Ухвала
від 19.04.2021 по справі 923/509/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,

тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/


У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

19 квітня 2021 року Справа № 923/509/21

Господарський суд Херсонської області у складі судді Нікітенка С.В. , дослідивши матеріали позовної заяви, у справі

за позовом: Приватного підприємства "Приватне сільськогосподарське підприємство "Новогригорівське", с. Новогригорівка, Генічеський район, Херсонської області, код ЄДРПОУ 30812348,

до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "ДП Альфа Фарм", м. Херсон, код ЄДРПОУ 41348086,

до відповідача-2: Херсонської міської ради державний реєстратор прав на нерухоме майно Херсонської міської ради Херсонської області Скакун Сергій Миколайович, м. Херсон,

про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, скасування державної реєстрації цих договорів, визнання протиправними та скасування рішень про відмову у державній реєстрації та про визнання права оренди земельних ділянок.

Без участі сторін.

в с т а н о в и в:

Приватне підприємство "Приватне сільськогосподарське підприємство "Новогригорівське" звернулось до Господарського суду Херсонської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДП Альфа Фарм" та Херсонської міської ради державний реєстратор прав на нерухоме майно Херсонської міської ради Херсонської області Скакун Сергій Миколайович, в якій просить наступне:

- визнати недійсними договори оренди двох земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 193,43 га (перша земельна ділянка площею 96,89 га кадастровий номер 6522181000:04:008:0001 та друга земельна ділянка площею 96,54 га кадастровий номер 6522181000:04:009:0002) від 20 жовтня 2020 року, укладених між ГУ Держгеокадастр в Херсонській області (орендодавець) та ТОВ ДП Альфа Фарм за наслідками земельних торгів, а також скасувати відповідну державну реєстрацію цих договорів оренди.

- визнати протиправними та скасувати Рішення № 65515109 від 09.02.2021р. та Рішення № 56514864 від 09.02.2021р. прийняті відповідачем 2 та зобов`язати останнього зареєструвати за позивачем право оренди на дві земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 193,43 га (перша земельна ділянка площею 96,89 га кадастровий номер 6522181000:04:008:0001 та друга земельна ділянка площею 96,54 га кадастровий номер 6522181000:04:009:0002) на підставі договору оренди земельних ділянок, який укладений 20 березня 2009 року, зареєстрованого 22 травня 2009 року у Державному реєстрі земель під № 4АА002464- 040972000030 та додаткової угоди до нього від 14 лютого 2012 року.

Відповідно до Витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями від 14.04.2021 визначено суддю по справі - Нікітенко С.В.

При дослідженні матеріалів позовної заяви судом встановлено, що позовна заява підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.

Залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання, визначеного Господарським процесуальним кодексом України.

Вимоги до позовної заяви, викладені у статті 162 та статті 164 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно із ч. 4 ст. 89 ЦК України до Єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - це єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.

Статтею 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" передбачено, що в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема, код юридичної особи.

Згідно із ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

При зверненні з даною позовною заявою позивачем зазначено код ЄДРПОУ відповідача-2 - 02146713.

Проте, згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, за зазначеним кодом ЄДРПОУ зареєстровано іншу юридичну особу, а саме Управління освіти Херсонської міської ради.

Окремо суд звертає увагу позивача, що відповідачем-2 вказано - Херсонська міська рада державний реєстратор прав на нерухоме майно Херсонської міської ради Херсонської області Скакун Сергій Миколайович.

З урахуванням зазначеного, суд вважає за необхідне уточнити у позивача хто саме є відповідачем-2 у справі - Херсонська міська рада, чи державний реєстратор прав на нерухоме майно Херсонської міської ради Херсонської області Скакун Сергій Миколайович.

За приписами ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів, а також докази сплати судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір", ВР України, від 08.07.2011, № 3674-VI.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про судовий збір", судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Згідно статті 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Суд вважає, що позивачем заявлено вісім вимог немайнового характеру, а саме: про визнання недійсними двох договорів оренди земельних ділянок, про скасування державної реєстрації двох договорів, про визнання протиправними та скасування двох рішень та зобов`язати зареєструвати право оренди на дві земельні ділянки.

За умовами статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", з 01 січня 2021 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2270,00 грн.

Згідно ч.2 ст. 9 Закону України, від 08.07.2011 р. № 3674-VI "Про судовий збір" суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

При досліджені матеріалів позовної зави судом встановлено, що позивачем не дотримано вказаних вимог, матеріали позовної заяви не містять доказів сплати судового збору позивачем при зверненні з даною позовною заявою.

З врахуванням наведених вище приписів Закону України "Про судовий збір", на час звернення до суду з даною позовною заявою позивач повинен був сплатити судовий збір у розмірі 18160,00 грн.

Судом встановлено, що позивачем заявлено вимоги про визнання недійсними договорів та визнання протиправними рішень, однак до матеріалів позовної заяви не додано оскаржуваних договорів та рішень.

Позивачем зазначено про витребування зазначених документів у відповідачів та третьої особи.

Суд звертає увагу заявника, що відповідно до ч.ч.2, 4 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.

Згідно з ч.1 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України, учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.

За приписами частини 2 вказаної статті у клопотанні про витребування судом доказів повинно бути зазначено:

1) який доказ витребовується (крім клопотання про витребування судом групи однотипних документів як доказів);

2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати;

3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа;

4) заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу;

5) причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання.

З урахуванням зазначеного суд дійшов висновку, що позивачем при зверненні з відповідним клопотанням про витребування доказів не дотримано вимог визначених ст.ст. 80-81 ГПК України.

За приписами ч.4 ст. 164 ГПК України до заяви про визнання акта чи договору недійсним додається також копія (або оригінал) оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.

Суд звертає увагу позивача, що матеріали позовної заяви не містять оскаржуваного договору, рішення та клопотання про витребування зазначених документів.

Крім того, позивачем у вступній частині позовної заяви зазначено у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області.

Відповідно до статті 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.

Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Таким чином, саме лише зазначення в позовній заяві та/або певної особи як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, без вирішення судом питання щодо її допущення або залучення до участі у справі не надає їй відповідного процесуального статусу.

Що ж до наявності юридичного інтересу у третьої особи, то у вирішенні відповідного питання суд має з`ясовувати, чи буде у зв`язку з прийняттям судового рішення з даної справи таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов`язки, або змінено її наявні права та/або обов`язки, або позбавлено певних прав та/або обов`язків у майбутньому.

Позивачем в позовній заяві необґрунтовано підстав для залучення до участі у справі третьої особи, не зазначено, на які права та обов`язки вказаної особи може вплинути ухвалене рішення з даного спору. Крім того, у позовній заяві відсутнє клопотання про залучення вказаної третьої особи.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.ст. 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись статтями 162, 164, 174, 234, 235, 254 Господарського процесуального кодексу України, суд -

п о с т а н о в и в :

1. Позовну заяву Приватного підприємства "Приватне сільськогосподарське підприємство "Новогригорівське" (вх. №1104/21 від 14.04.2021) залишити без руху.

2. Позивачу, у строк не більше десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, усунути виявлені недоліки позовної заяви шляхом подання до Господарського суду Херсонської області заяви про усунення недоліків позовної заяви наданням:

- доказів сплати судового збору у встановленому розмірі (сплатити 18160,00 грн.);

- зазначенням вірного коду ЄДРПОУ відповідача-2;

- уточнення назви відповідача-2;

- наданням копії оскаржуваного договору, рішення або клопотання про витребування зазначених документів;

- надання заяви/клопотання про залучення до участі у справі третьої особи.

3. Заяву про усунення недоліків позовної заяви також направити відповідачам, докази направлення надати суду.

4. Роз`яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулась з позовною заявою, відповідно до п.4 ст.174 Господарського процесуального кодексу України.

5. Ухвала набирає законної сили негайно після її прийняття і не підлягає оскарженню.

6. Копію ухвали направити позивачу.

Інформацію по справі можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі "Судова влада України" в мережі Інтернет за наступною адресою: http://rv.arbitr.gov.ua.

Ухвалу підписано 19.04.2021.

Суддя С.В. Нікітенко

СудГосподарський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення19.04.2021
Оприлюднено21.04.2021
Номер документу96342205
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —923/509/21

Ухвала від 30.08.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Литвинова В.В.

Ухвала від 21.06.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Литвинова В.В.

Ухвала від 29.12.2021

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Нікітенко С. В.

Ухвала від 21.12.2021

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Нікітенко С. В.

Ухвала від 06.12.2021

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Нікітенко С. В.

Ухвала від 19.11.2021

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Нікітенко С. В.

Ухвала від 04.11.2021

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Нікітенко С. В.

Ухвала від 23.09.2021

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Нікітенко С. В.

Ухвала від 01.07.2021

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Нікітенко С. В.

Ухвала від 08.06.2021

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Нікітенко С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні