Рішення
від 23.12.2020 по справі 307/3046/20
ТЯЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 307/3046/20

Провадження № 2/307/1481/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 грудня 2020 року м. Тячів

Тячівський районний суд Закарпатської області в особі:

головуючого - судді : Чопик В.В.

при секретарі : Олексій Я.В.

розглянувши в відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Тячів, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , від імені якої діє представник ОСОБА_2 , до Нижньоапшанської сільської ради де третя особа Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області про визнання права власності на нерухоме майно.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 , від імені якої діє представник ОСОБА_2 , звернулася в суд з позовною заявою до Нижньоапшанської сільської ради де третя особа Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області про визнання права власності на нерухоме майно.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що у відповідності до договору купівлі-продажу земельної ділянки від 11.09.2013р., посвідченого приватним нотаріусом Тячівського РОН Крец М.Ю., зареєстрованого в реєстрі за №13417, витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №178504393 від 22.08.2019р. їй належить на праві власності земельна ділянка площею 0,1777 га, кадастровий номер 2124482400:04:008:0053, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташована у АДРЕСА_1 .

На цій земельній ділянці площею 0,1777 га, кадастровий номер 2124482400:04:008:0053, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташованій у АДРЕСА_1 , позивачкою було збудовано об`єкт нерухомого майна - житловий будинок садибного типу з вбудованим магазином. Зазначений об`єкт нерухомого майна розташований по АДРЕСА_1 . Відповідно до технічного паспорта, виготовленого 03.03.2020р. ФОП ОСОБА_3 , до складу будівель і споруд, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 , входять: житловий будинок з вбудованим магазином. Загальна площа будівлі - 357,20 кв.м., в тому числі житлова площа - 25,10 кв.м., торгова площа 157,30 кв.м., площа допоміжних приміщень - 174,80 кв.м. Згідно акту обстеження технічного стану житлового будинку з вбудованим магазином, розташованого по АДРЕСА_1 , складеного експертом з технічного обстеження будівель і споруд ФОП ОСОБА_3 , за результатами технічного обстеження об`єкту встановлено, що технічний стан конструкцій та будівлі в цілому відноситься до ІІ категорії (задовільний), фактичний стан конструкцій відповідає вимогам міцності та надійності для подальшої безпечної експлуатації будинку за його функціональним призначенням, як будівля змішаного типу, а саме житловий будинок садибного типу з вбудованим магазином.

Висновком про вартість об`єкта оцінки, складеним ТОВ Ріалті-О 02.09.2020р., встановлена ринкова вартість об`єкту нерухомого майна - житлового будинку садибного типу з вбудованим магазином площею 357,20 кв.м. у АДРЕСА_1 , у сумі 601 382,00 грн.

Однак, право власності на зазначене нерухоме майно не встановлено, оскільки будівництво було вчинено позивачем без отримання у встановленому порядку дозволу на право проведення будівельних робіт.

Відповідно до ч. 1,2 ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважається самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються не земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту або з істотними порушеннями будівельних норм та правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

Разом з цим, у відповідності до ч. 3 ст. 376 ЦК України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.

Оскільки земельна ділянка площею 0,1777 га, кадастровий номер 2124482400:04:008:0053, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташована у АДРЕСА_1 набута позивачкою у власність у встановленому законодавством порядку під уже збудоване нерухоме майно, вважає, що право власності на побудований на ній об`єкт нерухомого майна - житловий будинок з вбудованим магазином, може бути визнано за позивачкою у судовому порядку на підставі ч.3 ст.376 ЦК України.

Відповідно до ч.5 ст.376 ЦК України на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудовано на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

Оскільки об`єкт нерухомого майна - житловий будинок садибного типу з вбудованим магазином, розташований у АДРЕСА_1 , будувався позивачкою на приватній земельній ділянці за рахунок особистої праці та власних коштів, визнання за нею права власності на зазначене нерухоме майно не буде порушувати прав інших осіб.

Цільове призначення земельної ділянки площею 0,1777 га, кадастровий номер 2124482400:04:008:0053, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що розташована у АДРЕСА_1 , не суперечить цільовому призначенню побудованої на ній будівлі, виходячи з наступного:

Побудований об`єкт нерухомого майна (житловий будинок з вбудованим магазином) є об`єктом змішаного використання, частина якого призначена для використання у якості житлових приміщень, частина - у якості торгових приміщень.

Причому, площа житлових та допоміжних приміщень, а саме - 199,9 кв.м., є більшою за площу торгових приміщень - 157,30 кв.м.

Пунктом б ч.1 ст.19 Земельного кодексу України передбачена така категорія земель як землі житлової та громадської забудови.

Згідно ч.1 ст.38 ЗК України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об`єктів загального користування.

Тобто, земельні ділянки як для розміщення об`єктів житлової забудови, так і для будівництва торгових об`єктів, відносяться до однієї категорії земель - земель житлової та громадської забудови.

Відповідно до ч.5 ст.20 ЗК України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Виходячи з цього, враховуючи той факт, що, як житлові, так і торгові приміщення розташовуються в складі однієї будівлі, окремо в натурі не виділені, тому неможливо визначити і виділити частину із земельної ділянки площею 0,1777 га, кадастровий номер 2124482400:04:008:0053, що розташована у АДРЕСА_1 на якій безпосередньо розташовані торгові та житлові приміщення, а також те, що площа житлових та допоміжних приміщень будівлі є більшою за площу торгових приміщень, вважає, що цільове призначення земельної ділянки не суперечить цільовому призначенню побудованої на ній будівлі.

Про відсутність умов для введення в експлуатацію побудованого позивачем об`єкту нерухомого майна у порядку, передбаченому Законом України Про регулювання містобудівної діяльності , свідчить повідомлення Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Закарпатській області від 17.08.2020р.

Відповідно до довідки виконавчого комітету Нижньоапшанської сільської ради Тячівського району Закарпатської області від 31.08.2020р. №1118 побудований ОСОБА_1 житловий будинок садибного типу з вбудованим магазином, має адресний номер (поштову адресу): АДРЕСА_1 .

Відповідно до довідки виконавчого комітету Нижньоапшанської сільської ради Тячівського району Закарпатської області від 31.08.2020р. №1117 належна ОСОБА_1 земельна ділянка площею 0,1777 га, кадастровий номер 2124482400:04:008:0053, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), має адресний номер (поштову адресу): АДРЕСА_1 .

Відповідно до довідки виконавчого комітету Нижньоапшанської сільської ради Тячівського району Закарпатської області від 31.08.2020р. №1119 розташування побудованого ОСОБА_1 житлового будинку садибного типу з вбудованим магазином загальною площею 357,20 кв.м. у АДРЕСА_1 , не порушує прав та інтересів третіх осіб, не суперечить правилам забудови населеного пункту та вимогам містобудівної документації.

Тому просить суд визнати за позивачкою право власності на об`єкт нерухомого майна - житловий будинок садибного типу з вбудованим магазином загальною площею 357,20 кв.м., розташований у АДРЕСА_1 України.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити, а тому суд на підставі ст.. 223 ЦПК України справу розглянув у його відсутності.

Представник Нижньоапшанської сільської ради в судове засідання не з`явився, але надав суду заяву в якій просить суд справу розглянути у їх відсутності, позовні вимоги визнають та просять їх задовольнити, а тому суд на підставі ст.. 223 ЦПК України справу розглянув у їх відсутності.

Представник третьої особи Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області в судове засідання не з`явився, причини своєї неявки суду не повідомив, а тому суд на підставі ст.. 223 ЦПК України справу розглянув у їх відсутності.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що у відповідності до договору купівлі-продажу земельної ділянки від 11.09.2013р., посвідченого приватним нотаріусом Тячівського РОН Крец М.Ю., зареєстрованого в реєстрі за №13417, витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №178504393 від 22.08.2019р. позивачці ОСОБА_1 належить на праві власності земельна ділянка площею 0,1777 га, кадастровий номер 2124482400:04:008:0053, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташована у АДРЕСА_1 .

На цій земельній ділянці площею 0,1777 га, кадастровий номер 2124482400:04:008:0053, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташованій у АДРЕСА_1 , позивачкою було збудовано об`єкт нерухомого майна - житловий будинок садибного типу з вбудованим магазином.

Відповідно до технічного паспорта, виготовленого 03.03.2020р. ФОП ОСОБА_3 , до складу будівель і споруд, розташованих за адресою: АДРЕСА_1 , входять: житловий будинок з вбудованим магазином.

Загальна площа будівлі - 357,20 кв.м., в тому числі житлова площа - 25,10 кв.м., торгова площа 157,30 кв.м., площа допоміжних приміщень - 174,80 кв.м.

Згідно акту обстеження технічного стану житлового будинку з вбудованим магазином, розташованого по АДРЕСА_1 , складеного експертом з технічного обстеження будівель і споруд ФОП ОСОБА_3 , за результатами технічного обстеження об`єкту встановлено, що технічний стан конструкцій та будівлі в цілому відноситься до ІІ категорії (задовільний), фактичний стан конструкцій відповідає вимогам міцності та надійності для подальшої безпечної експлуатації будинку за його функціональним призначенням, як будівля змішаного типу, а саме житловий будинок садибного типу з вбудованим магазином.

Висновком про вартість об`єкта оцінки, складеним ТОВ Ріалті-О 02.09.2020р., встановлена ринкова вартість об`єкту нерухомого майна - житлового будинку садибного типу з вбудованим магазином площею 357,20 кв.м. у АДРЕСА_1 , у сумі 601 382,00 грн.

Відповідно до довідки виконавчого комітету Нижньоапшанської сільської ради Тячівського району Закарпатської області від 31.08.2020р. №1118 побудований ОСОБА_1 житловий будинок садибного типу з вбудованим магазином, має адресний номер (поштову адресу): АДРЕСА_1 .

Відповідно до довідки виконавчого комітету Нижньоапшанської сільської ради Тячівського району Закарпатської області від 31.08.2020р. №1117 належна ОСОБА_1 земельна ділянка площею 0,1777 га, кадастровий номер 2124482400:04:008:0053, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), має адресний номер (поштову адресу): АДРЕСА_1 .

Відповідно до довідки виконавчого комітету Нижньоапшанської сільської ради Тячівського району Закарпатської області від 31.08.2020р. №1119 розташування побудованого ОСОБА_1 житлового будинку садибного типу з вбудованим магазином загальною площею 357,20 кв.м. у АДРЕСА_1 , не порушує прав та інтересів третіх осіб, не суперечить правилам забудови населеного пункту та вимогам містобудівної документації.

Про відсутність умов для введення в експлуатацію побудованого позивачем об`єкту нерухомого майна у порядку, передбаченому Законом України Про регулювання містобудівної діяльності , свідчить повідомлення Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Закарпатській області від 17.08.2020р.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо), відповідно до ч. 2 ст. 331 ЦК України виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).

Відповідно до п. 12 постанови пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ"Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)"№ 6 від 30.03.2012 р. у справах, пов`язаних із самочинним будівництвом нерухомого майна, суди мають враховувати, що за загальним правилом особа, яка здійснила або здійснює таке будівництво, не набуває права власності на нього (частина друга статті 376 ЦК). Разом із цим власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно (частина друга статті 375 ЦК), тому на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудовано на ній, якщо це не порушує права інших осіб (частина п`ята статті 376 ЦК). Вирішуючи справу за позовом власника (користувача) земельної ділянки про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно, суди зобов`язані встановлювати усі обставини справи, зокрема: чи є позивач власником (користувачем) земельної ділянки; чи звертався він до компетентного державного органу про прийняття забудови до експлуатації; чи є законною відмова у такому прийнятті; чи є порушені будівельні норми та правила істотними.

Згідно зі ст. 375 ЦК України власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам. Власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно. Право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 376 ЦК житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

Разом з цим, у відповідності до ч. 3 ст. 376 ЦК України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.

Згідно з ч. 5 ст. 376 ЦК України на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо не порушує права інших осіб.

Пунктом б ч.1 ст.19 Земельного кодексу України передбачена така категорія земель як землі житлової та громадської забудови.

Згідно ч.1 ст.38 ЗК України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об`єктів загального користування.

Тобто, земельні ділянки, як для розміщення об`єктів житлової забудови, так і для будівництва торгових об`єктів, відносяться до однієї категорії земель - земель житлової та громадської забудови.

Відповідно до ч.5 ст.20 ЗК України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Таким чином, оскільки суду не надано жодних доказів, що будівництво будівлі об`єкту нерухомого майна - житлового будинку садибного типу з вбудованим магазином загальною площею 357,20 кв.м., розташований у АДРЕСА_1 , порушує чиїсь права, земельна ділянка площею 0,1777 га, кадастровий номер 2124482400:04:008:0053, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, розташована у АДРЕСА_1 набута позивачкою у власність у встановленому законодавством порядку під уже збудоване нерухоме майно, а також враховуючи той факт, що цільове призначення земельної ділянки не суперечить цільовому призначенню побудованої на ній будівлі, суд приходить до висновку, що слід визнати за ОСОБА_1 право власності на об`єкт нерухомого майна - житловий будинок садибного типу з вбудованим магазином загальною площею 357,20 кв.м., розташований у АДРЕСА_1 України.

Судові витрати покласти на позивача.

Керуючись ст.ст. 258, 259, 264, 265 ЦПК України, ст.. 328, ч. 2 ст. 331, ст..ст. 375-376 ЦК України суд,

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , право власності на об`єкт нерухомого майна - житловий будинок садибного типу з вбудованим магазином загальною площею 357,20 кв.м., розташований у АДРЕСА_1 України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Закарпатської області через Тячівський районний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання АДРЕСА_2 .

Відповідач: Нижньоапшанська сільська рада, місцезнаходження: с. Нижня Апша, вул. Леніна, 129, Тячівського району, закарпатської області.

Третя особа: Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Закарпатській області місце знаходження: м. Ужгород, вул.. Гойди, 8, Закарпатської області.

Суддя Тячівського

районного суду: В.В. Чопик

СудТячівський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення23.12.2020
Оприлюднено30.12.2020
Номер документу93903206
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —307/3046/20

Ухвала від 26.12.2023

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Куштан Б. П.

Ухвала від 28.06.2023

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Готра Т. Ю.

Ухвала від 28.06.2023

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Готра Т. Ю.

Ухвала від 24.07.2022

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Готра Т. Ю.

Ухвала від 04.10.2021

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Готра Т. Ю.

Ухвала від 29.09.2021

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Готра Т. Ю.

Рішення від 23.12.2020

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Чопик В. В.

Ухвала від 02.11.2020

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Чопик В. В.

Ухвала від 19.10.2020

Цивільне

Тячівський районний суд Закарпатської області

Чопик В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні