Постанова
від 23.12.2020 по справі 326/663/20
ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Дата документу 23.12.2020 Справа № 326/663/20

Запорізький Апеляційний суд

ЄУН 326/663/20Головуючий у 1-й інстанції Каряка Д.О. Пр. № 22-ц/807/2988/20Суддя-доповідач Гончар М.С.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2020 року м. Запоріжжя

Запорізький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого судді (судді-доповідача) Гончар М.С.

суддів Кримської О.М., Подліянової Г.С.,

за участі секретаря Путій Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 на ухвалу Приморського районного суду Запорізької області від 12 червня 2020 року про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Приморського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - Приморського ОУ ПФУ в Запорізькій області) про визнання дій протиправними щодо невиплати решти спадщини та зобов`язання вчинити певні дії (виплатити недоотриману пенсію, яка є спадковим майном)

ВСТАНОВИВ:

У травні 2020 року ОСОБА_1 звернулась до суду із вищезазначеним позовом до Приморського ОУ ПФУ в Запорізькій області (а.с.2-8), в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо невиплати їй всієї суми спадкового майна у вигляді недоотриманої пенсії; зобов`язати відповідача виплатити їй решту спадщини у сумі 24236,11 грн. у порядку спадкування за законом після смерті її чоловіка ОСОБА_3 ; стягнути з відповідача на її користь судовий збір у розмірі 840,80 грн.

В автоматизованому порядку для розгляду цієї справи визначено суддю суду першої інстанції Каряку Д.О. (а.с. 26).

Ухвалою суду першої інстанції від 12 травня 2020 року (а.с. 27) відкрито провадження у цій справі в порядку загального позовного провадження та призначено справу до розгляду.

Ухвалою Приморського районного суду Запорізької області від 12 червня 2020 року (а.с. 37-38) провадження за вищезазначеним позовом позивача у цій справі закрито.

Не погоджуючись із зазначеною ухвалою суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм процесуального права судом першої інстанції при її постановленні, позивач ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 у своїй апеляційній скарзі (а.с. 48-63) просила ухвалу суду першої інстанції у цій справі скасувати.

В автоматизованому порядку для розгляду цієї справи визначено колегію суддів Запорізького апеляційного суду: головуючого суддю (суддю-доповідача) Гончар М.С., суддів Маловічко С.В. та Подліянову Г.С. (а.с. 64).

Ухвалою апеляційного суду апеляційне провадження за вищезазначеною апеляційною скаргою відкрито 06 жовтня 2020 року (а.с. 75).

В автоматизованому порядку суддею Кримською О.М. у цій справі замінено суддю Маловічко С.В. у зв`язку із тривалою відпусткою останньої (а.с. 76-77).

Ухвалою апеляційного суду дану справу призначено до апеляційного розгляду (а.с. 79), з урахуванням навантаженості судді-доповідача та колегії суддів (в Запорізькому апеляційному суді фактично працює 18 суддів замість 40 суддів за штатом).

Головне управління ПФУ в Запорізькій області, яке не є учасником цієї справи , але є юридичною особою - правонаступником Приморського ОУ ПФУ в Запорізькій області, яке припинило свою діяльність 22.07.2019 року в порядку реорганізації шляхом приєднання до Головного управління ПФУ в Запорізькій області, надало відзив на вищезазначену апеляційну скаргу у цій справі (а.с.84-93).

У судове засідання 23 грудня 2020 року повідомлені апеляційним судом належним чином про дату, час і місце розгляду справи (а.с.82-83, 94-95), у тому числі позивач через свого представника (а.с. 95), що узгоджується із вимогами ст. 130 ч. 5 ЦПК України, всі учасники цієї справи не з`явились, про причини своєї неявки та неявки своїх представників апеляційний суд не сповістили, клопотань про відкладення розгляду цієї справи апеляційному суду не подавали.

За змістом ст. 372 ч. 2 ЦПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про час і місце розгляду справи, не перешкоджає розглядові справи апеляційним судом.

Крім того, в силу вимог ст. 371 ч. 1 ЦПК України апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції має бути розглянута протягом тридцяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження.

При вищевикладених обставинах, апеляційний суд визнав неповажними причини неявки у дане судове засідання всіх учасників цієї справи і на підставі ст. ст. 371 - 372 ЦПК України ухвалив: розглядати дану справу апеляційним судом у даному судовому засіданні за відсутністю всіх учасників цієї справи.

В силу вимог ст. 247 ч. 2 ЦПК України у разі неявки в судове засіданні всіх учасників справи…, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Відводів у цій справі не заявлено, самовідводи відсутні.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд дійшов висновку про те, що апеляційна скарга ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 у цій справі не підлягає задоволенню з таких підстав.

В силу вимог ст. 367 ч. 1 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

В силу вимог ст. 258 ч. 1 п. п. 1,3 ЦПК України судовими рішеннями є ухвали, постанови.

Відповідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За змістом ст. 381 ч. 1 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги приймає постанову за правилами ст. 35 і глави 9 розділу ІІІ цього Кодексу з особливостями, зазначеними у ст. 382 цього Кодексу.

За змістом ст. 381 ч. 1 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги приймає постанову за правилами ст. 35 і глави 9 розділу ІІІ цього Кодексу з особливостями, зазначеними у ст. 382 цього Кодексу.

Встановлено, що суд першої інстанції, закриваючи провадження у цій справі за вищезазначеним позовом ОСОБА_1 , керувався ст.ст. 189, ст. 255 ч.1 п.1, 260, 353, 354 ЦПК України та виходив із такого.

Відповідно до ст. 46 ЦПК України здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи .

Згідно з ч. 4 ст. 91 ЦК України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Проте, Приморське ОУ ПФУ в Запорізькій області, до якого заявлений позов ОСОБА_1 у цій справі, не є юридичною особою, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 628 у зв`язку із реорганізацією припинено діяльність Приморського об`єднаного управління Пенсійного фонду України шляхом приєднання до Головного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (а.с.34-35).

Таким чином, на час подання позовної заяви Приморське управління Пенсійного фонду вже ліквідовано, не має статусу юридичної особи.

Процесуальні норми призначені забезпечити належне відправлення правосуддя та дотримання принципу правової визначеності, а сторони повинні мати право очікувати, що ці норми застосовуються і передбачають усталений порядок їх застосування. Принцип правової визначеності застосовується не лише щодо сторін, але й щодо національних судів (пункт 47 рішення Європейського суду з прав людини від 21 жовтня 2010 року у справі Дія 97 проти України , заява №19164/04).

Норми процесуального права не передбачають права заявляти позов до ліквідованої юридичної особи.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Вказана обставина не перешкоджає повторному зверненню позивача за захистом порушеного права із вимогами, заявленими до належного відповідача, а саме до Головного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Апеляційний суд погоджується із такими висновками суду першої інстанції, вважає їх правильними, а ухвалу суду першої інстанції такою, що постановлена з додержанням вимог закону, є правильною та законною.

В силу вимог ст. 104 ч. 5 ЦК України юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до єдиного державного реєстру запису про припинення.

Так, судом першої інстанції було правильно встановлено, що Приморське ОУ ПФУ в Запорізькій області (ЄДРПОУ 41250093) припинило свою діяльність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 628, як юридична особа, 22.07.2019 року (а.с.89 зворот), в порядку реорганізації шляхом приєднання до Головного управління ПФУ в Запорізькій області (а.с. 34-35, 87-92, 97-98).

А позивач ОСОБА_1 звернулась до суду першої інстанції із вищезазначеним позовом у цій справі вже після цього (вх. суду першої інстанції від 07.05.2020 року (а.с.2).

Тобто, судом першої інстанції було помилково відкрито провадження у цій справі за ухвалою від 12.05.2020 року у цій справі (а.с. 27) за вищезазначеним позовом позивача до Приморського ОУ ПФУ в Запорізькій області, яке вже не було на цей час юридичною особою, а лише структурним підрозділом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Оскільки, в силу вимог ст. 48 ч. 2 ЦПК України …відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи , а також держава.

За таких обставин, суд першої інстанції правильно закрив провадження у цій справі саме на підставі ст. 255 ч. 1 п. 1 ЦПК України (справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства ), яке раніше було помилково відкрито при вищевикладених обставинах до не юридичної особи .

Оскільки, заміна відповідача правонаступником ГУ ПФУ в Запорізькій області в силу вимог ст. 55 ЦПК України була б можлива лише у випадку, якщо Приморське ОУ ПФУ в Запорізькій області припинило свою діяльність вже після відкриття провадження у цій справі (12.05.2020), тобто вже б набуло статус відповідача.

Проте, Приморське ОУ ПФУ в Запорізькій області, припинивши свою діяльність раніше 22.07.2019 року (переставши бути юридичною особою шляхом реорганізації (приєднання) до іншої юридичної особи ще до відкриття провадження у цій справі (12.05.2020 року), не могло набути статус відповідача 12.05.2020 року.

Доводи апеляційної скарги ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 не спростовують правильно встановлених судом першої інстанції фактичних обставин цієї справи та правильних висновків суду першої інстанції у цій справі, а лише відображають позицію позивача, викладену в її позові, яку вона та її представник вважають такою, що є єдино вірною та єдино можливою.

Апеляційний суд на виконання вимог ст. 12 ч. 5 ЦПК України сприяв повному та всебічному апеляційному перегляду законності та обґрунтованості рішення суду першої інстанції у цій справі в межах доводів апеляційної скарги позивача.

Так, суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї (ст. 367 ч. 2 ЦПК України).

В силу вимог ст. 367 ч. 3 ЦПК України докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього.

Проте, докази, передбачені ст. 367 ч. ч. 2, 3 ЦПК України, у цій справі відсутні, і зокрема стороною позивача апеляційному суду не надані.

Не можуть бути доказами, передбаченими ст. 367 ч. 3 ЦПК України, у цій справі додані до апеляційної скарги позивача: листи Приморського ОУ ПФУ в Запорізькій області від 24. 04 .2019 року за підписом голови комісії з припинення (а.с. 54) та Приморського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Запорізькій області від 05.02.2020 року (а.с.55), які надавались позивачем суду першої інстанції у матеріали цієї справи раніше та були предметом дослідження останнього у цій справі (а.с. 13, 15).

В силу вимог ст. 20 ч. 1 ЦК України право на захист особа здійснює на свій розсуд.

Виключним правом позивача є право визначати відповідача за своїм позовом .

Проте, в силу вимог ст. 5 ч. 1 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права…фізичних …осіб у спосіб, визначений законом.

Описки суду першої інстанції в ухвалі в частині припинення шляхом реорганізації замість ліквідації Приморського ОУ ПФУ в Запорізькій області, а також назви відповідача тощо не можуть бути підставою для скасування апеляційним судом правильної по суті ухвали суду першої інстанції у цій справі за результатами розгляду апеляційної скарги позивача, а можуть бути виправлені у подальшому судом першої інстанції за власною ініціативою чи заявою учасників цієї справи в порядку, передбаченому ст. 269 ЦПК України.

Крім того, встановлено, що судом першої інстанції питання про судові витрати, пов`язані із розглядом цієї справи судом першої інстанції, ухвалою, що є предметом апеляційного оскарження у цій справі, не вирішувалось, а тому, воно апеляційним судом не може переглядатись в силу вимог ст. 367 ч. 6 ЦПК України, але може бути вирішено у подальшому судом першої інстанції за власною ініціативою або за заявою позивача, як учасника цієї справи, у тому числі з урахуванням вимог ст. 7 Закону України Про судовий збір .

За таких обставин, апеляційний суд не вбачає передбачених законом підстав для скасування ухвали суду першої інстанції у цій справі або ж її зміни.

Також встановлено, що ОСОБА_1 при подачі вищезазначеної апеляційної скарги до апеляційного суду було сплачено судовий збір (а.с. 47).

Однак, в силу вимог ст. 141 ЦПК України у разі відмови позивачу ОСОБА_1 у задоволенні її вищезазначеної апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції у повному обсязі у цій справі, остання не має права на компенсацію будь-яких судових витрат, пов`язаних із розглядом цієї справи апеляційним судом.

Разом із тим, апеляційний суд також вважає за доцільне роз`яснити ОСОБА_1 , що остання не позбавлена права у подальшому окремо від цієї справи вирішувати питання у позасудовому порядку чи у судовому порядку шляхом подачі відповідного позову до юридичної особи - Головного управління ПФУ в Запорізькій області, яке є правонаступником прав та обов`язків припиненого Приморського ОУ ПФУ в Запорізькій області.

Керуючись ст. ст. 7, 12-13, 81-82, 89, 141, 367-368, 371-372, 374-375, 381-384 ЦПК України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_2 залишити без задоволення.

Ухвалу Приморського районного суду Запорізької області від 12 червня 2020 року у цій справі залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, проте, може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту цієї постанови.

Повний текст постанови апеляційним судом складений 24.12.2020 року.

Головуючий суддяСуддяСуддя Гончар М.С. Кримська О.М.Подліянова Г.С.

СудЗапорізький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення23.12.2020
Оприлюднено28.12.2020
Номер документу93826486
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —326/663/20

Постанова від 23.12.2020

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Гончар М. С.

Ухвала від 08.10.2020

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Гончар М. С.

Ухвала від 06.10.2020

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Гончар М. С.

Ухвала від 21.09.2020

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Гончар М. С.

Ухвала від 12.06.2020

Цивільне

Приморський районний суд Запорізької області

Каряка Д. О.

Ухвала від 12.05.2020

Цивільне

Приморський районний суд Запорізької області

Каряка Д. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні