ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 лютого 2021 р. Справа№200/6902/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Стойки В.В.,

при секретарі Дідевич І.О.,

за участю:

представника відповідача Ярова С.Е.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства Управління міського господарства до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В :

В липні 2020 року Комунальне підприємство Управління міського господарства звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області, в якому просив суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 13.02.2020р. №0000350402 відповідно до якого збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість із вироблених в України товарів (робіт, послуг) 41 837 824,50 гривень;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 13.02.2020р. №0000340402 відповідно до якого зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість на 16 452 072,00гривень.

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 13.02.2020р. №0000360402 відповідно до якого застосовано штраф на загальну суму 19 078 384,70 гривень.

Заявлені вимоги позивач обґрунтовував безпідставністю висновків податкового органу, викладених в акті документальної позапланової невиїзної перевірки від 17.01.2020 р. за № 53/05-99-04-02/23982460. Зазначає, що оскільки у законах України не передбачається обов`язку податкових органів проводити повторні перевірки за той же самий період, то визначення порушень за результатами такої перевірки є неправомірними.

Усі перелічені у Акті документи (угоди, акти приймання виконаних робіт, оголошення про проведення відкритих торгів, податкові накладні та тощо), підписано з одного боку посадовими особами КП УПРАВЛІННЯ МІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА як суб`єкта, на балансі якого по рахунку 15 Капітальні інвестиції знаходяться об`єкти теплопунктів та який здійснює реконструкцію цій об`єктів за рахунок коштів державного фонду. Тобто, кошти, що виділяються з бюджету як капітальні трансферти на реконструкцію вищевказаних об`єктів , мають цільове призначення. Фактів (кому саме) про надання послуг КП УПС на адресу третіх осіб у Акті перевірки не наведено.

Також відповідачем не визначено які саме документи не надано підприємством для підтвердження операцій з отриманням та наданням у оренду каруселей, щоб податківці вважали операцію дійсною.

Ствердження фахівців ДПС що ігрові комплексів, атракціоні, гімнастичні комплексі та багаторічні насадження використані без отримання доходу, тобто не використовувалися в оподаткованих операціях господарської діяльності є хибними.

Також зазначає, що інформації щодо арешту майна, яке надано згідно угод фінансового лізингу, не встановлено. Банк не ініціював розірвання договорів лізингу. Станом на поточну дату вони є діючими та виконуються підприємством у повному обсязі. Таким чином, підстав для розірвання Договорів фінансового лізингу та нарахування податкових зобов`язань з ПДВ на підставі виписаних податкових накладних, не має.

Враховуючи наведене, просить позовну заяву задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 липня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 18 серпня 2020 року.

18 серпня 2020 року підготовче засідання відкладено до 23 вересня 2020 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 вересня 2020 року підготовче засідання було продовжено строк підготовчого засідання та відкладено до 15 жовтня 2020 року .

15 жовтня 2020 року підготовче засідання було відкладено до 21 жовтня 2020 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2020 року по справі було призначено експертизу та зупинено провадження по справі до отримання її висновків.

23 грудня 2020 року Постановою Першого апеляційного суду ухвала Донецького окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2020 року про призначення експертизи та зупинення провадження по справі скасовано та направлено справу для подальшого розгляду до суду першої інстанції.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05 січня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 02.02.2021 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02 лютого 2021 року продовжено розгляд справи відмовлено у задоволенні клопотання про проведення експертизи та зупинення провадження по справі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02 лютого 2021 року залишено позовну заяву без руху.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2021 року відмовлено у задоволені клопотання представника позивача про розгляд справи у режимі відео конференції.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2021 року поновлені строки звернення.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2021 року продовжено розгляд справи. Розгляд справи призначено на 25.02.2021 року.

Відповідач позов не визнав, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на наведені у письмовому відзиві обставини.

Вказав, що адміністративний позов безпідставний та зазначив, що спірні податкові повідомлення - рішення винесені податковим органом в межах повноважень та у спосіб, визначений чинним законодавством з питань оподаткування.

Зазначив, що в ході перевірки було встановлено, що відповідно до інвентарної книги станом на 01.12.2019 теплопункти за адресами: Донецька область, м. Покровськ, вул. Туманова, 20в та Донецька область, м. Покровськ, вул. Заводська, 6а не є основними засобами КП «Управління міського господарства» . Протягом переверяемого періоду реалізації основних фондів не відбувалось. Отже, реконструкції теплопунктів з улаштуванням модульної котельні на твердому паливі за адресами: Донецька область, м. Покровськ, вул. Туманова, 20в та Донецька область, м. Покровськ, вул. Заводська, 6а є послуга поліпшення основних фондів надана третій особі. В порушення п. 185.1 ст. 185, п. 188 ст. 188 Податкового кодексу України, КП "УМГ" до складу податкових зобов`язань не включено ПДВ у сумі 9844813,8 грн.

Згідно з наданими до перевірки договорами оренди дитячих атракціонів від 23.08.2018 № 106-В, від 23.08.2019 № 121-В (строк оренди: з 23.08.2019 по 01.09.2019). КП Управління міського господарства надавало у оренду дитячі атракціони ФОП ОСОБА_1 , які придбані за бюджетні кошти у серпні 2018 року загальною вартістю 8 403 000 грн., у т. ч. ПДВ 1 400 500 грн.

КП Управління міського господарства сформовано податкові зобов`язання з ПДВ згідно з податковими накладними, виписаних Неплатнику за оренду атракціонів по договору від 23.08.2018 № 106-В на загальну суму 108 230,64 грн., у т. ч. ПДВ 18 038,44 грн.

Як слід з даних Акту від 17.01.2020 р. за № 53/05-99-04-02/23982460, фахівцями ДПС встановлено заниження податкових зобов`язань у вересні 2018 р. на суму 15207,1 грн. та у серпні 2019 р. на суму 3179,81 грн. Таким чином, КП "УМГ" зробило штучне нарощування витрат, які не мають під собою розумної, економічно обґрунтованої, необхідної і достатньої ділової (господарської) мети, а тому, з точки зору судової доктрини Ділова мета , не може бути визнаним дійсними. Це свідчить про недійсність формування відповідних витрат та нереальність здійснення поставки відповідної послуги КП "УМГ".

З огляду на вищезазначене та враховуючи відсутність ряду необхідних документів, наданих до перевірки, не можливо встановити фактичне здійснення господарсвких операцій за умовами Договорів оренди дитячих атракціонів № 106-В від 23.08.2018 р. та № 121-В від 23.08.2019 р. між КП "УМГ" та ФОП ОСОБА_1 у вересні та серпні 2019 р. з приводу надання послуг з оренди дитячих атракціонів.

Щодо не нарахування податкових зобов`язань з ПДВ у зв`язку з придбанням багаторічних насаджень, які включено до складу податкового кредиту зазначає, що згідно даних Інвентарної книги КП "УМГ" станом на 01.12.2019 року на підприємстві у бухгалтерському обліку по рахунку 108 Багаторічні насадження рахуються об`єкти - хвойні дерева, листвяні дерева, сажанці, квіти в асортименті та інші початкова вартість 2129194,05 грн. Згідно з п. 2 ст. 18 Закону про благоустрій серед обов`язків підприємства є: ...(визначено обов`язку підприємства з благоустрою)... Приблизний перелік робіт щодо озеленення наведено у додатках 1 (капітальних ремонт) та 2 (поточний ремонт) до Порядку № 154. Таким чином, платник податку при використанні товарів/послуг, при придбанні яких суми ПДВ було включено до складу податкового кредиту , в неоподаткованих операціях зобов`язаний на підставі п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу визначити податкові зобов`язання за такими товарами/послугами, виходячи з бази оподаткування, визначеної до п. 189.1 ст. 189 Кодексу, та скласти за такими операціями податкову накладну і зареєструвати її в ЄРПН не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду. В порушення п. 189.1 ст. 189 п. 198.5 ст. 198 п. 200.1, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу КП "УМГ" не нараховані податкові зобов`язання з ПДВ по товарам та послугам які платником податку використане без мети отримання доходу, тобто - не використовувалися в оподаткованих операціях господарської діяльності на загальну суму ПДВ 1661195,53 грн. Сума ПДВ у розмірі 1661195,53 складена із сум податкових накладних з придбання квітів (петунія крупно квиткова), ігрових комплексів, атракціонів та гімнастичних комплексів які обліковуються на бухгалтерському рахунку 113/2.

Щодо не нарахування податкових зобов`язань з ПДВ по майну, яке знаходилось у фінансовому лізингу та на яке накладено арешт, зазначає, що згідно умов договорів фінансового лізингу, укладених між АТ КБ ПРИВАТБАНК та КП "УМГ" , розірвання Договорів здійснюється у випадку одержання ухвали про порушення справи про банкрутство, постанови про накладання арешту на майно, вироку суду про конфіскацію майна. Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 30.09.2019 р. по справі 757/42146/19-к, про арешт майна у кримінальному провадженні № 42019000000000743, накладено арешт на майно. Отже, КП "УМГ" (Лізингоодержувач , відповідно до п.п б п. 187.1 ст. 187 Кодексу у жовні 2019 р. на дату повернення Майна, яке знаходилось у фінансовому лізингу, повинно було підписати Акт прийому-передачі Майна, виписати та зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних. На порушення п.201.1 ст.201 ПК України КП Управління міського господарства на дату виникнення податкових зобов`язань не склало податкові накладні в електронній формі та не зареєструвало її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений ПК України термін. В порушення п.187.1 ст.187, п.188.1 ст.188, п.198.5 ст.198 ПК України, КП Управління міського господарства до складу податкових зобов`язань не включено ПДВ у сумі 7 017 031,03 грн.

Позивач надав відповідь на відзив, в якій послався на обставини та докази, які було викладено у позовній заяві.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, був повідомлений належним чином.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених у відзиві на адміністративний позов, просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЕЛЕКТРОТЕХМАШ" (ЄДРПОУ 39103351; 8327, Донецька обл., Бахмутський район, с.Опитне вул. Київська, 5) є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з кодом 39103351, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідач, Головне управління ДПС Донецької області, є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Податковим кодексом України повноваження, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої процесуальні права та обов`язки.

На підставі Наказу Головного управління ДПС у Донецькій області від 17.12.2019 року №934 Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Комунального підприємства "Управління міського господарства", код за ЄДРПОУ 23982460 , відповідачем відповідно до п.200.11 ст.200 розділу V Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами (далі - Податковий кодекс) та в порядку, встановленому п.п. 20.1.4, п.п. 20.1.9 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 (з урахуванням п. 37 підрозд. 2 розд. ХХ), п. 78.4 ст. 78, п. 79.2 ст. 79, п. 82.2 ст. 82 Податкового кодексу України проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Комунального підприємства Управління міського господарства , правомірності формування від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту за жовтень 2019 року (податкова декларація з податку на додану вартість від 20.11.2019 року №9276784046 з урахуванням уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 19.12.2019 р. № 9306267453).

За результатами проведеної документальної позапланової перевірки було складено акт № 53/05-99-04-02/23982460 від 17.01.2020 р.

Згідно з висновками акту документальної позапланової перевірки № 53/05-99-04-02/23982460 від 17.01.2020 р. в частині достовірності формування податкового зобов`язання, податкового кредиту, залишку від`ємного значення податку на додану вартість за грудень 2017 року, січень 2018 року, травень - грудень 2018 року, січень-березень 2019 року, вересень - жовтень 2019 року встановлені порушення :

- п.п.14.1.36, п.п. 14. 1.191 п. 14.1 ст.14, п.187.1 ст. 187, п.188.1 ст. 188 , п.189.1 ст.189, п.192.1 п. 192.3 ст 192, п.198.3, п.198.5 п.198.6 ст.198, п.201.1 ст. 201 п.200.1, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України та не нарахування податкових зобов`язань за грудень 2017 року, січень 2018 року, травень - грудень 2018 року, січень-березень 2019 року, вересень - жовтень 2019 року на суму_190 506 031,18_грн. ПДВ 38 101 206,25 грн.

- п.п.14.1.36, п.п. 14. 1.191 п. 14.1 ст.14, п. 46.5 ст. 46, п.187.1 ст. 187, п.188.1 ст. 188 , п.189.1 ст.189, п.192.1 п. 192.3 ст 192, п.198.3, п.198.5 п.198.6 ст.198, п.201.1 ст. 201 п.200.1, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України п. 6. Порядку № 21 та завищено за грудень 2017 року, січень 2018 року, травень - грудень 2018 року, січень-березень 2019 року, вересень - жовтень 2019 року на суму 28 219 200,77 грн. ПДВ 5 644 041,15 грн.

Зазначені порушення призвели до завищення від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання і сумою податкового кредиту за грудень 2017 року, січень 2018 року, травень - грудень 2018 року, січень-березень 2019 року, вересень - жовтень 2019 року на загальну суму 16 532 514 грн., до заниження позитивного значення , яке підлягає сплаті до бюджету за грудень 2017 року, січень 2018 року, травень - грудень 2018 року, січень-березень 2019 року, вересень - жовтень 2019 року на загальну суму 30 360 724 грн.

ГУ ДПС за результатами проведеної перевірки були прийняті спірні податкові повідомлення - рішення:

- від 13.02.2020р. №0000350402 Форми Р , прийнятого за порушення Позивачем п.46.5 ст.46, п. 187.1 ст.187, п. 188.1 ст.188, п. 189.1 ст.189, п.192.1 п.192.3 ст.192, п.198.5 п.198.6 ст.198, п.201.1 ст.201, п.200.1 ст.200 Податкового кодексу України , яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем Податок на додану вартість із вироблених в України товарів (робіт, послуг) 41 837 824,50 гривень;

- від 13.02.2020 р. №0000340402 Форма В4 , за порушення п.46.5 ст.46, п.187 ст.187, п. 188.1 ст.188, п. 189.1 ст.189, п.192.3 ст.192, п.198.3 п.198.5 п.198.6 ст.198, п.201.1 ст.201, п.200.1 п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України, яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість на 16 452 072,00гривень;

- від 13.02.2020р. №0000360402 Форма ПН , за порушення терміну складення та реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 Податкового кодексу України податкових накладних/розрахунків коригування, визначений пунктом 120і.2 статті 120і Податкового кодексу України та згідно зі статтею 120 і Податкового кодексу України, застосовано штраф в розмірі 50% у сумі 19 078 384,70 грн.

02.03.2020 року позивач оскаржив спірні податкові повідомлення-рішення в адміністративному порядку.

29.04.2020 року ДПС України, за результатами розгляду скарги прийнято рішення про залишення її без задоволення та спірні податкові повідомлення-рішення без змін.

Предметом розгляду даної адміністративної справі є правомірність прийняття зазначених податкових повідомлень - рішень.

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, позивач вважає неправомірним висновок податкового органу про порушення ним вимог Податкового кодексу України, тому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (п.1.1. ст. 1 Податкового кодексу України).

Підпунктами 16.1.2 й 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 вказаного Кодексу встановлено, що платник податків зобов`язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Податковим обов`язком є обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 вказаного Кодексу).

Таким чином, на позивача у справі покладений обов`язок щодо складання звітності, що стосується обчислення і сплати податків.

Відповідно до пп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Згідно з п. п. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 вказаного Кодексу податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов`язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

Розділ V Податкового кодексу України (ст.ст. 180-211) регулює порядок нарахування та сплати податку на додану вартість, визначає платників податку, встановлює порядок реєстрації в якості платників ПДВ, визначає об`єкти оподаткування та розміри ставок податку, операції, які звільнені від оподаткування, а також, правила віднесення сум до складу податкового кредиту.

Відповідно до п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України, ст. 94 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до п. 185.1 ст. 185 цього Кодексу об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з:

а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;

б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;

в) ввезення товарів на митну територію України;

г) вивезення товарів за межі митної території України;

е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 вказаного Кодексу датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу України).

Відповідно до п.198.2 ст. 198 ПК України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Згідно з п.198.6 ст. 198 ПК України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ст. 201 цього Кодексу.

Разом, з тим, в акті перевірки не зазначено, що спірні податкові накладні не були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, тобто, цей факт не є спірною обставиною, а лише вказано, що податковий кредит позивача не підтверджено податковими накладними через відсутність об`єкта оподаткування з ПДВ, оскільки такі господарські операції не мали реального характеру.

Будь які зауваження щодо складання податкових накладних та інших первинних документів податкового та бухгалтерського обліку, або їх відсутності в акті перевірки не зазначено. Також таких зауважень не було зазначено представником відповідача у судовому засіданні.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначені ст. 200 вказаного Кодексу.

Відповідно до п.п. 200.1 - 200.4 ст. 200 вказаного Кодексу сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з п. 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

При від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з п. 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу;

ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту відповідно до п. 198.2 ст. 198 Податкового Кодексу України вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

дата отримання платником податку товарів/послуг.

Згідно з п. 198.3 ст. 198 вказаного Кодексу податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з:

придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);

ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Відповідно до п. 198.6 ст. 198 вказаного Кодексу не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Відповідно до абз. 1 та 2 п. 201.10 ст. 201 вказаного Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Тобто, з фактом реєстрації контрагентами (продавцями товарів/послуг) податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у позивача виникло право на включення сум ПДВ до складу податкового кредиту.

Вимоги до підтвердження даних, визначених у податковій звітності, визначені ст. 44 Податкового кодексу України, відповідно до п.п. 44.1 та 44.2 якої для цілей оподатковування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів (документи, створені в письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження і дозвіл адміністрації (власника) на їхнє проведення); регістрів бухгалтерського обліку (носії спеціального формату (паперові, електронні) у вигляді відомостей, ордерів, книг, журналів, машинограм і т.п., призначені для хронологічного, систематичного або комбінованого нагромадження, групування й узагальнення інформації з первинних документів, прийнятих до обліку); фінансової звітності (бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період); інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених вищевказаними документами.

Для обрахунку об`єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

На підтвердження здійснення господарських операцій по договорам, що укладені між позивачем та його контрагентами, надані всі первинні документи.

Статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» , який визначає правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні, визначено, що первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.

Згідно з п.134.1. ст.134 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.

Господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.

Бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 вказаного Закону бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Згідно з ч.ч. 1 та 2 ст. 9 зазначеного Закону підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати обов`язкові реквізити, перелік яких визначений ч. 2 ст. 9 цього Закону.

Необхідність підтвердження господарських операцій первинними документами визначена Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року №88, яке містить аналогічні норми.

Питання договору поставки врегульовано Цивільним кодексом України та ст.ст. 265 - 271 Господарського кодексу України.

Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з ч. 2 ст. 664 Цивільного кодексу України якщо з договору купівлі-продажу не випливає обов`язок продавця доставити товар або передати товар у його місцезнаходженні, обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент здачі товару перевізникові або організації зв`язку для доставки покупцеві.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи і не спростовано відповідачем, в підтвердження реальності господарських операцій та правомірності включення сум до складу податкового кредиту з ПДВ по укладеним договорам позивачем надані відповідні документи бухгалтерського та податкового обліку.

Надані документи підтверджують факт здійснення господарських операцій та правомірність включення сум до складу податкового кредиту з ПДВ.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковий кодекс України визначає податкову накладну, як єдиний документ, який підтверджує суми податкового кредиту і на підставі якого платник податків має право формувати податковий кредит. При цьому, податкове законодавство не ставить в залежність право платника податків на податковий кредит від факту декларування та сплати контрагентом його зобов`язань.

Податкові накладні, на підставі яких позивач сформував податковий кредит, виписані контрагентом, який на момент спірних правовідносин був зареєстрований платником ПДВ, що не спростовано в акті документальної перевірки відповідачем та зареєстровані в ЄРПН.

Стаття 6 КАС України передбачає принцип верховенства права при здійсненні адміністративного судочинства. Частиною 2 вказаної статті встановлено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Як вбачається з матеріалів справи КП «Управління міського господарства» (замовник), в особі начальника Касьян М.М., який дії на підставі статуту, з однієї сторони, та ТОВ «Альтернатива-В» (підрядник і виступає перед замовником як генеральний підрядник, а перед субпідрядниками як замовник), в особі директора Назарова К.А., що діє на підставі статуту, з іншої сторони, уклали договір підряду від 22.06.2018 № 87 про виконання роботи по робочому проекту щодо реконструкції теплопункту з улаштуванням модульної котельні на твердому паливі, розташованого за адресою: Донецька область, м. Покровськ, вул. Туманова, 20в відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації та в обумовлений цим договором строк, а замовник зобов`язується прийняти закінчену реконструкцію об`єкту і оплатити вартість виконаних робіт в межах бюджетного зобов`язання за наявності відповідних бюджетних асигнувань (далі - роботи).

Місце виконання робіт: Донецька область, м. Покровськ, вул. Туманова, 20в. Склад та обсяги робіт, що доручаються для виконання підряднику, визначені проектно-кошторисною документацією та договірною ціною, яка є невід`ємною частиною договору. Замовник приймає від підрядника закінчені роботи та оплачує їх у відповідності з умовами даного договору.

Невід`ємною частиною цього договору є:Додаток № 1 - Договірна ціна робіт.

Додаток № 2 - Календарний графік виконання робіт. Додаток № 3 - План фінансування робіт. Додаток № 4 - Протокол погодження договірної ціни.

Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3) за жовтень 2018 року - вартість устаткування, меблів, інвентарю на загальну суму 21 544 359 грн. 20 коп., у тому числі ПДВ 3 590 726 грн. 53 коп.

Акт приймання виконаних будівельних робіт № 1 за жовтень 2018 року на загальну суму 6 824 720 грн., у тому числі ПДВ 1 137 453 грн.

Акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 22.10.2019. Модульна котельня на базі котлів BRAVOS 1000 та пальників факельного типу, STEHIO 1000 (габаритні розміри 30*10*5м) на загальну суму 21 476 112 грн., у тому числі ПДВ 3 579 352 грн.

Між зазначеними сторонами також КП був укладений договір підряду від 10.07.2018 № 113 про реконструкцію теплопункту з улаштуванням модульної котельні на твердому паливі, розташованого за адресою: Донецька область, м. Покровськ, вул. Заводська, 6а відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації та в обумовлений цим договором строк, а замовник зобов`язується прийняти закінчену реконструкцію об`єкту і оплатити вартість виконаних робіт в межах бюджетного зобов`язання за наявності відповідних бюджетних асигнувань (далі - роботи). Місце виконання робіт: Донецька область, м. Покровськ, вул. Заводська, 6а. Склад та обсяги робіт, що доручаються для виконання підряднику, визначені проектно-кошторисною документацією та договірною ціною, яка є невід`ємною частиною договору. Замовник приймає від підрядника закінчені роботи та оплачує їх у відповідності з умовами даного договору.

Невід`ємною частиною цього договору є:Додаток № 1 - Договірна ціна робіт.Додаток № 2 - Календарний графік виконання робіт.Додаток № 3 - План фінансування робіт.Додаток № 4 - Протокол погодження договірної ціни.

Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (КБ-3) за жовтень 2018 року - вартість устаткування, меблів, інвентарю на загальну суму 21 544 359 грн., у тому числі ПДВ 3 590 726 грн. 53 коп.

Акт приймання виконаних будівельних робіт № 1 за жовтень 2018 року на загальну суму 6 824 720 грн., у тому числі ПДВ 1 137 453 грн.

Акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем робіт від 22.10.2019. Модульна котельня на базі котлів BRAVOS 1000 та пальників факельного типу, STEHIO 1000 (габаритні розміри 30*10*5м) на загальну суму 21 476 112 грн., у тому числі ПДВ 3 579 352 грн.

ТОВ «Альтернатива-В» виписано на адресу КП «Управління міського господарства» податкові накладні (перелік яких з номенклатурою зазначено в акті перевірки) на загальну суму 46 393 343 грн. 20 коп., у тому числі ПДВ 7 732 223 грн. 86 коп.

Всі первинні документи по зазначеному договору були надані позивачем до перевірки Зазначена обставина не є спірною.

Разом з цим згідно з висновками акту перевірки КП «Управління міського господарства до складу податкових зобов`язань не включено ПДВ на загальну суму 9 844 813 грн. 80 коп., у тому числі: за липень 2018 року - на 6 926 027 грн. 55 коп., за серпень 2018 року - на 1 000 000 грн., за вересень 2018 року - на 1 000 000 грн., за жовтень 2018 року - на 166 666 грн. 67 коп., за грудень 2018 року - на 752 119 грн. 58 коп. Підставою для такого висновку стало те, що на думку відповідача реконструкції теплопунктів з улаштуванням модульної котельні на твердому паливі за адресами: Донецька область, м. Покровськ, вул. Туманова, 20в та Донецька область, м. Покровськ, вул. Заводська, 6а є послуга поліпшення основних фондів надана третій особі.

З цього приводу суд зазначає.

У період укладення Договорів підряду від 22.06.2018 р. № 87 та від 10.07.2018 р. № 113, об`єкти Теплопункти , розташовані за адресою: Донецька область, м. Покровськ, вул.Туманова, 20в та вул. Заводська, 6а було обліковано по бухгалтерському рахунку 152/2 Капітальні інвестиції .

При здійсненні витрат з реконструкції об`єктів зроблено проводки: Дт 15 Капітальні інвестиції , 644 Розрахунки за податками й платежами та Кт 63 Розрахунки з постачальниками та підрядниками .

При введенні в експлуатацію об`єктів (модульні котельні), їх зараховано на баланс на зроблено бухгалтерську проводку: Дт 10 Основні засоби Кт 15 Капітальні інвестиції та для зручності обліку внесено дані до Інвентарної книги.

ТОВ Альтернатива-В у зв`язку з виконання робіт надано наступні документи:

По об`єкту п. Покровськ, вул.. Таманова, б. 20в:

-Акт приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2018 р. на загальну суму

грн., у т.ч. ПДВ - 11374,53грн.; довідка про вартість виконаних робіт;

-Акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 р. на загальну суму

грн., у т.ч. ПДВ - 275385,4грн.; довідка про вартість виконаних робіт;

-Акт приймання виконаних будівельних робіт за січень 2019 р. на загальну суму 1518625,91грн., у т.ч. ПДВ - 253104,32грн.;

Акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем послуг (до акту приймання виконаних робіт за жовтень) на загальну суму 21476112, у т.ч. ПДВ - 3579352,0 грн. (модульна котельна на базі котлів).

По об`єкту п. Покровськ, вул. Заводська, б. 6а:

-Акт приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2018 р. на загальну суму

грн., у т.ч. ПДВ - 11374,53грн.; довідка про вартість виконаних робіт;

-Акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 р. на загальну суму

грн., у т.ч. ПДВ - 275385,4грн.; довідка про вартість виконаних робіт;

-Акт приймання виконаних будівельних робіт за січень 2019 р. на загальну суму 1538508,0грн., у т.ч. ПДВ - 256418,0грн.;

Акт вартості устаткування, що придбавається виконавцем послуг (до акту приймання виконаних робіт за жовтень) на загальну суму 21476112, у т.ч. ПДВ - 3579352,0 грн. (модульна котельна на базі котлів) .

ТОВ Альтернатива-В виписані податкові накладні у зв`язку з передплатою:

17.07.2018 на суму 1560000 грн., у т.ч. ПДВ;

17.07.2018 на суму 3600000 грн., у т.ч. ПДВ;

17.07.2018 на суму 1140000 грн., у т.ч. ПДВ;

18.07.2018 на суму 1500000 грн., у т.ч. ПДВ;

18.07.2018 на суму 2069520,66 грн., у т.ч. ПДВ;

18.07.2018 на суму 2069520,66 грн., у т.ч. ПДВ;

18.07.2018 на суму 3900000 грн., у т.ч. ПДВ;

18.07.2018 на суму 239041,32 грн., у т.ч. ПДВ;

19.07.2018 на суму 478082,64 грн., у т.ч. ПДВ;

26.10.2018 №83 на суму 3316569,14 грн., у т.ч. ПДВ;

26.10.2018 №84 на суму 3349707,42 грн., у т.ч. ПДВ;

26.10.2018 №86 на суму 2400000 грн., у т.ч. ПДВ;

01.11.2018 №81 на суму 4200000 грн., у т.ч. ПДВ;

01.11.2018 №82 на суму 4422092,18 грн., у т.ч. ПДВ;

01.11.2018 №85 на суму 4422092,18 грн., у т.ч. ПДВ;

01.11.2018 №87 на суму 4422092,18 грн., у т.ч. ПДВ;

28.12.2018 №131 на суму 1352173,22 грн., у т.ч. ПДВ;

28.12.2018 №132 на суму 1352173,22 грн., у т.ч. ПДВ;

27.12.2018 №128 на суму 300139,18 грн., у т.ч. ПДВ;

27.12.2018 №129 на суму 300139,18 грн., у т.ч. ПДВ.

Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 27.04.2000 N 92 "Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 Основні засоби капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи - витрати на будівництво, реконструкцію, модернізацію (інші поліпшення, що збільшують первісну (переоцінену) вартість), виготовлення, придбання об`єктів матеріальних необоротних активів (у тому числі необоротних матеріальних активів, призначених для заміни діючих, і устаткування для монтажу), що здійснюються підприємством.

Згідно із п. 48 Методичних рекомендацій, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 30.09.2003 N 561 "Про затвердження Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів" (далі - Методичні рекомендації N 561) затрати з будівництва (виготовлення), придбання і поліпшення об`єктів основних засобів з початку і до закінчення зазначених робіт та введення об`єктів в експлуатацію визнаються незавершеними капітальними інвестиціями (незавершеним будівництвом). Затрати на будівництво, виготовлення, придбання і поліпшення об`єктів (капітальні інвестиції) групуються за такими напрямками робіт (витрат): проектно-вишукувальні роботи; будівельні роботи; роботи з монтажу устаткування; придбання устаткування, що потребує монтажу; придбання устаткування, що не потребує монтажу, інструментів та інвентарю; інші капітальні роботи і затрати.

Капітальні інвестиції обліковуються у складі незавершеного будівництва до введення об`єктів основних засобів в експлуатацію (п. 52 Методичних рекомендацій N 561).

Затрати на придбання (створення, модернізацію) нематеріальних активів визнаються незавершеними капітальними інвестиціями до закінчення відповідних робіт і початку використання об`єкта нематеріальних активів із запланованою метою, (п. 53 Методичних рекомендацій N 561).

Тобто згідно з Методичними рекомендаціями N 561 вищезазначені витрати визнаються незавершеними капітальними інвестиціями (незавершеним будівництвом) до моменту введення об`єкта в експлуатацію.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Відповідно до п. 1 ст. 67 Закону України від 21.05.1997 року N 280/97-ВР Про місцеве самоврядування в Україні , держава фінансово забезпечує здійснення органами місцевого самоврядування наданих законом повноважень органів виконавчої влади у повному обсязі за рахунок закріплення за відповідними місцевими бюджетами джерел доходів бюджету, надання трансфертів з державного бюджету, а також передання органам місцевого самоврядування відповідних об`єктів державної власності.

Пунктом 1.6 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 р. N 333, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.03.2012 р. заИ 456/20769 визначено:

капітальні трансферти - це невідплатні односторонні платежі органів управління, які не ведуть до виникнення або погашення фінансових вимог. Вони передбачені на придбання капітальних активів, компенсацію втрат, пов`язаних з пошкодженням основного капіталу, або збільшення капіталу одержувачів бюджетних коштів. До цієї категорії включаються також трансфертні платежі підприємствам для покриття збитків, акумульованих ними протягом ряду років або таких, які виникли в результаті надзвичайних обставин.

Капітальними трансфертами вважаються невідплатні, безповоротні платежі, які мають одноразовий і нерегулярний характер як для надавача (донора), так і для їх отримувача (бенефіціара). Кошти, що виділяються з бюджету як капітальні трансферти, мають цільове призначення.

Поточні видатки - це видатки, які спрямовуються на виконання бюджетних програм та забезпечують поточне функціонування бюджетних установ, проведення досліджень, розробок, заходів та надання поточних трансфертів населенню і підприємствам (установам, організаціям)...

Відповідно до п.1.5 розд.1 Інструкції: поточні видатки одержувачів бюджетних коштів здійснюються за кодом економічної класифікації видатків бюджету 2610 Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям) ; капітальні видатки одержувачів бюджетних коштів здійснюються за кодом економічної класифікації видатків бюджету 3210 Капітальні трансферти підприємствам (установам, організаціям) .

Підпунктом 3.2.1 пункту 3 Інструкції визначено, що за кодом 3210 Капітальні трансферти підприємствам (установам, організаціям) органи управління перераховують капітальні трансферти одержувачам (тобто всі капітальні видатки одержувачів) та внески у статутні капітали суб`єктів господарювання відповідно до законодавства.

Як вбачається з акту перевірки (стор.24) Головний розпорядник коштів - КП УПРАВЛІННЯ МІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА є замовником реконструкції теплопунктів з улаштуванням модульної котельні та твердому палеві, розташованих за адресою: м. Покровськ, вул.. Туманова. 20в та вул.. Зоводська, 6а. Зазначена обставина визнається сторонами, отже не є спірною.

Усі перелічені у Акті документи (угоди, акти приймання виконаних робіт, оголошення про проведення відкритих торгів, податкові накладні та тощо), підписано з одного боку посадовими особами КП УПРАВЛІННЯ МІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА як суб`єкта, на балансі якого по рахунку 15 Капітальні інвестиції знаходяться об`єкти теплопунктів та який здійснює реконструкцію цій об`єктів за рахунок коштів державного фонду. Тобто, кошти, що виділяються з бюджету як капітальні трансферти на реконструкцію вищевказаних об`єктів , мають цільове призначення.

При цьому вищенаведені позивачем обставини не спростовуються відповідачем.

Крім того, суд зазначає, що відповідачем не наведено будь яких обставин та доказів щодо надання послуг КП УПС з реконструкції теплопунктів на адресу третіх осіб. Не зазначено, яким саме третім особам були надані послуги по спірним угодам.

За таких обставин суд дійшов висновку, що доводи відповідача про надання позивачем послуг з поліпшення основних фондів третім особам, внаслідок чого КП «Управління міського господарства» до складу податкових зобов`язань не включено ПДВ на загальну суму 9 844 813 грн. 80 коп., у тому числі: за липень 2018 року - на 6 926 027 грн. 55 коп., за серпень 2018 року - на 1 000 000 грн., за вересень 2018 року - на 1 000 000 грн., за жовтень 2018 року - на 166 666 грн. 67 коп., за грудень 2018 року - на 752 119 грн. 58 коп. не було доведено.

Щодо не нарахування податкових зобов`язань з ПДВ при використанні в негосподарській діяльності (атракціон) суд зазначає наступне.

КП Управління міського господарства (покупець), в особі начальника Касьян М.М., який дії на підставі статуту, з однієї сторони, та ТОВ Італпарк (продавець), в особі директора ОСОБА_2 , що діє на підставі статуту, з іншої сторони, уклали договір на закупівлю товарів від 10.07.2018 № 112 про наступне.

Постачальник поставляє, встановлює і передає у власність замовнику вироби для парків розваг, настільних або кімнатних ігор (ДК 021:2015 37530000-2 ) (надалі - товар) у кількості та асортименті, за ціною, узгодженою сторонами, що визначено у специфікації (додаток № 1), що є невід`ємною частиною цього договору, а замовник зобов`язується прийняти цей товар та своєчасно здійснити його оплату в порядку та на умовах, визначених у цьому договорі. Кількість товару, що передається та встановлюється постачальником на умовах даного договору, відображається у видаткових накладних та актах приймання - передачі. Поставка товару відбувається транспортом постачальника та за його рахунок в місце поставки, вказане в специфікації № 1 до договору. Місце поставки товару - парк Ювілейний, м. Покровськ, Донецька область. Обов`язок постачальника передати товар покупцю вважається виконаним у момент закінчення монтажу та здійснення пробного запуску каруселі, та складання акту приймання - передачі із зазначенням відповідності товару за критеріями асортименту, якості та комплектності.

КП Управління міського господарства провело попередню оплату ТОВ Італпарк за дитячі атракціони на загальну суму 2 520 900 грн., у тому числі ПДВ 420 150 грн. (платіжне доручення від 19.07.2018 № 607).

КП Управління міського господарства сформовано податковий кредит з ПДВ згідно з податковими накладними (перелік яких з номенклатурою зазначено в акті перевірки), які отримані від ТОВ Італпарк на загальну суму 8 403 000 грн., у тому числі ПДВ 1 400 500 грн.

У додатках 5 Розшифровки податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів до податкових декларацій з податку на додану вартість за липень, вересень 2018 року включено суми податкового кредиту по вищеописаних операціях на 1 400 500 грн.

Позивач уклав Договори оренди дитячих атракціонів № 106-В від 23.08.2018 р. та № 121-В від 23.08.2019 р. з ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ). Згідно умовам Договорів, Орендодавець КП "УМГ" ) передає, а Орендар (ФОП ОСОБА_1 ) приймає в строкове платне користування Майно, згідно специфікації, що перебуває на балансі Орендодавця. Згідно специфікації , підприємцю передається атракціони, раніше придбані у ТОВ ІТАЛПАРК , на загальну суму 8403000,0 грн. Передача майна підтверджена Актами приймання-передання № 1 від 23.08.2019 р. та № 2 від 23.08.2019 р.

У Розрахунку плати за оренду дитячих атракціонів згідно договору від 23.08.2019 р. розрахована щоденна плата з кожного атракціону (Карусель - 448,67 грн, дитяче колесо - 416,78 грн., рейковий паровоз - 303,21 грн., атракціон дитячий - 272,55 грн.), за 10 днів та складає 14411,15грн.

Між КП "УМГ" та ФОП ОСОБА_1 складено Акти здачі - прийняття комунальних послуг за вересень 2018 р. у розмірі 54115,32 грн. та за серпень 2019 р. у розмірі 14411,15 грн.

Орендну плату за використання дитячих атракціонів сплачена у повному обсязі. Зазначена обставина не є спірною.

КП Управління міського господарства сформовано податкові зобов`язання з ПДВ згідно з податковими накладними, виписаних неплатнику ПДВ ФЛП ОСОБА_1 за оренду атракціонів по договору від 23.08.2018 № 106-В на загальну суму 108 230,64 грн., у т. ч. ПДВ 18 038,44 грн.

Як вбачається з акту перевірки від 17.01.2020 р. за № 53/05-99-04-02/23982460 відповідачем встановлено заниження податкових зобов`язань у вересні 2018 р. на суму 15207,10 грн. та у серпні 2019 р. на суму 3179,81 грн. з підстав відсутності господарських відносин з оренди атракціонів та первинних документів на їх підтвердження.

Відповідно до п. 198.5 ст. 198 ПК України платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:

а) в операціях, що не є об`єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 Кодексу) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;

б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 Кодексу);

в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 Кодексу).

У разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов`язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З метою застосування цього пункту податкові зобов`язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах: придбаних для використання в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання;

придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

Водночас, статтею 1 Закону України від 16.07.99 N 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Статтею 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16 липня 1999 року № 996-XIV (зі змінами та доповненнями) передбачено, що ...підставою для відображення в бухгалтерському обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю й упорядкування оброблених даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні і зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати обов`язкові реквізити: назва документа; дату і місце складання; назва підприємства, від імені якого складається документ; зміст і обсяг господарської операції; одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що мають можливість ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції......

Згідно п.п.2.4 п.2 Наказу Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88 Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 червня 1995р. за № 168/704 ...Первинні документи (на паперових і машинозчитувальних носіях інформації) для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов`язкові реквізити: назва підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), код форми, дата і місце складання, зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі), посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа... .

Відповідно до ст.8 розділу III Закону України від 16.07.1999р. № 996-XIV Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні , бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації. Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів. Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.

Як було встановлено судом позивачем було надано всі первинні документи по господарським операціям з надання в оренду атракціонів, зазначені операції відображені в бухгалтерському обліку.

Разом з цим, відповідачем жодним чином не доведено, яким чином він дійшов до висновку, щодо порушень у формуванні податкових зобов`язань з ПДВ по зазначеним господарським операціям. Доводи відповідача, щодо того, що надавання атракціонів в оренду не є господарською діяльністю позивача, суд не сприймає, оскільки оренда є однією із видів господарської діяльності, передбаченою чинним законодавством України.

Крім того, суд не приймає доводи відповідача щодо ненадання первинних документів в повному обсязі, оскільки останній не довів цю обставину суду, не зазначивши яких саме документів не було надано позивачем.

З огляду на зазначене суд дійшов висновку про помилковість висновків податкового органу щодо не нарахування податкових зобов`язань з ПДВ у вересні 2018 р. на суму 15207,10 грн. та у серпні 2019 р. на суму 3179,81 грн.

Щодо не нарахування податкових зобов`язань з ПДВ у зв`язку з придбанням багаторічних насаджень, які включено до складу податкового кредиту.

Як вбачається з акту перевірки згідно з Інвентарною книгою станом на 01.12.2019 на підприємстві у бухгалтерському обліку по рахунку 108 «Багаторічні насадження» рахуються об`єкти - хвойні дерева, листвяні дерева, саженці, квіти в асортименті та інші початкова вартість 2 129 194 грн. 05 коп.

Відповідно до Єдиного реєстру податкових накладних та додатку 5 «Розшифровки податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5) » до податкового кредиту травня - грудня 2018 року, січня - березня 2019 року, вересня - жовтня 2019 року віднесені наступні товари: Петуння крупноквіткова, Петунія пендула, Петунія дрібноквіткова, Тагетес еректа, на підставі виписаної податкової накладної № 349 від 27.12.2017 року на суму 15 215,70 грн.

Щодо первинних документів, на підставі якої була виписана віще зазначена податкова накладна у податкового органу зауважень не було.

Разом з цим податковий орган дійшов висновку, що КП «Управління міського господарства» не нараховані податкові зобов`язання з ПДВ по товарам/послугам які платником податку використане без мети отримання доходу, тобто - не використовувалися в оподаткованих операціях/господарській діяльності на загальну суму ПДВ 1 634 435 грн. 58 коп., а саме: за липень 2018 року на суму ПДВ 420 150 грн., за серпень 2018 року на суму ПДВ 15 666 грн. 67 коп., за вересень 2018 року на суму ПДВ 1 156 303 грн. 16 коп., за жовтень 2018 року на суму ПДВ 41 807 грн. 02 коп., за січень 2019 року на суму ПДВ 508 грн. 73 коп.

З цього приводу суд зазначає наступне.

КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО "УПРАВЛІННЯ МІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА" утворено шляхом перетворення згідно рішення міської ради від 25.09.2002 №4/3-11 Державного комунального підприємства Управління міського господарства , зареєстрованого розпорядженням міського голови від 23.02.1998р. №81pr.

Підприємство є правонаступником прав та обов`язків Державного комунального підприємства Управління міського господарства , яке в свою чергу є правонаступником управління міського господарства виконавчого комітету Красноармійської міської ради, Комунального підприємства Зелене господарство м. Красноармійська , Комунального підприємства Міськсвітло .

Основний вид діяльності: БУДIВНИЦТВО СПОРУД ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ ТА ТЕЛЕКОМУНIКАЦIЙ, інші види діяльності у т. ч. ВИРОЩУВАННЯ IНШИХ ОДНОРIЧНИХ I ДВОРIЧНИХ КУЛЬТУР ,ВИРОЩУВАННЯ IНШИХ БАГАТОРIЧНИХ КУЛЬТУР ,ВIДТВОРЕННЯ РОСЛИН, НАДАННЯ ЛАНДШАФТНИХ ПОСЛУГ ,ФУНКЦIЮВАННЯ АТРАКЦIОНIВ I ТЕМАТИЧНИХ ПАРКIВ ,ОРГАНIЗУВАННЯ IНШИХ ВИДIВ ВIДПОЧИНКУ ТА РОЗВАГ.

Відповідно до п. 2.1 Наказу|Правила, Міністерство будівництва; архітектури та житлово-комунального господарства, від 10.04.2006, № 105 "Про затвердження Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України"

Зелені насадження - деревна, чагарникова, квіткова та трав`яна рослинність природного і штучного походження на визначеній території населеного пункту.

Зелені насадження загального користування - зелені насадження, які розташовані на території загальноміських і районних парків, спеціалізованих парків, парків культури та відпочинку; на територіях зоопарків та ботанічних садів, міських садів і садів житлових районів, міжквартальних або при групі житлових будинків; скверів, бульварів, насадження на схилах, набережних, лісопарків, лугопарків, гідропарків і інших, які мають вільний доступ для відпочинку.

Зелені насадження обмеженого користування - насадження на територіях громадських і житлових будинків, шкіл, дитячих установ, вищих та середніх спеціальних навчальних закладів, профтехучилищ, закладів охорони здоров`я, промислових підприємств і складських зон, санаторіїв, культурно-освітніх і спортивно-оздоровчих установ та інші.

Зелені насадження спеціального призначення - насадження транспортних магістралей і вулиць; на ділянках санітарно-захисних зон довкола промислових підприємств; виставок, кладовищ і крематоріїв, ліній електропередач високої напруги; лісомеліоративні, водоохоронні, вітрозахисні, протиерозійні, насадження розсадників, квітникарських господарств, пришляхові насадження в межах населених пунктів.

Зелене будівництво - комплекс робіт щодо створення нових міських зелених насаджень і реконструкції наявних.

Згідно з п.п. 14.1.75. п.14.1 ст.14 Податкового кодексу земельне поліпшення - результати будь-яких заходів, що призводять до зміни якісних характеристик земельної ділянки та її вартості. До земельних поліпшень належать матеріальні об`єкти, розташовані у межах земельної ділянки, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни призначення, а також результати господарської діяльності або проведення певного виду робіт (зміна рельєфу, поліпшення ґрунтів, розміщення посівів, багаторічних насаджень, інженерної інфраструктури тощо).

Відповідно до статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема: створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб`єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб).

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Відповідно до статті 2 зазначеного Закону благоустрій населених пунктів передбачає, зокрема, розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об`єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об`єктів: організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об`єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення.

Відповідно до статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація благоустрою населених пунктів.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Статтею 13 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" визначено, що до об`єктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування, прибудинкові території.

Згідно зі статтею 21 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" елементами (частинами) об`єктів благоустрою є, зокрема, зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об`єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях.

З метою охорони та збереження зелених насаджень у містах та інших населених пунктах (далі - зелені насадження) і утримання їх у здоровому впорядкованому стані, створення та формування високодекоративних, стійких до несприятливих умов навколишнього природного середовища насаджень, наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 N 105 затверджені Правила утримання зелених насаджень у населених пунктах України, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 27.07.2006 за N 880/12754 (далі - Правила).

Відповідно до пункту 3.1 Правил до об`єктів благоустрою у сфері зеленого господарства населених пунктів належать, зокрема: парки, парки культури та відпочинку, парки - пам`ятки садово-паркового мистецтва, гідропарки, лугопарки, лісопарки, буферні парки, районні сади, сквери, прибережні зелені насадження.

Відповідно до пункту 3.2 Правил. Елементами благоустрою є: покриття доріжок відповідно до норм стандартів; зелені насадження (у тому числі снігозахисні, протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, у парках, скверах і алеях, бульварах, садах, інших об`єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях; будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів; засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами; комплекси та об`єкти монументального мистецтва; обладнання дитячих, спортивних та інших майданчиків; малі архітектурні форми; інші елементи благоустрою.

Пунктом 2.1 цих Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України визначені поняття:

Балансоутримувач - спеціально вповноважені на конкурсних засадах державними чи місцевими органами влади підприємства, організації, які відповідають за утримання та збереження зелених насаджень на підпорядкованих територіях зеленого господарства.

Власники земельних ділянок - це юридичні та фізичні особи, які мають документ на право власності на земельну ділянку.

Вуличні насадження - озеленена територія вздовж вулиць міст і населених пунктів.

Зелене будівництво - комплекс робіт щодо створення нових міських зелених насаджень і реконструкції наявних.

Комплексна зелена зона - сукупність міських і приміських насаджень, межі якої наносяться на картографічні матеріали органами архітектури (на генеральні плани, схеми та проекти районного планування), лісогосподарськими органами (на плани лісонасаджень) місцевих органів самоврядування.

Об`єкт озеленення - територія, призначена для озеленення, на якій передбачається реконструкція і проведення капітального або поточного ремонтів об`єктів зеленого фонду.

Озеленення населених місць - комплекс робіт зі створення і використання зелених насаджень у населених пунктах, або інакше, система зелених насаджень населених пунктів.

Охорона зелених насаджень - система адміністративно-правових, організаційно-господарських, економічних, архітектурно-планувальних і агротехнічних заходів, спрямованих на збереження, відновлення або покращання виконання зеленими насадженнями відповідних функцій.

Утримання зелених насаджень - дотримання режиму їх використання з проведенням агротехнічних заходів, що сприяють нормальному ростові.

Пунктом 7.1 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України визначено, що охорона, утримання та відновлення зелених насаджень на об`єктах благоустрою, а також видалення дерев, які виросли самосівом, здійснюються за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від підпорядкування об`єкта благоустрою, а на земельних ділянках, переданих у постійне користування або в оренду, за рахунок їх власників або орендарів відповідно до нормативів, затверджених у встановленому порядку.

Статтею 15 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" передбачено, що:

- органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть утворювати підприємства для утримання об`єктів благоустрою державної та комунальної власності;

- підприємство та балансоутримувач забезпечують належне утримання і своєчасний ремонт об`єкта благоустрою власними силами або можуть на конкурсних засадах залучати для цього інші підприємства, установи та організації;

- орган державної влади або орган місцевого самоврядування за поданням підприємства чи балансоутримувача щорічно затверджує заходи з утримання та ремонту об`єкта благоустрою державної або комунальної власності на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів. Орган державної влади та орган місцевого самоврядування, підприємство та балансоутримувач несуть відповідальність за виконання затверджених заходів у повному обсязі.

Згідно зі статтею 36 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" визначено, що за рахунок коштів місцевих бюджетів фінансуються:

- заходи з виконання місцевих програм благоустрою населених пунктів, у тому числі проектів благоустрою територій населених пунктів;

- охорона та утримання об`єктів благоустрою комунальної форми власності, переданих органами місцевого самоврядування на баланс підприємствам, установам, організаціям;

- охорона, утримання та розвиток зелених насаджень на об`єктах благоустрою комунальної форми власності;

- роботи з утворення об`єктів рекреаційного призначення, які належать до комунальної власності;

- організація санітарного очищення територій, які належать до комунальної власності.

Отже, з метою належного виконання повноважень, у сфері благоустрою населеного пункту - м. Покровськ, покладених на міську раду м. Покровськ створенно КП "УМГ" для забезпечення здійснення благоустрою населеного пункту.

Тобто, до обов`язку підприємств відносяться й заходи щодо відвертання та усунення причин забруднення повітря у населених пунктах при здійсненні своєї діяльності, чим також є і озеленення.

Статтею 19 Закону Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення від 24.02.1994 р. № 4004 визначено, що підприємства, установи, організації та громадяни при здійсненні своєї діяльності зобов`язані вживати необхідних заходів щодо запобігання та усунення причин забруднення атмосферного повітря, фізичного впливу на атмосферу в населених пунктах, рекреаційних зонах, а також повітря у жилих та виробничих приміщеннях, у навчальних, лікувально-профілактичних та інших закладах, інших місцях тривалого чи тимчасового перебування людей.

На підставі зазначеного, суд дійшов висновку, що озеленення території відноситься до господарської діяльності позивача.

Таким чином, суд не погоджується з доводами податкового органу, про те що зелені насадження не використовувались позивачем в оподаткованих операціях, оскільки озеленення території відноситься до господарської діяльності позивача.

Щодо не нарахування податкових зобов`язань з ПДВ по майну, яке знаходилось у фінансовому лізингу та на яке накладено арешт суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, актом перевірки встановлено наявність рішення Покровської міської ради Донецької області від 23.04.2018 № 7/54-5 Про надання дозволу КП Управління міського господарства на укладання договору фінансового лізингу для придбання спецтехніки та обладнання та рішення Покровської міської ради Донецької області від 26.10.2018 № 7/60-5 Про внесення змін в рішення сесії міської Ради від 23.04.2018 № 7/54-5 Про надання дозволу КП Управління міського господарства на укладання договору фінансового лізингу для придбання спецтехніки та обладнання , у якому зазначено про надання дозволу КП Управління міського господарства на укладання договору фінансового лізингу з АТ КБ ПРИВАТБАНК на придбання спецтехніки та обладнання у кількості 60 одиниць з правом викупу на загальну суму, яка не перевищує 60 млн. грн.

Під час проведення перевірки встановлено укладання КП Управління міського господарства (лізингоодержувач) з АТ КБ ПРИВАТБАНК (банк) договорів фінансового лізингу від 11.12.2018 № MRVKFLO61484, від 29.05.2018 № MRVKFLO44357, від 13.12.2018 № MRVKFLO62084, від 18.12.2018 № MRVKFLO61483, від 13.12.2018 № MRVKFLO59835, від 22.05.2018 № MRVKFLO44674, від 07.06.2018 № MRVKFLO44590, від 12.06.2018 № MRVKFLO44591, від 12.06.2018 № MRVKFLO44785 та договорів про внесення змін до договору фінансового лізингу від 13.12.2018 № MRVKFLO59835 від 02.04.2019; від 12.06.2018 № MRVKFLO44785 від 03.08.2018. У даних договорах зазначено, що банк здійснює придбання у власність, зокрема, у ТОВ НПО НТ Будшляхмаш , ТОВ Арієс Україна , ТОВ Констракшн Машинері , ТОВ Компанія Алекс , ТОВ Верхньо Дніпровський Авторемонтний завод (продавці), а потім передає лізингоодержувачу, і лізингоодержувач приймає від банка в платне користування після сплати всієї суми лізингових платежів у строки, на умовах фінансового лізингу майно відповідно до специфікацій, що є невід`ємними частинами цих договорів.

Згідно з Єдиним реєстром податкових накладних АТ КБ ПРИВАТБАНК на адресу КП Управління міського господарства виписані та зареєстровані податкові накладні (перелік яких з номенклатурою зазначено в акті перевірки) на загальну суму 42 102 186 грн., у т. ч. ПДВ 7 017 031 грн.

Згідно з розділом 10 Дострокове розірвання договору та умови повернення майна вищезазначених договорів фінансового лізингу 10.1 Цей Договір підлягає розірванню:

10.1.2 За ініціативою Банка в односторонньому порядку шляхом письмового повідомлення про Лізингоодержувача за 3-и дні, в наступних випадках:

10.1.2.2 У випадку одержання ухвали про порушення справи про банкротство, постанови про накладання арешту на майно, вироку суду про конфіскацію майна.

10.3 У випадку розірвання цього договору, майно повинно бути повернуте протягом 3-х днів по Акту прийому-передачі Майна в тому стані, в якому воно було отримано з урахуванням нормального зносу.

10.3.1 В день підписання Акту прийому-передачі майна Лізингоодержувач - платник податку на додану вартість зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої Лізингоодержувачем особи, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений Податковим Кодексом України термін та надати Банку за його вимогою.

10.4 Банк та Лізингоодержувач домовилися про те, що :

10.4.2 У випадку відмови Лізингоодержувача при поверненні Майна підписувати Акт прийому-передачі Майна, Банк має право вимагати повернення Майна відповідно до чинного Законодавства України. .

Як вбачається з матеріалів перевірки на майно КП Управління міського господарства 30.09.2019 накладено арешт Ухвалою Печерського районного суду міста Києва по справі № 757/42146/19-к. у кримінальному провадженні № 42019000000000743 арешт на:

- обладнання модульних котелень, поставлене ТОВ Альтернатива-В у теплопункт, розташований за адресою: Донецька область, м. Покровськ, вул. Таманова, 20В з твердопаливними котлами опалювальними водогрійними ТУ У 25.2-2961807377-003:2016 (заводські номери 201000181001, НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 ) з пальниками факельного типу загальною потужністю 6МВт;

- обладнання модульних котелень, поставлене ТОВ Альтернатива-В у теплопункт за адресою: Донецька область, м. Покровськ, вул. Заводська, 6 А, обладнання модульної котельні з твердопаливними котлами опалювальними водогрійними ТУ У 25.2-2961807377-003:2016 (заводські номери 201000181007, НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , 201000181012) з пальниками факельного типу загальною потужністю 6МВт.

Посилаючись на зазначену обставину податковий орган дійшов висновку, що у жовтні 2019 року КП Управління міського господарства - лізингоодержувач на дату повернення майна, яке знаходилось у фінансовому лізингу, повинно було підписати акт приймання - передачі майна, виписати та зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму 42 102 186 грн., у т.ч. ПДВ 7 017 031 грн. Оскільки на порушення п.201.1 ст.201 ПК України КП Управління міського господарства на дату виникнення податкових зобов`язань не склало податкові накладні в електронній формі та не зареєструвало її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений ПК України термін та у відповідності п.187.1 ст.187, п.188.1 ст.188, п.198.5 ст.198 ПК України, КП Управління міського господарства до складу податкових зобов`язань не включено ПДВ у сумі 7 017 031,03 грн., відповідач застосував штрафну санкцію га підставі п. 1201.2 ст.1201 3 ПК України за відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого ст.201 Податкового кодексу податкової накладної та /або розрахунку коригування до такої податкової накладної в єдиному реєстрі податкових накладних.

Суд не погоджується з такої позицією податкового органу з огляду на наступне.

Згідно зі ст. 1 Закону № 1381-IV фінансовий лізинг - це вид цивільно-правових відносин, що виникають із договору фінансового лізингу. За договором фінансового лізингу лізингодавець зобов`язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).

Істотними умовами договору фінансового лізингу є (ст. 6 Закону № 1381-IV ): предмет договору; строк договору, на який лізингоодержувачу надається право користування предметом лізингу (строк лізингу); розмір лізингових платежів; будь-які інші умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до ст.7 Закону № 1381-IV передбачено, що лізингоодержувач має право відмовитися від договору лізингу в односторонньому порядку, письмово повідомивши про це лізингодавця, у разі якщо прострочення передачі предмета лізингу становить більше ЗО днів, за умови, що договором лізингу не передбачено іншого строку.

Лізингоодержувач має право вимагати відшкодування збитків, у тому числі повернення платежів, що були сплачені лізингодавцю до такої відмови.

Лізингодавець має право відмовитися від договору лізингу та вимагати повернення предмета лізингу від лізингоодержувача у безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса, якщо лізингоодержувач не сплатив лізинговий платіж частково або у повному обсязі та прострочення сплати становить більше ЗО днів.

Стягнення за виконавчим написом нотаріуса провадиться в порядку, встановленому Законом України Про виконавче провадження .

Відмова від договору лізингу є вчиненою з моменту, коли інша сторона довідалася або могла довідатися про таку відмову.

Згідно умов Договорів фінансового лізингу, укладених між АТ КБ ПРИВАТБАНК та КП "УМГ" , розірвання Договорів здійснюється у випадку одержання ухвали про порушення справи про банкрутство, постанови про накладання арешту на майно, вироку суду про конфіскацію майна.

Як вбачається з матеріалів справи предметом угод фінансового лізингу є : Грейдер BGD 140, Подрібнювач тип Impaktor мод.250, Ексковатор-навантажувач JCB 4СХ SITEVASTER, Renault LOGAN 46L Zen 1.5D (90 hp) VN5 (EXPA 15H 5R), Гідравлічний молот РБ090Т, автомобіль-самоскід ВАРЗ-АС 4142К22, відвал сніговий гідравлічний з системою амортизації Volant PVNUV290, Ексковатор колісний JCB JS175W, ножниці гідравлічні JCB МР 200, каток JCB VMT 380-130, Гідровлічний привід бура EARTH DRILL, Ексковатор-навантажувач JCB 1СХ, АТП 17-8 на шасі МАЗ 4371 № 2.

Разом з цим, на вище зазначено майно, арешт не накладався, що також підтверджується актом перевірки.

За таких обставин доводи відповідача спростовуються наявними доказами у справі. Інших доказів, які б довели зазначені відповідачем обставини суду надано не було.

Таким чином, підстави для розірвання договорів фінансового лізингу між АТ КБ ПРИВАТБАНК та КП "УМГ" , а також нарахування податкових зобов`язань з ПДВ на підставі виписаних податкових накладних, відсутні.

За таких обставин, податковим органом в ході перевірки та в судовому засіданні не було зазначено підстави прийняття спірних податкових повідомлень-рішень.

Так в акті перевірки взагалі відсутнє дослідження первинних документів, не зроблено будь яких розрахунків.

Відповідно до ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб`єктом владних повноважень доказів правомірності висновків про порушення позивачем норм законодавства з питань оподаткування не надано.

Вказане свідчить про необґрунтованість його висновків та призвело до помилкового винесення податкових повідомлень-рішень, якими протиправно збільшену суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість, зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість, застосовані штрафні фінансові санкції.

З огляду на наведене прийняті контролюючим органом податкові повідомлення-рішення не можна вважати законними та обґрунтованими, у зв`язку з чим вони підлягають скасуванню.

Що стосується доводів позивача щодо незаконності проведення перевірки то суд зазначає, що до початку та на час проведення перевірки позивач не оскаржував підстави та законність її призначення та проведення. При цьому, суд бере до уваги приписи п.п. 78.1.8. п.78.1 ст.78 Податкового кодексу, відповідно до яких документальна позапланова перевірка здійснюється , якщо платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від`ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень. Як зазначено відповідачем перевірка була призначена на підставі №934 та Повідомлення № 318 від 17.12.2019 у зв`язку з тим, що позивачем по декларації з податку на додану вартість за жовтень 2019 року 20.11.2019 року № 9276784046 та №934 рахувалось бюджетне відшкодування податку на додану вартість у розмірі 4 251 268 грн. (періоди виникнення від`ємного значення: грудень 2016 року, грудень 2017 року, січень 2018 року, травень - грудень 2018 року, січень - жовтень 2019 року)

Отже у позивача були підстави визначені приписами Податкового кодексу для призначення та проведення перевірки.

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Комунального підприємства Управління міського господарства до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, скасування висновків акту перевірки - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 13.02.2020р. №0000350402 відповідно до якого збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість із вироблених в України товарів (робіт, послуг) 41 837 824,50 гривень.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 13.02.2020р. №0000340402 відповідно до якого зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість на 16 452 072,00гривень.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 13.02.2020р. №0000360402 відповідно до якого застосовано штраф на загальну суму 19 078 384,70 гривень.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби в Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826; 87515, Донецька область м. Маріуполь, вул.Італійська, буд. 59) на користь ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЕЛЕКТРОТЕХМАШ" (ЄДРПОУ 39103351; 8327, Донецька обл., Бахмутський район, с.Опитне вул. Київська, 5) судовий збір у розмірі 21020 (двадцять одна тисяча двадцять гривень) 00 коп.

Вступна та резолютивна частини рішення прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 25.02.2021 року.

Повний текст рішення складено та підписано 09.03.2021 року.

Рішення суду першої інстанції може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Роз`яснити сторонам, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя В.В. Стойка

Дата ухвалення рішення 25.02.2021
Оприлюднено 12.03.2021