ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2020 року
м. Харків
справа № 638/4701/20
провадження № 22-ц/818/6042/20
Харківський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого судді - Тичкової О.Ю.,
суддів - Кругової С.С., Пилипчук Н.П.,
сторони справи:
позивач : Харківська міська рада,
відповідач : ОСОБА_1 ,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи апеляційну скаргу Міхно Лілії Олегівни, яка діє в інтересах Харківської міської ради, на ухвалу Дзержинського районного суду м. Харкова від 2 листопада 2020 року, постановлену у складі судді Шестак О. І.,
У С Т А Н О В И В :
Двадцять шостого березня 2020 року ОСОБА_2 , діючи в інтересах Харківської міської ради, звернулася до суду з позовом, у якому просила стягнути з ОСОБА_1 на користь Харківської міської ради (надалі ХМР) безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати у сумі 78908, 01 грн та витрати зі сплати судового збору у розмірі 2102, 01 грн.
Ухвалою Дзержинського районного суду міста Харкова від 2 листопада 2020 року справа передана на розгляд Комінтернівського районного суду м. Харкова.
Суд першої інстанції керувався ч.1 ст.27, ч.6 ст.187 Цивільного процесуального кодексу України (надалі ЦПК України) та виходив з того, що відповідач - фізична особа ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що територіального належить до юрисдикції Комінтернівського районного суду м. Харкова. Правила виключної підсудності не поширюються на спір щодо стягнення заборгованості по сплаті орендної плати за користування нерухомим майном.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 , діючи в інтересах ХМР, просить ухвалу суду першої інстанції скасувати та направити справу до Дзержинського районного суду міста Харкова для розгляду по суті. Посилається на порушення судом норм процесуального права. А саме, на те, що за правилами ч.1 ст. 30 ЦПК України позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Дійсний спір стосується стягнення орендної плати за використання земельної ділянки, на якій розташована належна ОСОБА_1 нежитлова будівля, без укладення договору оренди. Тобто спір стосується нерухомого майна і до нього підлягають застосуванню правила виключної підсудності.
Відзиву на апеляційну скаргу не надходило.
Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість ухвали в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 379 ЦПК України підставами для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм процесуального права чи неправильне застосування норм матеріального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.
Як установлено судовим розглядом і вбачається з матеріалів справи, представник ХМР у березні 2020 року звернулася до ОСОБА_1 з позовом, у якому просила стягнути з відповідача 78908 грн 1 коп. безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати (а.с. 2-7).
Позов обґрунтований тим, що ОСОБА_1 і ТОВ ПОСТУМ належать нежитлові приміщення в нежитлових будівлях літ. Д-2 (раніше літ. А-2 ), літ. Г-1 , літ. Б-1 за адресою: АДРЕСА_2 . Набувши право власності на нежитлові приміщення, розташовані на земельній ділянці комунальної форми власності, ОСОБА_1 речові права на зазначену земельну ділянку не оформила, але використовує її. Відповідач безпідставно зберегла у себе кошти, які мала сплатити за користування нею, тому з неї на підставі ст. 1212 ЦК України належить стягнути заборгованість зі сплати орендної плати за землю.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою (ч.1 ст. 30 ЦПК України).
Відповідно до частини першої статті 181 Цивільного кодексу України (надалі ЦК України) до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
До позовів, що виникають з приводу нерухомого майна, належать, зокрема, позови про право власності на таке майно; про право володіння і користування ним (стаття 358 ЦК України); про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності та виділ частки із цього майна (статті 364, 367 ЦК України); про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності та виділ частки із цього майна (статті 370, 372 ЦК України); про право користування нерухомим майном (визначення порядку користування ним); про право, яке виникло із договору найму жилого приміщення, оренди тощо; про визнання правочину з нерухомістю недійсним; про звернення стягнення на нерухоме майно - предмет іпотеки чи застави; розірвання договору оренди землі; стягнення орендної плати, якщо спір виник з приводу нерухомого майна; про усунення від права на спадкування та визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Враховуючи, що ХМР просить стягнути з відповідача несплачену орендну плату за користування земельною ділянкою комунальної форми власності, колегія суддів не погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що спір виник не з приводу нерухомого майна. Визначальним тут виступає використання ОСОБА_1 об`єкту нерухомого майна, а саме, земельної ділянки та не сплата коштів за таке використання.
Отже, апеляційну скаргу представника ХМР належить задовольнити, ухвалу суду першої інстанції від 02.11.2020 - скасувати, справу направити до Дзержинського районного суду м. Харкова для продовження розгляду.
Керуючись ст.ст. 367, 368, 374, 375, 382 - 384 ЦПК України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Міхно Лілії Олегівни, яка діє в інтересах Харківської міської ради, задовольнити.
Ухвалу Дзержинського районного суду міста Харкова від 2 листопада 2020 року скасувати, справу направити для продовження розгляду до Дзержинського районного суду м. Харкова.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий О.Ю. Тичкова
Судді С.С. Кругова
Н.П. Пилипчук
Суд | Харківський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.12.2020 |
Оприлюднено | 24.12.2020 |
Номер документу | 93771566 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Харківський апеляційний суд
Тичкова О. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні