Справа № 752/7542/19
Провадження № 1-кс/752/53/21
У Х В А Л А
18.02.2021 року слідчий суддя Голосіївського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Києві скаргу адвоката ОСОБА_3 в інтересах підозрюваного ОСОБА_4 на бездіяльність прокурора у кримінальному провадженні № 42019100000000142 від 26.02.2019 р.,
в с т а н о в и в:
адвокат ОСОБА_3 звернувся до Голосіївського районного суду м.Києва в інтересах підозрюваного ОСОБА_4 на бездіяльність прокурора у кримінальному провадженні № 42019100000000142 від 26.02.2019 р. за підозрою ОСОБА_5 та ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.368-3 КК України.
Скарга обґрунтована тим, що ГУ СБ України у м.Києві та Київській області здійснювалось досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42019100000000142 від 26.02.2019 р. Ухвалою слідчого судді Голосіївського районного суду м.Києва строк досудового розслідування було продовжено до 5 місяців, а саме до 12.09.2019 р.
Листом від 11.09.2019 р. орган досудового розслідування повідомив про завершення досудового розслідування та надано доступ до матеріалів кримінального провадження, про що 22.11.2019 р. був підписаний відповідний протокол і стороною захисту завершено ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.
Однак, на момент звернення до суду прокурор не вчинив жодну із дій, передбачених ст.283 КПК України.
Захисник зазначає, що подальше переслідування ОСОБА_4 поза межами встановлених КПК строків досудового розслідування, призводить до порушення його прав та свідчить про бездіяльність прокурора, що полягає у не вчиненні дій, передбачених ст.283 КПК України, які він зобов`язаний був вчинити у визначений КПК України строк.
За результатами розгляду скарги заявник просить зобов`язати старшого групи прокурорів, які здійснюють процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 42019100000000142 від 26.02.2019 р. здійснити процесуальні дії, які він зобов`язаний вчинити відповідно до п.10 ч.1 ст.284 КПК України.
Адвокатом ОСОБА_3 подана заява про розгляд скарги у його відсутність.
Прокурор повторно в судове засідання не з`явився, про місце і час його проведення повідомлявся належним чином, однак неявка прокурора не перешкоджає розгляду скарги.
Матеріали кримінального провадження на вимогу слідчого судді надані не були.
Дослідивши матеріали за поданою скаргою, слідчий суддя вважає, що скарга підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Слідчим суддею встановлено, що ГУ СБ України у м.Києві та Київській області здійснювалось досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42019100000000142 від 26.02.2019 р. за підозрою ОСОБА_5 , ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 368-3 КК України.
12.04.2019 р. ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.368-3 КК України.
вимаганні та одержанні службовою особою юридичної особи приватного
Ухвалою слідчого судді Голосіївського районного суду м.Києва строк досудового розслідування було продовжено до 5 місяців, а саме до 12.09.2019 р.
Як встановлено слідчим суддею, 11.09.2019 р. сторону захисту повідомлено про завершення досудового розслідування та відкриття матеріалів кримінального провадження для ознайомлення.
22.11.2019 р. підозрюваним ОСОБА_4 та адвокатом ОСОБА_3 підписані протоколи про ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.
Факт завершенняознайомлення зматеріалами кримінальногопровадження 22.11.2019р.встановлено ухвалоюслідчого суддіГолосіївського районногосуду м.Києва ОСОБА_6 від 22.07.2020р.під часрозгляду клопотанняст..слідчогов ОВС2-говідділу СУГУ СБУкраїни вм.Києвіта Київськійобласті ОСОБА_7 про встановленнястроків сторонізахисту дляознайомлення зматеріалами досудовогорозслідування укримінальному провадженні№ 42019100000000142.
Крім того, слідчим суддею встановлено, що слідчий 2 відділу слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області ОСОБА_8 звернувся до Печерського районного суду м.Києва з клопотанням про встановлення строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування кримінального провадження № 42019100000000142, у задоволенні якого на підставі ухвали від 12.10.2020 р. було відмовлено.
Відповідно до положень ст. 9 КПК України під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов`язані неухильно додержуватися вимогКонституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
В силу положень ст.28 КПК України під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень.
Проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя (в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції), а судового провадження - суд.
Під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень.
Проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя (в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції), а судового провадження - суд.
Прокурор, здійснюючи нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням (ст.36 КПК України).
Відповідно до ст.114 КПК України для забезпечення виконання сторонами кримінального провадження вимог розумного строку слідчий суддя, суд має право встановлювати процесуальні строки у межах граничного строку, передбаченого цим Кодексом, з урахуванням обставин, встановлених під час відповідного кримінального провадження.
Будь-які строки, що встановлюються прокурором, слідчим суддею або судом, не можуть перевищувати меж граничного строку, передбаченого цим Кодексом, та мають бути такими, що дають достатньо часу для вчинення відповідних процесуальних дій або прийняття процесуальних рішень та не перешкоджають реалізації права на захист.
Процесуальні дії мають виконуватися у встановлені цим Кодексом строки 9 ст.116 КПК України)..
На підставі ст.219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
З дня повідомлення особі про підозру досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців.
Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченомупараграфом 4глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до ст.283 КПК України особа має право на розгляд обвинувачення проти неї в суді в найкоротший строк або на його припинення шляхом закриття провадження.
Прокурор зобов`язаний у найкоротший строк після повідомлення особі про підозру здійснити одну з таких дій:
1) закрити кримінальне провадження;
2) звернутися до суду з клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності;
3) звернутися до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру.
В силу положень ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається в разі, якщо після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначенийстаттею 219цього Кодексу, крім випадку повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров`я особи.
Як встановлено слідчим суддею в ході розгляду даної скарги після завершення сторонами кримінального провадження ознайомлення з матеріалами досудового розслідування і підписанням відповідних протоколів прокурор в межах строку досудового розслідування, а саме протягом 1 дня, не вчинив дій передбачених ст.283 КПК України, що свідчить про його бездіяльність.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачає, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Так. у справі «Кудла проти Польщі» (заява No 30210/96). Суд наголосив, що стаття 13 Конвенції гарантує наявність у національній правовій системі засобів правового захисту, що забезпечують на національному рівні захист конвенційних прав і свобод в будь-якій формі. Таким чином стаття 13 Конвенції вимагає палання внутрішньодержавного засобу правового захисту, що дозволяє розглянути по суті "обгрунтовану скаргу" на порушення Конвенції та надати відповідну компенсацію Засіб правовою захисту, який вимагається за статтею 13 Конвенції, має бути "ефективним" як на практиці, так і на законодавчому рівні.
Суд заявив, що метою статті 13 є «забезпечення механізму, завдяки якому особи можуть скористатися засобами судового захисту на національному рівні від порушення конвенційних прав, перед тим як вдатися до міжнародного механізму оскарження в Суді».
Відповідно до положень ст.303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора:
1) бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогамистатті 169цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування;
Згідно з ст.307 КПК України за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора постановляється ухвала згідно з правилами цього Кодексу.
Ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про:1) скасування рішення слідчого, дізнавача чи прокурора;1-1) скасування повідомлення про підозру;2) зобов`язання припинити дію;3) зобов`язання вчинити певну дію;4) відмову у задоволенні скарги.
Враховуючи встановлені слідчим суддею в ході розгляду скарги обставини, слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість скарги адвоката ОСОБА_3 в частині зобов`язання старшого групи прокурорів, які здійснюють процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснити процесуальні дії, які він зобов`язаний вчинити відповідно до п.10 ч.1 ст.284 КПК України.
Керуючись ст.ст. 303-307 КПК України, слідчий суддя
у х в а л и в:
скаргу адвоката ОСОБА_3 в інтересах підозрюваного ОСОБА_4 на бездіяльність прокурора у кримінальному провадженні № 42019100000000142 від 26.02.2019 р. задовольнити.
Зобов`язати старшого групи прокурорів, які здійснюють процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 42019100000000142 від 26.02.2019 р., здійснити процесуальні дії, які він зобов`язаний вчинити відповідно до п.10 ч.1 ст.284 КПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Суд | Голосіївський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 18.02.2021 |
Оприлюднено | 27.01.2023 |
Номер документу | 95495137 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора |
Кримінальне
Голосіївський районний суд міста Києва
Колдіна О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні