Ухвала
від 09.03.2021 по справі 2-5716/11
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2021 року

м. Харків

справа № 2-5716/11

провадження № 6/638/267/21

Дзержинський районний суд м. Харкова в складі:

головуючого судді - Яковлевої В.М.,

за участю секретаря судового засідання Башинської К.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Харкові заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Вердикт Капітал , в особі генерального директора Іжаковського Олега Валерійовича, про заміну сторони у справі, шляхом заміни стягувача його правонаступником, стягувач - Публічне акціонерне товариство Кредитпромбанк в особі Харківської філії Публічного акціонерного товариства Кредитпромбанк , боржник - ОСОБА_1 ,

у с т а н о в и в :

10 лютого 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю Вердикт Капітал (далі - ТОВ Вердикт Капітал ) в особі генерального директора Іжаковського Олега Валерійовича звернулось до суду з заявою про заміну сторони у справі, шляхом заміни стягувача його правонаступником, яку в подальшому уточнили, у справі № 2-5716/11 за позовом Публічного акціонерного товариства Кредитпромбанк (далі - ПАТ Кредитпромбанк ), в особі Харківської філії ПАТ Кредитпромбанк , до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором № 0709/29/08-А від 10 вересня 2008 року.

Заява мотивована тим, що рішенням Дзержинського районного суду м. Харкова від 07 березня 2012 року позовні вимоги ПАТ Кредитпромбанк , в особі Харківської філії ПАТ Кредитпромбанк , задоволено в повному обсязі, стягнуто з ОСОБА_1 заборгованість за кредитним договором № 0709/29/08-А від 10 вересня 2008 року у сумі 102476,31 дол. США, що за курсом, встановленим НБУ 24 лютого 2010 року становить 818785,72 грн.

20 травня 2013 року між ПАТ Кредитпромбанк , яке виступає правонаступником Відкритого акціонерного товариства Кредитпромбанк (далі - ВАТ Кредитпромбанк ) та Публічним акціонерним товариством Дельта Банк (далі - ПАТ Дельта Банк ) укладено Договір купівлі-продажу прав вимоги за кредитами, згідно якого Банк відповідно до умов цього договору відступає фактору свої права вимоги заборгованості по кредитних договорах, укладених з боржниками, зазначених у реєстрі заборгованості боржників, право на вимогу якої належить банку на підставі документації, а фактор шляхом надання фінансової послуги банку набуває права вимоги такої заборгованості від боржників та передає банку за плату грошові кошти в розпорядження у розмірі, що становить ціну продажу та в порядку, передбаченому даним договором.

23 вересня 2020 року між ПАТ Дельта Банк та ТОВ Вердикт Капітал було укладено Договір № 2306/К про відступлення права вимоги, відповідно до якого ПАТ Дельта Банк відступило ТОВ Вердикт Капітал , а ТОВ Вердикт Капітал набуло право вимоги заборгованості за договорами кредиту, в тому числі за Договором кредиту № 0709/29/08-А від 10 вересня 2008 року.

У зв`язку з викладеним, просить замінити вибулого стягувача ПАТ Дельта Банк на правонаступника ТОВ Вердикт Капітал .

Генеральний директор ТОВ Вердикт Капітал Іжаковський О.В. в заяві зазначив, що просить розглядати заяву про заміну сторони у справі без участі представника заявника.

Інші учасники по справі до судового засідання не з`явились, про час і місце розгляду заяви повідомлялись своєчасно та належним чином, що відповідно до частини третьої статті 442 ЦПК України не перешкоджає розгляду даної заяви за їх відсутності.

Враховуючи, що розгляд справи відбувався у відсутність сторін, відповідно до частини другої статті 247 ЦПК України , фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає що заява підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно з частиною першою та другою статті 442 ЦПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.

Статтею 15 Закону України Про виконавче провадження визначено, що сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення.

Вимогами частини п`ятої статті 15 Закону України Про виконавче провадження передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Відповідно до статті 512 ЦК України підставою заміни кредитора є передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Статтею 514 ЦК України встановлено, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом. Порядок зміни кредитора у зобов`язанні визначений в статті 516 цього Кодексу . Так, заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.

Судом встановлено, що рішенням Дзержинського районного суду м. Харкова від 07 березня 2012 року позов ПАТ Кредитпромбанк в особі Харківської філії ПАТ Кредитпромбанк задоволено в повному обсязі, стягнуто з ОСОБА_1 заборгованість за кредитним договором № 0709/29/08-А від 10 вересня 2008 року у сумі 102476,31 дол. США, що за курсом, встановленим НБУ 24 лютого 2010 року становить 818785,72 грн, а також витрати зі сплати судового збору у сумі 1700,00 грн та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у сумі 120,00 грн.

Ухвалою Апеляційного суду Харківської області від 01 жовтня 2012 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилино. Рішення Дзержинського районного суду м. Харкова від 07 березня 2012 року залишено без змін.

На виконання рішення суду видано виконавчі листи, які перебувають на виконанні.

20 травня 2013 року між ПАТ Кредитпромбанк , яке виступає правонаступником ВАТ Кредитпромбанк , та ПАТ Дельта Банк укладено Договір купівлі-продажу прав вимоги за кредитами, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Шевченко Д.Г. та зареєстрований в реєстрі за № 1134, за зобов`язанням, яке виникло на підставі договору про надання ОСОБА_1 кредиту по кредитному договору № 0709/29/08-А від 10 вересня 2008 року.

Ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова від 30 вересня 2014 року заяву ПАТ Дельта Банк задоволено, замінено стягувача у виконавчому провадженні ВП № 34678820 з примусового виконання виконавчого листа № 2-5716/11 виданого Дзержинським районним судом м. Харкова, а саме стягувача ПАТ Кредитпромбанк на ПАТ Дельта Банк .

07 серпня 2019 року ухвалою Дзержинського районного суду м. Харкова відмовлено в задоволенні заяви ПАТ Дельта Банк про поновлення строку для пред`явлення виконавчого документу до виконання та видачу дубліката виконавчих листів.

23 вересня 2020 року між ПАТ Дельта Банк та ТОВ Вердикт Капітал було укладено Договір № 2306/К про відступлення права вимоги, відповідно до якого ПАТ Дельта Банк відступило ТОВ Вердикт Капітал , а ТОВ Вердикт Капітал набуло право вимоги заборгованості за договорами кредиту, в тому числі за Договором кредиту № 0709/29/08-А від 10 вересня 2008 року.

На теперішній час рішення Дзержинського районного суду м. Харкова від 07 березня 2012 року не виконано.

Відповідно до пунктів 1, 2 частини першої статті 512 ЦК України у разі передання кредитором своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги) чи правонаступництва (припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання поділу, перетворення або ліквідації, спадкування) на стадії виконання судового рішення відбувається вибуття кредитора.

Така зміна кредитора відбувається поза межами виконавчого провадження у разі смерті кредитора, припинення юридичної особи чи відступлення права вимоги.

У зв`язку з такою заміною кредитора відбувається вибуття цієї особи з виконавчого провадження, у зв`язку із чим припиняється її статус сторони виконавчого провадження і її заміна належним кредитором проводиться відповідно до частини п`ятої статті 15 Закону України Про виконавче провадження , статті 442 ЦПК України за заявою заінтересованої сторони зобов`язання, якою є правонаступник, що отримав від попереднього кредитора всі права та обов`язки в зобо`язанні, у тому числі й право бути стороною виконавчого провадження.

Зі змісту статей 512 , 514 ЦК України , статті 15 Закону України Про виконавче провадження з урахуванням положень статті 442 ЦПК України , заміна кредитора у зобов`язанні можлива з підстав відступлення права вимоги (цесія), правонаступництва (смерть фізичної особи, припинення юридичної особи) тощо, до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, у тому числі бути стороною виконавчого провадження шляхом подання ним та розгляду судом заяви про заміну стягувача.

Вищевикладене узгоджується з правовим висновком Верховного Суду України, викладеним у постанові від 20 листопада 2013 року у справі № 6-122цс13.

Отже, підставою для зміни сторони виконавчого провадження, тобто процесуального правонаступництва, є наступництво у матеріальних правовідносинах і переходу до іншої особи прав і обов`язків вибулої сторони в цих правовідносинах.

Норма статті 442 ЦПК України має імперативний характер, оскільки в ній прямо визначено правило поведінки, а саме, замінити сторону виконавчого провадження, а не замінювати сторону виконавчого провадження лише у відкритому виконавчого провадження чи за інших підстав.

Таким чином, заміна сторони виконавчого провадження її правонаступником може відбуватися як при відкритому виконавчому провадженні, так і при відсутності виконавчого провадження, тобто може бути проведена на будь-якій стадії процесу. Без заміни сторони виконавчого провадження правонаступник позбавлений можливості ставити питання про відкриття виконавчого провадження та вчиняти інші дії згідно із ЗУ Про виконавче провадження .

Судові рішення, які набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України (частина перша статті 18 ЦПК України ).

Вибуття первісного кредитора і заміна його новим не скасовує обов`язковості виконання рішення суду, при цьому реалізувати право на примусове стягнення присуджених судом сум можливо лише шляхом заміни сторони стягувача у виконавчому провадженні, оскільки новий кредитор, без вирішення питання про заміну сторони у зобов`язанні, не має права звернутись до органу державної виконавчої служби із заявою про примусове виконання рішення суду.

Аналогічні висновки викладено у постановах Верховного Суду від 05 грудня 2018 року у справі № 643/4902/14-ц, від 31 жовтня 2018 року у справі № 201/8548/16-ц та від 15 серпня 2018 року у справі № 190/2119/14-ц.

Таким чином, суд доходить висновку про обґрунтованість заявлених вимог та вважає за необхідне замінити вибулого стягувача ПАТ Дельта Банк на ТОВ Вердикт Капітал по цивільній справі № 2-5716/11 за позовом ПАТ Кредитпромбанк в особі Харківської філії ПАТ Кредитпромбанк до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором № 0709/29/08-А від 10 вересня 2008 року.

На підставі викладено та керуючись статтями 247 , 442 ЦПК України , статтею 15 ЗУ Про виконавче провадження , статтями 442 , 512 , 514 ЦК України , суд

у х в а л и в :

Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Вердикт Капітал , в особі генерального директора Іжаковського Олега Валерійовича, про заміну сторони у справі, шляхом заміни стягувача його правонаступником, стягувач - Публічне акціонерне товариство Кредитпромбанк в особі Харківської філії Публічного акціонерного товариства Кредитпромбанк , боржник - ОСОБА_1 - задовольнити.

Замінити стягувача по цивільній справі № 2-5716/11 за позовом Публічного акціонерного товариства Кредитпромбанк , в особі Харківської філії ПАТ Кредитпромбанк , до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за кредитним договором № 0709/29/08-А від 10 вересня 2008 року, з Публічного акціонерного товариства Дельта Банк на його правонаступника Товариство з обмеженою відповідальністю Вердикт Капітал (код ЄДРПОУ 36799749, юридична адреса: 04053, м. Київ, вул. Кудрявський Узвіз, буд. 5-Б).

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Відповідно до пункту 15.5 Перехідних положень ЦПК України в редакції, яка набрала чинності 15 грудня 2017 року, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Дзержинський районний суд м. Харкова, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності ЦПК України в редакції від 15 грудня 2017 року.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: http://dg.hr.court.gov.ua/sud2011/ на Офіційному веб-порталі судової влади України.

Повний текст ухвали складено 09 березня 2021 року.

Суддя В.М. Яковлева

СудДзержинський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення09.03.2021
Оприлюднено11.03.2021
Номер документу95414404
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-5716/11

Ухвала від 08.12.2021

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Шишкін О. В.

Ухвала від 09.03.2021

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Яковлева В. М.

Ухвала від 17.02.2021

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Яковлева В. М.

Ухвала від 21.02.2020

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Бенца К. К.

Ухвала від 07.08.2019

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Цвіра Д. М.

Ухвала від 15.07.2019

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Гниличенко М. В.

Ухвала від 15.07.2019

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Гниличенко М. В.

Ухвала від 01.07.2019

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Гниличенко М. В.

Рішення від 06.12.2011

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Непорада М. П.

Ухвала від 26.08.2015

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Леміш О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні