УХВАЛА
22 грудня 2020 року
м. Київ
справа № 560/3963/18
адміністративне провадження № К/9901/24359/19
Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Усенко Є.А., розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) Вест Імпорт на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 16.07.2019 у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Вест Імпорт до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
У С Т А Н О В И В :
ТОВ Вест Імпорт подало до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду касаційну скаргу на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 16.07.2019 у цій справі.
Ухвалою Верховного Суду від 06.09.2019 касаційну скаргу залишено без руху як таку, що подана з порушенням частини четвертої статті 330 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС): до касаційної скарги не додано документ про сплату судового збору у розмірі 32' 030,68 грн. Згідно з цією ухвалою позивачу запропоновано усунути недолік касаційної скарги в десятиденний строк з дня вручення її копії.
Копія ухвали Верховного Суду від 06.09.2019 була направлена на адресу позивача, вказану в касаційній скарзі (вул. Федорова, 1/1, м. Старокостянтинів, Хмельницька обл., 31100), однак, конверт з вкладенням копії ухвали про залишення касаційної скарги без руху з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення з штриховим ідентифікатором №0102927755120 повернено на адресу суду з відміткою працівника поштового зв`язку (АТ Укрпошта ) за закінченням терміну зберігання .
У зв`язку з цим Верховний Суд ухвалою від 25.11.2019 на підставі частини другої статті 121 КАС продовжив строк ТОВ Вест Імпорт для усунення недоліків касаційної скарги - протягом десяти днів з дня вручення ухвали про продовження строку для усунення недоліків касаційної скарги.
Копію ухвали Верховного Суду від 25.11.2019 про продовження процесуального строку для усунення недоліків касаційної скарги направлено на адресу позивача, зазначену в касаційній скарзі (вул. Федорова, 1/1, м. Старокостянтинів, Хмельницька обл., 31100; іншої адреси матеріали касаційної скарги не містять), однак, конверт з вкладенням копії ухвали про продовження процесуального строку для усунення недоліків касаційної скарги з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення з штриховим ідентифікатором №0102928463017 повторно повернено на адресу суду з відміткою працівника поштового зв`язку (АТ Укрпошта ) закінчення терміну зберігання .
Зважаючи, що іншої адреси матеріали касаційної скарги не містять, з метою належного повідомлення позивача про необхідність виконання судового рішення та усунення недоліків поданої касаційної скарги Верховний Суд надіслав зазначені копії судових рішень з рекомендованим повідомленням на адресу позивача, зазначену ним у касаційній скарзі (вул. Федорова, 1/1, м. Старокостянтинів, Хмельницька обл., 31100), втретє. Однак, поштові відправлення №0102931200760, №0102931200752 та конверти з копіями ухвали Верховного Суду від 06.09.2019 та від 25.11.2019 повернулися до суду касаційної інстанції з поміткою, прикріпленою до конверта, - ''адресат відсутній''.
Також суд вжив заходи інформувати позивача за допомогою засобів телефонного зв`язку, за даними контактних номерів телефону Товариства, відомості яких містяться в касаційній скарзі (03854-3-30-75) та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців і громадських формувань (Телефон 1: НОМЕР_1 ; Телефон 2: НОМЕР_2 ), проте номера, що належать мобільним операторам life:) та Водафон (МТС) не існують або не обслуговуються, міський телефон не відповідає.
Згідно із частиною другою статті 44 КАС учасники справи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
У статті 330 КАС законодавець закріпив вимоги до форма і змісту касаційної скарги.
Відповідно до частини другої статті 332 КАС до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 330 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Аналіз частин другої, третьої - п`ятої статті 169 КАС зумовлює висновок, що суд касаційної інстанції, установивши, що касаційна скарга оформлена з порушенням вимог статті 330 КАС, постановляє ухвалу, в якій зазначаються недоліки касаційної скарги, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Якщо ж особа, яка подала касаційну скаргу, відповідно до ухвали суду усуне недоліки касаційної скарги у строк, встановлений судом, касаційна скарга вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу. Інакше вона вважається неподаною і повертається особі, яка подала касаційну скаргу.
Отже, саме звернення особи до суду із касаційної скаргою не спричиняє безумовне відкриття касаційного провадження у справі та початок стадії касаційного провадження. Адже суд, відкриваючи касаційне провадження, перевіряє, зокрема, чи дотрималася особа, яка подала касаційну скаргу, порядку реалізації права на звернення до суду касаційної інстанції (умови реалізації права на звернення до суду касаційної інстанції). Процесуальним наслідком недотримання скаржником умов реалізації права на звернення до цього суду з касаційною скаргою є залишення скарги без руху або її повернення в разі не усунення недоліків.
Зважаючи на викладене, питання про відкриття касаційного провадження за касаційною скаргою, яка не була належним чином оформлена та містила недоліки, може бути вирішено лише після усунення недоліків касаційної скарги. При цьому КАС винятки з указаного порядку не містить.
Питання вручення судового рішення, зокрема ухвали суду про залишення касаційної скарги без руху, поновлення та продовження процесуальних строків, врегульоване статтею 251 КАС.
Згідно із пунктом 4 частини шостої статті 251 КАС України днем вручення судового рішення є день поставлення в поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
Відповідно пунктів 116, 117 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №270 (далі - Правила), у разі неможливості вручення одержувачам поштові відправлення, внутрішні поштові перекази зберігаються об`єктом поштового зв`язку місця призначення протягом одного місяця з дня їх надходження. Після закінчення встановленого строку зберігання поштові відправлення, поштові перекази повертаються відправнику.
У разі відсутності адресата за вказаною на рекомендованому листі адресою працівник поштового зв`язку робить позначку "адресат відсутній за вказаною адресою", яка засвідчується підписом з проставленням відбитку календарного штемпеля і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його до суду (пункт 99-2 Правил).
Отже, як суд касаційної інстанції, так і особа, яка подала касаційну скаргу, наділені низкою процесуальних прав та обов`язків. Зокрема, в разі подання особою касаційної скарги без сплати судового збору за подання такої скарги суд постановляє ухвалу про залишення касаційної скарги без руху із зазначенням її недоліків.
Норми процесуального права не передбачають повторне постановлення судом касаційної інстанції ухвали про залишення касаційної скарги без руху в разі повернення поштового відправлення з ухвалою у зв`язку із закінченням терміну зберігання.
При цьому процесуальні норми не позбавляють суд касаційної інстанції права, в разі повернення поштового відправлення з ухвалою про залишення касаційної скарги без руху у зв`язку із закінченням терміну його зберігання, постановити ухвалу, якою продовжити строк для усунення недоліків касаційної скарги, надіславши одночасно попередню ухвалу, якщо суд касаційної інстанції встановить, що існують труднощі в отриманні поштової кореспонденції.
Верховний Суд вжив вичерпні процесуальні та організаційні заходи для належного повідомлення позивача про необхідність виконання судового рішення та усунення недоліків касаційної скарги.
На дату постановлення цієї ухвали позивач не виконав ухвалу про залишення касаційної скарги без руху від 06.09.2019, клопотання про продовження процесуального строку на усунення недоліку касаційної скарги не заявив.
Відповідно до частини другої статті 332 КАС до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 330 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Згідно з положеннями пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
02.04.2020 набув чинності Закон України від 30.03.2020 №540-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" (далі - Закон України №540-IX), яким до окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України внесені зміни.
Зокрема, розділ VI Прикінцеві положення доповнено пунктом 3, відповідно до якого строк, зокрема, встановлений статтею 169 КАС, продовжується на строк дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
17.07.2020 набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) №731-IX від 18.06.2020, (далі - Закон України №731-IX), яким внесено зміни, зокрема до КАС.
Пунктом 3 розділу VI Прикінцеві положення КАС, в редакції Закону №731-IX, передбачено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Будь-яких клопотань від позивача щодо продовження строку на усунення недоліку касаційної скарги відповідно до норм пункту 3 розділу VI Прикінцеві положення КАС до суду не надходило.
Керуючись статтями 169, 332 КАС, Верховний Суд,
У Х В А Л И В:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Вест Імпорт на постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 16.07.2019 повернути.
Скаржнику надіслати копію ухвали про повернення касаційної скарги разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами.
Роз`яснити, що повернення касаційної скарги не позбавляє права повторного звернення до суду касаційної інстанції в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена.
СуддяЄ.А. Усенко
Суд | Касаційний адміністративний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 22.12.2020 |
Оприлюднено | 23.12.2020 |
Номер документу | 93708592 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Касаційний адміністративний суд Верховного Суду
Усенко Є.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні