ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
24.12.2020 Справа № 905/1397/20
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Демідової П.В., при секретарі судового засідання Калітіній К.А., в судовому засіданні, розглянувши матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Капріорі м.Київ ,
до відповідача Маріупольської міської ради, м. Маріуполь Донецької області,
про визнання договору оренди земельної ділянки площею 0,9000 га по вулиці Іртишській,1 в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області, кадастровий номер 1412337200:01:005:0800 для будівництва та обслуговування багатоквартирного жилого будинку укладеним в наступній редакції.
Представники сторін:
від позивача: Балицький О.П. - ордер (серія АН №1015637 від 20.07.2020р)
від відповідача: не з`явився
Суть справи:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю Капріорі місто Київ, звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до Маріупольської міської ради про визнання договору оренди земельної ділянки площею 0,9000 га по вулиці Іртишській,1 в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області, кадастровий номер 1412337200:01:005:0800 для будівництва та обслуговування багатоквартирного жилого будинку укладеним в наступній редакції.
Ухвалою суду від 03 серпня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ним були здійснені усі необхідні дії, передбачені чинним законодавством, для отримання земельної ділянки в оренду, однак відповідач безпідставно відмовив у завершенні процедури оформлення земельної ділянки в оренду, що зумовило до суду із позовом за захистом порушеного права.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, просить у задоволення позовних вимог відмовити та застосувати строки позовної давності. Свої заперечення обґрунтовує тим, що позивач не вчинив жодних дій спрямованих на набуття відповідного права користування земельною ділянкою. Крім того, відповідач просить застосувати строки позовної давності зважаючи на те, що позивач знаючи про порушене право не звернувся за його захистом в межах строку позовної давності.
Позивач надав відповідь на відзив, в яких навів додаткове обґрунтування своїх вимог, зокрема зазначив, що ним були виконані усі дії спрямовані на оформлення права землекористування: підписаний проект договору оренди земельної ділянки був направлений на адресу відповідача, однак відповіді такі не отримано. Щодо порушення строків позовної давності, позивач зазначив, що він вважав договір оренди укладеним з моменту його направлення відповідачу і лише 31.03.2020р дізнався про відсутність укладеного договору оренди, в зв`язку з чим звернувся із позовом.
Представник позивача з`явився в судове засідання, підтримав позовні вимоги. Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату та час судового засідання був повідомлений належним чином.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд-
ВСТАНОВИВ:
За Товариством з обмеженою відповідальністю Капріорі 16.12.2009р було зареєстроване право приватної власності на будинок готовністю 8%, розташований за адресою: Донецька область місто Маріуполь, вулиця Іртишська, будинок 1.
Підставою виникнення права власності є рішення Господарського суду Донецької області від 20.10.2009 р у справі 26/99пд.
Після набуття права власності на зазначений об`єкт нерухомості позивач розпочав заходи спрямовані на оформлення права землекористування під будівлею.
Листом від 09.09.2011р Товариство з обмеженою відповідальністю Капріорі звернулось до Маріупольської міської ради щодо вирішення питання про надання товариству дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки площею 0,9га під об`єктом нерухомого майна, розташованого за адресою: Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Іртишська,1.
Комісією з розгляду питань, пов`язаних з узгодженням документації із землеустрою був наданий висновок щодо узгодження місця розташування земельної ділянки для завершення будівництва житлового будинку та будівництва нового житла по вулиці Іртишській у Приморському районі міста Маріуполя ТОВ Капріорі .
Згідно зазначеному висновку комісія узгодила місце розташування земельної ділянки площею 0,9000га для завершення будівництва житлового будинку та будівництва нового житла по вулиці Іртишській у Приморському районі міста Маріуполя.
В даному висновку відокремлені основні характеристики земельної ділянки, зокрема цільовим призначенням ділянки визначено завершення будівництва житлового будинку та будівництво нового житла, умовою відводу земельною ділянки є оренда на 10 років із земель житлової та загальної забудови. На земельній ділянці наявне будівля готовністю 8%.
Рішенням Маріупольської міської ради від 18.10.2011р №6/12-1203 Про дозвіл розробки проектів землеустрою з відводу земельних ділянок по вулиці Іртишській в Приморському районі міста міська рада вирішила затвердити матеріали попереднього узгодження місць розміщення та дозволити розробку проектів землеустрою з відведення земельних ділянок орієнтованої площею 0,9000га для завершення будівництва житлового будинку та будівництва нового житла по вулиці Іртишській в Приморському районі ТОВ Капріорі .
11 січня 2012р було проведено винесення та узгодження межі земельної ділянки ТОВ Капріорі для завершення будівництва багатоквартирного жилого будинку та будівництва нового житла по вулиці Іртишській,1 у Приморському районі міста Маріуполя, про що складено акт винесення на місцевість та узгодження меж землекористування ТОВ Капріорі .
За даними кадастрового плану земельній ділянці 11.03.2012рр був присвоєний кадастровий номер 1412337200:01:005:0800, про що внесені відповідні відомості до автоматизованої системи.
05 квітня 2012р комісією з розгляду питань, пов`язаних із узгодженням документації із землеустрою було розглянуто проект землеустрою із відведення земельної ділянки та наданий висновок щодо можливості узгодження проекту землеустрою із відводу земельної ділянки площею 0,9000га для завершення будівництва багатоквартирного житлового будинку та будівництва нового житла по вулиці Іртишській,1 міста Маріуполь ТОВ Капоіорі . Строк дії висновку комісії один рік.
Управлінням Держкомзему у місті Маріуполі Донецької області була проведена перевірка відповідності документації із землеустрою - умова надання земельної ділянки: її цільового призначення, оцінки, кількісних та якісних характеристик згідно із дозволом на розробку документації із землеустрою та відвічності даних про земельну ділянку - черговому кадастровому плану, якою встановлена відповідність.
Даною перевіркою також встановлена відповідність обмінного файла - вимогам , установленим до його структури, змісту та формату; вимогам, установленим до структури кадастрового номера земельної ділянки та структурним елементам кадастрового номера земельної ділянки - індексній кадастровій карті. Також була встановлена відсутність дублювання кадастрового номеру земельної ділянки.
З урахуванням викладеного, керуючись Тимчасовим порядком присвоєння кадастрового номера земельній ділянці, комісією зроблено висновок щодо присвоєння земельній ділянці по вулиці Іртишська,1 Приморського району міста Маріуполь кадастрового номеру: 1412337200:01:005:.
Рішенням Маріупольської міської ради від 24.04.2012р №6/18-1872 Про затвердження проектів землеустрою з відводу земельних ділянок по вулиці Іртишській в Приморському районі міста Маріуполя затверджено проект землеустрою з відведення та вирішено надати із земель житлової та громадської забудівлі в оренду строком на 10 років земельну ділянку площею 0,9000га (кадастровий номер 1412337200:01:005:0800) із розміром орендної плати на рівні 3% від їх грошової оцінки для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку по вулиці Іртишській,1 у Приморському районі мста Маріуполя ТОВ Капріорі .
Даним рішенням Маріупольської міської ради вирішено встановити коефіцієнт функціонального використання 0,5 на період підготовчих та будівельних робіт, які проводяться в установленому законом порядку на строк, визначений проектом організації будівництва.
Товариство з обмеженою відповідальністю Капріорі було зобов`язано подати у відділ регулювання земельних відносин міської ради заявку щодо оформлення проекту договору оренди земельної ділянки протягом трьох місяців з дня прийняття рішення. У разі не дотримання встановленого строку рішення вважається таким, що втратило силу.
Відповідно до п.5 рішення Маріупольської міської ради відділ регулювання земельних відносин міської ради зобов`язано підготувати ТОВ Капріорі проект договору оренди земельної ділянки протягом двох місяців з дня оформлення відповідної заявки управління Держкомзема у місті Маріуполя Донецької області зареєструвати договір оренди земельної ділянки, укладений із Маріупольською міською радою.
До матеріалів справи надано копію листа Виконавчого комітету Маріупольскої міської ради від 05.10.2012р №17-1374-02, в якому зазначено, що відділ регулювання земельних відносин підготовив проект договору оренди на земельну ділянку на підстав рішення Маріупольської міської ради від 24.04.2012р №6/18-1872 для будівництва та обслуговування багатоквартирного жилого будинку (завершення будівництва багатоквартирного жилого будинку та будівництва нового житла) і проект такого договору видано представнику ТОВ Капріорі 31 липня 2012р.
Листом від 02.08.2012р №11 ТОВ Капріорі повідомило начальника відділу регулювання земельних відносин Маріупольської міської ради, що товариством повернуто для підписання Договір оренди земельної ділянки від 18.07.2012р у трьох екземплярах.
В подальшому позивач звернувся до Маріупольського міського голови (лист від 14.02.2020р №1) і повідомив, що підписаний товариством договір оренди був направлений на адресу Маріупольської міської ради, однак з невідомих причин до теперішнього часу не повернутий і не відомо чи був даний договір взагалі підписаний Маріупольської міською радою. З урахування зазначеного ТОВ Капріорі просило повернути підписаний договір для його подальшої реєстрації та сплати орендної плати у встановленому порядку.
Департамент по роботі з активами Маріупольської міської ради розглянувши лист ТОВ Капріорі щодо повернення підписаного договору оренди земельної ділянки повідомив директора товариства, що запитуваний договір відсутній (лист від 31.03.2020р №26.6.3-4850-261). А також для вирішення цього питання запропонували звернутися до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, оскільки саме цей орган є розпорядником запитуваної інформації і на збереженні знаходяться договори оренди земельних ділянок, укладених до 2013 року.
Представник позивача звернувся із відповідним запитом до відділу у місті Маріуполя Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, останній листом від 29.03.2019р №949/105-19 повідомив, що станом на 01.01.2013р в Книгах записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі записи щодо державної реєстрації документів, які підтверджують право власності або користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1412337200:01:005:0800 відсутні, в зв`язку з чим зазначений кадастровий номер отримав статус архівного,поземельна книга земельної ділянки з кадастровим номером 1412337200:01:005:0800 не відкривалась.
За даними Департаменту фінансів Маріупольської міської ради ТОВ Капріорі за період з 2012-2020рр орендну плату за земельну ділянку не сплачував.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, Суд зазначає таке.
Правовідносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються, зокрема, приписами Земельного кодексу України, а також прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами.
За змістом статей 1 і 13 Закону України "Про оренду землі" оренда землі (далі - Закон) - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі статтею 14 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Статтею 12 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Згідно з частиною першою статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
За приписами статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.
Статтею 126 Земельного Кодексу України визначено, що право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
При укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб`єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб`єктів, коли ці суб`єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.
Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов.
Статтею 181 Господарського кодексу України визначено загальний порядок укладання господарських договорів.
Так, господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.
Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Виходячи з обставин справи та правовідносин сторін, між сторонами фактично виник спір щодо спонукання відповідача до укладення договору оренди землі, позивач зважає не те, що він здійснив вичерпний перелік дій спрямованих на оформлення права землекористування, в тому числі направив підписаний проект договору оренди земельної ділянки.
В якості доказів направлення підписаного проекту договору позивач посилається на супровідний лист №11 від 02.08.2012р., в якому він зазначив про повернення для підпису представником Маріупольської міської ради Договору оренди земельної ділянки від 18.07.2012р та додав до зазначеного листа 3 екземпляри договору оренди в оригіналах. Також позивач до матеріалів справи надав копію декларації про прийняття вантажу від 02.08.2012р, як доказ направлення зазначеного листа з додатками відповідачу.
Проте, з незалежних від позивача причин, договір оренди земельної ділянки не був своєчасно підписаний відповідачем, що позбавляє позивача права землекористування з метою будівництва та обслуговування багатоквартирного жилого будинку.
Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону (ч.2 ст.16 Закону України Про оренду землі ).
Частиною 3 статті 179 Господарського кодексу України передбачено, що укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Отже, Маріупольська міська рада, як орган місцевого самоврядування, що наділений повноваженнями по розпорядженню земельними ділянками комунальної власності територіальної громади м. Маріуполя, прийняла рішення про затвердження проекту землеустрою та надання ТОВ КАПРІОРІ в оренду строком на 10 років земельної ділянки площею 0,9000 га (кадастровий номер 1412337200:01:005:0800) по вул. Іртишській, 1 в Приморському районі м. Маріуполя. За змістом рішення Маріупольської міської ради від 24.04.2012 року відділ регулювання земельних відносин був уповноважений підготувати проект договору оренди. Як свідчить лист від 5.10.2012 року № 17-1374-02 перший заступник міського голови підтвердив факт підготовки проекту договору та надання його представнику позивача.
Відповідач не спростовує те, що ним було прийнято рішення про передачу в оренду земельної ділянки, на якої розташований об`єкт нерухомості позивача, був підготовлений проект договору оренди та направлений позивачу для підписання. Відповідач також не спростовує зміст договору оренди, який позивач просить визнати укладеним.
За таких обставин, а також враховуючи відсутність заперечень з боку позивача щодо змісту договору, суд не може залишити поза увагою те, що сторони досягли згоди по істотних умовах договору та мали волевиявлення на його укладання. Таким чином, надані до матеріалів справи докази свідчать про волевиявлення сторін на укладання спірного договору.
Вирішуючи спір на користь позивача, суд виходить з наступного.
За змістом ст. 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі розташування на земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Така законодавча диспозиція унеможливлює вільне розпорядження земельною ділянкою, на якої розташований об`єкт нерухомості, без врахування інтересів власника такої нерухомості. Як свідчать матеріали справи, право власності позивача на об`єкт будівництва було визнано судом, ніким не оскаржено, не оскаржується та нерухомість не визнана самочинно збудованою. Право власності на будинок зареєстровано в Єдиному державному реєстрі прав на нерухоме майно (реєстраційний номер 29211004), що свідчить про легалізацію прав позивача, визнання та підтвердження державою цих прав на підставі ст.2 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .
За змістом ст. 120 Земельного кодексу України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду фізичними або юридичними особами, які не можуть мати у власності земельних ділянок, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований жилий будинок, будівля або споруда, на умовах оренди.
Враховуючи викладене суд зауважує, що позивач, залишаючись власником об`єкта,зареєстрованого в Єдиному державному реєстрі прав на нерухоме майно, має право і, відповідно, обов`язок на врегулювання відносин оренди земельної ділянки. Земельним кодексом України не обмежено у часі обов`язок щодо врегулювання відносин між власником земельної ділянки та власником нерухомості, розташованої на неї.
За змістом ст.1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне,щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Майно в розумінні статті 1 Першого протоколу до Конвенції має автономне значення, тобто не обмежується власністю на матеріальні речі та не залежить від формальної класифікації у внутрішньому праві: певні інші права та інтереси, що становлять активи, також можуть вважатися правом власності , а відтак, і майном . До таких активів може відноситися право оренди (рішення у справі Іатрідіс проти Греції від 25.03.1999 р., заява №311107/96, п.54).
Окремої уваги заслуговує питання правомірних очікувань особи щодо отримання права на оренду земельної ділянки, адже, право оренди виникає не раніше укладання відповідного договору, а період часу між ухваленням рішення про надання землі в оренду та укладанням договору може бути значним. У справі Пайн Велі Девелопмент ЛТД та інші проти Ірландії Європейський суд з прав людини постановив, що статтю 1 Першого протоколу до Конвенції можна застосовувати для захисту "правомірних очікувань" щодо певного стану речей (у майбутньому), оскільки їх можна вважати складовою частиною власності. Правомірні очікування виникають у особи, якщо нею було дотримано всіх вимог законодавства для отримання відповідного рішення уповноваженого органу, а тому вона мала усі підстави вважати таке рішення є дійсним та розраховувати на певний стан речей.
З наведеного вбачається, що, по-перше, особа, якій відповідним рішенням надано право користування земельною ділянкою, набуває право власності на майно у вигляді правомірних очікувань щодо набуття у майбутньому права володіння майном (право оренди) ще до укладення відповідного договору оренди на виконання даного рішення, по-друге, після укладення відповідного договору оренди у особи виникає право мирно володіти майном, яким є майнові права (право оренди) протягом певного строку.
При цьому, право власності на майно у вигляді як правомірних очікувань, так і майнового права (права оренди), є об`єктом правового захисту згідно зі ст. 1 Першого протоколу до Конвенції та національного законодавства України.
За таких обставин, вирішуючи спір в межах цієї справи, суд повинен розглянути його через призму вимог ст. 1 Першого протоколу, оцінити позиції сторін та їх (позицій) адекватність у справі.
В умовах наведеної вище обмеженості в розпорядженні земельною ділянкою, на якої розташований об`єкт, який належить позивачу, відповідач не навів жодного обґрунтування доцільності неврегульованості відносин між сторонами щодо земельної ділянки. Ним не обґрунтовано, в чому полягає державний та загальний інтерес, коли об`єкт нерухомості знаходиться у власності особи, яка намагається врегулювати відносини щодо земельної ділянки , проте власник ділянки, будучи обмежений у розпорядженні нею, ухиляється від укладання договору оренди, та ,як наслідок, від покладання чітко визначених обов`язків на фактичного користувача земельною ділянкою.
Критерієм виправданості втручання в права, про які йдеться у ст. 1 Першого Протоколу, є переслідування легітимної мети, зазначеної у ч.2 вказаної статті. Проте, відповідач не навів яку законну мету він переслідує, заперечуючи проти укладання договору оренди земельної ділянки, яка знаходиться у фактичному користуванні позивача.
Стосовно позиції відповідача щодо не сплати позивачем орендної плати, суд зазначає, що відповідач не позбавлений права вирішити питання щодо стягнення з позивача плати за фактичне користування земельною ділянкою незалежно від наслідків цього процесу. Суд зауважує, що позивач протягом багатьох років відкрито користувався земельною ділянкою, проте відповідач не здійснював заходів що врегулювання відносин з користування земельною ділянкою.
Суд не може не констатувати, що відмова у позові призводить до залишення сторін у стані невизначеності. При цьому , оцінюючи позиції сторін суд зазначає, що обраний позивачем спосіб захисту, в означених умовах, досягає легітимної мети, до якої повинні прагнути обидві сторони спірних відносин щодо користування земельною ділянкою, на якої розташований об`єкт, який належить позивачеві.
Щодо клопотання відповідача про застосування строків позовної давності у справі №905/1397/20 суд зазначає наступне.
Позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу (ст.256 ЦК України).
Згідно з ст. 257 Цивільного кодексу України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.За приписами ч.1 ст. 261 Цивільного кодексу України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Як зазначає позивач, він вважав, що договір оренди земельної ділянки укладений. Тільки після отримання від Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області відповіді №905/105-19 від 29.03.2019 позивач дізнався про відсутність запису щодо реєстрації договору оренди земельної ділянки 1412337200:01:005:0800, а з листа відповідача №26.6.3-4850-26.1 від 31.03.2020 позивач дізнався про відсутність самого договору оренди.
Розглядаючи це питання, суд не може не повернутися до вимог ст. 1 Першого протоколу Конвенції.
Суд зазначає, що сплив строку позовної давності означає втрату не самого суб`єктивного права, а втрату можливості судового захисту цього права. Проте, мати право без можливості захисту його у суді і не мати права - це фактично одне і теж саме, у випадку, коли опонент не налагоджений на співпрацю поза судом. Тому в разі, якщо особа внаслідок спливу позовної давності, втратила можливість судового захисту майнового права - ця ситуація не може не розглядатися у контексті ст. 1 Протоколу № 1 до ЄКПЛ. Саме такої позиції підтримується ЄСПЛ у справі Золотас проти Греції. Так, у межах зазначеної справи ЄСПЛ, оцінюючи застосування судами Греції строків позовної давності, вказав на те що на заявника у цієї справі був покладений надмірний і непропорційний тягар, який не можна виправдати ані необхідністю ліквідувати юридичні стосунки, існування яких є непевним (як стверджував у даній справі апеляційний суд), ані належним функціонуванням банківської системи .
Проецируючи такий висновок ЕСПЛ на відносини сторін в межах цієї справи, суд зазначає, що легітимне існування об`єкту нерухомості на земельній ділянці, покладає на обидві сторони цієї справи обов`язок врегулювати відносини користування земельною ділянкою і цей обов`язок щоденно існує до тих пір, доки легітимність будівлі, розташованої на спірної земельної ділянці, не буде спростована.
Враховуючи викладене, а також доведеність про необізнаність обох сторін у справі про незавершення процесу укладання договору оренди земельної ділянки, на якої розташований об`єкт , зареєстрований в ЄДР, до моменту ініціювання позивачем розшуку договору (лист відповідача від 31.03.2020 року), суд вважає, що позов подано в межах строку позовної давності.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, Суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
При прийняті рішення та задоволенні позовних вимог суд врахував редакцію Договору від 18.07.2012р, яка була узгоджена сторонами і додана до матеріалів справи, в зв`язку з чим, п.8.1 Договору викладений саме в узгодженої редакції.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 74, 76, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Капріорі місто Київ до Маріупольської міської ради про визнання договору оренди земельної ділянки площею 0,9000 га по вулиці Іртишській,1 в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області, кадастровий номер 1412337200:01:005:0800 для будівництва та обслуговування багатоквартирного жилого будинку укладеним - задовольнити.
Визнати договір оренди земельної ділянки площею 0,9000 га по вул. Іртишській, 1 в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області, кадастровий номер 1412337200:01:005:0800, для будівництва та обслуговування багатоквартирного жилого будинку (завершення будівництва багатоквартирного жилого будинку та будівництво нового житла), сторонами якого є Маріупольська міська рада Донецької області (код ЄДРПОУ 33852448) та Товариство з обмеженою відповідальністю КАПРІОРІ (код ЄДРПОУ 34705795), укладеним в наступній редакції:
ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
місто Маріуполь, Донецької області, Україна
Ми, що нижче підписалися: Маріупольська міська рада, (код ЄДРПОУ 33852448), місцезнаходження: м. Маріуполь, пр. Леніна, буд. 70, іменована далі Орендодавець з одного боку та Товариство з обмеженою відповідальністю Капріорі (код ЄДРПОУ 34705795), юридична адреса: 04071, м. Київ, вул. Хорива, 7, кв. 12, зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради від 02.11.2006 р. за №126610200000021901, іменоване далі Орендар , з другого боку склали цей договір про нижченаведене:
1. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ
1.1. Орендодавець, згідно до рішення Маріупольської міської ради від 24 квітня 2012 року № 6/18-1872 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться: по вул. Іртишська, 1 в Приморському районі міста Маріуполя. Кадастровий номер земельної ділянки 1412337200:01:005:0800
2. ОБ`ЄКТ ОРЕНДИ
2.1. В оренду передаються земельні ділянки площею 0,9000га , у тому числі:-
(площа та якісні характеристики земель окремих категорій за їх складом та видами угідь - рілля, сіножаті, пасовища, багаторічні насадження тощо)
2.2. На земельній ділянки знаходиться об`єкт нерухомого майна: житловий будинок --
(перелік, характеристика і стан будинків, будівель, споруд та інших об`єктів), а також інші об`єкти інфраструктури згідно проекту землеустрою щодо відведення,
(перелік, характеристика і стан лінійних споруд, інших об`єктів інфраструктури, у тому числі доріг, майданчиків з твердим покриттям тощо)
2.3.Земельна ділянка, яка передається в оренду, має такі недоліки, що можуть перешкоджати її ефективному використанню: не має.
2.4.Інших особливостей об`єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини, не має.
3. СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ
3.1.Договір укладено терміном 10 (десять) років до 24.04.2022р.
3.2.Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 2 (два) місяця до закінчення строку дії договору оренди повідомити письмово Орендодавця про намір поновлення терміну дії договору. В іншому випадку договір поновленню не підлягає.
4. ОРЕНДНА ПЛАТА
4.1.Нормативна грошова оцінка земельних ділянок на 2012 рік (з урахуванням коефіцієнту індексації на 2012 рік) становить 72,55 грн/м 2 .
4.2.Грошова оцінка земель м. Маріуполя затверджена рішенням Маріупольської міської ради № 5/38-6108 від 15.12.2009р., № 6/5-327 від 25.02.2011р. посвідчується довідкою (витягом) управління Держкомзему у м. Маріуполі Донецькій області встановленого зразку.
4.3.Орендна плата за землю (платіж), згідно вищезазначеного рішень, сплачується Орендарем у грошовій формі у розмірі 3% від грошової оцінки земельної ділянки (за рік) на рахунок: № 33213812700055 код 13050200, отримувач - місцевий бюджет Приморський район м, Маріуполя, Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, МФО 834016 код ЕДРПОУ 37989721.
4.4. Орендна плата за землю вноситься за базовий податковий (звітний) період щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
4.5. Розмір орендної плати за земельну ділянку змінюється у разі індексації у встановленому законом порядку грошової оцінки. У разі індексації грошової оцінки земель міста Маріуполя, Орендар зобов`язаний вносити орендну плату у новому розмірі зі дня індексації
4.6. Орендодавець попереджує, що можлива зміна реквізитів рахунку, на який повинна вноситися орендна плата. Уточнення розрахункового рахунку є обов`язком Орендаря, для чого йому необхідно звернутися в фінансове управління Маріупольської міської ради.
4.7.Після отримання примірника договору оренди протягом 30 днів сплатити до бюджету орендну плату за земельну ділянку у розмірі, передбаченому договором, за період з дня прийняття цього рішення до дня державної реєстрації договору оренди земельної ділянки (без нарахування пені);
4.8.Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням середньорічного індексу інфляції, який ураховується при проведенні індексації грошової оцінки земель згідно законодавства.
4.9. Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:
· зміни умов господарювання, передбачених договором;
· збільшення розмірів нормативної грошової оцінки;
· зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, утому числі внаслідок інфляції;
· погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
· в інших випадках, передбачених законом.
4.10.При сталих соціально-економічних і політичних умовах господарювання необхідність і умови коригування розмірів орендної плати сторонами розглядається один раз у два роки. У разі збільшення грошової оцінки Орендар зобов`язаний самостійно корегувати орендну плату згідно довідки про грошову оцінку земельної ділянки.
4.11.У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 0,3% від несплаченої суми за кожний день прострочення, доки суму простроченої орендної плати не буде повністю сплачено, але не більш ніж 120% річної облікової ставці НБУ, діючої на день виникнення боргу або на день його погашення, в залежності від того, яка з цих величин більше.
5. УМОВИ ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
5.1.Земельна ділянка передається в оренду з метою та за цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування багатоквартирного жилого будинку (завершення будівництва багатоквартирного жилого будинку та будівництво нового житла).
5.2.Умови збереження стану об`єкта оренди: Орендар зобов`язаний зберігати Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому у порівнянні з тим, у якому він одержав її в оренду згідно акту приймання-передачі земельної ділянки.
6. УМОВИ І СТРОКИ ПЕРЕДАЧІ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ В ОРЕНДУ
6.1.Передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням та узгодженням проекту землеустрою що до відведення земельної ділянки.
6.2.Підставою розроблення технічної документації із землеустрою що до відведення земельної ділянки є договір між замовником та виконавцем (розробником документації із землеустрою).
6.3.Організація розроблення проекту відведення земельної ділянки і витрати, пов`язані з цим, покладаються на Орендаря.
6.4.Інших умов передачі земельної ділянки в оренду не має.
6.5.Передача земельної ділянки Орендарю здійснюється протягом 5 (п`яти) днів після державної реєстрації цього договору згідно з актом приймання-передачі об`єкту оренди.
7. УМОВИ ПОВЕРНЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
7.1.Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
7.2.Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку.
7.3.Здійснені Орендарем без згоди Орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.
7.4.Поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендарем за письмовою згодою з Орендодавцем землі, відшкодуванню не підлягають.
7.5.Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов`язань, передбачених цим договором.
7.6.Збитками вважаються:
· фактичні втрати, яких орендар зазнав у зв`язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору орендодавцем, а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;
· доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання орендодавцем умов договору.
7.7.Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
8. ОБМЕЖЕННЯ (ОБТЯЖЕННЯ) ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
8.1.Орендодавець гарантує, що на момент укладення договору земельна ділянка в спорі, під забороною, арештом не перебуває. Інші обмеження (обтяження) у використанні земельної ділянки та права третіх осіб стосовно неї відсутні.
8.2.Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
9. ІНШІ ПРАВА ТА ОБОВ`ЯЗКИ СТОРІН
9.1. Права Орендаря:
9.1.1.Самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди;
9.1.2.За письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку житлові, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та заклади, багаторічні насадження;
9.1.3.Отримувати продукцію і доходи;
9.1.4.Здійснювати в установленому законодавством порядку за письмовою згодою Орендодавця будівництво водогосподарських споруд та меліоративних систем;
9.1.5.За згодою Орендодавця, що повинна висловлюватися у вигляді рішення міської ради, передавати земельну ділянку або її частину у суборенду без зміни цільового призначення на підставі розробленої технічної документації із землеустрою;
9.1.6.Переважного придбання у власність орендованої земельної ділянки у разі продажу цієї земельної ділянки згідно з законом;
9.1.7.Користуватися на умовах платності та у відповідності з діючим порядком інженерними комунікаціями орендодавця з метою забезпечення належності господарської діяльності на орендованій земельній ділянці.
9.2 Орендар зобов`язаний:
9.2.1.Приступити до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку;
9.2.2.Виконувати встановлені щодо об`єкта оренди обмеження в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі;
9.2.3.Дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення;
9.2.4. Після отримання примірника договору оренди протягом ЗО днів сплатити до бюджету орендну плату за земельну ділянку у розмірі, передбаченому договором, за період з дня прийняття цього рішення до дня державної реєстрації договору оренди земельної ділянки (без нарахування пені);
9.2.5.У п`ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки надати копію договору оренди відповідному органу державної податкової служби;
9.2.6.Використовувати земельну ділянку відповідно до мети, визначеної у договорі і згідно з цільовим призначенням, з дотриманням режиму використання земель;
9.2.7.Розпочати будівництво об`єкту не пізніше двох років з дня прийняття даного рішення, та завершити будівництво у термін, який не перевищую один календарний рік після закінчення нормативного терміну будівництва;
9.2.8.Встановити коефіцієнт функціонального використання (Кф) 0,5 на період підготовчих та будівельних робіт що проводяться у встановленому законом порядку на строк визначений проектом організації будівництва;
9.2.9.Оформити в інспекції державного архітектурно - будівельного контролю у Донецькій області дозвіл на виконання будівельних робіт, та здати закінчений будівництвом об`єкт в експлуатацію;
9.2.10.Після введення об`єкта будівництва в експлуатацію та отримання акту комісії, Орендар зобов`язаний у тижневий термін отримати нову довідку грошової оцінки земельної ділянки;.
9.2.11.Звернутися до Орендодавця за 2 (два) місяця до закінчення строку дії договору оренди з письмовою заявою про поновлення договору шляхом перезаключення договору оренди;
9.2.12.Відповідно до договору своєчасно вносити орендну плату;
9.2.13.Заключене договір на вивіз твердих та негабаритних відходів з комунальним підприємством з КП Комінальник 16.07.2012 №3902;
9.2.14.Заключене договір з Приморською районною адміністрацією міської ради договір на утримання у належному санітарному стані прилеглої території згідно до Правил благоустрою, забезпечення чистоти та порядку у м. Маріуполі ;
9.2.15.Дотримуватися встановленого законом режиму господарської діяльності та вимог природоохоронного законодавства;
9.2.16.Щоквартально у термін до 20 числа місяця, що йде за звітним кварталом надавати у фінансове управління Маріупольської міської ради копії платіжних документів, що підтверджують сплату у бюджет орендної плати за землю;
9.2.17.Самостійно коригувати орендну плату за землю у разі зміни грошової оцінки або її індексації;
9.2.18.У місячний термін з моменту опублікування коефіцієнту індексації, одержати довідку управління Держкомзему у м. Маріуполі Донецькій області про індексування розміру грошової оцінки орендуючої земельної ділянки і її копію надавати у податкову інспекцію за місцем обліку.
9.2.19.У випадку реорганізації підприємства (Орендаря), надати інформацію щодо реорганізації юридичної особи , що є правонаступником Орендаря, до Маріупольської міської ради, управління Держкомзему у м. Маріуполі Донецькій області, Маріупольського відділу Донецького регіонального центру державного земельного кадастру, податкової інспекції нотаріально посвідчені відповідні документи, а саме:
копію довідки про включення до Єдиного Державного реєстру підприємств та організації України;
копію свідоцтва про державну реєстрацію;
9.2.20.Дотримання положень законодавства у галузі карантину рослин, інших актів законодавства у галузі захисту навколишнього середовища.
9.3. Права Орендодавця:
9.3.1. Вимагати від Орендаря:
9.3.1.1.Використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди;
9.3.1.2.Дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів;
9.3.1.3.Дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони водних об`єктів, санітарно-захисної зони, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;
9.3.1.4. Своєчасної сплати орендної плати;
9.3.1.5.Вільного доступу до переданої в оренду земельної ділянки для контролю за додержанням умов договору оренди.
9.4. Обов`язки Орендодавця:
9.4.1.Передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди;
9.4.2. При передачі земельної ділянки в оренду забезпечити відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;
9.4.3.Не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.
10. ІНШІ УМОВИ
10.1.Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини несе Орендар.
10.2.Згідно з цим договором об`єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.
11. ЗМІНА УМОВ ДОГОВОРУ І ПРИПИНЕННЯ ЙОГО ДІЇ
11.1.Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
11.2.У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку.
11.3.Дія договору припиняється у разі:
11.3.1.Закінчення строку, на який його було укладено;
11.3.2.Придбання Орендарем земельної ділянки у власність;
11.3.3.Викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
11.3.4. В інших випадках, передбачених законом.
11.4. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
11.4.1. Взаємною згодою сторін, складеної у письмовій формі;
11.4.2. Рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
11.5.Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається за ініціативою Орендодавця, лише у разі, коли земельна ділянка, надана в Оренду, необхідна для суспільних потреб, тобто:
11.5.1.Під будівлі та споруди органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
11.5.2.Під будівлі та споруди та інші виробничі об`єкти державної власності;
11.5.3.під об`єкти природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;
11.5.4.Оборони та національної безпеки;
11.5.5.Під будівництво та обслуговування лінійних об`єктів та об`єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, газопроводів, водопроводів, ліній електропередачі, аеропортів, нафто- та газових терміналів, електростанцій тошо);
11.5.6.Під розміщення дипломатичних та прирівняних до них представництв іноземних держав та міжнародних організацій;
11.5.7.Під міські парки, майданчики відпочинку та інші об`єкти загального користування, необхідні для обслуговування населення.
11.6.У вказаних в п. 11.5. випадках Орендодавець повинен не пізніше ніж за 2 місяця попередити Орендаря про розірвання договору.
11.7.В інших випадках розірвання договору ореади землі в односторонньому порядку не допускається.
11.8.Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - Орендаря не с підставою для зміни умов або розірвання договору.
12. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРШ ЗА НЕВИКОНАННЯ АБО НЕНАЛЕЖНЕ ВИКОНАННЯ ДОГОВОРУ
12.1.За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
12.2.Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, то це порушення сталося не з її вини.
13. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
13.1.Зміст ст.ст. 12, 93, 124 Земельного кодексу України сторонам договору нотаріусом роз`яснено.
13.2.Цей договір набуває чинності на підставі ст. 18 Закону України Про оренду землі після його підписання сторонами та державної реєстрації.
13.3.Цей договір укладений у трьох примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з яких знаходишся у орендаря, другий - за місцем нотаріального посвідчення, третій - у управлінні Держкомзему у м, Маріуполі Донецькій області.
13.4.Невід`ємними частинами договору є:
·план або схема земельної ділянки;
· кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;
·акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
·акт приймання-передачі об`єкта оренди;
проект землеустрою що до відведення земельної ділянки або проект землеустрою з обстеження меж земельної ділянки у випадках, передбачених законом.
14. ПІДПИСИ СТОРІН
Орендодавець Орендар
Маріупольська міська рада ТОВ "КАПРІОРІ"
Стягнути з Маріупольської міської ради Донецької області (87500 Донецька область, місто Маріуполь, проспект Миру,70, код ЄДРПОУ 34705795) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Капріорі» (04071 місто Київ, вулиця Хорива, 7 квартира 12, код ЄДРПОУ 34705795) витрати на оплату судового збору в сумі 2102,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене в Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку передбаченому розділом IV ГПК України з урахуванням приписів перехідних положень.
Суддя П.В. Демідова
У судовому засіданні 24.12.2020р оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 28.12.2020 року.
Інформацію щодо руху справи можна отримати на інформаційному сайті http://www.reyestr.court.gov.ua, веб-порталі "Судова влада України" (dn.arbitr.gov.ua).
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2020 |
Оприлюднено | 30.12.2020 |
Номер документу | 93854183 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Демідова Поліна Віталіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні