Справа № 158/3065/20 Провадження №2-о/167/10/21
УХВАЛА
21.01.2021 року місто Рожище
Рожищенський районний суд Волинської області у складі:
головуючого судді Шептицької Н.В.,
присяжних - Макарчук В.І., Ткачук А.В.,
секретар судового засідання Форсюк Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Рожище у порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про визнання фізичної особи - ОСОБА_2 недієздатною, заінтересована особа - орган опіки і піклування - виконавчий комітет Підгайцівської сільської ради,
з участю:
заявника ОСОБА_1 ,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою про визнання фізичної особи - ОСОБА_2 недієздатною, заінтересована особа - орган опіки і піклування - виконавчий комітет Підгайцівської сільської ради, мотивуючи свою заяву тим, що ОСОБА_2 , його мамі, у зв`язку з тяжким психічним захворюванням та потребою постійого стороннього догляду, встановлена 1-ша група інвалідності довічно. Його мама є тяжко психічно хворою, не в повній мірі усвідомлює значення своїх дій та не може керувати ними, а тому її необхідно визнати недієздатною та призначити опікуна.
Ухвалою судді від 05.01.2021 року заява ОСОБА_1 була прийнята до розгляду Рожищенським районним судом Волинської області та відкрито провадження у справі.
ОСОБА_1 у судовому засіданні свою заяву підтримав з підстав, наведених у ній, просив заяву задовольнити.
Представник заінтересованої особи - органу опіки та піклування: виконавчого комітету Підгайцівської сільської ради, у судове засідання не з`явився, хоча був вчасно і належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи. Заінтересована особа подала письмову заяву, в якій просить судове засідання 21.01.2021 року проводити у відсутності представника органу опіки та піклування, проти задоволення заяви ОСОБА_1 не заперечують.
Суд ухвалив судове засідання проводити у відсутності представника органу опіки та піклування.
Заслухавши пояснення заявника, суд доходить наступного висновку.
Згідно зі ст. 299 ЦПК України, справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування.
Європейський суд з прав людини в рішенні від 27 березня 2008 року у справі Штукатуров проти Росії (заява № 44009/05) зазначив, що, вирішуючи справу про визнання особи недієздатною виключно на підставі письмових доказів, не побачивши і не почувши особу, суд порушив її право на справедливий судовий розгляд, передбачене ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Про необхідність надання доступу до суду навіть особам, які вже визнані недієздатними, відповідно до ч.1 ст.6 Конвенції, наголошується у рішенні ЄСПЛ від 30 травня 2013 року у справі Наталія Михайленко проти України (заява № 49069/11).
Конституційний Суд України у Рішенні від 1 червня 2016 року у справі № 2-рп/2016 зазначив, що недієздатним особам мають надаватися правові можливості для задоволення індивідуальних потреб, реалізації та захисту їх прав і свобод; хоча за станом здоров`я недієздатні особи не спроможні особисто реалізовувати окремі конституційні права і свободи, у тому числі право на свободу та особисту недоторканність, вони не можуть бути повністю позбавлені цих прав і свобод, тому держава зобов`язана створити ефективні законодавчі механізми та гарантії для їх максимальної реалізації.
Відповідно до ч.3 ст.25 Закону України Про психіатричну допомогу особи, яким надається психіатрична допомога, мають право на особисту участь у судових засіданнях, висловлення своєї думки щодо висновків лікарів-психіатрів у судовому засіданні при вирішенні питань, пов`язаних із наданням їм психіатричної допомоги та обмеженням у зв`язку з цим їх прав.
Таким чином, особа, щодо якої розглядається справа окремого провадження про визнання її недієздатною, має право на участь у слуханні справи та на справедливий розгляд своєї справи. Зокрема, така особа повинна бути повідомлена про розгляд справи, їй має бути роз`яснено її права, вона повинна мати можливість за бажання скористатися безоплатною правовою допомогою і брати участь у судових засіданнях. Навіть у разі наявності реальних, доведених застережень щодо небезпеки безпосередньої участі цієї особи у розгляді справи для інших осіб або для неї самої суд повинен, принаймні, мати візуальний контакт із такою особою, а краще опитати її (за необхідності - дистанційно, у режимі відеоконференції). Якщо на момент розгляду справи особа позбавлена волі як психічно хвора, суд має перевірити законність підстав позбавлення волі такої особи, щоб гарантувати права людини на свободу та справедливий суд.
Згідно ч.3 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно ч.4 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Враховуючи ту обставину, що рішення у даній справі безпосередньо стосується прав та інтересів ОСОБА_2 , суд вважає за небхідне залучити її до участі у справі як заінтересовану особу з метою забезпечення права на особисту участь у слуханні справи та на справедливий розгляд справи за заявою про визнання її недієздатною.
Керуючись ч.ч.3,4 ст.294, 299 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в:
у справі за заявою ОСОБА_1 про визнання фізичної особи - ОСОБА_2 недієздатною, заінтересована особа - орган опіки і піклування - виконавчий комітет Підгайцівської сільської ради, залучити, як заінтересовану особу, ОСОБА_2 .
Заінтересованій особі ОСОБА_2 надіслати копії ухвали про відкриття провадження у справі та ухвали про залучення її до участі у справі як заінтересованої особи.
Заінтересованій особі ОСОБА_2 направити копію заяви та доданих до неї документів.
Встановити строк заінтересованій особі ОСОБА_2 для надіслання (надання) до суду письмових пояснень на заяву і всіх доказів, які можливо доставити до суду, що підтверджують пояснення та заперечення проти заяви, - протягом 15 (п`ятнадцяти) календарних днів з дня одержання копії цієї ухвали.
Роз`яснити заінтересованій особі ОСОБА_2 про її право одночасно із надісланням (наданням) письмових пояснень до суду, надіслати (надати) копії таких письмових пояснень та доданих до них документів заявнику та органу опіки і піклуванню - виконавчому комітету Підгайцівської сільської ради.
Розгляд справи відкласти на 11 лютого 2021 року на 10 год. 00 хв.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://rg.vl.court.gov.ua/ .
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Шептицька Н.В.
Присяжний Макачук В.І.
Присяжний Ткачук А.В.
Суд | Рожищенський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 21.01.2021 |
Оприлюднено | 25.01.2021 |
Номер документу | 94295100 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Рожищенський районний суд Волинської області
Шептицька Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні