ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
УХВАЛА
"08" квітня 2021 р. Справа №10/243/б
Західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Б.Д. Плотніцького
суддів Г.Т. Кордюк
Н.М. Кравчук
розглянувши заяву Приватного підприємства Суперквін б/н від 01.04.2021 (вх. № 01-05/1179/21 від 06.04.2021) про відвід головуючого судді Желіка М.Б. від розгляду апеляційної скарги Приватного підприємства "Суперквін" б/н від 05.03.2021 (вх. №01-05/902/21 від 15.03.2021)
на додаткову ухвалу Господарського суду Чернівецької області від 26.02.2021 (суддя Т.І.Ковальчук)
у справі №10/234/б
до Приватного підприємства "Суперквін", м. Кіцмань Чернівецької області,
про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Західного апеляційного господарського суду в складі: головуючого судді Желіка М.Б., суддів Орищин Г.В., Галушко Н.А., перебуває апеляційна скарга Приватного підприємства Суперквін б/н від 05.03.2021 (вх. №01-05/902/21 від 15.03.2021) на додаткову ухвалу Господарського суду Чернівецької області від 26.02.2021 (суддя Т.І.Ковальчук) у справі №10/234/б.
Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 22.03.2021 у складі головуючого судді Желіка М.Б. апеляційну скаргу ПП Суперквін б/н від 05.03.2021 залишено без руху та встановлено скаржнику строк для усунення недоліків апеляційної скарги, а саме для приведення апеляційної скарги у відповідність до вимог п.3 ч.2 ст.258 ГПК України в частині зазначення повного найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) інших учасників справи - кредиторів, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб) та надання суду доказів надсилання копії апеляційної скарги з додатками іншим учасникам справи (кредиторам) листом з описом вкладення.
05.04.2021 на поштову адресу суду від ПП Суперквін надійшла заява від 01.04.2021 про відвід, в порядку п.3 ч.1 ст.35 ГПК України, судді Желіку М.Б.
Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 05.04.2021 (колегія суддів у складі: головуючого судді Желіка М.Б., суддів Орищин Г.В., Галушко Н.А.) дійшла висновку про необґрунтованість заявленого відводу та передала матеріали апеляційної скарги №10/243/б на автоматизований розподіл для визначення складу суду з метою розгляду заяви ПП Суперквін б/н від 01.04.2021 про відвід головуючого судді Желіка М.Б. від розгляду справи № 10/243/б.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.04.2021, для розгляду заяви ПП Суперквін б/н від 01.04.2021 про відвід головуючого судді Желіка М.Б. від розгляду справи № 10/243/б, визначено колегію суддів Західного апеляційного господарського суду у складі: головуючий суддя Плотніцький Б.Д., судді Кордюк Г.Т. та Кравчук Н.М.
Заява про відвід від 01.04.2021 мотивована тим, що Західний апеляційний господарський суд у складі головуючого судді Желіка М.Б. ухвалою від 22.03.2021 залишив без руху апеляційну скаргу ПП Суперквін на додаткову ухвалу Господарського суду Чернівецької області від 26.02.2021 у справі №10/234/б з мотивів не зазначення в тексті апеляційної скарги реквізитів усіх учасників справи №10/243/б та не надіслання трьом з них копій апеляційної скарги. Заявник вказує, що у тексті оскаржуваної ухвали зазначено, що учасники справи не викликались в судове засідання, в якому винесено оскаржувану ухвалу; не зазначено, що інші учасники справи повідомлялись про розгляд заяв ліквідатора Поповича Д.М.; в заявах Поповича Д.М. також не зазначено реквізитів інших учасників справи та про факт надсилання їм заяв.
У зв`язку із наведеним, заявник вважає, що вимоги у судді Желіка М.Б., викладені в ухвалі суду від 22.03.2021, свідчать про намагання головуючого у справі поставити сторін у нерівне становище. Заявник вказує, що раніше суддя Желік М.Б. виносив у справі №10/243/б рішення по скаргах на підтримку незаконних дій судді Ковальчук Т.І.
Окрім того, вказує заявник, що затягуванню розгляду справи №10/243/б та перешкоджанню стягненню боргу з дебітора банкрута ДП Вашківський спиртовий завод з 2007 по 2018 рік сприяло також штучне відкриття справи №1/36/б про банкрутство ДП Вашківський спиртовий завод суддею Желіком Б.Є., вважає неприпустимим участь прямих родичів у розгляді справ.
Наведені вище підстави, заявник вважає достатніми для сумнівів в об`єктивності вирішенні даної справи суддею Желіком М.Б., що, на його думку, свідчить про пряму чи побічну заінтересованість головуючого судді Желіка М.Б. у результаті розгляду даної справи і на підставі п. 3 ч. 1 ст. 35 ГПК України є підставою для його відводу від розгляду справи № 10/243/б.
Відвід - це процесуальний інститут, що містить умови, за яких особа не може брати участі у конкретній справі. Відвід судді в господарському процесі, як правова категорія - це висловлена в письмовій формі недовіра колегії господарського суду на підставі особистих переконань та поведінки конкретного судді у конкретній справі внаслідок виявлення будь-якої особистої прихильності чи упередженості, заявлена учасником розгляду конкретної справи.
В рішенні у справі "Білуха проти України" (Заява №33949/02) від 09.11.2006 сказано: "стосовно суб`єктивного критерію, особиста безсторонність суду презюмується, поки не надано доказів протилежного".
Право на подання заяви про відвід судді є однією з гарантій законності здійснення правосуддя і об`єктивності та неупередженості розгляду справи, оскільки статтею 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини закріплено основні процесуальні гарантії, якими може скористатися особа при розгляді її позову в національному суді і до яких належить розгляд справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Приписами ч. 2 ст. 38 ГПК України визначено, що з підстав, зазначених у статтях 35 та 36 цього Кодексу, учасники справи можуть заявити судді відвід.
Зі змісту ч. 3 ст. 38 ГПК України вбачається, що відвід повинен бути вмотивованим і заявленим протягом десяти днів з дня отримання учасником справи ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Частиною першою статті 35 ГПК України встановлено, що суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо:
1) він є членом сім`ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім`ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу;
2) він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання, або надавав стороні чи іншим учасникам справи правничу допомогу в цій чи іншій справі;
3) він прямо чи побічно заінтересований у результаті розгляду справи;
4) було порушено порядок визначення судді для розгляду справи;
5) є інші обставини, які викликають сумнів у неупередженості або об`єктивності судді.
Поряд з цим, за приписами ч. 4 ст. 35 ГПК України незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.
Західний апеляційний господарський суд, розглянувши подану ПП Суперквін заяву б/н від 01.04.2021 про відвід головуючому судді Желіку М.Б. від розгляду справи №10/243/б, зазначає наступне.
Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 22.03.2021 встановлено, що учасниками справи є боржник - ПП Суперквін , кредитори - ПАТ Вектор Банк , ПП Волмарі , ФОП Панчук М.В., ліквідатор - арбітражний керуючий Попович Д.М., однак, в апеляційній скарзі зазначено лише апелянта (боржника) та арбітражного керуючого Поповича Д.М., що, виходячи з п. 3 ч. 2 ст. 258 ГПК України свідчить про недотримання апелянтом форми та змісту апеляційної скарги.
Крім того, ПП Суперквін не додано доказів надсилання копії апеляційної скарги іншим учасникам у справи, чим не дотримано п. 3 ч. 3 ст. 258 ГПК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 260 ГПК України, до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвал про залишення позовної заяви без руху.
Відтак, недоліки встановлені ухвалою суду від 22.03.2021, не можуть свідчити про намагання суді Желіка М.Б. поставити ПП Суперквін у нерівне становище, оскільки відповідають вимогам, визначеним господарським процесуальним законодавством щодо подання апеляційної скарги. Слід зазначити, що усунення цих недоліків скаржником в строки, визначені законом, зумовить можливість розгляду його апеляційної скарги, що зазначено також в ухвалі суду від 22.03.2021.
Крім того, в заяві про відвід, ПП Суперквін посилається на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 12.04.2014 у справі № 1/36/б, яка, яка на його думку, є підтвердженням неприпустимості участі прямих родичів у розгляді справи. Однак, колегія суддів вважає дане твердження необгрунтованим та таким що не підтверджується належними доказами, оскільки, незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання, в силу ч.4 ст. 35 ГПК України, не може бути підставою для відводу.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що незгода з процесуальним рішенням суду у визначених законом випадках може бути підставою для їх оскарження у встановленому порядку. Відповідно до даних Єдиного державного реєстру постанова Львівського апеляційного господарського суду від 12.04.2014 у справі № 1/36/б не оскаржувалась та набрала законної сили.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні "Газета Україна-центр" проти України" наголошував, що презумпція особистої неупередженості судді діє доти, доки не з`являться докази на користь протилежного.
Дослідивши заяву ПП Суперквін б/н від 01.042.2021 про відвід головуючого судді Желіка М.Б. від справи № 10/243/б, суд дійшов висновку, що наведені заявником доводи є необгрунтованими та не можуть бути підставою, в розумінні статей п. 3 ч. 1 ст. 35ГПК УКраїни, для відводу головуючого судді Желіка М.Б. від розгляду даної справи.
Керуючись ст.ст. 32, 35, 38, 39, 234 ГПК України, Західний апеляційний господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у задоволенні заяви Приватного підприємства Суперквін б/н від 01.04.2021 (вх. № 01-05/1179/21 від 06.04.2021) про відвід головуючого судді Желіка М.Б. від розгляду апеляційної скарги Приватного підприємства "Суперквін" б/н від 05.03.2021 (вх. №01-05/902/21 від 15.03.2021) на додаткову ухвалу Господарського суду Чернівецької області від 26.02.2021 у справі №10/234/б.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає
Головуючий суддя Плотніцький Б.Д.
Суддя Кордюк Г.Т.
Суддя Кравчук Н.М. .
Суд | Західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 08.04.2021 |
Оприлюднено | 12.04.2021 |
Номер документу | 96143656 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Західний апеляційний господарський суд
Плотніцький Борис Дмитрович
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Ковальчук Тетяна Іванівна
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Ковальчук Тетяна Іванівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні