Справа № 143/1155/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.01.2021 року м. Погребище
Погребищенський районний суд Вінницької області, в складі:
у складі: головуючого - судді Бойка А. В.,
з участю секретаря Мельніченко Т. Б.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача - адвоката Скрицького Р. Л.,
представника відповідача Масьондза С. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє представник - адвокат Скрицький Роман Леонідович до ТОВ Вінницягаз Збут , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Управління соціального захисту населення Погребищенської районної державної адміністрації Вінницької області, про захист прав споживачів шляхом визнання незаконними дій постачальника природного газу виставляти рахунки та вимагати оплати за спожитий побутовим споживачем природний газ, -
Встановив:
07.10.2019 в провадження Погребищенського районного суду Вінницької області надійшла цивільна справа за позовом ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє представник - адвокат Скрицький Роман Леонідович до ТОВ Вінницягаз Збут про захист прав споживачів шляхом визнання незаконними дій постачальника природного газу виставляти рахунки та вимагати оплати за спожитий побутовим споживачем природний газ.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ої категорії, ветераном війни, інвалідом 1-ої групи, на якого поширюється дія ст.13 Закону України Про статус ветерана війни, гарантії їх соціального захисту .
На даний час він зареєстрований та проживає по АДРЕСА_1 та одержує послуги з постачання природного газу на підставі Типового договору постачання природного газу побутовим споживачем, затвердженого НКРЕКП від 30.09.2015 №2500.
З 07.08.2018 по 17.09.2019 від відповідача ТОВ Вінницягаз Збут на його адресу надійшло три повідомлення про припинення газопостачання по його особовому рахунку НОМЕР_1 та з вимогою погасити прострочену заборгованість на загальну суму 1300 грн. 94 к. за спожитий газ об`ємом 61790,00 м. куб. згідно з показником лічильника №0155265.
Вважає, що відповідач не має законних підстав вимагати оплати зазначеного в рахунку об`єму природного газу приведеного до стандартних умов, оскільки Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2496, можливість використання за розрахункову одиницю поставленого природного газу метр кубічний природного газу, приведений до стандартних умов передбачена лише у відносинах постачання природного газу з непобутовим споживачем і не передбачена для відносин із побутовими споживачами, яким і є позивач.
В рахунках на оплату послуг постачання наводиться формула за якою здійснюється приведення об`єму природного газу за показаннями його лічильника до стандартних умов із використанням коефіцієнту приведення до стандартних умов, який визначений у Методиці приведення об`єму природного газу до стандартних умов за показами побутового лічильника у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, затвердженої наказом Мінпалива від 26.02.2004 №116. Однак, на його думку, вказана Методика свою дію на побутових споживачів не поширює.
З метою досудового врегулювання спору він неодноразово звертався до відповідача з вимогою про проведення перерахунку плати за спожитий газ, однак у здійсненні перерахунку йому відмовлено, тому він змушений звернутися до суду. Просить зобов`язати ТОВ Вінницягаз Збут негайно припинити дії, які порушують його права як побутового споживача по договору постачання, а саме: зобов`язати припинити виставляти рахунки на оплату послуг постачання природного газу об`єми якого приведені до стандартних умов; зобов`язати відповідача здійснити перерахунок вартості послуг постачання природного газу відповідно до фактичних показань лічильника; зобов`язати відновити виставлення рахунків на оплату послуг з постачання природного газу використаний ним як побутовим споживачем за фактичними показами лічильника, якому згідно з п.5 ч.1 ст.13 ЗУ Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту гарантується 100-відсоткова знижка за використання газу.
Ухвалою суду від 11.10.2019 позовну заяву було залишено без руху та позивачу визначено десятиденний строк для усунення вказаних в ухвалі недоліків.
На виконання ухвали суду 25.10.2019 недоліки позовної заяви усунуто та ухвалою Погребищенського районного суду Вінницької області від 28.10.2019 відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.
19.11.2019 від відповідача ТОВ Вінницьгаз Збут надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти задоволення позову заперечив, вказуючи, що при нарахуванні плати за спожитий природний газ за адресою проживання відповідача ОСОБА_1 , а саме: АДРЕСА_1 , жодних порушень чинного законодавства Товариством не допущено. Нарахування за спожитий природний газ за адресою проживання позивача ОСОБА_1 здійснюється на підставі об`єму спожитого по зазначеному об`єкту природного газу, що визначено за даними Оператора ГРМ відповідно до Кодексу газорозподільних систем, з урахуванням 100% пільгової знижки відповідно до Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту . Пільга надається в межах установлених соціальними стандартами, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №409 від 06.08.2014 щодо оплати яких держава гарантує пільгове відшкодування за користування послугами з газопостачання. (а. с. 27-32).
09.01.2020 представником позивача - адвокатом Скрицьким Р. Л. заявлено клопотання про залучення Управління праці та соціального захисту населення Погребищенської районної державної адміністрації Вінницької області третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, яке ухвалою суду від 09.01.2020 задоволено.
Ухвалою суду від 10.02.2020 третю особу Управління праці та соціального захисту населення Погребищенської районної державної адміністрації Вінницької області замінено її правонаступником - Управління соціального захисту населення Погребищенської районної державної адміністрації Вінницької області.
У зв`язку зі припиненням повноважень судді Марченко Л. В., яка була головуючою у справі, ухвалою судді Погребищенського районного суду Вінницької області Бойка А. В. від 06.03.2020 справа була прийнята у його провадження та призначена до підготовчого судового засідання.
23.06.2020 від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог - Управління соціального захисту населення Погребищенської районної державної адміністрації Вінницької області надійшли письмові пояснення по справі, згідно з якими громадянин ОСОБА_1 дійсно перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги по Погребищенському районі та згідно чинного законодавства має право на 100% знижку на оплату житлово-комунальних послуг. Позивач проживає разом з дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у житловому будинку загальною площею 76,6 кв. метрів. Пільга нараховуються з урахуванням соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії, визначені постановою Кабінету Міністраів України від 06.08.2014 №409 Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування . Згідно з вказаною постановою площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати у разі користування газопостачанням становить 42 кв. метр опалювальної площі на одну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв. метр на сім`ю. Пільги на оплату послуг газопостачання відшкодовуються з врахуванням вищенаведених норм. (а. с. 100-102).
Ухвалою суду від 23.06.2020 підготовче провадження у справі було закрито, справа призначена до розгляду по суті.
16.09.2020 представником відповідача ТОВ Вінницягаз Збут подано клопотання про зупинення провадження у страві, у задоволенні якого ухвалою суду від 16.09.2020 відмовлено.
Ухвалою суду від 04.11.2020 також відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про залучення до участі у справі співвідповідача АТ Вінницягаз .
У судовому засіданні позивач та його представник - адвокат Скрицький Р. Л. позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив, вважаючи їх безпідставними, оскільки ТОВ Вінницягаз Збут діє виключно у відповідності до вимог чинних нормативно-правових документів.
Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору у судове засідання не з`явилася, надіслала заяву у якій справу просила розглянути у її відсутності (а. с. 109).
З`ясувавши позицію сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з огляду на таке.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 09.11.2000 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 . (а. с. 4).
Відповідно до посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році серії НОМЕР_2 , посвідчення серії НОМЕР_3 та посвідчення серії НОМЕР_4 , позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ої категорії, ветераном війни, інвалідом 1-ої групи, на якого поширюється дія ст.13 Закону України Про статус ветерана війни, гарантії їх соціального захисту (а. с. 5).
Відповідно до повідомлення ТОВ Вінницягаз Збут про припинення газоспоживання та погашення простроченої заборгованості від 07.08.2018, 15.03.2019 та 17.09.2019, адресованих ОСОБА_1 , позивач має заборгованість за спожитий газ, зокрема, станом на 17.09.2019 за його особовим рахунком НОМЕР_1 накопичена прострочена заборгованість за послуги з газопостачання в сумі 1300,94 грн. У вказаному повідомленні ТОВ Вінницягаз Збут вимагало сплатити прострочену заборгованість в повному обсязі не пізніше 3 календарних днів після отримання даного повідомлення. Якщо прострочена заборгованість не буде погашена, то споживач зобов`язаний самостійно припинити споживання природного газу шляхом перекриття запірного пристрою перед газовим приладом та надати безперешкодний доступ працівникам АТ Вінницягаз для здійснення заходів з примусового припинення газопостачання (а. с. 7-9).
З листів ТОВ Вінницягаз Збут №2173-Лв-1748-0619 від 11.06.2019 та №2173-Лв-2641-0819 від 07.08.2019 вбачається, що позивач ОСОБА_1 звертався до відповідача з проханням перерахунку заборгованості за надані послуги з газопостачання. На його звернення йому повідомлено, що оплата за надані послуги з газопостачання йому здійснюється відповідно до Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту , з урахуванням 100% пільгової знижки на 2 особи, в межах соціальних норм, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №409 від 06.08.2014. За природний газ використаний понад пільгову норму оплата здійснюється по повній вартості. Нарахування за спожитий природній газ за адресою проживання позивача здійснюється на підставі об`єму спожитого по зазначеному об`єкту природного газу, що визначено за даними Оператора ГРМ відповідно до Кодексу газорозподільних систем (а. с. 10-14).
Відповідно до вимог ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені в ч.2 ст.16 ЦК України, в тому числі, суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.
Статтею 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Отже, в силу вимог статтей 12, 76, 77, 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести належними та допустимими доказами ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Газопостачання споживачам здійснюється відповідно до Закону України Про ринок природного газу , Кодексу газорозподільних систем та Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2496, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1382/27827.
Відповідно до абз. 3 п.2 Розділу III Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 р. №2496, взаємовідносини між постачальником та споживачем регулюються договором постачання природного газу з побутовим споживачем. Даний договір укладається з урахуванням статей Цивільного кодексу України шляхом заявочного приєднання побутового споживача до умов договору постачання природного газу побутовим споживачем, що розміщений на офіційному веб-сайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.
Позивач ОСОБА_1 приєднання до умов типового публічного договору постачання природного газу побутовим споживачам та відповідно є побутовим споживачем природного газу, який постачається (постачався) за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 .
Відповідно до п.5 ч.1 ст.13 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту , особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги: 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №409 від 06.08.2014р. Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування (з відповідними змінами та доповненнями) встановлено соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, зокрема для сімей ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань, що складаються лише з непрацездатних осіб (статті 12, 13, 14 і 15 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та статті 61, 62, 63, 64 Закону України Про жертви нацистських переслідувань ), у разі користування газопостачанням зазначена норма становить 42 кв. метри опалюваної площі на одну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв. метр на сім`ю.
Позивач ОСОБА_1 , як особи з інвалідністю внаслідок війни I групи та учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, користується 100% пільговою знижкою на оплату житлово-комунальних послуг, в межах соціальних норм.
Згідно з п. 13 Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2496, розрахунки за послуги з газопостачання проводяться на підставі даних про об`єм (обсяг) газу, визначений споживачем та Оператором ГРМ за підсумками місяця відповідно до умов договору розподілу природного газу, укладеного між побутовим споживачем та Оператором ГРМ, або за плановою величиною середньомісячного споживання в опалювальний та міжопалювальний періоди.
Отже, рахунки за послуги з газопостачання здійснюються постачальником на підставі даних про об`єм (обсяг) газу, визначений споживачем та Оператором ГРМ за підсумками місяця.
Відповідно до ч.3 ст.18 Закону України Про ринок природного газу , постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу. Результати вимірювань вузла обліку природного газу можуть бути використані за умови забезпечення єдності вимірювань.
Пунктом 1 глави 4 розділу ІХ Кодексу газорозподільної систем встановлено, що визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору.
Відповідно до абзацу 1 пункту 2 глави 1 розділу ІХ Кодексу газорозподільної систем порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об`ємів і обсягів) по об`єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладеним між споживачем та Оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу. Порядок укладання договору розподілу природного газу визначений розділом VІ цього Кодексу.
Згідно з п.3 глави 1 розділу ІХ Кодексу, фактичний об`єм надходження природного газу до/з ГРМ (у тому числі по об`єктах споживачів) за певний період визначається в точках комерційного обліку (на межі балансової належності) на підставі даних комерційних вузлів обліку, встановлених в точках вимірювання, та інших регламентованих процедур у передбачених цим Кодексом випадках.
Об`єм природного газу в точках комерційного обліку має бути приведений до стандартних умов (виключно у випадку обліку природного газу, використаного споживачем, що не є побутовим) та переведений в одиниці енергії (обсяг) згідно з розділом XV цього Кодексу.
Аналогічні умови обліку природного газу та визначення фізичних обсягів споживання (розподілу) природного газу відображені і в розділі 5 Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2498, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1384/27829, умови якого, згідно з п.1.2 даного договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України Про ринок природного газу і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494.
П 5.1 Договору визначено, що облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності об`єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.
Пунктом 5.2 зазначеного Договору визначено, що визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором.
Згідно з п. 5.3 Договору за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов, визначених в Кодексі газорозподільних систем.
Питання приведення обсягів спожитого природного газу до стандартних умов врегульовано розділом XV цього Кодексу, про що зазначено в абзаці другому пункту 3 глави 1 розділу IX Кодексу.
Так, пунктом 6 глави 1 розділу XV Кодексу визначено, що для проведення розрахунків по вузлах обліку, які не обладнані корекцією тиску та температури, коефіцієнт приведення до стандартних умов (k) необхідно визначати за відповідними додатками до Методики приведення об`єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України № 116 від 26.02.2004, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 19.03.2004 року за № 346/8945 (Методика №116).
Відповідно до пункту 2 Методики № 116, її дія поширюється на суб`єктів господарювання, які у господарсько-виробничій діяльності для вимірювання об`єму спожитого газу використовують лічильники, крім випадків використання газу за показами лічильників громадянами-підприємцями для власних потреб.
Проте посилання позивача на те, що Кодекс (в контексті Методики № 116) не містить положень, які регулюють процедуру приведення обсягів спожитого природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, є хибним, адже пункт 6 глави 1розділу XV Кодексу вказує на необхідність застосування лише відповідного коефіцієнту при приведенні обсягів спожитого природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, який зазначений в додатках до Методики № 116, а не власне самої Методики.
З цих самих підстав суд відхиляє доводи позивача про те, що дія Методики № 116 поширюється на суб`єктів господарювання, а оскільки побутові споживачі не є суб`єктами господарювання, застосування позивачем даної методики є неправомірним, адже відповідно до буквального тлумачення пункту 6 глави 1 розділу XV Кодексу, дана норма пов`язує приведення обсягів спожитого природного газу до стандартних умов не з порядком та процедурою, що визначені Методикою № 116, а з числовими значеннями коефіцієнтів, які зазначені в додатках до цієї методики.
Кодексом визначено, що споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, об`єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу.
Відтак, нормами Кодексу та Типового договору, які затверджені Регулятором, встановлено обов`язок оператора ГРМ проводити розрахунки по вузлах обліку, які не обладнані корекцією тиску та температури, шляхом приведення об`єму природного газу до стандартних умов за показами побутових лічильників у разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу.
Таким чином, нарахування ОСОБА_1 за використаний природний газ здійснюється відповідно до положень Правил постачання на підставі об`єму спожитого по об`єкту природного газу, що визначено Оператором ГРМ відповідно до Кодексу, з урахуванням розроблених Міністерством палива та енергетики Методик, з урахуванням пільги 100%, як особи з інвалідністю внаслідок війни I групи та учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії. Зазначена пільга розповсюджується на 2 особи в межах норм споживання природного газу, передбачених чинним законодавством.
Враховуючи наведене, суд приходить до переконання, що дії ТОВ Вінницягаз Збут з нарахування плати за поставлений газ та відображення даних сум та об`ємів в квитанціях про оплату послуг є правомірними.
В свою чергу, позивачем не надано суду безперечних і достатніх доказів, які б доводили обґрунтування його позовних вимог до ТОВ Вінницягаз Збут , зокрема: суду не надано належних доказів на підтвердження факту невиконання або неналежного виконання ТОВ Вінницягаз Збут зобов`язань перед ним.
Аналізуючи вищевикладене, дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з принципів розумності, виваженості та справедливості, суд дійшов висновку про недоведеність позовних вимог в заявлених позивачем межах та про відсутність існування правових підстав для їх задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12,13, 258, 265, 268 ЦПК України, суд, -
Вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє представник - адвокат Скрицький Роман Леонідович до ТОВ Вінницягаз Збут , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Управління соціального захисту населення Погребищенської районної державної адміністрації Вінницької області, про захист прав споживачів шляхом визнання незаконними дій постачальника природного газу виставляти рахунки та вимагати оплати за спожитий побутовим споживачем природний газ, відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з часу його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду виготовлено 05.02.2021.
Суддя
Суд | Погребищенський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2021 |
Оприлюднено | 09.02.2021 |
Номер документу | 94710495 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Погребищенський районний суд Вінницької області
Бойко А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні