Постанова
від 28.12.2020 по справі 492/192/19
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Номер провадження: 22-ц/813/5884/20

Номер справи місцевого суду: 492/192/19

Головуючий у першій інстанції Варгаракі С. М.

Доповідач Вадовська Л..М.

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.12.2020 року м. Одеса

Одеський апеляційний суд у складі колегії суддів:

головуючого (судді-доповідача) - Вадовської Л.М.,

суддів - Колеснікова Г.Я., Сєвєрової Є.С.,

за участю секретаря - Сороколет Ю.С.,

переглянувши справу №492/192/19 за позовом ОСОБА_1 до Деленської сільської ради Арцизького району Одеської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Арцизького районного суду Одеської області від 20 січня 2020 року у складі судді Варгаракі С.М., -

в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_1 , звернувшись 4 лютого 2014 року до суду з вищеназваним позовом, вказала, що є дочкою ОСОБА_2 , 1933 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Батько на час смерті був зареєстрований та проживав в с. Делень Арцизького району, вона була членом сім`ї батька, проживала та була зареєстрована за тією ж адресою, з огляду на що є такою, що прийняла спадщину батька. У 2019 році їй стало відомо, що крім успадкованого нею майна, що складалося з предметів звичайної домашньої обстановки та вжитку, у спадок залишилось майно у вигляді земельної частки (паю) з земель колективної власності колишнього КСП Деленське . Згідно з довідкою відділу в Арцизькому районі ГУ Держгеокадастру в Одеській області №25/162-19 від 21 січня 2019 року Державний акт на право колективної власності на землю КСП Деленське для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Деленської сільської ради Арцизького району Одеської області загальною площею 5551,00 га серії ОД-02-08 зареєстрований в Книзі реєстрації державних актів 1 вересня 1995 року. Довідками цього ж відділу від 7 листопада 2018 року та 14 грудня 2018 року підтверджується, що сертифікат на право на земельну частку (пай) на ім`я ОСОБА_2 не зареєстрований, державний акт на його ім`я на території Арцизького району Одеської області не обліковується. Позивач вважає, що оскільки її батько на час передачі у колективну власність КСП Деленське землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Деленської сільської ради Арцизького району Одеської області загальною 5551,00 га (тобто, на 1 вересня 1995 року) був членом цього КСП, то він мав право на земельну частку (пай) з земель колективної власності КСП Деленське ; невнесення його до списку, що додається до Державного акта на право колективної власності на землю не позбавляє його цього права; відповідно, вона, як спадкоємець батька, тобто особи, яка мала право, але не отримала сертифікат на земельну частку (пай), має право на визнання права на земельну частку (пай) в судовому порядку. Позивач ОСОБА_1 просила визнати за нею в порядку спадкування після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай) з земель колективної власності колишнього КСП Деленське с. Делень Арцизького району Одеської області (т.1 а.с.1-2).

Ухвалою судді Арцизького районного суду Одеської області від 5 березня 2019 року позовну заяву визнано неподаною та повернуто (т.1 а.с.28-29).

Постановою Одеського апеляційного суду від 27 травня 2019 року ухвалу судді Арцизького районного суду Одеської області від 5 березня 2019 року скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду (т.1 а.с.45-47).

Ухвалою судді Арцизького районного суду Одеської області від 19 червня 2019 року відкрито провадження у справі (т.1 а.с.51).

Відповідачем Деленською сільською радою відзиву, пояснень, заперечень суду першої інстанції не надано.

Рішенням Арцизького районного суду Одеської області від 20 січня 2020 року у задоволенні позову відмовлено (т.1 а.с.227-230).

Висновок суду мотивовано тим, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , не заводилась; позивач ОСОБА_1 не довела, що протягом шести місяців з дня відкриття спадщини для прийняття спадщини вчинила дії, передбачені пунктом 1 частини 1 статті 549 ЦК України 1963 року, що був чинним на час відкриття спадщини; ОСОБА_1 не надано належних та допустимих доказів того, що вона фактично вступила в управління або володіння спадковим майном. Суд встановив, що ОСОБА_1 була у списку засновників СВК Деленське , отже їй було достеменно відомо про спірні правовідносини про паювання земель, переданих у колективну власність. Спірні правовідносини виникли у 1995 році, тому правові підстави застосування строку позовної давності у цьому випадку регулюються ЦК УРСР, положення статті 76 якого дають підстави для висновку про презумпцію можливості та обов`язку особи знати про стан своїх майнових прав, а тому доведення факту, через який позивач не знав про порушення свого цивільного права і саме з цієї причини не звернувся за його захистом до суду, недостатньо. Позивач повинен також довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого цивільного права, що також випливає із загального правила, встановленого статтею 81 ЦПК України, про обов`язковість доведення стороною спору тих обставин, на котрі вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень; відповідач, навпаки, мусить довести, що інформацію про порушення можна було отримати раніше. Суд дійшов висновку, що зібрані в справі докази та їх належна оцінка вказують на відсутність підстав для задоволення позову.

Ухвалою Одеського апеляційного суду від 6 березня 2020 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення суду.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду першої інстанції скасувати повністю і ухвалити нове рішення про задоволення позову (т.1 а.с.239-240).

За змістом вимог апеляційної скарги незаконність і необґрунтованість рішення з підстав невідповідності висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильного застосування норм матеріального права, порушення норм процесуального права полягає в наступному.

Суд, встановивши, що вона прийняла спадщину після смерті батька, зробив висновок про те, що нею не надано жодного допустимого та належного доказу того, що фактично вступила в управління або володіння спадковим майном після смерті батька. З огляду на довідки сільської ради про те, що на час смерті батька вона входила до складу його сім`ї, відповіді нотаріальної контори про те, що після смерті батька спадкова справа не заводилась (що, окрім іншого, вказує на відсутність інших спадкоємців) та положення статті 533, пункту 1 частини 1 статті 549 ЦК України 1963 року такий висновок суду не відповідає обставинам справи, суперечить іншому його висновку про те, що ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті батька. Відповідно, вона як спадкоємець батька, має право і на земельну частку (пай), що належало її батькові, як особі, яка був членом КСП на час одержання державного акта на право колективної власності на землю. Відповідно до пункту 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай); невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку. Зазначені висновки Верховного Суду України ґрунтуються на нормах, відповідно до яких в Україні здійснювалось паювання земель колективних сільськогосподарських підприємств; зазначеними норами суд не скористався, не застосував закон, який підлягав застосуванню, тобто неправильно застосував норми матеріального права.

Суд безпідставно застосував позовну давність з посиланням на те, що їй було достеменно відомо про правовідносини з паювання земель, у зв`язку з чим нею пропущений строк позовної давності. Її перебування у складі засновників СВК Деленське не має жодного стосунку до спірних правовідносин, оскільки правовідносини ґрунтуються та реалізуються виключно на членстві в КСП. Право на звернення до суду з позовом про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування після смерті батька може бути реалізовано лише з моменту, коли вона дізналася про його право на земельну частку (пай). Так, про дату видачі державного акту на право колективної власності на землю КСП Деленське та, відповідно, про право її батька на земельну частку (пай) дізналася з довідки відділу в Арцизькому районі ГУ Держгеокадастру в Одеській області №25/162-19 від 21 січня 2019 року, тому, застосовуючи до спірних правовідносин позовну давність, суд застосував закон, який не підлягав застосуванню, тобто неправильно застосував норми матеріального права.

Судом порушено норми процесуального права, так як в ухваленні судового рішення брав участь суддя, якому було заявлено відвід, а підстави відхилення відводу є необґрунтованими. Суд при ухваленні рішення порушив таємницю нарадчої кімнати, а саме порушив положення частини 2 статті 245 ЦПК України, відповідно до якого під час перебування в нарадчій кімнаті суддя не має права розглядати інші судові справи. Рішення датовано 20 січня 2020 року, в тексті рішення зазначено, що його повний текст виготовлено також 20 січня 2020 року, однак насправді суд 20 січня 2020 року видалився до нарадчої кімнати для ухвалення рішення, а його проголошення було лише 23 січня 2020 року. На отриманому екземплярі рішення зазначено, що його виготовлено 23 січня 2020 року з автоматизованої системи документообігу суду, на тому ж екземплярі рішення зазначено, що його внесено до реєстру судових рішень 22 січня 2020 року. З відкритих даних Єдиного державного реєстру судових рішень вбачається, що зазначене рішення надіслано судом до реєстру 22 січня 2020 року, зареєстровано 23 січня 2020 року, оприлюднено 24 січня 2020 року. У проміжок часу з 20 січня 2020 року до 23 січня 2020 року тим же складом суду було ухвало ряд інших рішень.

Відзив на апеляційну скаргу не подано.

Переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дослідивши докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про часткове задоволення апеляційної скарги, скасування рішення суду та ухвалення нового рішення з огляду на наступне.

Учасниками справи в порядку доведення обставин, на які посилалися як на підставу своїх вимог та заперечень, надано докази, що містять наступні дані.

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 63 років (а.с.7).

Спадкова справа до майна померлого ОСОБА_2 не заводилась (а.с.87, 88-89).

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є дочкою ОСОБА_2 (а.с.5,6).

За інформацією Деленської сільської ради ОСОБА_1 мешкала в с.Делень Арцизького району Одеської області разом з батьком ОСОБА_2 на день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.3-4, 8, 12).

Згідно Довідки №347 від 26 грудня 2018 року Фермерського господарства Деленське ОСОБА_2 був членом колгоспу 50-років Жовтня з 1 січня 1969 року по 1 квітня 1971 року, з 1 квітня 1975 року по 31 грудня 1995 року (а.с.9).

ОСОБА_2 , 1933 року народження, вийшов на пенсію 1 грудня 1993 року по віку (а.с.10).

Державний акт на право колективної власності на землю КСП Деленське для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Деленської сільської ради Арцизького району Одеської області загальною площею 5551,0 га серії ОД-02-08 видано 1 вересня 1995 року (а.с.11, 13-16, 97).

За інформацією відділу в Арцизькому районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області в Додатку 1.Список громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства, що є невід`ємною частиною Державного акту на право колективної власності на землю КСП Деленське серія ОД-02-08, виданого 1 вересня 1995 року, ОСОБА_2 не значиться (а.с.97).

Сертифікат на право на земельну частку (пай) на ім`я ОСОБА_2 у відділі в Арцизькому районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області за даними Книг реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) площею в умовних кадастрових гектарах без визначення меж в натурі члена колишнього КСП Деленське на території Деленської сільської ради Арцизького району Одеської області не зареєстрований (а.с.17).

Державний акт на ім`я ОСОБА_2 у відділі в Арцизькому районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області за даними Книг реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди станом на 31 грудня 2012 року не зареєстрований (а.с.18).

Сільськогосподарський виробничий кооператив Деленський (код ЄДРПОУ 03765989) зареєстрований 6 березня 2000 року згідно Статуту є юридичною особою та правонаступником колективного сільськогосподарського підприємства Деленське (а.с.114-216).

Сільськогосподарський виробничий кооператив Деленський у 2004 році приєднано до Фермерського господарства Деленське (передавальний акт, затверджено Протоколом №3 від 11 травня 2004 року загальних зборів СВК Деленський ). Документи постійного зберігання СВК Деленське по 2004 рік передані до архіву Арцизької районної державної адміністрації; документи по особовому складу передані на відповідальне зберігання Фермерському господарству Деленське у кількості 266 справ (а.с.204, 211).

Станом на січень-квітень 2005 року сільськогосподарський виробничий кооператив Деленський знятий з усіх державних обліків (а.с.212-216).

Позивач ОСОБА_1 як спадкоємець померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_2 звернулась 4 лютого 2019 року до суду з позовом про визнання в порядку спадкування права на земельну частку (пай) з земель колективної власності колишнього КСП Деленське , як таку, право на яку мав батько ОСОБА_2 . Позовні вимог пред`явлені до Деленської сільської ради як відповідача.

Відповідно до Указу Президента України від 8 серпня 1995 року №750/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Список громадян, як додаток до державного акта, формується самим підприємством відповідно до статуту, розглядається і затверджується загальними зборами (зборами уповноважених) членів підприємства та підписується головою сільськогосподарського підприємства та головою місцевої ради.

Питання набуття та припинення членства в колективному сільськогосподарському підприємстві повинно бути врегульовано статутом підприємства.

Отже, Головним критерієм для одержання права на земельну частку (пай) є факт членства громадянина в колективному сільськогосподарському підприємстві на момент реєстрації державного акта на право колективної власності на землю.

Основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай) (стаття 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) ).

Питання спадкування в Україні регулюється Цивільним кодексом України.

Згідно Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України, який набрав чинності з 1 січня 2004 року (Цивільний кодекс Української РСР від 18 липня 1963 року, з внесеними до нього змінами та доповненнями, втратив чинність з 1 січня 2004 року), правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилась, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом (п.5); правила Цивільного кодексу України про позовну давність застосовуються до позовів, строк пред`явлення яких, встановлений законодавством, що діяло раніше, не сплив до набрання чинності цим Кодексом (п.6).

За правилами спадкування спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців); до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до пункту 15 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України право на земельну частку (пай), яке посвідчене сертифікатом, може бути успадковане.

В судовому порядку право спадкоємців на земельну частку (пай) може бути встановлене у випадку, коли спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не оформив сертифікат, чи був помилково не включений або безпідставно виключений з списку, доданого до державного акта на право колективної власності на землю відповідного колективного сільськогосподарського підприємства.

Відповідно до абзацу 4 пункту 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року №7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами у таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.

Із аналізу викладено слідує, що право спадкоємців на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку, при розгляді справ про визнання права на земельну частку (пай) суд має з`ясувати, чи був спадкодавець членом КСП на час реєстрації державного акта на право колективної власності на землю та чи був спадкодавець внесений до списку осіб, що додається до відповідного державного акта. Відповідачами у таких справах має виступати: сільська, селищна, міська рада, якщо спірна земельна ділянка на сьогоднішній день перебуває у її власності чи користуванні; КСП, якщо воно реорганізоване в іншу організаційну форму і зберегло право власності на землю; районна державна адміністрація; в якості третьої особи слід залучити відповідне територіальне управління Держгеокадастру.

Якщо спадкодавця не було внесено до списку, що додається до державного акта колективної власності на землю з будь-яких причин, але він був членом КСП на час передачі у колективну власність землі, він все одно має право на земельну частку. При розгляді судом подібних справ застосовується законодавство, що діяло на час існування відповідних правовідносин, в тому числі й ЦК УРСР щодо строку позовної давності.

У справі, що переглядається, з наявних доказів встановлено, що спадкодавець ОСОБА_2 не значився в Додатку 1.Список громадян - членів колективного сільськогосподарського підприємства, що є невід`ємною частиною Державного акту на право колективної власності на землю КСП Деленське серія ОД-02-08, виданого 1 вересня 1995 року. За таких обставин, підлягає доведенню членство ОСОБА_2 в КСП Деленське на час реєстрації Державного акта на право колективної власності на землю серія ОД-02-08, виданого КСП Деленське 1 вересня 1995 року. Належним відповідачем у вимогах щодо членства ОСОБА_2 в КСП Деленське є Фермерське господарство Деленське , яке є правонаступником сільськогосподарського виробничого кооперативу Деленський , який в своє чергу був правонаступником колективного сільськогосподарського підприємства Деленське , членство в якому ОСОБА_2 підлягає встановленню. Належними відповідачами у справі також мають бути Арцизька районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифікатів, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі (оскільки наразі землі колективної власності КСП Деленське є розпайованими) тощо.

Від встановлення з належними відповідачами на підставі належних та допустимих доказів членства спадкодавця ОСОБА_2 в КСП Деленське напряму залежить право спадкоємця ОСОБА_1 на спадкування права на земельну частку (пай). Застосуванню підлягає законодавство, що діяло на час виникнення правовідносин членства в КСП, паювання землі та спадкування (спадщина відкрилась у 1996 році).

Наразі у справі, що переглядається, правові підстави для задоволення позову відсутні, так як не залучено до участі в справі всіх належних відповідачів. При цьому, апеляційний суд не робить висновків щодо членства спадкодавця в КСП та, як наслідок, щодо права спадкоємця на земельну частку (пай), задля виключення преюдиційності даного рішення у разі звернення ОСОБА_1 до суду до належних відповідачів за захистом права на спадщину, яке вона вважає порушеним.

Доводи апеляційної скарги щодо ухвалення рішення суддею, якому був заявлений відвід, не приймаються, так як підстави відводу не є обґрунтованими, так як заява про відвід не містила підстав для застосування ні положень частини 1 статті 36 ЦПК України, ні статті 37 ЦПК України.

Доводи апеляційної скарги щодо порушення таємниці нарадчої кімнати не приймаються, так як рішення ухвалено 20 січня 2020 року, що вбачається з протоколу судового засідання від 20 січня 2020 року, де під звукозапис рішення проголошено. Зауваження щодо технічного запису судового засідання, протоколу судового засідання подані не були.

Відповідно до положень частин 4, 5 статті 268 ЦПК України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, суд підписує рішення без його проголошення; датою ухвалення рішення за відсутності учасників справи, є дата складання повного судового рішення.

Учасники справи в судове засідання 26 листопада 2020 року завчасно повідомлені про дату, час та місце розгляду справи; заяв про відкладення розгляду справи не подали; справа в провадженні суду з березня 2020 року; учасники справи мали достатньо процесуального часу для надання суду письмового обґрунтування власних позицій. З огляду на те, що оголошені в країні карантинні заходи не мають прогнозованості у своєму продовженні надалі, а рішення суду першої інстанції скасовується з процесуальних підстав (п.3 ч.3 ст.376 ЦПК України), справа розглядається за відсутності учасників справи, датою ухвалення рішення за відсутності учасників справи у сенсі положень частини 5 статті 268 ЦПК України є дата складання повного судового рішення.

Керуючись ст.ст.367, 368, п.2 ч.1 ст.374, ст.ст.376, 381, 382, 383, 384, 390 ЦПК України, суд -

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Арцизького районного суду Одеської області від 20 січня 2020 року - скасувати.

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Деленської сільської ради Арцизького району Одеської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст постанови складено 28 грудня 2020 року.

Головуючий Л.М.Вадовська

Судді Г.Я.Колесніков

Є.С.Сєвєрова

СудОдеський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення28.12.2020
Оприлюднено29.12.2020
Номер документу93866342
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —492/192/19

Постанова від 28.12.2020

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Вадовська Л. М.

Ухвала від 06.04.2020

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Вадовська Л. М.

Ухвала від 06.03.2020

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Вадовська Л. М.

Рішення від 20.01.2020

Цивільне

Арцизький районний суд Одеської області

Варгаракі С. М.

Рішення від 20.01.2020

Цивільне

Арцизький районний суд Одеської області

Варгаракі С. М.

Ухвала від 06.11.2019

Цивільне

Арцизький районний суд Одеської області

Варгаракі С. М.

Ухвала від 10.07.2019

Цивільне

Арцизький районний суд Одеської області

Варгаракі С. М.

Ухвала від 04.07.2019

Цивільне

Арцизький районний суд Одеської області

Варгаракі С. М.

Ухвала від 19.06.2019

Цивільне

Арцизький районний суд Одеської області

Варгаракі С. М.

Постанова від 27.05.2019

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Гірняк Л. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні