Рішення
від 29.04.2010 по справі 2-1674-2010
ІЛЛІЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МАРІУПОЛЯ

№ 2-1674/2 010 р.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 квітня 2010 року Іллічів ський районний суд м. Маріупо ля Донецької області під гол овуванням судді Мальцевої Є. Є., при секретарі Шевченко О.О. , розглянувши у відкритому су довому засіданні в м.Маріупо лі цивільну справу за позово м ОСОБА_1 до Управління Пе нсійного фонду України в Ілл ічівському районі м.Маріупол я про визнання дій неправомі рними та зобов' язання зроби ти нарахування та виплату до плати до пенсії за період 01 сі чня 2006 року по 31 грудня 2009 року, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся д о суду з цивільним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Іллічівському рай оні м. Маріуполя про визнання дій неправомірними і зобов' язання нарахувати та виплати ти недоплачену державну соці альну допомогу як дитині вій ни за 2006-2009 роки в розмірі 30% мінім альної пенсії. В обґрунтуван ня позовних вимог позивач за значив, що його віднесено до к атегорії дітей війни і згідн о Закону України «Про соціал ьний захист дітей війни» він з 01.01.2006 р. має право на отримання щомісячної доплати до пенсі ї у розмірі 30% мінімальної пен сії за віком. Натомість, відпо відач всупереч вимогам цього Закону та Конституції Украї ни такої доплати не здійснюв ав в повному обсязі, чим поруш ував права позивача. Ці дії вв ажає незаконними і просить в изнати такі дії відповідача неправомірними і зобов' яза ти зробити нарахування і вип латити щомісячну доплату к п енсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з 01.01.2006 р. до 31.12.2009 р .

Позивач у судове засіданн я не з' явився, до суду надійш ла заява про розгляд справи з а його відсутності, в якій про сив задовольнити уточнені по зовні вимоги в повному обсяз і.

Представник відповідача у судове засідання не з' яви вся, надавши суду письмові за перечення проти позову та пр о розгляд справи за його відс утністю. В своїх заперечення х відповідач посилається на те, що позивач має статус дити ни війни, але в 2006 році Законом України «Про Державний бюдже т України на 2006 рік» було перед бачено поетапне запроваджен ня виплат дітям війни в поряд ку, передбаченому Кабінетом Міністрів України. Оскільки такий порядок КМУ в 2006 році не в становлювався і кошти з бюдж ету на ці виплати не виділяли ся, відповідач не міг проводи ти виплати. В 2007 році Законом Ук раїни «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було призуп инено дію норм Закону Україн и «Про соціальний захист діт ей війни» на 2007 рік, тому фінанс ування цих витрат з держбюдж ету не проводилось і протяго м 2007 року. В 2008 році Законом Укра їни «Про Державний бюджет Ук раїни на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни в Закон України «Про со ціальний захист дітей війни» і передбачено інший розмір д оплати до пенсії. На підставі цих змін відповідач проводи в в 2008 році виплати в межах фіна нсування із держбюджету в по рядку, передбаченому Постано вами КМУ, тому свої дії вважає законними. Крім того, просив п ри розгляді справи застосову вати строк позовної давності .

Суд, дослідивши заперечен ня представника відповідача і матеріали справи, дійшов ви сновку, що позов підлягає час тковому задоволенню з наступ них підстав.

Відповідно до Закону Укра їни "Про соціальний захист ді тей війни", до дітей війни від несені особи, які є громадяна ми України та яким на час закі нчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 р оків.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, віднесений до категорії діт ей війни, знаходиться на облі ку в УПФУ в Іллічівському рай оні м.Маріуполя, що підтвердж ується пенсійним посвідчен ням.

Відповідно до ст. 6 Закону У країни "Про соціальний захис т дітей війни" ( 2195-15 ), який набрав чинності з 01.01.2006 року, дітям вій ни пенсії або щомісячне дові чне грошове утримання чи дер жавна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії , підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Водночас, ст. 7 цього Закону передбачено, що фінансове за безпечення соціальних гаран тій, передбачених зазначеним законом, здійснюється за рах унок коштів державного бюдже ту України.

Статтею 110 Закону України "П ро Державний бюджет України на 2006 рік" ( 3235-15 ) було встановлено , що пільги дітям війни, передб ачені абзацом сьомим статті 5 Закону України "Про соціальн ий захист дітей війни" ( 2195-15 ), зап роваджуються з 1 січня 2006 року, а статтею 6 - протягом 2006 року по етапно, за результатами вико нання бюджету в першому півр іччі, у порядку, визначеному К абінетом Міністрів України з а погодженням з Комітетом Ве рховної Ради України з питан ь бюджету.

З 2006 року урядом не впровадж увався порядок надання пільг , передбачених статтею 6 Закон у України "Про соціальний зах ист дітей війни", тому в 2006 році дії відповідача щодо не нара хування пенсії або щомісячно го довічного грошового утрим ання чи державної соціальної допомоги, що виплачується за мість пенсії, є правомірними .

Відповідно до пункту 12 ста тті 71 Закону України "Про Держ авний бюджет України на 2007 рік " з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим законом ( 489-16 ), на 2007 рік зуп инено, зокрема, дію статті 6 За кону України "Про соціальний захист дітей війни".

Таким чином, відповідач, ви конуючи приписи зазначеного закону в період з 01.01.2007 року по 09 .07.2007 року діяв правомірно.

Поряд з цим, 09.07.2007 року Конст итуційним Судом України у сп раві № 1-29/2007 (справа про соціальн і гарантії громадян) ухвален о Рішення № 6-рп/2007, відповідно д о якого, визнані такими, що не відповідають Конституції Ук раїни (є неконституційними), п оложення, зокрема, п. 12 ст. 71 Зако ну України «Про Державний бю джет України на 2007 рік» № 489-V від 19.12.2006 року.

Конституційний Суд Украї ни зазначив, що положеннями З акону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» не мо жуть скасовуватися чи змінюв атися обсяги прав і обов' яз ків, пільг, компенсацій і гара нтій громадян, передбачених іншими законами України, не м ожуть вноситися зміни, зупин ятися дія чинних законів Укр аїни, а також встановлюватис я інше (додаткове) правове рег улювання відносин, що є предм етом інших Законів України.

Отже, з 09.07.2007 р. відновлена дія ст. 6 Закону України „Про соці альний захист дітей війни”, в ідповідно до якої дітям війн и пенсії або щомісячне довіч не грошове утримання чи держ авна соціальна допомога, що в иплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків м інімальної пенсії за віком.

Відповідно до положень ст . 28 Закону України „Про загаль нообов' язкове державне пен сійне страхування”, мінімаль ний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жі нок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі пр ожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатніст ь, визначеного законом.

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правово ї основи для його встановлен ня, затвердження та врахуван ня при реалізації державою к онституційної гарантії гром адян на достатній життєвий р івень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 ли пня 1999 року №966-14, а також Законом України „Про державні соціа льні стандарти та державні с оціальні гарантії” від 5 жовт ня 2000 року №2017-ІІІ, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум в икористовується для визначе ння, у тому числі мінімальног о розміру пенсії за віком, яки й відповідно до статті 28 Закон у України „Про загальнообов' язкове державне пенсійне стр ахування” встановлюється у р озмірі прожиткового мінімум у для осіб, які втратили праце здатність, визначеного закон ом.

Частиною 3 статті 4 даного З акону (в редакції Закону №2505- 4 від 25 березня 2005 року, що діє з 31 березня 2005 року) передбачено, щ о прожитковий мінімум на одн у особу, а також окремо для тих , хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затве рджується Верховною Радою Ук раїни в законі про Державний бюджет України на відповідн ий рік. Прожитковий мінімум п ублікується в офіційних вида ннях загальнодержавної сфер и розповсюдження.

Законом України «Про Держ авний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяки х законодавчих актів України » було внесено зміни до ст. 6 За кону України «Про соціальний захист дітей війни», відпові дно якої дітям війни до пенсі ї або щомісячного довічного грошового утримання чи держа вної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії , виплачується підвищення у р озмірі надбавки, встановлено ї для учасників війни. Ветера ни війни мають право на отрим ання підвищення до пенсії аб о щомісячного довічного грош ового утримання чи державної соціальної допомоги, що випл ачується замість пенсій, від повідно до цього Закону та За кону України «Про статус вет еранів війни, гарантії їх соц іального захисту» зазначене підвищення провадиться за ї х вибором згідно з одним із за конів. Згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, г арантії їх соціального захис ту" від 22.10.1993, № 3551-XII учасникам війн и, нагородженим орденами і ме далями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездо ганну військову службу в тил у в роки Великої Вітчизняної війни, пенсії або щомісячне д овічне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пен сії, підвищуються на 15 процент ів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездат ність, іншим учасникам війни - на 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втрати ли працездатність.

Відповідач, виконуючи при писи зазначеного закону в пе ріод з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року діяв правомірно.

Разом з тим, Рішенням Конст итуційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнані неконституційними, серед ін шого, і положення підпункту 2 п ункту 41 розділу ІІ Закону Укра їни «Про Державний бюджет Ук раїни на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Отже, з 22.05.2008 р. відновлена дія ст. 6 Закону України „Про соці альний захист дітей війни” в редакції до 01.01.2008 р., відповідно до якої дітям війни пенсії аб о щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціал ьна допомога, що виплачуєтьс я замість пенсії, підвищують ся на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Законом України „Про Держ авний бюджет України на 2009 рік ” дія цієї статті Закону Укра їни «Про соціальний захист д ітей війни» не була зупинена і, відповідно, у 2009 році продов жує діяти норма, згідно якої д ітям війни пенсії або щоміся чне довічне грошове утриманн я чи державна соціальна допо мога, що виплачується заміст ь пенсії, підвищуються на 30 ві дсотків мінімальної пенсії з а віком.

Статтею 62 Закону України „ Про Державний бюджет України на 2007 рік” від 19 грудня 2006 року № 489-5 (із змінами згідно Закону № 749-5 від 15.03.07 р.), прожитковий мінім ум для особи, яка втратила пра цездатність, визначений з 1 сі чня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривен ь. При цьому, зазначена стаття доповнена абзацом, яким пере дбачено встановити, що для ви значення мінімального розмі ру пенсії за віком відповідн о до абзацу першого частини 1 с татті 28 Закону України «Про за гальнообов' язкове державн е пенсійне страхування» з 1 кв ітня та з 1 жовтня 2007 року засто совується прожитковий мінім ум для осіб, які втратили прац ездатність, визначений абзац ом п' ятим частини першої ці єї статті, збільшений на 1 відс оток, що складає відповідно 410 грн. 06 коп.; 415 грн. 11 коп.

Статтею 58 Закону України „ Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року № 107-VI, що набрав чинності з 1 січня 2008 року був затверджений прож итковий мінімум на одну особ у, яка втратила працездатніс ть з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітн я - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.

Статтею 54 Закону України „ Про Державний бюджет України на 2009 рік” від 26 грудня 2008 року № 835-VI, що набрав чинності з 1 січня 2009 року прожитковий мінімум н а одну особу та для тих, хто ві дноситься до основних соціал ьних і демографічних груп на селення, встановлений в розм ірах, що діяли у грудні 2008 року - тобто 498 гривень.

Законом України «Про вста новлення прожиткового мінім уму та мінімальної заробітн ої плати» від 20.10.2009 року за №1646-VІ, що набрав чинності 04.11.2009 року, п рожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність , з 01.11.2009 року складає - 573 грн.

Суд вважає за необхідне за значити, що загальносуспільн і потреби - це потреби, напра влені на задоволення всього суспільства, а у цьому випадк у спірні виплати направлені на задоволення потреб обмеже ного кола споживачів, зокрем а визначених законом «Про со ціальний захист дітей війни» .

Суд вважає, що для визначен ня мінімального розміру пенс ії для обчислення розміру до плати необхідно виходити з п оложення ч.1 ст.28 Закону Україн и „Про загальнообов' язкове державне пенсійне страхуван ня”, виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втрати ли працездатність.

Таким чином, суд вважає, щ о вимоги позивача підлягають частковому задоволенню, а са ме з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. та з 22.05.2008 року п о 31.12.2009 року.

Керуючись ст.10,11,15,109,209, 213, 215, 218 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Упр авління Пенсійного фонду Укр аїни в Іллічівськом районі м .Маріуполя про визнання дій н еправомірними та зобов' яза ти зробити нарахування та ви плату доплати до пенсії за пе ріод 01 січня 2006 року по 31 грудня 2009 року - задовольнити частк ово.

Визнати неправомірною ді ї Управління Пенсійного фонд у України в Іллічівському ра йоні м.Маріуполя щодо не нара хування ОСОБА_1 щомісячно ї державної соціальної допла ти до пенсії дітям війни в роз мірі 30% від розміру мінімально ї пенсії за віком за період з 0 9.07.2007 р. по 31.12.2007 р. та з 22.05.2008 року до 31.12.2 009 року.

Зобов' язати Управлі ння Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м.Мар іуполя провести ОСОБА_1 н арахування та виплатити, з ур ахуванням фактично виплачен их сум, щомісячну доплату до п енсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з 09 липня 2007 рок у по 31 грудня 2007 року та з 22 травн я 2008 року по 31 грудня 2009 року, вихо дячи з розміру мінімальної п енсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України „Про заг альнообов' язкове державне пенсійне страхування”, з ура хуванням встановленого зако нодавством прожиткового мін імуму для осіб, які втратили п рацездатність.

У задоволенні інших позо вних вимог - відмовити.

На рішення може бути подан а апеляція в Апеляційний суд Донецької області через Ілл ічівський райсуд м.Маріуполя .

Заява про апеляційне оска рження може бути подана прот ягом 10 днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга п одається протягом 20 днів післ я подачі заяви про апеляційн е оскарження.

Апеляційна скарга може бу ти подана без попередньої по дачі заяви про апеляційне ос карження у строк, передбачен ий для подачі такої заяви.

Суддя :

СудІллічівський районний суд м.Маріуполя
Дата ухвалення рішення29.04.2010
Оприлюднено13.05.2011
Номер документу9341003
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-1674-2010

Ухвала від 14.12.2010

Цивільне

Маловисківський районний суд Кіровоградської області

Кавун Тетяна Володимирівна

Ухвала від 18.10.2010

Цивільне

Амур-Нижньодніпровський районний суд м.Дніпропетровська

Якименко Лариса Григорівна

Рішення від 10.11.2010

Цивільне

Приморський районний суд Запорізької області

Булашев Роман Леонідович

Рішення від 02.04.2010

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дубановська Ірина Дмитрівна

Рішення від 29.04.2010

Цивільне

Іллічівський районний суд м.Маріуполя

Мальцева Євгенія Євгенівна

Ухвала від 30.03.2010

Цивільне

Комунарський районний суд м.Запоріжжя

Ярошенко Андрій Григорович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні