Справа № 404/3360/15-ц
Номер провадження 6/404/322/20
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 лютого 2021 року Кіровський районний суд міста Кіровограда
в складі: головуючого судді Кулінка Л.Д.
за участю секретаря Мартиненко А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кропивницькому заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Еліт Фінанс , про заміну сторони виконавчого провадження по цивільній справі № 404/3360/15-ц, номер провадження 2/404/124/16 за позовом Публічного акціонерного товариства Дельта Банк , до ОСОБА_1 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Національний банк України про стягнення кредитної заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Еліт Фінанс звернулось до суду з заявою (вх. № 33096 від 06.10.2020 року) про заміну стягувача Публічного акціонерного товариства Дельта Банк на його правонаступника Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Еліт Фінанс у цивільній справі № 404/3360/15-ц за позовом Публічного акціонерного товариства Дельта Банк , до ОСОБА_1 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Національний банк України про стягнення заборгованості за кредитним договором № 300468045398001 від 30.05.2013 року (том 2, а.с. 109-126).
Ухвалою судді Кіровського районного суду міста Кіровограда від 07 жовтня 2020 року прийнято до розгляду заяву Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Еліт Фінанс про заміну сторони виконавчого провадження та призначено судове засідання ( том 2, а.с. 128).
Заявником Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Еліт Фінанс подано заяву, про розгляд справи за відсутності заявника (том 2, а.с. 109-110).
Боржник в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву (вх. №4043 від 03.02.2021 року) про розгляд справи за її відсутності (том 2, а.с. 144)
Представник Фортечного відділу державної виконавчої служби у місті Кропивницькому Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) не з`явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлений, заяв, клопотань та заперечень до суду не подавав.
Відповідно до частини третьої статті 442 Цивільного процесуального кодексу України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, суд встановив таке.
Рішенням Кіровського районного суду міста Кіровограда від 13.05.2016 року позов задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства Дельта Банк 68024,08 грн. заборгованості за кредитним договором № 300468045398001 від 30.05.2013 року, з яких: 62136,48 грн. заборгованості по кредиту та 5887,60 грн. заборгованості по сплаті відсотків. В решті позовних вимог відмовлено. Стягнуто з ОСОБА_1 в дохід держави 680,24 грн. судового збору. В задоволенні заяви відповідача, ОСОБА_1 про розстрочку виконання рішення суду, відмовлено (том 1, а.с. 185-189).
Ухвалою апеляційного суду Кіровоградської області від 14.09.2016 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилено. Рішення Кіровського районного суду міста Кіровограда від 13.05.2016 року залишено без змін (том 2, а.с.71-74).
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.06.2017 року касаційну скаргу ОСОБА_1 відхилено. Рішення Кіровського районного суду міста Кіровограда від 13.05.2016 року та ухвалу апеляційного суду Кіровоградської області від 14.09.2016 року в частині відмови у задовленні заяви ОСОБА_1 про розстрочення виконання рішення суду залишено без змін (том 2, а.с.105-106).
Згідно частини першої статті 8 Закону України Про виконавче провадження , реєстрація виконавчих документів, документів виконавчого провадження, фіксування виконавчих дій здійснюється в автоматизованій системі виконавчого провадження, порядок функціонування якої визначається Міністерством юстиції України. Вільний та безоплатний доступ до інформації автоматизованої системи виконавчого провадження забезпечує Міністерство юстиції України у мережі Інтернет на своєму офіційному веб-сайті з можливістю перегляду, пошуку, копіювання та роздрукування інформації, на основі поширених веб-оглядачів та редакторів, без необхідності застосування спеціально створених для цього технологічних та програмних засобів, без обмежень та цілодобово.
Інформація повинна містити відомості про час її розміщення.
Судом встановлено, що у Фортечному відділі державної виконавчої служби у місті Кропивницькому Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) знаходиться виконавче провадження за № 52941220 від 23.11.2016 року, в якому стягувачем є Публічне акціонерне товариство Дельта Банк , а боржником є ОСОБА_1 (том 2, а.с. 120).
За частиною п`ятою статті 15 Закону України Про виконавче провадження , у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
У відповідності до частин першої, другої статті 442 Цивільного процесуального кодексу України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Згідно пункту 1 частини першої статті 512 Цивільного кодексу України, кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
За змістом частини першої статті 5 Закону України Про виконавче провадження , примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою виконавчі документи, зокрема й виконавчі листи та накази, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень (пункт 1 частини першої статті 3 Закону України "Про виконавче провадження".
Виконавче провадження є завершальною стадією судового провадження (стаття 1 Закону України "Про виконавче провадження").
Статтею 55 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку він замінив.
Підставою для заміни сторони виконавчого провадження, тобто процесуального правонаступництва, є наступництво у матеріальних правовідносинах, унаслідок якого відбувається вибуття сторони у правовідносинах і переходу до іншої особи прав і обов`язків вибулої сторони в цих правовідносинах.
За загальним правилом, суть правонаступництва полягає в переході прав та обов`язків, що особисто не пов`язані з особою, яка вибуває з правовідносин, до іншої особи, яка вступає у спірні правовідносини.
Так, між Публічним акціонерним товариством комерційний банк Дельта Банк та Товариство з обмеженою відповідальністю Еліт Фінанс , 02.07.2020 року укладено договір № 2273/К про відступлення прав вимоги (далі - Договір), (том 2, а.с. 114-116) за умовами пункту 1 якого Банк відступає Новому кредитору належні Банку, а Новий кредитор набуває права вимоги Банку до позичальників та/або заставодавців (іпотекодавців) та/або поручителів та/або фізичних осіб та/або фізичних осіб-підприємців та/або юридичних осіб, зазначених у Додатку № 1, до цього Договору, надалі за текстом - Боржники, включаючи права вимоги до правонаступників Боржників, спадкоємців Боржників або інших осіб, до яких перейшли обов`язки Боржників, за кредитними договорами (договорами про надання кредиту (овердрафту), та/або договорами поруки та/або договорами іпотеки (іпотечними договорами) та/або договорами застави, та/або договорами та/або контрактами, з урахуванням усіх змін, доповнень і додатків до них, згідно реєстру у Додатку №1, до цього Договору, надалі за текстом - Основні договори , надалі за текстом - Права вимоги. Новий кредитор сплачує Банку за Права вимоги гроші кошти у сумі та у порядку, визначених цим Договором.
За додатком № 1 до Договору про відступлення прав вимоги № 2273/К від 02.07.2020 року, ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) є боржником за кредитним договором № 300468045398001 від 30.05.2013 року (а.с. 117-118).
Процесуальне правонаступництво у виконавчому провадженні - це заміна на будь-якій стадії виконавчого провадження стягувача або боржника іншою особою у зв`язку з вибуттям правопопередника після постановлення щодо нього судового рішення i заміни його правонаступником, тобто підставою заміни кредитора внаслідок правонаступництва, в тому числі, й у виконавчому провадженні, є настання певних обставин, які мають юридичне значення і в результаті яких виникають цивільні права та обов`язки або пряма вказівка акта цивільного законодавства, що не залежить від умов та порядку здійснення виконавчого провадження органами і посадовими особами.
Крім того, процесуальне законодавство не містить жодних обмежень щодо можливості заміни сторони виконавчого провадження у разі заміни кредитора у зобов`язанні, оскільки відповідно до вимог статей 512-514 Цивільного кодексу України новий кредитор набуває права первісного кредитора у зобов`язанні, у тому числі і право вимоги за кредитним договором.
Виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду та ефективного захисту сторони у справі, що передбачено статтями 6, 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України і судове рішення є обов`язковим до виконання.
Пунктом 9 статті 129 Конституції України до основних засад судочинства віднесено обов`язковість рішень суду.
Отже, виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 25 квітня 2018 року, справа № 761/14076/14-ц.
Оскільки, відбулась заміна стягувача, зокрема Публічне акціонерне товариство комерційний банк Дельта Банк , як стягувач вибув із виконавчого провадження, у зв`язку відступленням права вимоги, суд на підставі статей 55, 442 Цивільного процесуального кодексу України вважає за можливе замінити сторону виконавчого провадження на набувача прав і обов`язків, а саме: Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Еліт Фінанс .
На підставі вищевикладеного та керуючись Законом України Про виконавче провадження , статтями 512-514 Цивільного кодексу України, статтями 55, 442 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
У Х В А Л И В:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Еліт Фінанс про заміну сторони виконавчого провадження, задовольнити.
Замінити стягувача, Публічного акціонерного товариства комерційний банк Дельта Банк , (місцезнаходження: 01133, місто Київ, вулиця Щорса, будинок № 36 Б код ЄДРПОУ 34047020) на Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Еліт Фінанс (місцезнаходження: 03056, місто Київ, провулок Ковальський, будинок № 19 офіс № 115; Код ЄДРПОУ 40340222) у справі № 404/3360/15-ц, номер провадження 2/404/124/16 за позовом Публічного акціонерного товариства Дельта Банк , до ОСОБА_1 , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Національний банк України про стягнення кредитної заборгованості.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Цивільним процесуальним кодексом України. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст судового рішення складено 03.02.2021 року.
Суддя Кіровського
районного суду
м.Кіровограда Л. Д. Кулінка
Суд | Кіровський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 03.02.2021 |
Оприлюднено | 04.02.2021 |
Номер документу | 94602129 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кіровський районний суд м.Кіровограда
Кулінка Л. Д.
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Фаловська Ірина Миколаївна
Цивільне
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Фаловська Ірина Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні