повноти декларування та своєчасності сплати податку на додану вартість, правомірності декларування сум податку, що підлягають бюджетному відшкодуванню, а.акта 71-80
100. За період з 01.01.2013 по 31.12.2014 ПАТ ХЦУ задекларовано податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету у сумі 78690822 грн, в тому числі по періодам: квітень 2013 - 11148635 грн, травень 2013 - 9514679 грн, червень 2013 - 14539152 грн, липень 2013 - 14697491 грн, серпень 2013 - 12901768 грн, березень 2014 - 7834419 грн, квітень 2014 - 4049245 грн, червень 2014 - 134517 грн, липень 2014 - 911471 грн, жовтень 2014 - 2959445 грн.
101. За перевіряємий період ПАТ ХЦУ заявляло бюджетне відшкодування (р.23.2 Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню у зменшення податкових зобов`язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів ) у сумі 37191900 грн, протягом наступних періодів: січень 2013 у сумі 7247856 грн, лютий 2013 у сумі 13616389 грн, березень 2013 у сумі 3299947 грн, жовтень 2013 у сумі 6385631 грн, грудень 2013 у сумі 1069054 грн, січень 2014 у сумі 1556025 грн, лютий 2014 у сумі 4016998 грн.
102. У періоді, що перевірявся ПАТ ХЦУ заявив від`ємне значення податку на додану вартість у сумі 23963338 грн, протягом наступних періодів: серпень 2014 у сумі 670513 грн, вересень 2014 у сумі 105010 грн, листопад 2014 у сумі 9497815 грн, грудень 2014 у сумі 13690000 грн.
103. Перевіркою повноти нарахування податку на додану вартість за період з 01.01.2013 по 31.12.2014 встановлено заниження податку на додану вартість у сумі 11961880,86 грн, в тому числі по періодам: квітень 2013 року 821319,67 грн, травень 2013 року 1311454,33 грн, червень 2013 року 1572611,74 грн, липень 2013 року 1587026,56 грн, серпень 2013 року 1666134,72 грн, листопад 2013 року 1759249,86 грн, квітень 2014 року 582545,72 грн, червень 2014 року 1604064,68 грн, липень 2014 року 862628,75 грн, вересень 2014 року 44342,55 грн, жовтень 2014 року 150502,28 грн.
104. Перевіркою повноти нарахування податку на додану вартість за період з 01.01.2013 по 31.12.2014 встановлено завищення бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов`язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів ) у сумі 3954726,73 грн, в тому числі по періодам: лютий 2013 року 1050901,98 грн, березень 2013 року 461504,10 грн, жовтень 2013 року 1304025,07 грн, грудень 2013 року 1069054 грн, січень 2014 року 69241,58 грн.
105. Перевіркою повноти нарахування податку на додану вартість за період з 01.01.2013 по 31.12.2014 встановлено завищено від`ємне значення з податку на додану вартість за грудень 2014 року у сумі 389157,24 грн.
106. Зведені дані щодо задекларованих та встановлених у ході проведення перевірки сум податку на додану вартість за період з 01.01.2013 по 31.12.2014 наведено у додатку № 16 до акта перевірки (т.12 а.с.226).
обставини, встановлені на підставі наданих сторонами доказів
показники податкових декларації з ПДВ
107. У податковій декларації з ПДВ за листопад 2014 року від 18.12.2014 відображені наступні показники (т.12 а.с.227-232):
- рядок 19: від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду: 9391229;
- рядок 20.2: зарахування від`ємного значення різниці поточного звітного (податкового періоду) до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового періоду) (переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду): 9391229.
108. У розділі ІІ Податковий кредит додатку 5 до податкової декларації з ПДВ за грудень 2014 року у складі податкового кредиту в розмірі 77119652 грн відображено:
- рядок 263: постачальник ІПН 89459905950, період складання ПН 07.2014, обсяг постачання без ПДВ 301050 грн, сума ПДВ за основною ставкою 60210 грн;
- рядок 264: постачальник ІПН 89459905950, період складання ПН 11.2014, обсяг постачання без ПДВ 1322662,50 грн, сума ПДВ за основною ставкою 264532,50 грн.
109. У податковій декларації з ПДВ за грудень 2014 року від 20.01.2015 № 9078825413 відображені наступні показники (т.12 а.с.217-223, т.13 а.с.4-14):
- рядок 10 розділу ІІ податковий кредит (Д5): придбання з ПДВ: 857462052;
- рядок 17: усього податкового кредиту: 19076620;
- рядок 19 розділ ІІІ Розрахунки за звітний період: від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду: 2554963;
- рядок 21: залишок від`ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду: 9391229;
- рядок 22: залишок від`ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням позитивного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду: 9391229;
- рядок 24: залишок від`ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду: 9391229;
110. У розділі ІІ Податковий кредит додатку 5 до податкової декларації з ПДВ за грудень 2014 року у складі податкового кредиту в розмірі 857462052 грн відображено:
- рядок 84: постачальник ІПН 237771805623, період складання ПН 12.2014, обсяг постачання без ПДВ 252036 грн, сума ПДВ за основною ставкою 50407,20 грн;
- рядок 113: постачальник ІПН 303636804865, період складання ПН 12.2014, обсяг постачання без ПДВ 107150 грн, сума ПДВ за основною ставкою 21430 грн.
111. Додатком 2 до податкової декларації з ПДВ за грудень 2014 року визначено: залишок від`ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням позитивного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду: 9391229 грн, звітний (податковий) період у якому виникла сума: 11.2014.
112. Додатком 2 до податкової декларації з ПДВ за січень 2015 року визначено: залишок від`ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, за вирахуванням позитивного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду:
- 9391229 грн, звітний (податковий) період у якому виникла сума: 11.2014;
- 2554963 грн, звітний (податковий) період у якому виникла сума: 12.2014.
113. Уточнюючі розрахунки податкових зобов`язань з ПДВ за грудень 2014 року, подані 27.10.2015 за № 9220437440 та № 9220424193, у розділі ІІ додатку 5 не містять коригувань операцій із ТОВ ТД ЦФ Вуглегірська (ІПН 389459905950), ТОВ Лувд (ІПН 237771805623), ПП Метресурс ( ІПН 303636804865) (т.12 а.с.210-216).
взаємовідносини з ТОВ ТД ЦФ Вуглегірська , ІПН 389459905950, ЄДРПОУ 38945992
114. 19.03.2014 між ПАТ ХайдельбергЦемент Україна (покупець) та ТОВ ТД ЦФ Вуглегірська (продавець) укладено контракт № 06941 на поставку вугілля кам`яного енергетичного виробництва ЧАО ЦОФ Углегірська згідно умов якого продавець зобов`язується поставити вугілля кам`яне енергетичне виробництва ПрАТ ЦОФ Вуглегірська згідно зі специфікаціями, які є невід`ємною частиною контракту, та умовами, обумовленими в цьому контракті, а покупець зобов`язується прийняти та оплатити за нього суму у розмірі, передбаченому специфікаціями до контракту. Відповідно пункту 2.1 договору якість товару підтверджується сертифікатом якості виробника або сертифікатом якості, виписаним незалежною лабораторією, визнаною на міжнародному рівні згідно стандартів ISO. На підставі пункту 3.2 договору визначено вид транспорту: залізничний та/або автотранспорт. Пунктом 4.3 та 4.5 договору визначено, що остаточна сума цього договору буде складатися з сум специфікацій до даного договору, валюта платежу - гривня. Відповідно пункту 6.2 контракту до кожної партії товару продавець направляє покупцю наступні документи: рахунок-фактура, сертифікат якості, залізнична накладна, податкова накладна, видаткова накладна - оригінали, акт приймання-передачі товару. Згідно пункту 19 контракт вступає в силу з 25.03.2013 року та діє до 31.12.2014 року, а в частині невиконаних зобов`язань - до їх повного виконання (т.3 а.с.94-122, т.13 а.с.82-98).
115. До контракту сторонами складені специфікація № 1 на поставку вугілля кам`яного та додаток № 1 (т.13 а.с.95-98).
116. ТОВ ТД ЦФ Вуглегірська (ІПН 389459905950, код ЄДРПОУ 38945992), складено податкові накладні за номенклатурою товару вугілля кам`яне Т (0-50):
- № 3 від 05.07.2014, кількість 983,1 т, на загальну суму 796311 грн, у тому числі ПДВ 132718,50 грн, до якої складено розрахунок коригування вартості № 4 від 07.07.2014 на обсяг без ПДВ 83170,26 грн, сума коригування податкового зобов`язання та податкового кредиту 16634,05 грн;
- № 5 від 22.07.2014, кількість 337,6 т, на загальну суму 273456 грн, у тому числі ПДВ 45576 грн, до якої складено розрахунок коригування вартості № 7 від 23.07.2014 на обсяг без ПДВ - 418,62 грн, сума коригування податкового зобов`язання та податкового кредиту - 83,72 грн;
- № 6 від 23.07.2014, кількість 446 т, на загальну суму 361260 грн, у тому числі ПДВ 60210 грн, до якої складено розрахунки коригування вартості: № 8 від 23.07.2014 № 1 від 31.10.2014 (на обсяг без ПДВ 2207,70 грн, сума коригування податкового зобов`язання та податкового кредиту 441,54 грн); (на обсяг без ПДВ -42558,75 грн, сума коригування податкового зобов`язання та податкового кредиту -8511,75 грн); № 2 від 31.10.2014 (на обсяг без ПДВ -312,10 грн, сума коригування податкового зобов`язання та податкового кредиту -62,40 грн);
- № 1 від 01.11.2014, кількість 958,55 т, на загальну суму 776425,50 грн, у тому числі ПДВ 129404,25 грн, до якої складено розрахунок коригування вартості № 3 від 01.11.2014 на обсяг без ПДВ 1188,60 грн, сума коригування податкового зобов`язання та податкового кредиту 237,72 грн);
- № 2 від 01.11.2014, кількість 1000,95 т, на загальну суму 810769,50 грн, у тому числі ПДВ 135128,25 грн, до якої складено розрахунок коригування вартості № 4 від 03.11.2014 на обсяг без ПДВ 2362,24 грн, сума коригування податкового зобов`язання та податкового кредиту 472,45 грн.
117. Сторонами договору складені протоколи узгодження ціни, накладні та акти приймання-передачі вугілля, видані сертифікати якості, залізничні накладні, покупцем оформлені прибуткові ордери (т.13 а.с.125-175).
118. Додатком 14 до акта перевірки є опис податкових накладних та розрахунків їх коригування (т.13 а.с.186).
взаємовідносини з ТОВ Лувд , ІПН 237771805623, ЄДРПОУ 2377180
119. Між ПАТ ХайдельбергЦемент Україна (покупець) та ТОВ Лувд (постачальник) укладено договори поставки № 07880 від 11.06.2014 та № 09316 від 03.12.2016, згідно умов якого постачальник зобов`язується поставити та передати у власність покупця на умовах цього договору, а покупець зобов`язується прийняти та своєчасно оплатити продукцію в асортименті, кількості, за цінами та на умовах, визначених в додатку № 2, який є невід`ємною частиною цього договору (т.1 а.с.232 звор.-235, 237-250).
120. Відповідно пункту 2.2 договору поставка здійснюється автомобільним транспортом на умовах DDP згідно Інкотермс 2010 місце призначення склад покупця: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Акціонерна, 1, вантажоотримувач - ПАТ ХайдельбергЦемент Україна ; Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Петровського, 37, вантажоотримувач ПАТ ХайдельбергЦемент Україна ; Донецька область, смт. Новоамвросієвське, вул. 12 грудня, 14, вантажоотримувач - ПАТ ХайдельбергЦемент Україна Амвросієвський філіал. Відповідно пункту 2.3 договору на кожну партію товару постачальник передає покупцю наступні документи: податкова накладна; видаткова накладна - 2 екземпляра; рахунок-фактура; документ, що посвідчує якість - оригінал або належним чином завірена копія; технічний опис та інструкція по експлуатації - за наявності, якщо інше не передбачено в додатках. На підставі пункту 5.3 загальна сума договору дорівнює сумі додатків до цього договору.
121. ТОВ Лувд є платником ПДВ згідно свідоцтва виданого 02.12.2004 (т.2 а.с.16-27).
122. ТОВ Лувд складені видаткові, податкові та товарно-транспортні накладні, додано сертифікати якості та паспорти на товар, покупцем оформлено прибуткові ордери (т.2 а.с.28-68).
123. ТОВ Лувд (ІПН 237771805623, код ЄДРПОУ 2377180) на обсяг постачання на суму 252036 грн, ПДВ 50704,20 грн, відображений у рядку 84 розділу 2 Податковий кредит податкової декларації від 20.10.2015 № 907825413, виписано податкові накладні (т.2 а.с.62-68, т.13, а.с.99-105):
- № 2 від 03.12.2014, за номенклатурою товарів: буфер ВРС-134 з пружинами кр.54.4627.008 СБ у кількості 4 шт., пружина ВРС-134 кр.440910.043 у кількості 8 шт., пружина ВРС-134 кр.440910.044 у кількості 8 шт., на загальну суму 49987,20 грн, у тому числі ПДВ 8331,20 грн;
- № 3 від 03.12.2014 за номенклатурою товарів: муфта МЗ-2 кр.20423 СБ у кількості 4 шт., муфта МЗ-3 кр.2013-11-11 СБ у кількості 6 шт., муфта МЗ-5 кр.2013-11-11.2 СБ у кількості 6 шт., на загальну суму 41592 грн, у тому числі ПДВ 6932 грн;
- № 4 від 03.12.2014 за номенклатурою товарів: буфер ВРС-134 з пружинами кр.54.4627.008 СБ у кількості 4 шт., на загальну суму 36144 грн, у тому числі ПДВ 6024 грн;
- № 12 від 22.12.2014 за номенклатурою товарів: швидкохідна передача редуктора КЦ2-1300-45 (вал-щестерня конічна) в кількості 1 шт. на суму 58200 грн, у тому числі ПДВ 9700 грн;
- № 13 від 22.12.2014 за номенклатурою товарів: муфта зубчаста МЗ-10 в кількості 1 шт., муфта зубчаста МЗ-11 в кількості 1 шт., на суму 55080 грн, у тому числі ПДВ 9180 грн;
- № 14 від 22.12.2014 за номенклатурою товарів: муфта зубчаста МЗ-11 в кількості 1 шт. на суму 30720 грн, у тому числі ПДВ 5120 грн;
- № 24 від 29.12.2014, за номенклатурою товарів: муфта зубчаста МЗ-11 в кількості 1 шт. на суму 30720 грн, у тому числі ПДВ 5120 грн.
124. Для використання придбаних товарів працівниками покупця формувались вимоги видачі запчастин, за якими товар видавався підрядникам для виконання ремонтних робіт та робіт з обслуговування та актами підтверджено їх фактичне використання (т.9 а.с.138-220, т.10 а.с.1-110).
125. Позивачем надано підтвердження статусу юридичної особи ТОВ Лувд та підтвердження володіння на праві власності нерухомого майна - нежитлових приміщень: будівель та споруд автоколони № 2 АПТ 0513, інших приміщень за адресою м. Донецьк, вул. Рогачевського, 1 відповідно до договору купівлі-продажу від 01.10.1995 реєстровий № 5550, розташованого на орендованій комунальній земельній ділянці згідно договору від 01.08.2012 реєстровий № 3/907 (т.10 а.с.153-158).
126. Перевезення товару здійснювалось перевізником на підставі договору перевезення вантажу від 02.12.2014 № 02-12 (т.10 а.с.159).
127. Позивач надав копію податкової декларації з ПДВ за грудень 2014 року від 20.10.2015, подану контролюючому органу ТОВ Лувд та реєстр виданих та отриманих податкових накладних за грудень 2014 року (т.10.а.с.160-166).
128. Додатком 7 до акту перевірки є опис податкових та видаткових, ТТН накладних та прибуткових ордерів (т.13 а.с.188).
129. Згідно звітності за формою 1-ДФ за 4 квартал 2014 року на ТОВ Лувд працевлаштовані 5 осіб, 1 особа працювала за цивільно-правовим договором (т.12 а.с.67).
взаємовідносини з ПП Метресурс , ІПН 303636804865, ЄДРПОУ 30363683
130. Позивачем з ПП Метресурс укладено договір поставки № 06805, з додатками 1-11, додатковою угодою, видаткові, податкові та товарно-транспортні накладні, додано сертифікати якості, покупцем оформлено прибуткові ордери (т.2 а.с.70-125).
131. ПП Метресурс (ІПН 303636804865, код ЄДРПОУ 30363683) на обсяг постачання 107150 грн, ПДВ 21430 грн, відображений у рядку 113 розділу 2 Податковий кредит податкової декларації від 20.10.2015 № 907825413, податкові накладні (т.13, а.с.106-109):
- № 5 від 16.12.2014 за номенклатурою товарів: підкладка КБ-65 в кількості 3 т, на суму 52920 грн, у тому числі ПДВ 8820 грн;
- № 6 від 17.12.2014 за номенклатурою товарів: болт клемний М22х75, у кількості 1 т, костиль колійний у кількості 0,5 т, на загальну суму 28380 грн, у тому числі ПДВ 4730 грн;
- № 7 від 18.12.2014 за номенклатурою товарів: болт закладний М22х165, у кількості 1 т, на суму 20520 грн, у тому числі ПДВ 3420 грн;
- № 8 від 22.12.2014 за номенклатурою товарів: підкладка КБ-65 в кількості 1 т, костиль колійний у кількості 0,5 т, на загальну суму 26760 грн, у тому числі ПДВ 4460 грн.
132. Додатком 8 до акту перевірки є опис податкових та видаткових, ТТН накладних та прибуткових ордерів (т.13 а.с.187).
133. ПП Метресурс , як третьою особою у справі № 804/4674/16, надані пояснення (т.10 а.с.167-169).
134. Позивач надав документи на підтвердження статусу юридичної особи ПП Метресурс , копію податкової декларації з податку на прибуток за 2014 рік із декларуванням доходу, що враховується при визначенні об`єкта оподаткування, у розмірі 7204803 грн, податкової декларації з ПДВ за грудень 2014 року із позитивним значенням ПДВ, копією ліцензії від 08.10.2010 серія АВ № 555616 на здійснення діяльності, пов`язаної із створенням об`єктів архітектури (т.10 а.с.170-188).
135. Наявність у ПП Метресурс у володінні нерухомого майна (комплексу будівель) за адресою м. Кривий Ріг, вул. Л. Бородича 12а, підтверджено договором купівлі-продажу від 06.09.2005 реєстровий № 4277 наявність у власності автомобіля ГАЗ 33023-206 ЗНГ бортового малотоннажного підтверджено свідоцтвом про реєстрацію ТЗ № НОМЕР_3 , дата реєстрації 08.05.2012 (т.10 а.с.189-197).
136. ПП Метресурс подано фінансовий звіт суб`єкта малого підприємництва за 2014 рік із визначенням наявності основних засобів та отриманням доходу (т.10 а.с.198-199).
137. На підтвердження придбання ПП Метресурс товару (елементи будівлі верхньої частини колії (рейки, шпала дерев`яна просочена, шпала залізобетонна, болт колійний, болт клемний, болт закладний, клема, шайбо двониткова, шайба плоска, втулка ізолююча, гравер, підкладка, накладка, прокладка гумова, костиль, інші інструменти та механізми) позивач надав договір поставки № 1211 від 11.12.2014, укладений ПП Метресурс з поставником ТОВ Дейтвуд (ЄДРПОУ 39424560), а також оформлені на виконання такого договору сторонами господарських операцій специфікації до договору, а також видаткових та податкових накладних (т.10 а.с.200-208):
- видаткова та податкова накладна від 11.12.2014 № 500 на поставку комплекту кріплень на з/б шпалу КБ-50 в кількості 50 комплексів, підкладки КБ-65 в кількості 2 т на загальну суму 57600 грн, у тому силі ПДВ 9600;
- видаткова та податкова накладна від 15.12.2014 № 702 на поставку шпали дерев`яної А-ІІ в кількості 100 шт., підкладки КД-50 в кількості 0,7 т, шуруп колійний 0,114 т, болт клемний М22х75 в кількості 1 т, костиль колійний в кількості 0,5 т, болт закладний М22х165 в кількості 0,35 т на загальну суму 59168,40 грн, у тому числі ПДВ 9861,40 грн;
- видаткова та податкова накладна від 17.12.2014 № 810 на поставку болт закладний М22х165 в кількості 0,65 т, підкладки КБ-65 в кількості 1 т, колодка гальмівна в кількості 32 шт., болт клемний у борі в кількості 150 комплектів, костиль колійний в кількості 0,5 т на загальну суму 55005 грн, у тому числі ПДВ 9167,50 грн.
138. Картками складського обліку ПП Метресурс відображено одержання товарів від ТОВ Дейдвуд та їх постачання товару на адресу ПАТ ХайдельбергЦемент Україна (т.10 а.с.206-207).
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
139. Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (далі - ПК України, в редакція на час виникнення спірних правовідносин).
140. Для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту (пункт 44.1 статті 44 ПК України).
141. Платники податків зобов`язані забезпечити зберігання документів, визначених у пункті 44.1 цієї статті, а також документів, пов`язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а у разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності (пункт 44.3 статті 44 ПК України).
142. У разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов`язаний у п`ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності. Платник податків зобов`язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу (пункт 44.5 статті 44 ПК України).
143. У разі неможливості проведення перевірки платника податків у випадках, передбачених цим підпунктом, терміни проведення таких перевірок переносяться до дати відновлення та надання документів до перевірки в межах визначених цим підпунктом строків.
144. Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків (підпункт 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України).
145. Об`єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України (підпункт а пункту 185.1 статті 185 ПК України).
146. Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню;
б) дата відвантаження товарів (пункт 187.1 статті 187 ПК України).
147. База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів, крім визначених випадків. До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв`язку з компенсацією вартості товарів/послуг (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
148. Відповідно до підпункту а пункту 198.1 статті 198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
149. Згідно із пунктом 198.2 статті 198 ПК України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
150. Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг (у разі здійснення контрольованих операцій - не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку (пункт 198.3 статті 198 ПК України).
151. Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу (пункт 198.6 статті 198 ПК України).
152. Платник податку зобов`язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну (пункт 201.1 статті 200 ПК України).
153. Податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов`язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця. Контролюючі органи за даними реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, наданих в електронному вигляді, повідомляють платника податку про наявність у такому реєстрі розбіжностей з даними контрагентів. При цьому платник податку протягом 10 днів після отримання такого повідомлення має право уточнити податкові зобов`язання без застосування штрафних санкцій, передбачених розділом II цього Кодексу (пункт 201.6 статті 200 ПК України, був чинним до 01.01.2015).
154. Згідно із пунктом 201.7 статті 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
155. Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
156. Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг (абзац дванадцятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).
VІ. ОЦІНКА СУДУ
157. Презумпція добросовісності платника податків означає, що подані платником контролюючому органу документи податкової звітності є дійсними, повно та об`єктивно відтворюють господарські операції, що є об`єктом оподаткування та/або фінансові показники яких впливають на податковий обов`язок платника податків, якщо інше не буде доведено контролюючим органом.
158. У площині процесуального регулювання презумпції добросовісності платника податків відповідає обов`язок доведення контролюючим органом правомірності прийнятого рішення в судовому процесі, порушеному за позовом платника податків про скасування рішення як неправомірного.
159. У разі надання контролюючим органом доказів, які спростовують дійсність чи повноту даних поданої платником податків податкової звітності, платник податків відповідно до встановленого обов`язку кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, повинен довести наявність законних підстав, для врахування задекларованих в податковому обліку даних при визначені суми його податкового обов`язку.
160. Обов`язок суду встановити дійсні обставини справи при розгляді адміністративного позову безвідносно до позиції сторін випливає з офіційного з`ясування обставин справи як принципу адміністративного судочинства.
161. Встановлення мети та факту порушення встановлено порядку оподаткування, ухилення від оподаткування або створення умов для порушення чинного законодавства, відсутності наміру здійснити реальну господарську операцію та її нездійснення із штучним складанням первинних документів може служити підставою для висновку про відсутність оподатковуваної операції та/або відсутність належних первинних документів, що не може мати наслідком внесення в податковий облік відомостей щодо здійснення таких операції, та, відповідно, отримання податкових переваг.
162. Окремою підставою для відсутності у платника податків права на отримання зазначених податкових переваг є відсутність необхідних первинних документів, що підтверджують здійснення операцій, істотні недоліки таких документів, або складання таких документів при фактичному нездійсненні заявлених операцій, тобто відображення у первинних документах недостовірних даних.
163. Для вирішення спору по суті та надання оцінки правомірності відображення позивачем у податковому обліку спірних операцій, суд перевіряє відповідність вимогам законодавства первинних документів, їх наявність, що вимагається нормативно-правовими актами та безпосередньо укладеними угодами.
164. Господарська операція пов`язана з фактом руху активів платника податків та руху його капіталу. Вимога щодо реальних змін майнового стану платника податків, як обов`язкова ознака господарської операції, кореспондує з нормами ПК України.
165. Відображення у податковому обліку оподатковуваних операцій має бути підтверджено первинними, відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, які містять відомості про господарську операцію, підтверджують її фактичне здійснення та понесення витрат. І тільки за повної відсутності таких документів, або у разі, коли такі документи є недостовірними, тобто не відображають реальних подій (господарської операції), податковий кредит може вважатися не підтвердженим.
166. Первинний документ має дві обов`язкові ознаки: він має містити відомості про господарську операцію і підтверджувати її реальне (фактичне) здійснення.
167. Вищенаведеним вимогам досліджені операції та первинні документи платника податків відповідають.
168. Надаючи оцінку доводам сторін щодо правомірності відображення у податковому обліку операцій платника податків з ТОВ Торговий дім Центральна фабрика Вуглегірська у листопадні 2014 року, суд виходить із того, що висновки контролюючого органу ґрунтуються на тому, що основним постачальником вугілля кам`яного марки Т (0-50) для ТОВ Торговий дім Центральна фабрика Вуглегірська був ПрАТ Центральна збагачувальна фабрика Вуглегірська (ЄДРПОУ 176532) 3412,1 тис.грн. (або 99,97 % від загального обсягу податкового кредиту) за період з 01.04.2014 по 30.11.2014, яка здійснювала фактично роботи по збагаченню вугілля а не видобуток вугілля. За даними ЄРПН збагачувальна фабрика придбавала вугілля у ТОВ Ллойд Інвест , який як платник податків мав 11 працівників та основні фонди вартістю 616,5 тис.грн. У зв`язку із непідтвердженням ланцюга придбання вугілля ТОВ Ллойд Інвест у продавця ТОВ Долі контролюючий орган зазначає про неможливість встановлення походження товару та стверджує про відсутність реально вчиненої господарської операції.
169. ТОВ Торговий дім Центральна фабрика Вуглегірська на виконання контракту від 19.03.2014 № 06941 та для оформлення поставки вугілля складені податкові накладні:
- № 1 від 01.11.2014, кількість 958,55 т, на загальну суму 776425,50 грн, у тому числі ПДВ 129404,25 грн, до якої складено розрахунок коригування вартості № 3 від 01.11.2014 на обсяг без ПДВ 1188,60 грн, сума коригування податкового зобов`язання та податкового кредиту 237,72 грн);
- № 2 від 01.11.2014, кількість 1000,95 т, на загальну суму 810769,50 грн, у тому числі ПДВ 135128,25 грн, до якої складено розрахунок коригування вартості № 4 від 03.11.2014 на обсяг без ПДВ 2362,24 грн, сума коригування податкового зобов`язання та податкового кредиту 472,45 грн.
170. Суд зазначає, що питання правомірності відображення вказаних операцій вирішено судами у справах № 804/4674/16, № 804/4675/16 під час дослідження питання правомірності відображення таких операцій у податковому обліку позивача з податку на прибуток, та судами підтверджено правомірність такого відображення, не погодившись із висновками контролюючого органу.
171. Питання правильності визначення бюджетного відшкодування ПДВ, у тому числі по операціям із вищевказаним контрагентом, підтверджено Верховним Судом у постанові від 11.12.2018 у справі № 804/4701/18, у тому числі надано оцінку операціям придбання вугілля у ТОВ ТД ЦФ Вуглегірська в період з 01.04.2014 по 30.11.2014 за контрактом від 19.03.2014.
172. Суд зазначає, що відповідно до норм ПК України, які діяли під час здійснення спірних правовідносин, податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов`язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.
173. Контролюючі органи за даними реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, наданих в електронному вигляді, повідомляють платника податку про наявність у такому реєстрі розбіжностей з даними контрагентів. При цьому платник податку протягом 10 днів після отримання такого повідомлення має право уточнити податкові зобов`язання без застосування штрафних санкцій, передбачених розділом II цього Кодексу (пункт 201.6 статті 200 ПК України, був чинним до 01.01.2015).
174. Пунктом 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
175. Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг (абзац дванадцятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).
176. Отже, законодавством надано контролюючому органу право проведення перевірки у випадку наявності підстав вважати, що підприємством порушується чинне законодавство, висновки такої перевірки, викладені в акті, можуть бути використані в подальшому при перевірці контрагентів по ланцюгу постачання товару.
177. Натомість, контролюючий орган здійснив власні висновки, прийнявши в подальшому податкове повідомлення-рішення, без наявності документального підтвердження порушень. Також контролюючим органом не вжито заходів щодо призначення та проведення позапланової перевірки по ланцюгу постачання.
178. Таким чином, контролюючий орган, приймаючи рішення не на користь платника податків, фактично керувався виключно відомостями ЄРПН, без вжиття заходів для встановлення достовірності, повноти нарахування та сплати податків, що здійснюється у формі документальних перевірок.
179. Надаючи оцінку доводам сторін щодо взаємовідносин платника податків з ТОВ Лувд , суд виходить із того, що за результатами перевірки контролюючий орган не встановив за даними ЄРПН ланцюг придбання товару та встановив обрив ланцюга постачання товару (буфера з пружинами, пружини, муфти зубчасті, швидкохідну передачу редуктора) ТОВ Лувд на адресу ПАТ ХайдельбергЦемент Україна у грудні 2014 року, з`ясував, що операції з придбання не мали реального товарного характеру, та дійшов висновку про проведення транзитних фінансових потоків, спрямованих на здійснення операцій надання податкової вигоди.
180. Суд не погоджується з такими висновками, оскільки актом перевірки підтверджено, що чисельність працюючих на ТОВ Лувд складає 5 осіб, основні фонди 11,0 тис.грн, вид діяльності: виробництво підіймального та вантажно-розвантажувального устаткування.
181. Доводи відповідача, що ТОВ Лувд не мало спеціалізованого обладнання для виробництва зазначених запчастин не є підтвердженими належними та допустимими доказами, у тому числі актами перевірок.
182. Посилання відповідача на відсутність реєстрації в ЄРПН податкових накладних ПП Пром-Тех-Снаб на адресу ТОВ Лувд є помилковими, оскільки у таких операціях складені податкові накладні № 2 від 03.12.2014 на загальну суму 49987,20 грн, у тому числі ПДВ 8331,20 грн; № 3 від 03.12.2014 на загальну суму 41592 грн, у тому числі ПДВ 6932 грн; № 4 від 03.12.2014 на загальну суму 36144 грн, у тому числі ПДВ 6024 грн; № 12 від 22.12.2014 на суму 58200 грн, у тому числі ПДВ 9700 грн; № 13 від 22.12.2014 на суму 55080 грн, у тому числі ПДВ 9180 грн; № 14 від 22.12.2014 на суму 30720 грн, у тому числі ПДВ 5120 грн; № 24 від 29.12.2014 на загальну суму 30720 грн, у тому числі ПДВ 5120 грн, якими визначено суму ПДВ, що є меншою ніж 10000 грн.
183. При цьому, відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України в редакції до 01.01.2015 обов`язковою була реєстрація податкової накладної у яких сума ПДВ в одній податковій накладній становить понад 10 тисяч гривень.
184. Також вказаною нормою було передбачено, що податкова накладна, в якій сума ПДВ не перевищує 10 тисяч гривень, не підлягає включенню до Єдиного реєстру податкових накладних.
185. Запровадження обов`язкової реєстрації податкових накладних незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній / розрахунку коригування відбулось з 01.01.2015 згідно із змінами, внесеними до пункту 11 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, Законом України від 28.12.2014 № 71-VIII.
186. Таким чином, посилання відповідача на встановлення обриву ланцюгу з підстав не підтвердження відомостями ЄРПН реєстрації податкових накладних, є помилковими. Крім того, такими доводами відповідач виключає можливість придбання товарів від осіб, які не є платниками ПДВ.
187. ПП Пром-Тех-Снаб (ЄДРПОУ 38007002) мав основні фонди 120,0 тис.грн, та 5 працюючих осіб.
188. Матеріалами справи підтверджено наявність у ТОВ Лувд трудових ресурсів, зокрема, згідно довідкою за формою 1-ДФ за 4 квартал 2014 року на ТОВ Лувд працевлаштовані 5 осіб, 1 особа працювала за цивільно-правовим договором (т.12 а.с.67), наявність приміщень для виробництва, а саме будівель та споруд автоколони № 2 АПТ 0513, інших приміщень за адресою м. Донецьк, вул. Рогачевського, 1 відповідно до договору купівлі-продажу від 01.10.1995 реєстровий № 5550, розташованого на орендованій комунальній земельній ділянці згідно договору від 01.08.2012 реєстровий № 3/907 (т.10 а.с.153-158). Згідно наданих до перевірки товарно-транспортних накладних транспортування товару здійснено ТОВ Лувд , автомобілем Газель НОМЕР_1 , водій ОСОБА_2 , посвідчення ЯАА №22.
189. Ділова мета позивача, як суб`єкта господарювання, полягає у потребі у закуплених товарах для здійснення господарської діяльності, що підтверджується вимогами видачі запчастин, за якими товар видавався підрядникам для виконання ремонтних робіт та робіт з обслуговування, та відповідними актами підтверджено їх фактичне використання (т.9 а.с.138-220, т.10 а.с.1-110).
190. Надаючи оцінку висновкам контролюючого органу про не встановлення за результатами перевірки реальності поставки товару ПП Метресурс на адресу ПАТ ХайдельбергЦемент Україна , суд виходить із того, що в обґрунтування таких наведено відсутність в штаті достатньої кількості працівників, основних та виробничих засобів, надання підприємством різноманітних послуги. Контролюючий орган зазначив, що номенклатура та обсяг реалізованих товарів та послуг свідчить про фізичну неможливість здійснення такого об`єму господарської діяльності без наявності допоміжних послуг, таких як транспортування, та без залучення субпідрядних організацій, та вказав, що укладений договір має протиправний характер, оскільки укладений без мети настання реальних наслідків, спрямований на заниження об`єктів оподаткування, несплату податків. Також висновок відповідача ґрунтується на невстановленні за даними ЄРПН ланцюга поставки від поставника ПП Метресурс - ТОВ Сервіс-торгпоставка (код за ЄДРПОУ 39064941), незвітування такою особою з серпня 2014 року, анулювання свідоцтва ПДВ 29.10.2014, відсутністю у такого поставника основних засобів, виробничого обладнання, транспортних засобів сировини, матеріалів та інших основних фондів.
191. Суд не погоджується із такими доводами, оскільки ПП Метресурс складено при постачанні у грудні 2014 року товарів видаткові та податкові накладні: видаткова накладна № 216 та податкова накладна № 5 від 16.12.2014, номенклатура підкладка КБ-65 на суму 52920 грн, у тому числі ПДВ 8820 грн; видаткова накладна № 218 та податкова накладна № 7 від 18.12.2014, номенклатура болт закладний М22х165 на суму 20520 грн, у тому числі ПДВ 3420 грн; видаткова накладна № 217 та податкова накладна № 6 від 17.12.2014, номенклатура костиль, болт клемний М22х75 на суму 28380 грн, у тому числі ПДВ 4730 грн; видаткова накладна № 222 та податкова накладна № 8 від 22.12.2014, номенклатура костиль, підкладка КБ-65 на суму 26760 грн, у тому числі ПДВ 4460 грн.
192. Вищевказані податкові накладні складені у грудні 2014 року на суму ПДВ до 10000 грн, тобто не потребували обов`язкової реєстрації згідно пункту 11 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України в редакції до 01.01.2015.
193. ПП Метресурс надані письмові пояснення платнику податків по зауваженням акта перевірки з доданням підтверджуючих документів (т.10 а.с.167-208).
194. Позивачем підтверджено, що ПП Метресурс придбав товари у ТОВ Дейтвуд (ЄДРПОУ 39424560), на підтвердження чого надані видаткові та податкові накладні від 11.12.2014 № 500, від 15.12.2014 № 702, від 17.12.2014 № 810, якими підтверджено постачання підкладки КБ-65, болтів закладних М22х165, болтів клемних М22х75, костилів колійних (т.10 а.с.200-208).
195. Згідно фінансового звіту суб`єкта малого підприємництва ПП Метресурс згідно із балансом станом на 31.12.2014 має основні засоби, отримувало дохід, мав у власності нерухоме майно (комплекс будівель) за адресою м. Кривий Ріг, вул. Л.Бородича 12а, що підтверджено договором купівлі-продажу від 06.09.2005 реєстровий № 4277, наявність у власності автомобіля ГАЗ 33023-206 ЗНГ бортового малотоннажного підтверджено свідоцтвом про реєстрацію ТЗ № НОМЕР_3 , дата реєстрації 08.05.2012, тобто можливості перевезти товар.
196. Таким чином, доводи контролюючого органу не підтверджуються матеріалами справи.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
197. З системного аналізу матеріалів справи та наведених норм права, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову та наявність підстав для його задоволення. При цьому суд повторно не присуджує на користь позивача судові витрати у розмірі 5837,36 грн, оскільки казначейством вказана сума повернута позивачеві (т.11 а.с.133), а поворот виконання судового рішення матеріалами справи не підтверджується.
198. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -
вирішив:
1. Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства Кривий Ріг Цемент (код ЄДРПОУ 00292923; вул. Барикадна, буд. 15А, м. Дніпро, 49044) до Офісу великих платників податків ДПС (код ЄДРПОУ 43141471; вул. Дегтярівська, 11Г, м. Київ, 04119) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 18.02.2016 № 0000185001, прийняте Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління ДФС.
3. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.
4. Повне рішення складено 08.12.2020.
Суддя І.О. Верба
Суд | Дніпропетровський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 03.12.2020 |
Оприлюднено | 10.12.2020 |
Номер документу | 93399702 |
Судочинство | Адміністративне |