Рішення
від 14.12.2020 по справі 460/3694/19
ЯВОРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 460/3694/19

Провадження №2/944/620/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

14.12.2020 рокум.Яворів

Яворівський районний суд Львівської області

в складі: головуючого судді Карпин І.М.

з участю секретаря судового засідання Мельник Є.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Яворові в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Городоцької місцевої прокуратура Львівської області в інтересах держави в особі Вороцівської сільської ради Яворівського району Львівської області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди ,

в с т а н о в и в :

22.07.2020 Городоцька місцева прокуратура Львівської областізвернулася в суд з позовом в інтересах Вороцівської сільської ради Яворівського району Львівської області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої державі, внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища в розмірі 48794,30 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що вироком Яворівського районного суду Львівської області від 11.05.2019, який не оскаржувався та 11.06.2019 набрав законної сили, затверджено угоду про визнання винуватості, укладену між прокурором Яворівського відділу Городоцької місцевої прокуратури Львівської області Гутником Р.Б. та підозрюваним ОСОБА_1 , та ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України . Даним вироком встановлено, що ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора КП Теребля , будучи службовою особою, на яку відповідно до п. 6.7. Статуту КП Теребля , покладено персональну відповідальність за фінансово-господарську діяльність підприємства, порушив встановлений законом порядок і правила вилучення (видобування) корисних копалин та вимоги ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України, ст. 19, 21 Кодексу України про надра, з 01 по 22 січня 2019 року без одержання спеціального дозволу на користування надрами незаконно видобував з артезіанських свердловин №1 та №2, які перебувають на балансі КП Теребля та знаходяться на території Вороцівської сільської ради Яворівського району, підземні води об`ємом 11 564 куб. м., які відповідно до Переліку корисних копалин загальнодержавного значення , який затверджено постановою Кабінету міністрів України №827 від 12.12.1994, відносяться до корисних копалин загальнодержавного значення, чим заподіяв шкоду державі на суму 48 794,30 грн. В добровільному порядку відповідачем завдані державі збитки не відшкодовано, тому такі необхідно стягнути в примусовому порядку.

Ухвалою судді від 16.08.2019 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

В судове засідання прокурор Яворівського районного відділу Городоцької місцевої прокурати Львівської області Гутник Г.В. не з`явилася однак подала заяву про розгляд справи у її відсутності позовін вимоги підтримує та просить такі задовольнити.

Вороцівська сільська рада Яворівського району Львівської області подала заяву про розгляд справи увідсутності представника сільської ради.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про час та місце їх проведення, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позовну заяву або клопотання про відкладення розгляду справи не подав.

За таких обставин розгляд справи проводиться заочно у відсутності відповідача ОСОБА_1 , проти чого позивач не заперечує.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Судом встановлено, що вироком Яворівського районного суду Львівської області від 11.05.2019, який не оскаржувався та 11.06.2019 набрав законної сили, затверджено угоду про визнання винуватості, укладену між прокурором Яворівського відділу Городоцької місцевої прокуратури Львівської області Гутником Р.Б. та підозрюваним ОСОБА_1 , та ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України.

Згідно з даним вироком ОСОБА_1 , засуджений за те, що він перебуваючи на посаді директора КП Теребля , будучи службовою особою, на яку відповідно до п. 6.7. Статуту КП Теребля , покладено персональну відповідальність за фінансово-господарську діяльність підприємства, порушив встановлений законом порядок і правила вилучення (видобування) корисних копалин та вимоги ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України, ст. 19, 21 Кодексу України про надра, та з 01 по 22 січня 2019 року без одержання спеціального дозволу на користування надрами незаконно видобував з артезіанських свердловин №1 та №2, які перебувають на балансі КП Теребля та знаходяться на території Вороцівської сільської ради Яворівського району, підземні води об`ємом 11 564 куб. м., які відповідно до Переліку корисних копалин загальнодержавного значення , який затверджено постановою Кабінету міністрів України №827 від 12.12.1994, відносяться до корисних копалин загальнодержавного значення, чим заподіяв державі матеріальну шкоду.

Відповідно до розрахунку розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів при відсутності дозвільних документів (спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)) Колективного підприємства Теребля (КП Теребля ) з власного підземного водозабору, що розміщені на території Вороцівської сільської ради Яворівського району Львівської області за період з 01.01.2019 по 22.01.2019 такі завдані на суму 48 794 грн. 30 грн.

Відповідно до ч. 7 ст. 128 КПК України особа, яка не пред`явила цивільний позов в кримінальному провадженні, має право пред`явити його в порядку цивільного судочинства.

Згідно з ч. 6 ст. 82 Цивільного процесуального кодексу України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Відповідно до ст. 2 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються цим Законом, а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Вимогами пункту 9 статті 44 Водного кодексу України передбачено, що водокористувачі зобов`язані, зокрема, здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Згідно з положеннями ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об`єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об`єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

Відповідно до вимог ст. 49 ВК України спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування.

Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на спеціальне водокористування здійснюється відповідно до Закону України Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності в установленому Кабінетом Міністрів України порядку. Форма дозволу на спеціальне водокористування та заяви для його отримання, а також форма нормативного розрахунку водокористування і водовідведення затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Постановою Кабінету Міністрів України №827 від 12.12.1994 затверджено Перелік корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення. Відповідно до вказаного переліку, підземні води, що незаконно видобувались з артезіанських свердловин №1 та №2, які перебувають на балансі КП Теребля та знаходяться на території Вороцівської сільської ради Яворівського району, відносяться до корисних копалин загальнодержавного значення.

У відповідності до ч. 1 ст. 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.

Згідно ст. 21 Кодексу України про надра, надра у користування для видобування підземних вод (крім мінеральних) і розробки родовищ торфу надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, що видаються після попереднього погодження з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Стаття 41 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища встановлює економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема передбачає відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до вимог ст. 67 Кодексу України про надра, які кореспондуються з вимогами ст. 111 Водного Кодексу України та ст. 68 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища , підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані у повному обсязі відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень законодавства про надра та водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Згідно з ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 29, ч. 1 ст. 69 1 Бюджетного кодексу України, грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, сплачуються у визначеному вказаними нормами співвідношенні на рахунки спеціальних фондів Державного, обласних та місцевих бюджетів в розмірах 30, 20 та 50 відсотків відповідно.

Відповідно до листа управління Державної казначейської служби України в Яворівському районі Львівської області №308/02-58 від 11.06.2019 грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності на території Вороцівської сільської ради Яворівського району Львівської області сплачуються в повному обсязі на розподільчий рахунок Вороцівської сільської ради - №33113331013712, банк отримувача: Казначейство України, МФО: 899998; ЄДРПОУ: 38011710; ККДБ 24062100.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача на користь позивача коштів в сумі 48794 грн. 30 коп.

Відповідно до ст.141 ЦПК України стягнути з відповідача на користь держави судовий збір в розмірі 1921,00 грн.

Керуючись ст.ст. 141, 265, 273, 274, 280, 282-284, 289 ЦПК України, суд,

у х в а л и в:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Вороцівської сільської ради Яворівського району Львівської області 48 794 (сорок вісім тисяч сімсот дев`яносто чотири) грн. 30 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави 1921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) грн. 00 коп. судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Львівського апеляційного суду чи через Яворівський районний суд Львівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Повний текст рішення складено 14.12.2020.

Позивач: Вороцівська сільська рада

Яворівського району Львівської області

с.Вороців Яворівського району Львівської області

ЄДРПОУ 04373198

Відповідач: ОСОБА_1 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

місце проживання:

АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Суддя І.М.Карпин

СудЯворівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення14.12.2020
Оприлюднено17.12.2020
Номер документу93579761
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —460/3694/19

Постанова від 16.04.2021

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Судова-Хомюк Наталія Михайлівна

Ухвала від 22.02.2021

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Судова-Хомюк Наталія Михайлівна

Ухвала від 16.02.2021

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Судова-Хомюк Наталія Михайлівна

Ухвала від 16.02.2021

Адміністративне

Восьмий апеляційний адміністративний суд

Судова-Хомюк Наталія Михайлівна

Рішення від 14.12.2020

Адміністративне

Рівненський окружний адміністративний суд

Н.В. Друзенко

Рішення від 14.12.2020

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Карпин І. М.

Ухвала від 25.11.2020

Адміністративне

Рівненський окружний адміністративний суд

Н.В. Друзенко

Ухвала від 19.05.2020

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Карпин І. М.

Ухвала від 11.12.2019

Адміністративне

Рівненський окружний адміністративний суд

Друзенко Н.В.

Ухвала від 03.12.2019

Адміністративне

Рівненський окружний адміністративний суд

Друзенко Н.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні